Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

32009D0591[1]

2009/591/EK: A Tanács határozata ( 2009. július 7. ) a Lettországban fennálló túlzott hiányról

A TANÁCS HATÁROZATA

(2009. július 7.)

a Lettországban fennálló túlzott hiányról

(2009/591/EK)

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 104. cikke (6) bekezdésére,

tekintettel a Bizottság ajánlására,

tekintettel a Lettország által tett észrevételekre,

mivel:

(1) A Szerződés 104. cikke szerint a tagállamoknak kerülniük kell a túlzott költségvetési hiányt.

(2) A Stabilitási és Növekedési Paktum az árstabilitás és az erős, fenntartható, munkahelyteremtéshez vezető növekedés eszközeként a rendezett államháztartás célkitűzésén alapul.

(3) A Szerződés 104. cikke szerinti túlzott hiány esetén követendő eljárás, amelyet a túlzott hiány esetén követendő eljárás végrehajtásának felgyorsításáról és pontosításáról szóló, 1997. július 7-i 1467/97/EK tanácsi rendelet (1) - amely a Stabilitási és Növekedési Paktum része - részletez, előírja, hogy a túlzott hiány fennállását határozatban kell megállapítani. A Szerződéshez csatolt, a túlzott hiány esetén követendő eljárásról szóló jegyzőkönyv további rendelkezéseket állapít meg a túlzott hiány esetén követendő eljárás végrehajtásához. A 3605/93/EK tanácsi rendelet (2) megállapítja a jegyzőkönyv rendelkezéseinek alkalmazására vonatkozó részletes szabályokat és meghatározásokat.

(4) A Stabilitási és Növekedési Paktum 2005-ös reformja az eredményességének és közgazdasági megalapozottságának fokozását és az államháztartás hosszú távú fenntarthatóságának védelmét tűzte ki célul. Célja volt továbbá különösen annak biztosítása, hogy a túlzott hiány esetén követendő eljárás valamennyi szakaszában vegyék teljes mértékben figyelembe mindenekelőtt a gazdasági és költségvetési hátteret. A Stabilitási és Növekedési Paktum így támogatja azokat az állami intézkedéseket, amelyek a gazdasági helyzet figyelembevétele mellett a stabil költségvetés azonnali visszaállítását célozzák.

(5) A Szerződés 104. cikkének (5) bekezdése értelmében a Bizottság véleményt terjeszt a Tanács elé, ha úgy ítéli meg, hogy valamely tagállamban túlzott hiány áll fenn vagy következhet be. A Szerződés 104. cikk (3) bekezdése szerinti jelentését, valamint a Gazdasági és Pénzügyi Bizottság véleményét figyelembe véve, a Bizottság a Szerződés 104. cikk (4) bekezdésével összhangban megállapította, hogy Lettországban túlzott hiány áll fenn. Ezért a Bizottság 2009. július 2-án Lettország vonatkozásában ennek megfelelő véleményt terjesztett a Tanács elé (3).

(6) A Szerződés 104. cikkének (6) bekezdése szerint a Tanácsnak figyelembe kell vennie az érintett tagállam esetleges észrevételeit, mielőtt egy átfogó értékelés alapján határozna arról, hogy fennáll-e túlzott hiány. Lettország esetében ez az átfogó értékelés az e határozatban foglalt megállapításokat eredményezi.

(7) A túlzott hiány esetén követendő eljárás keretében tett 2009. áprilisi bejelentés szerint az államháztartási hiány Lettországban 2008-ban elérte a GDP 4,0 %-át, és így meghaladta a GDP 3 %-ában kifejezett referenciaértéket. Ezenkívül a hiány nem volt közel a GDP 3 %-ában meghatározott referenciaértékhez. A Szerződés és a Stabilitási és Növekedési Paktum értelmében a referenciaérték túllépése azonban kivételesnek tekinthető. Így különösen a túllépés a Szerződés és a Stabilitási és Növekedési Paktum értelmében vett jelentős mértékű gazdasági viszszaesés eredménye. A Bizottság szolgálatainak 2009. tavaszi előrejelzése szerint a lettországi reál-GDP növekedése 2009-ben erősen negatív, a kibocsátás - miután 2008-ban 4,6 %-kal esett - 13,1 %-kal szűkül; az újabb mutatók alapján a szűkülés 2009-ben még jelentősebb, 18 %-os lehet.

Ennek következtében a közösségi fizetésimérleg-támogatás keretében 2008. decemberében meghatározott célok - nevezetesen 2009-re a GDP 5,3 %-a, 2010-re a GDP 4,9 %-a és 2011-re kevesebb mint 3 %-a - valószerűtlenné váltak. A referenciaérték túllépése mindazonáltal nem tekinthető átmenetinek. A Bizottság szolgálatainak tavaszi előrejelzése szerint - amely a 2009. évre vonatkozó költségvetési intézkedéseket kizárólag a 2008. decemberi módosítások alapján vette figyelembe - a 2008-ban a GDP 4,0 %-át kitevő hiány 2009-ben a GDP 11,1 %-ára bővül, és változatlan politika feltételezése mellett 2010-re tovább, a GDP 13,6 %-ára romlik. Miután a lett hatóságok 2009 júniusában új konszolidációs intézkedéscsomagot fogadtak el, és figyelembe véve a hatóságok által 2010-re előirányzott intézkedéseket is, valamint feltételezve azok teljes körű végrehajtását, az államháztartási hiány 2009-ben a GDP 10 %-a körül, 2010-ben 8,5 %-a körül és 2011-ben pedig 6 %-a körül alakulhat (4). Ezért, bár a 2008-as hiánynak a referenciaértéket meghaladó mértéke kivételesnek tűnik, nem volt közel a referenciaértékhez és a túllépést nem lehet átmenetinek tekinteni. Ezért nem teljesül a Szerződés hiányra vonatkozó kritériuma.

(8) A bruttó államadósság 2008-ban a GDP 19,5 %-át tette ki, ami még mindig jóval a GDP 60 %-ának megfelelő referenciaérték alatt marad. Az előrejelzések szerint azonban gyorsan növekvő tendenciát mutat (a Bizottság szolgálatainak tavaszi előrejelzése szerint 2009-ben a GDP 34,1 %-át, 2010-ben pedig a GDP 50,1 %-át kitevő értékre emelkedik, feltételezve a Lettországnak a 2011-ig tartó időszakban nyújtott nemzetközi pénzügyi segítség teljes mértékű lehívását). Figyelembe véve a 2009 júniusában elfogadott új konszolidációs intézkedéseket és a hatóságok által 2010-2012-re előirányzott további konszolidációs terveket, valamint attól függően, hogy az állam a pénzügyi szektor stabilizációs igényeit tekintve felvállal-e további adósságot, és milyen mértékben, a bruttó államadósság aránya 2012-ben meghaladhatja a GDP 60 %-ában meghatározott referenciaértéket, még megfelelő korrekciós intézkedések mellett is.

(9) A Stabilitási és Növekedési Paktum rendelkezéseivel összhangban figyelembe veszik a lett kormány által bevezetett rendszerszintű nyugdíjreform teljes tőkefedezeti pillérének költségvetési hatását. Ezeknek a reformoknak a végrehajtása átmenetileg a költségvetési egyenleg romlásával jár, az államháztartás hosszú távú fenntarthatósága azonban egyértelműen javul. A Bizottság szolgálatainak becslésére alapozva a Lettországban végrehajtott reform teljes költsége 2008-ban a GDP 1,6 %-át teszi ki, 2009-ben és 2010-ben pedig - a járulékok 2009-ben 8,0 %-ról 2,0 %-ra való átmeneti csökkentése miatt - 0,4 %-át. A teljes tőkefedezeti második pillérbe átirányított társadalombiztosítási járulékok mértékét a tervek szerint 2011-ben 4 %-ra, 2012-ben pedig 6 %-ra növelik, ami az előrejelzések alapján 2011-ben és 2012-ben megemeli a reform teljes költségét, GDP-arányosan 0,8 illetve 1,2 százalékpontra. A Stabilitási és Növekedési Paktumnak megfelelően ezeket a költségeket lineárisan csökkentve, egy átmeneti időszakon át lehet figyelembe venni, és csak akkor, ha a hiány közel marad a referenciaértékhez. Mivel a hiány 2008-ban nem volt közel a referenciaértékhez, és a Bizottság szolgálatai által 2009-re és 2010-re előre jelzett hiány sem közelíti meg a referenciaértéket, a nyugdíjreform költsége nem vehető figyelembe.

(10) Az 1467/97/EK rendelet 2. cikke (4) bekezdésének megfelelően az "érdemleges tényezők" csak akkor vehetők figyelembe a Szerződés 104. cikk (6) bekezdése szerint túlzott hiány fennállását megállapító tanácsi határozatban, ha a kettős feltétel - vagyis hogy a hiány közel marad a referenciaértékhez és a referenciaérték túllépése átmeneti - teljes mértékben teljesül. Lettország esetében ez a kettős feltétel nem teljesül, ezért az e határozathoz vezető lépések során érdemleges tényezők figyelembevételére nem kerül sor,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az átfogó értékelésből következik, hogy Lettországban túlzott hiány áll fenn.

2. cikk

Ennek a határozatnak a Lett Köztársaság a címzettje.

Kelt Brüsszelben, 2009. július 7-én.

a Tanács részéről

az elnök

C. BILDT

(1) HL L 209., 1997.8.2., 6. o.

(2) HL L 332., 1993.12.31., 7. o.

(3) A Lettországra vonatkozó, a túlzott hiány esetén követendő eljáráshoz kapcsolódó dokumentumok a következő weboldalon találhatók: http://ec.europa.eu/economy_finance/netstartsearch/pdfsearch/pdf.cfm?mode=_m2

(4) Ezek a becslések figyelembe veszik a társadalombiztosítási járulékok második nyugdíjpilléres rendszerből való ideiglenes átirányításának hatását.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32009D0591 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32009D0591&locale=hu