Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

31997R1467[1]

A Tanács 1467/97/EK rendelete (1997. július 7.) a túlzott hiány esetén követendő eljárás végrehajtásának felgyorsításáról és pontosításáról

A TANÁCS 1467/97/EK RENDELETE

(1997. július 7.)

a túlzott hiány esetén követendő eljárás végrehajtásának felgyorsításáról és pontosításáról

1. SZAKASZ

FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK ÉS ÉRTÉKELÉS

1. cikk

(1) Ez a rendelet megállapítja a túlzott hiány esetén követendő eljárás végrehajtását felgyorsító és pontosító rendelkezéseket. A túlzott hiány esetén követendő eljárás célja, hogy megakadályozza túlzott költségvetési hiányok kialakulását, és a bekövetkezésük esetén ösztönözze azok gyors kiigazítását, amennyiben a költségvetési fegyelemnek való megfelelés vizsgálatára a költségvetési hiány és az államadósság kritériumai alapján kerül sor.

(2) E rendelet alkalmazásában az "euroövezeti tagállamok" azon tagállamok, amelyek pénzneme az euro.

(3) Az (EU) 2024/1263 európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 1 ) 2. cikkében foglalt fogalommeghatározások alkalmazandók.

2. cikk

(1) Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 126. cikke (2) bekezdése a) pontjának második franciabekezdésével összhangban kivételesnek kell tekinteni a költségvetési hiány referenciaértékének túllépését, ha azt az (EU) 2024/1263 rendelet 25. cikkének megfelelően a Tanács által megállapított, az euroövezetet vagy az Unió egészét érintő súlyos gazdasági visszaesés fennállása, vagy a kormány által nem befolyásolható olyan rendkívüli körülmények eredményezik, amelyek az említett rendelet 26. cikkével összhangban jelentős hatást gyakorolnak az érintett tagállam államháztartására.

Emellett a referenciaérték túllépése átmenetinek tekintendő, amennyiben a Bizottság által rendelkezésre bocsátott költségvetési előrejelzések azt mutatják, hogy a hiány az első albekezdésben említett súlyos gazdasági visszaesés vagy rendkívüli körülmények megszűnése után a referenciaérték alá fog esni.

(2) Amennyiben az államadósságnak a bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított aránya meghaladja a referenciaértéket, ez az arány - az EUMSZ 126. cikke (2) bekezdése b) pontjának megfelelően - akkor tekintendő elegendő mértékben csökkenőnek és a referenciaértékhez kielégítő ütemben közelítőnek, ha az érintett tagállam tiszteletben tartja a Tanács által meghatározott nettó kiadási pályáját.

A Bizottság az EUMSZ 126. cikkének (3) bekezdésével összhangban jelentést készít, amennyiben az államadósság GDP-hez viszonyított aránya meghaladja a referenciaértéket, a költségvetési helyzet nem közelíti meg az egyensúlyi helyzetet, vagy nem mutat többletet, és amennyiben a tagállam kontrollszámláján rögzített eltérések meghaladják:

a) vagy éves szinten a GDP 0,3 százalékpontját,

b) vagy összesítve a GDP 0,6 százalékpontját.

(3) A Bizottság - az EUMSZ 126. cikkének (3) bekezdése szerinti jelentés elkészítésekor - az említett cikkben megjelölt valamennyi érdemleges tényezőt figyelembe veszi, amennyiben azok jelentős mértékben befolyásolják az érintett tagállam hiány- és adósságkritériumoknak való megfelelésének értékelését.

Az EUMSZ 126. cikkének (3) bekezdésében említett jelentésnek tükröznie kell adott esetben a következőket:

a) az államadóssággal kapcsolatos kihívásoknak az (EU) 2024/1263 rendelet 10. cikkében említett módszertanon alapuló mértéke, az államadósság-állomány alakulása és finanszírozása, valamint a kapcsolódó kockázati tényezők, különösen a lejárati szerkezet, az adósság devizaneme és a feltételes kötelezettségek, ideértve az elöregedéshez kapcsolódó implicit kötelezettségeket, valamint a magánszektor adósságállománya;

b) a középtávú költségvetési helyzet alakulása, ideértve különösen a Tanács által meghatározott nettó kiadási pályától való tényleges eltérésnek a kontrollszámla alapján mért éves és kumulatív mértékét,

c) a középtávú gazdasági helyzet alakulása, ideértve a potenciális növekedést, az inflációs fejleményeket és a ciklikus fejleményeket a Tanács által meghatározott nettó kiadási pálya alapjául szolgáló feltételezésekhez képest;

d) a reformok és beruházások végrehajtása terén elért előrelépés - ideértve különösen a makrogazdasági egyensúlyhiány megelőzésére és kiigazítására irányuló szakpolitikákat, valamint az Unió közös növekedési és foglalkoztatási stratégiájának végrehajtására irányuló szakpolitikákat, beleértve az (EU) 2021/241európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 2 ) által létrehozott Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz által támogatottakat is -, valamint az államháztartás általános színvonala, különösen a nemzeti költségvetési keretrendszerek hatékonysága;

e) adott esetben a védelmi célú állami beruházások növekedése, figyelembe véve a katonai felszerelésekre fordított kiadások elszámolásának időpontját is.

A Bizottság kellő és kifejezett figyelmet fordít minden olyan egyéb tényezőre, amely az érintett tagállam véleménye szerint érdemleges a hiány- és adósságkritériumoknak való megfelelés átfogó értékelése szempontjából, és amelyet a tagállam a Tanács és a Bizottság elé terjesztett. Ezzel összefüggésben különös figyelmet kell fordítani a nemzetközi szolidaritás előmozdítását és az Uniónak az (EU) 2024/1263 rendelet 13. cikkének c) pontjában említett közös prioritásainak elérését szolgáló pénzügyi hozzájárulásokra.

(4) A Tanács és a Bizottság kiegyensúlyozott, átfogó értékelést ad valamennyi érdemleges tényezőről, különösen arról, hogy súlyosbító vagy enyhítő tényezőként milyen mértékben befolyásolják a hiány- és/vagy adósságkritériumoknak való megfelelés értékelését. Amennyiben a tagállam az e cikk (3) bekezdése második albekezdésének a) pontjában említett jelentős államadósság-kihívásokkal szembesül, azt kulcsfontosságú súlyosbító tényezőnek kell tekinteni. A kedvező ciklikus gazdasági, költségvetési és pénzügyi fejlemények nem tekinthetők enyhítő tényezőnek, míg a kedvezőtlen fejlemények enyhítő tényezőnek tekinthetők.

Ha az államadósság GDP-hez viszonyított aránya meghaladja a referenciaértéket, a megfelelésnek a hiánykritérium alapján való értékelésekor az említett tényezőket csak akkor kell figyelembe venni a túlzott hiány fennállásáról szóló határozathoz vezető, az EUMSZ 126. cikkének (4), (5) és (6) bekezdésében előírt lépések során, ha az átfogó elv kettős feltétele - miszerint ezen érdemleges tényezők figyelembevétele előtt az államháztartási hiány közel marad a referenciaértékhez, és a referenciaérték túllépése csak átmeneti - teljes mértékben teljesül.

A megfelelésnek az adósságkritérium alapján való értékelésekor azonban figyelembe kell venni az említett tényezőket a túlzott hiány fennállásáról szóló határozathoz vezető lépések során.

(5) Amennyiben a tagállamok az (EU) 2024/1263 rendelet 25. és 26. cikke alapján eltérhetnek a nettó kiadási pályájuktól, a Bizottság és a Tanács az értékelésük során úgy határozhat, hogy nem tesz megállapítást a túlzott hiány fennállására vonatkozóan.

(6) Ha a Tanács az EUMSZ 126. cikkének (6) bekezdése alapján eljárva úgy határoz, hogy valamely tagállamban túlzott hiány áll fenn, a Tanács és a Bizottság - az EUMSZ 126. cikke szerinti további eljárási lépések során - figyelembe veszi az e cikk (3) bekezdésében említett érdemleges tényezőket, mivel azok hatással vannak az érintett tagállam helyzetére, többek között az e rendelet 5. cikkének (2) bekezdésében megjelöltek szerint, így különösen a túlzott hiány kiigazítására vonatkozó határidő megállapítása és az említett határidő esetleges meghosszabbítása tekintetében. Az említett érdemleges tényezőket azonban nem kell figyelembe venni, amikor a Tanács az EUMSZ 126. cikkének (12) bekezdése alapján az EUMSZ 126. cikkének (6)-(9) és (11) bekezdése szerinti határozatai némelyikének vagy mindegyikének hatályon kívül helyezéséről határoz.

1A. SZAKASZ

GAZDASÁGI PÁRBESZÉD

2a. cikk

(1) Az uniós intézmények - különösen az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság - közötti párbeszéd fokozása, valamint a nagyobb fokú átláthatóság és elszámoltathatóság biztosítása érdekében az Európai Parlament illetékes bizottsága felkérheti a Tanács, a Bizottság - és adott esetben az Európai Tanács vagy az eurocsoport - elnökét, hogy jelenjen meg a bizottság előtt az EUMSZ 126. cikkének (6) bekezdése alapján hozott tanácsi határozatok, az EUMSZ 126. cikkének (7) bekezdése alapján kiadott tanácsi ajánlások, az EUMSZ 126. cikkének (9) bekezdése értelmében kiadott felszólítások vagy az EUMSZ 126. cikkének (11) bekezdése alapján hozott tanácsi határozatok megvitatása céljából.

A Tanácsnak rendszerint követnie kell a Bizottság ajánlásait és javaslatait, vagy nyilvánosan meg kell indokolnia álláspontját.

Az Európai Parlament illetékes bizottsága felajánlhatja az ilyen határozatok, ajánlás vagy felszólítás által érintett tagállamnak, hogy eszmecserén vegyen részt.

(2) A Tanács és a Bizottság rendszeresen tájékoztatja az Európai Parlamentet e rendelet végrehajtásáról.

2. SZAKASZ

A TÚLZOTT HIÁNY ESETÉN KÖVETENDŐ ELJÁRÁS FELGYORSÍTÁSA

3. cikk

(1) Az EUMSZ 126. cikkének (3) bekezdésével összhangban kiadott jelentésnek a Bizottság általi elfogadását követő két héten belül a Gazdasági és Pénzügyi Bizottság az EUMSZ 126. cikkének (4) bekezdésével összhangban kialakítja véleményét.

(2) Az e cikk (1) bekezdésében említett véleményt teljes mértékben figyelembe véve a Bizottság - ha úgy ítéli meg, hogy túlzott hiány áll fenn - az EUMSZ 126. cikkének (5) és (6) bekezdésével összhangban véleményt és javaslatot intéz a Tanácshoz, és erről tájékoztatja az Európai Parlamentet.

(3) A Tanács a túlzott hiány fennállásáról főszabály szerint a 479/2009/EK tanácsi rendelet ( 3 ) 3. cikkének (2) és (3) bekezdésében megállapított adatszolgáltatási határidőktől számított négy hónapon belül, az EUMSZ 126. cikkének (6) bekezdésével összhangban határoz. Amennyiben úgy határoz, hogy túlzott hiány áll fenn, a Tanács az EUMSZ 126. cikkének (7) bekezdésével összhangban egyidejűleg ajánlásokat is tesz az érintett tagállamnak. A Tanács az EUMSZ 126. cikkének (6) bekezdése szerinti határozatait nyilvánosságra hozza.

(4) Az EUMSZ 126. cikkének (7) bekezdésével összhangban kiadott tanácsi ajánlás legfeljebb hat hónapos határidőt állapít meg az érintett tagállam által meghozandó eredményes intézkedésre. Amennyiben a helyzet súlyossága ezt indokolja, az eredményes intézkedésre előírt határidő három hónap lehet. A tanácsi ajánlás határidőt állapít meg a túlzott hiány kiigazítására is.

Ajánlásában a Tanács arra is felkéri a tagállamot, hogy olyan korrekciós nettó kiadási pályát hajtson végre, amely biztosítja, hogy a költségvetési hiány a referenciaérték alatt maradjon, vagy az ajánlásban meghatározott határidőn belül a referenciaérték alá kerüljön, és tartósan az alatt maradjon.

Amennyiben a túlzott hiány esetén követendő eljárást a hiánykritérium alapján indították meg, azokban az években, amikor a költségvetési hiány várhatóan meghaladja a referenciaértéket, a korrekciós nettó kiadási pályának összhangban kell lennie a referenciaértékként a GDP legalább 0,5 %-át kitevő minimális éves strukturális kiigazítással.

Amennyiben a túlzott hiány esetén követendő eljárást az adósságkritérium alapján indították meg, a korrekciós nettó kiadási pályának legalább olyan szigorúnak kell lennie, mint a Tanács által az (EU) 2024/1263 rendelet 17. cikkével összhangban meghatározott nettó kiadási pálya, és főszabályként ki kell igazítania a kontrollszámla kumulatív eltéréseit a Tanács által meghatározott határidőre.

(5) Az érintett tagállam - az e cikk (4) bekezdésében előírt határidőn belül - jelentést tesz a Tanácsnak és a Bizottságnak a Tanács által az EUMSZ 126. cikkének (7) bekezdése alapján tett ajánlás nyomán hozott intézkedésről. A jelentésnek tartalmaznia kell az államháztartás kiadásaira és bevételeire, valamint mind a kiadási, mind a bevételi oldal diszkrecionális intézkedéseire vonatkozóan a tanácsi ajánlással összhangban meghatározott célokat, továbbá a célok elérése érdekében meghozott intézkedésekre és a tervezett intézkedések jellegére vonatkozó információkat. A tagállam a jelentést nyilvánosságra hozza. A tagállam felkérheti a releváns független költségvetési intézményt arra, hogy készítsen nem kötelező erejű, külön jelentést a meghozott és tervezett intézkedéseknek a célok tekintetében elégséges voltáról.

(6) A Tanács a Bizottság ajánlása alapján úgy határozhat, hogy az EUMSZ 126. cikkének (7) bekezdése szerinti felülvizsgált ajánlást fogad el, amennyiben:

a) az ilyen ajánlás nyomán eredményes intézkedésre került sor, és az (EU) 2024/1263 rendelet 26. cikkében említett feltételek alkalmazandók, vagy

b) az (EU) 2024/1263 rendelet 25. cikkében említett feltételek alkalmazandók.

A felülvizsgált ajánlás főszabályként egy évvel hosszabbíthatja meg a túlzott hiány kiigazítására vonatkozó határidőt.

4. cikk

(1) Amikor a Tanács azt vizsgálja, hogy az EUMSZ 126. cikkének (7) bekezdésével összhangban tett ajánlásaira válaszul eredményes intézkedésre került-e sor, a határozatát az érintett tagállam által az e rendelet 3. cikke (5) bekezdésének megfelelően benyújtott jelentésre és annak végrehajtására, valamint az érintett tagállam kormánya által nyilvánosan bejelentett és kellően részletezett bármely egyéb döntésekre alapozza.

Amennyiben a Tanács az EUMSZ 126. cikkének (8) bekezdésével összhangban azt állapítja meg, hogy az érintett tagállam nem hozott eredményes intézkedést, ennek megfelelően tesz jelentést az Európai Tanácsnak.

(2) Az e rendelet 3. cikkének (4) bekezdésével összhangban meghatározott határidő leteltét követően azonnal meg kell hozni a Tanácsnak az EUMSZ 126. cikkének (8) bekezdése szerinti, az ajánlásainak nyilvánosságra hozatalára vonatkozó határozatait, amennyiben megállapítást nyer, hogy nem hoztak eredményes intézkedést.

5. cikk

(1) Bármely arra irányuló tanácsi határozatot, hogy az EUMSZ 126. cikkének (9) bekezdésével összhangban felszólítsa az érintett euroövezeti tagállamot arra, hogy hozzon intézkedéseket a hiány csökkentésére, azon tanácsi határozattól számított két hónapon belül kell meghozni, amely az EUMSZ 126. cikkének (8) bekezdésével összhangban megállapította, hogy nem került sor eredményes intézkedésre. A felszólításban a Tanács felkéri a tagállamot, hogy az e rendelet 3. cikkének (4) bekezdésében meghatározott követelményekkel összhangban hajtson végre korrekciós nettó kiadási pályát. A Tanács megjelöli a korrekciós nettó kiadási pálya megvalósításához vezető intézkedéseket is.

(1a) A Tanácsnak az EUMSZ 126. cikke (9) bekezdésével összhangban tett felszólítását követően az érintett tagállam jelentést tesz a Tanácsnak és a Bizottságnak a felszólításra válaszként hozott intézkedésekről. A jelentés tartalmazza az államháztartás kiadásaira és bevételeire, illetve mind a kiadási, mind a bevételi oldal diszkrecionális intézkedéseire vonatkozó célokat, valamint az egyedi tanácsi ajánlásokra válaszul tett intézkedésekre vonatkozó információkat, hogy a Tanács, szükség esetén, e rendelet 6. cikke (2) bekezdésének megfelelő határozatot hozhasson. A tagállam a jelentést közzéteszi.

(2) A Tanács a Bizottság ajánlása alapján úgy határozhat, hogy az EUMSZ 126. cikkének (9) bekezdése szerinti felülvizsgált felszólítást fogad el, amennyiben:

a) az ilyen felszólítás nyomán eredményes intézkedésekre került sor, és az (EU) 2024/1263 rendelet 26. cikkében említett feltételek alkalmazandók, vagy

b) az (EU) 2024/1263 rendelet 25. cikkében említett feltételek alkalmazandók.

Így különösen, a felülvizsgált felszólítás főszabályként egy évvel hosszabbíthatja meg a túlzott hiány kiigazítására vonatkozó határidőt.

6. cikk

(1) Amikor a Tanács azt vizsgálja, hogy az EUMSZ 126. cikkének (9) bekezdésével összhangban adott felszólítására válaszul eredményes intézkedésre került-e sor, határozatát az érintett tagállam által az e rendelet 5. cikke (1a) bekezdésének megfelelően benyújtott jelentésre és annak végrehajtására, valamint az érintett tagállam kormánya által nyilvánosan bejelentett és kellően részletezett esetleges egyéb döntésekre alapozza. A Bizottság által tett ellenőrző látogatás eredményét e rendelet 10a. cikkének megfelelően figyelembe kell venni.

(2) Ha az EUMSZ 126. cikke (11) bekezdésének alkalmazására vonatkozó feltételek teljesülnek, a Tanács az EUMSZ 126. cikke (11) bekezdésével összhangban szankciókat állapít meg. Az erről szóló határozatokat legkésőbb négy hónappal a Tanács azon határozata után kell meghozni, amelyben az érintett euroövezeti tagállamot az EUMSZ 126. cikkének (9) bekezdésével összhangban intézkedések meghozatalára szólította fel.

7. cikk

Ha egy euroövezeti tagállam nem a Tanácsnak az EUMSZ 126. cikke (7) és (9) bekezdése szerinti, egymást követően hozott jogi aktusaival összhangban jár el, a Tanácsnak a 479/2009/EK rendelet 3. cikkének (2) és (3) bekezdésében előírt jelentések napjától számított tizenhat hónapon belül meg kell hoznia az EUMSZ 126. cikke (11) bekezdésével összhangban szankció kiszabását megállapító határozatát. Amennyiben az e rendelet 3. cikkének (5) bekezdése vagy 5. cikkének (2) bekezdése alkalmazandó, a tizenhat hónapos határidő ennek megfelelően módosul. Gyorsított eljárást kell alkalmazni az olyan szándékosan tervezett költségvetési hiány esetén, amelyről a Tanács úgy dönt, hogy túlzott.

8. cikk

(1) Az EUMSZ 126. cikkének (11) bekezdése szerinti, a szankciók szigorítására irányuló tanácsi határozatot legkésőbb két hónappal a 479/2009/EK rendeletben foglalt adatszolgáltatási határidőket követően kell meghozni.

(2) Az EUMSZ 126. cikkének (12) bekezdése szerinti, a határozatai némelyikének vagy mindegyikének hatályon kívül helyezésére irányuló tanácsi határozatot mielőbb, de legkésőbb két hónappal a 479/2009/EK rendeletben foglalt adatszolgáltatási határidőket követően kell meghozni.

(3) A Tanács csak akkor hozhat az EUMSZ 126. cikkének (12) bekezdése szerinti határozatot, ha a hiányt a referenciaérték alá vitték, és a Bizottság előrejelzése alapján a folyó és az azt követő évben is úgy marad, és amennyiben a túlzott hiány esetén követendő eljárást az adósságkritérium alapján indították meg, az érintett tagállam tiszteletben tartotta a Tanács által e rendelet 3. cikkének (4) bekezdésével vagy 5. cikkének (1) bekezdésével összhangban meghatározott korrekciós nettó kiadási pályát.

3. SZAKASZ

FELFÜGGESZTÉS ÉS FELÜGYELET

9. cikk

(1) A túlzott hiány esetén követendő eljárást fel kell függeszteni, amennyiben:

a) az érintett tagállam az EUMSZ 126. cikkének (7) bekezdésével összhangban tett ajánlásoknak eleget téve jár el;

b) az érintett euroövezeti tagállam az EUMSZ 126. cikkének (9) bekezdésével összhangban kiadott felszólításoknak eleget téve jár el.

(2) Azon időszak, amely alatt az eljárást felfüggesztik, nem számít bele sem az e rendelet 6. cikkében említett időszakba, sem a 7. cikkében említett időszakba.

(3) Az e rendelet 3. cikke (4) bekezdésének első mondatában említett időszak lejártát követően, valamint az e rendelet 6. cikk (2) második mondatában említett időszak lejártát követően a Bizottságnak értesítenie kell a Tanácsot arról, hogy a hozott intézkedéseket elegendőnek tekinti-e a túlzott hiánynak a Tanács által szabott határidőn belüli kiigazításához szükséges előrehaladás biztosításához, feltéve, hogy azokat teljes mértékben végrehajtják, valamint hogy a gazdasági helyzet az előrejelzéseknek megfelelően alakul. A Bizottság nyilatkozatát közzé kell tenni.

10. cikk

(1) A Tanács és a Bizottság rendszeresen nyomon követi azon intézkedés végrehajtását, amelyet:

- az érintett tagállam az EUMSZ 126. cikkének (7) bekezdése alapján tett ajánlásokra válaszul hozott,

- az érintett euroövezeti tagállam az EUMSZ 126. cikkének (9) bekezdése alapján kiadott felszólításokra válaszul hozott.

(2) Amennyiben valamely euroövezeti tagállam intézkedését nem hajtják végre, vagy az a Tanács véleménye szerint elégtelennek bizonyul, a Tanács az EUMSZ 126. cikkének (9) vagy (11) bekezdése alapján azonnal határozatot hoz.

(3) Amennyiben a tényleges adatok a 479/2009/EK rendelet alapján azt mutatják, hogy a túlzott hiányt az euroövezeti tagállam az EUMSZ 126. cikkének (7) bekezdése alapján kiadott ajánlásokban vagy a 126. cikkének (9) bekezdése alapján kiadott felszólításokban meghatározott határidőn belül nem igazította ki, a Tanács az EUMSZ 126. cikkének (9) vagy (11) bekezdése alapján azonnal határozatot hoz.

10a. cikk

(1) A Bizottság e rendelet célkitűzéseivel összhangban állandó párbeszédet biztosít a tagállami hatóságokkal. Ennek érdekében a Bizottság látogatásokat tesz különösen annak céljából, hogy értékelje az érintett tagállam aktuális gazdasági helyzetét, és azonosítsa az e rendelet céljainak való megfelelés során felmerülő kockázatokat vagy nehézségeket, továbbá lehetővé teszi az eszmecserét más releváns érdekelt felekkel, ideértve a nemzeti független költségvetési intézményeket is.

(2) Az EUMSZ 126. cikkének (9) bekezdése szerinti felszólítás Tanács általi elfogadását követően, és ha az érintett tagállam parlamentje kéri, a Bizottság előterjesztheti a tagállambeli gazdasági és költségvetési helyzetre vonatkozó értékelését. A helyszíni nyomon követés céljából fokozott ellenőrzést lehet végezni azon tagállamok tekintetében, amelyek az EUMSZ 126. cikkének (8) bekezdése alapján hozott határozatot követően kiadott ajánlások és felszólítások, valamint az EUMSZ 126. cikkének (11) bekezdése szerinti határozatok hatálya alá tartoznak. Az érintett tagállamoknak meg kell adniuk a látogatás előkészítéséhez és lefolytatásához szükséges valamennyi információt.

(3) A Bizottság adott esetben felkérheti az Európai Központi Bank képviselőit, hogy vegyenek részt az olyan tagállamot érintő ellenőrző látogatáson, melynek pénzneme az euro, vagy amely részt vesz az Európai Központi Bank és az euroövezeten kívüli tagállamok nemzeti központi bankjai között a gazdasági és monetáris unió harmadik szakaszában az árfolyam-mechanizmus eljárási szabályainak meghatározásáról szóló, 2006. március 16-i megállapodásban ( 4 ) (ERM II).

(4) A Bizottság tájékoztatja a Tanácsot a (2) bekezdésben említett látogatás eredményéről, és adott esetben határozhat úgy, hogy az eredményeket nyilvánosságra hozza.

(5) A (2) bekezdésben említett ellenőrző látogatások szervezésekor a Bizottság az előzetes megállapításait észrevételezésre megküldi az érintett tagállamoknak.

4. SZAKASZ

SZANKCIÓK

11. cikk

Ha a Tanács úgy határoz, hogy valamely euroövezeti tagállamra az EUMSZ 126. cikkének (11) bekezdésével összhangban szankciókat szab ki, főszabályként pénzbírságot szab ki. A Tanács határozhat úgy, hogy ezt a pénzbírságot az EUMSZ 126. cikkének (11) bekezdésében előírt más intézkedéssel egészíti ki.

12. cikk

(1) A hat hónapos időszakra vonatkozó pénzbírság összege az előző évi legfrissebb GDP-becslés legfeljebb 0,05 %-a, és hathavonta fizetendő mindaddig, amíg a Tanács meg nem állapítja, hogy az érintett tagállam az EUMSZ 126. cikkének (9) bekezdése alapján kiadott felszólításra válaszul eredményes intézkedést hozott.

(2) Azon hat hónapos időszakot követően, amelyben a pénzbírságot kiszabják, a Tanács minden egyes hat hónapos időszakban - a túlzott hiány fennállásáról szóló határozat hatályon kívül helyezéséig - értékeli, hogy az érintett euroövezeti tagállam az EUMSZ 126. cikkének (9) bekezdése szerinti tanácsi felszólításra válaszul eredményes intézkedést hozott-e. Az említett hathavi értékelésben a Tanács - az EUMSZ 126. cikkének (11) bekezdésével összhangban - a szankciók szigorításáról határoz, kivéve, ha az érintett euroövezeti tagállam eleget tett a Tanács felszólításának.

14. cikk

Az EUMSZ 126. cikkének (12) bekezdésével összhangban a Tanács az EUMSZ 126. cikke (11) bekezdésének első és második franciabekezdésében említett szankciókat az érintett euroövezeti tagállam által a túlzott költségvetési hiány kiigazítása terén elért előrelépés jelentőségétől függően hatályon kívül helyezi.

15. cikk

Az EUMSZ 126. cikkének (12) bekezdésével összhangban a Tanácsnak valamennyi fennálló szankciót hatályon kívül kell helyeznie, ha a túlzott költségvetési hiány fennállására vonatkozó határozat hatályon kívül helyezésre kerül. Az e rendelet 12. cikkével összhangban kiszabott pénzbírságokat nem fogják visszatéríteni az érintett euroövezeti tagállamnak.

16. cikk

A 12. cikkben említett pénzbírságok az uniós költségvetés általános bevételének minősülnek.

5. SZAKASZ

ÁTMENETI ÉS ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

17a. cikk

(1) A Bizottság 2030. december 31-ig, majd azt követően ötévenként jelentést tesz közzé e rendelet alkalmazásáról.

Az említett jelentésben felül kell vizsgálni:

a) e rendelet hatékonyságát az 1. cikk (1) bekezdésében említett célkitűzésének megvalósítása terén; és

b) az előrelépést a tagállamok gazdaságpolitikája szorosabb összehangolásának és gazdasági teljesítménye tartós egymáshoz közelítésének az EUMSZ-szel összhangban történő biztosítása terén.

(2) Az (1) bekezdésben említett jelentést adott esetben az e rendelet módosítására irányuló javaslat kíséri.

(3) Az (1) bekezdésben említett jelentést meg kell küldeni az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak.

17b. cikk

A Tanács a Bizottság ajánlása alapján 2024. április 30-án az EUMSZ 126. cikkének (7) bekezdése szerinti felülvizsgált ajánlást vagy az EUMSZ 126. cikkének (9) bekezdése szerinti felülvizsgált felszólítást fogad el azon tagállamok részére, amelyek az EUMSZ 126. cikkének (7) bekezdése szerinti ajánlás vagy az EUMSZ 126. cikkének (9) bekezdése szerinti felszólítás hatálya alá tartoznak, és amelyek eredményes intézkedést hoztak.

A Tanács a felülvizsgált ajánlást vagy felszólítást az (EU) 2024/1263 rendelet 17. cikke szerinti, a nettó kiadási pályát meghatározó ajánlás elfogadásával együtt fogadja el.

18. cikk

Ez a rendelet 1999. január 1-jén lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

( 1 ) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2024/1263 rendelete (2024. április 29.) a gazdaságpolitikák hatékony összehangolásáról és a többoldalú költségvetési felügyeletről, valamint az 1466/97/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L, 2024/1263, 2024.4.30., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1263/oj).

( 2 ) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/241 rendelete (2021. február 12.) a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz létrehozásáról (HL L 57., 2021.2.18., 17.o.).

( 3 ) A Tanács 479/2009/EK rendelete (2009. május 25.) az Európai Közösséget létrehozó szerződéshez csatolt, a túlzott hiány esetén követendő eljárásról szóló jegyzőkönyv alkalmazásáról (HL L 145., 2009.6.10., 1.o.).

( 4 ) HL C 73., 2006.3.25., 21. o.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 31997R1467 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:31997R1467&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 01997R1467-20240430 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:01997R1467-20240430&locale=hu