Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2017.5.144 A kábítószer kereskedés céljából történő megszerzése, készletezése önmagában is kereskedésnek számít, ezért az ezt tanúsító elkövető cselekménye nem kísérlet, hanem befejezett bűncselekmény [Btk. 176. § (1) bek.; 1/2007. BJE határozat].

[1] A járásbíróság a 2015. június 11-én meghozott és kihirdetett ítéletében az I. r. terheltet bűnösnek mondta ki kábítószer birtoklásának bűntettében [Btk. 178. § (1) bek.] és kábítószer fogyasztásával elkövetett kábítószer birtoklásának vétségében [Btk. 178. § (6) bek.].

[2] Ezért őt halmazati büntetésül - végrehajtásában 4 év próbaidőre felfüggesztett - 2 év szabadságvesztés- büntetésre ítélte és elrendelte a pártfogó felügyeletét. A szabadságvesztés végrehajtási fokozatát börtönben jelölte meg.

[3] Az elsőfokú ítéletet az I. r. terhelt és védője tudomásul vették, az ítélet ellen az ügyész az I. r. terhelt terhére téves minősítés miatt és a kiszabott büntetés súlyosítása érdekében jelentett be fellebbezést.

[4] A törvényszék a 2015. november 20-án tartott nyilvános ülésen meghozott ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét a fellebbezéssel érintett I. r. terhelt tekintetében megváltoztatta: a terhelt cselekményét kábítószer-kereskedelem bűntette kísérletének [Btk. 176. § (1) bek.] minősítette; a kiszabott büntetést - a halmazati megjelölést mellőzve - 3 év szabadságvesztésre és 3 év közügyektől eltiltásra súlyosította. A terhelt bűnösségének kimondását a kábítószer fogyasztásával elkövetett birtoklásának vétségében [Btk. 178. § (6) bek.], továbbá a szabadságvesztés végrehajtásának próbaidőre történő felfüggesztését és a pártfogó felügyelet elrendelését mellőzte. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét az I. r. terhelt tekintetében helybenhagyta.

[5] A jogerős ítélet ellen az I. r. terhelt meghatalmazott védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdés b) pontja, valamint - a Be. 373. § (1) bekezdés III/a) pontjára figyelemmel - a c) pontja alapján.

[6] Az indítvány szerint az ügyben eljárt másodfokú bíróság az I. r. terhelt büntetőjogi felelősségét törvénysértően minősítette és ezáltal törvénysértő büntetést szabott ki, illetve a másodfokon eljárt bíróság indokolási kötelezettségének sem tett eleget.

[7] A másodfokú bíróságnak az a tényállás-kiegészítése, illetve pontosítása, miszerint:

- "helyesbítette a történeti tényállás 7. oldala nyolcadik bekezdését azzal, hogy az ott hivatkozott házkutatás 22:50 órakor kezdődött"; valamint

- kiegészítette a történeti tényállást azzal, hogy "az I. r. terhelt a gépkocsijával 2013. augusztus 31-én szállított kábítószert ismeretlen személytől azzal a szándékkal szerezte meg, hogy azt értékesíteni fogja, erre azonban a rendőri intézkedés miatt nem került sor", iratellenes. Egyrészt azért, mert az "igazán releváns rendőri jelentésből" az állapítható meg, hogy a házkutatás csak 0:10 órakor kezdődött és 0:50 órakor fejeződött be. Másrészt a másodfokú bíróság iratellenes tényállás-kiegészítése helytelen ténybeli következtetésen alapul, mivel egyetlen olyan objektív bizonyíték nem merült fel az eljárás során, amely a bíróság sérelmezett tényállás-kiegészítését alátámasztaná.

[8] A védő az indokolási kötelezettség megsértését arra alapította, hogy az eljárt másodfokú bíróság a tényállás-kiegészítésének semmilyen okszerű indokát nem adta jogerős ítéletében. Az elsőfokú ítéletet alapvetően megváltoztató jogerős másodfokú ítéletből nem állapítható meg - feltételezéseken kívül -, hogy a bíróság mire alapozta döntését. Mindezekre tekintettel az indítványozó a törvénysértő minősítés megváltoztatását, valamint felfüggesztett szabadságvesztés-büntetés kiszabását indítványozta.

[9] A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványnak a tényállás iratellenességét, téves ténybeli következtetését támadó részét törvényben kizártnak tartotta, miután a tényállás támadhatatlansága folytán az irányadó tényállástól eltérő tények a felülvizsgálat során nem vehetők figyelembe.

[10] Az indokolási kötelezettség megsértése tekintetében álláspontja szerint a másodfokú bíróság részletes indokát adta annak, hogy az irányadó tények alapján miért minősül kereskedői típusú elkövetésnek az I. r. terhelt cselekménye.

[11] Mindezek alapján a felülvizsgálati indítvánnyal támadott határozatok hatályában fenntartását indítványozta.

[12] A Kúria a felülvizsgálati indítványt a Be. 424. § (1) bekezdés első fordulata szerint tanácsülésen bírálta el.

[13] A Kúria a felülvizsgálati indítvánnyal megtámadott határozatot az abban rögzített tényállás alapulvétele mellett egyrészt a felülvizsgálati indítványban megjelölt - a Be. 416. § (1) bekezdésének b) és c) pontjában meghatározott - okból, másrészt - a Be. 416. § (1) bekezdésének c) pontjában írt egyéb eljárásjogi felülvizsgálati okok tekintetében - hivatalból [Be. 423. § (4)-(5) bek.] bírálta felül.

[14] Ennek során a felülvizsgálati indítványt a tényállás-kiegészítés megalapozatlansága miatt, az elsőfokú bíróságtól eltérő minősítést, és erre alapítottan a büntetéskiszabást támadó részében törvényben kizártnak, érdemében alaptalannak, a Legfőbb Ügyészség nyilatkozatát alaposnak találta.

[15] Elöljáróban rögzíti a Kúria, hogy a felülvizsgálat rendkívüli jogorvoslat, amely kizárólag a Be. 416. § (1) bekezdésében tételesen felsorolt okok alapján vehető igénybe. Emellett a Kúria a megtámadott határozatot - a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában felsorolt eljárási szabálysértések kivételével, a Be. 423. § (4) bekezdésére tekintettel - csak a felülvizsgálati indítványban meghatározott ok alapján bírálja felül.

[16] A felülvizsgálat szabályrendszere értelmében a tényállás helyessége a felülvizsgálat tárgya nem lehet. A felülvizsgálati eljárásban a Be. 423. § (1) bekezdésének törvényi előírása szerint a tényálláshoz kötöttség érvényesül. Ebből következően a felülvizsgálati eljárásban a jogerős határozatban megállapított tényállás az irányadó, ez a tényállás felülvizsgálati indítvánnyal nem támadható. Annak vizsgálatánál tehát, hogy a bűnösség megállapítása, vagy a cselekmény jogi minősítése törvényes-e, csak a jogerős határozatban megállapított irányadó tényállás vehető figyelembe. Eljárási szabálysértés vizsgálatára is csak akkor kerülhet sor, ha az a büntetőeljárási törvényben kimerítően felsorolt, felülvizsgálati eljárást megalapozó eljárási szabálysértések között szerepel. Ezért azokat az indítványokat, illetőleg az indítványok azon részeit, amelyekben nem felülvizsgálati okra, vagy a tényállásban nem szereplő tényekre hivatkoznak, érdemi vizsgálat nélkül el kell utasítania. Felülvizsgálati eljárásban bizonyításnak helye nincs [Be. 419. § (1) bek., 388. § (2) bek.].

[17] Az I. r. terhelt védője arra hivatkozással támadta az indokolási kötelezettségének megsértését a másodfokú bíróság részéről, hogy nem adott ellenőrizhető és elégséges módon számot a tényállás megállapításához vezető - a Be. 78. § (3) bekezdése szerinti - értékelő tevékenységéről.

[18] A Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja, illetve a Be. 373. § (1) bekezdés III/a) pontja alapján felülvizsgálati ok és a jogerős ügydöntő határozat feltétlen hatályon kívül helyezését eredményező eljárási szabálysértés, ha az eljárt bíróság a bűnösség megállapítása, a felmentés, az eljárás megszüntetése, a cselekmény jogi minősítése vagy a büntetés kiszabása, illetve az intézkedés alkalmazása tekintetében az indokolási kötelezettségének oly mértékben nem tett eleget, hogy emiatt az ítélet felülbírálatra alkalmatlan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!