Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2009.3.80 A gyógyszer előírás nélküli alkalmazása esetén bekövetkezett egészségkárosodás miatt keletkezett károkért az állam csak akkor felel, ha a termékfelelősségről szóló 1993. évi X. törvény szerinti kártérítésre kötelezett a törvény 7. § (1) bekezdésének d) pontja alapján mentesül a felelősség alól.

Az állam felelőssége ezért csak a gyártó felelősségének elbírálásától függően állapítható meg [1998. évi XXV. tv. 21. §].

A felperes az arcbőrén keletkezett pattanások gyógykezelése érdekében 1999. augusztus 26-án felkereste a bőrgyógyászt, aki október 7-én 2×10 milligramm Roaccutan tablettát írt fel számára. A felperes a gyógyszer szedését követően lázas lett, arca, bokája feldagadt, ezért a kezelőorvos javaslatára a gyógyszer szedését 1999. november 18-ától abbahagyta. A gyógyszer mellékhatásaként immunrendszere legyengült, hormonháztartása felborult, majd 1999. december 10-étől kétoldali belgyógyászati vesebetegség miatt folyamatos kórházi kezelés alatt állt. A vese értékének folyamatos romlása miatt kialakult életveszélyes állapota miatt két vesetranszplantációs műtéten esett át. A gyógyszer tekintetében az első törzskönyvi bejegyzés Magyarországon 1987-ben történt, az első alkalmazási előírás dátuma 1987. augusztus 3. A glomerulonephritis (továbbiakban: mellékhatás) mellékhatásként ekkor még nem volt ismert, ez a gyógyszer-tájékoztatóban 1999 októberében nem szerepelt. A gyártónak 1999. március 19-én a jogerős ítélet szerint már rendelkezésére állt egy ún. globális felmérés, amely a túlérzékenység, allergia mellett ezzel a vesebetegséggel összefüggő eseményekre is kiterjedt, majd 2000. január 4-én újabb felmérés készült. A betegség és a gyógyszerszedés közötti oki összefüggést valószínűtlennek találták, azonban ennek ellenére ez a fogalom bekerült a termék alapvető jellemzőit tartalmazó dokumentumba és az alkalmazási előírást ezzel a mellékhatással kiegészítették. A gyártó a 2000. június 30-án kelt beadványában kérte Magyarországon az Országos Gyógyszerészeti Intézettől a gyógyszer alkalmazási előirat módosítását, az intézet az engedélyt ennek alapján 2003. november 25-én adta ki. 1999. október és 2003. november között a gyógyszer összetételében változás nem történt.

A felperes a keresetében a gyógyszer mellékhatásaként kialakult egészségromlásával összefüggő kárai egyetemleges megtérítésére kérte az alperes, valamint a korábban II. r. alperesként eljárt magyarországi forgalmazó kft. kötelezését. Utóbb azonban a II. r. alperessel szemben előterjesztett keresetétől elállt. Az alperessel szemben előterjesztett keresetét elutasító elsőfokú ítéletet a másodfokú bíróság a végzésével hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot újabb eljárásra és újabb határozat hozatalára utasította, mert további bizonyítást tartott szükségesnek annak feltárása érdekében, hogy a mellékhatás a gyógyszer forgalmazásakor a tudomány és a technika akkori állása alapján felismerhető volt-e.

Az újabb eljárásban a felperes a keresetét továbbra is arra alapította, hogy a gyógyszer forgalomba hozatala idején hibás volt, a hiba a termékfelelősségről szóló 1993. évi X. törvény (továbbiakban: Tftv.) 2. §-ának (1) bekezdése szerint a tájékoztatás körében állt fenn. A gyógyszer gyártója azonban a törvény 7. §-a (1) bekezdésének d) pontja alapján mentesül a felelősség alól, mert a mellékhatás a tudomány és a technika akkori állása szerint nem volt felismerhető, ezért az állam felel.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint, amíg a gyártó kártérítési felelősség alóli mentesülése nem állapítható meg, az alperes kártalanításért nem perelhető. A tájékoztatás körében kiemelte, hogy a gyártó már 1999. előtt is ismerte az összefüggést a gyógyszer szedése és a mellékhatás kialakulása között.

Az elsőfokú bíróság az ítéletében a keresetet elutasította. Megállapította, hogy az emberi felhasználásra kerülő gyógyszerekről szóló 1998. évi XXV. törvény (továbbiakban: Gytv.) 21. §-ának (2) bekezdése és a Tftv. rendelkezései alapján az állam kártalanítási felelőssége önállóan, a gyártó-forgalmazó előzetes perlése nélkül is elbírálható. A beszerzett igazságügyi orvosszakértői vélemény bizonyította, hogy a gyógyszer szedése és a felperesnél kialakult egészségkárosodás között az okozati összefüggés nagy valószínűséggel fennáll. A becsatolt írásbeli tájékoztatóból az volt megállapítható, hogy 16 évi világméretű forgalmazás után 23 eset alapján 2000. évben döntöttek úgy, hogy a mellékhatások listáját kiegészítik a perbeli mellékhatással. A magyarországi forgalmazó cég alkalmazottja, dr. M. Zs. tanúként azt vallotta, hogy a mellékhatás már 1999 márciusában felismerhető volt. Nem merült fel továbbá olyan adat, hogy technikai akadálya lett volna annak, hogy a mellékhatás-listát korábban kiegészítsék. Amikor tehát a felperes a gyógyszert beszedte, már folyamatban volt a gyártónál a gyógyszer globális mellékhatás vizsgálata, amelynek eredményeként a mellékhatás-lista kiegészült. Mindezek miatt az elsőfokú ítélet szerint a termék a forgalomba hozatalkor hibás volt, amennyiben a tájékoztatás nem volt megfelelő. A mellékhatás 1999 októberében a gyártó számára ismert volt, ezért az alperes kártalanítás alóli mentesülése állapítható meg. Miután a rendelkezésre álló adatokat, bizonyítékokat az elsőfokú bíróság elégségesnek tartotta a jogvita elbírálásához, a globális jelentés beszerzését nem tartotta szükségesnek.

A felperes fellebbezése és az alperesnek az ítélet indokolásával kapcsolatos csatlakozó fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság a közbenső ítéletében az elsőfokú ítéletet megváltoztatva az alperes kártérítési felelősségét megállapította a Roaccutan gyógyszer mellékhatásaként a felperesnél bekövetkezett egészségkárosodás miatt. A másodfokú ítélet indokolásában a bíróság utalt arra, hogy a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatos globális jelentés beszerzése az elsőfokú eljárásban nem járt eredménnyel, ezért a bíróságnak a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján kellett döntenie. A másodfokú bíróság szerint miután 10 milliónál több beteg közül 16 évet értékelve 23 eset merült fel és ezek közül is csak 3 alkalommal volt összefüggés a gyógyszer és a betegség között, ezért további kutatást igényelt, hogy van-e okozati összefüggés. 2000. január 4-én ezért indult a vizsgálat. Az a tény pedig, hogy a gyártó már egy eset alapján is dönthet a tájékoztató kiegészítéséről, még nem jelenti azt, hogy az új mellékhatás a tudomány és technika akkori állása szerint felismerhetőnek minősíthető, ebből következően nem állapítható meg a gyártó felelőssége. Amennyiben pedig a gyártó mentesül, az állam felelőssége áll fenn.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!