Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Zalaegerszegi Törvényszék P.20969/2015/98. számú határozata kártérítés tárgyában. Bíró: Adorján Csaba

ZalaegerszegiTörvényszék

4.P.20.969/2015/54. szám

A helység neve2i Törvényszék a Kaposvári 7. sz. Ügyvédi iroda (ügyvédi iroda címe1., ügyintéző: ügyvéd neve1 ügyvéd) által képviselt felperes neve felperes címe szám alatti felperesnek, a ügyvéd neve2 ügyvéd (ügyvéd címe2. szám) által képviselt alperes neve alperes címe szám alatti alperes elleni kártérítési perében - melybe a ügyvéd neve3 ügyvéd (ügyvéd címe3. szám) által képviselt Alperesi beavatkozó alperesi beavatkozó címe. szám alatti beavatkozó az alperes pernyertességének előmozdítása érdekében beavatkozott -, az ügyben tartott nyilvános tárgyalás alapján meghozta az alábbi

R é s z í t é l e t e t:

A bíróság kötelezi az alperest, hogy a részítélet jogerőre emelkedésétől számított tizenöt napon belül fizessen meg a felperesnek 8.000.000 (nyolcmillió) Ft-ot, valamint ennek 2014. január 24-től számított, a kifizetése napjáig járó, a késedelemmel érintett egyes naptári félévek első napján érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatát.

A részítélet ellen a kézbesítésétől számított tizenöt nap alatt fellebbezésnek van helye, amit jogi képviselő útján kell írásban, 4 példányban, a helység neve1i Ítélőtáblához címzetten, a helység neve2i Törvényszéken benyújtani.

A felek a fellebbezési határidőn belül közösen kérhetik, hogy fellebbezésüket a helység neve1i Ítélőtábla tárgyaláson kívül bírálja el, illetve a Pp. 256/A. § (1) b-d) pontjai esetén tárgyalás tartását kérhetik.

I n d o k o l á s

A bíróság által megállapított tények

Az 1960. május 20-án született felperesen 2014. január 23-án az alperes visszérműtétet (a továbbiakban: károkozó magatartás) hajtott végre, melynek következtében a felperes jobb lábfeje lebénult. A lábfejbénulás (peroneus idegsérülés) következményeiért az alperes kártérítési felelősségét a Pécsii Ítélőtábla ügyszám1. számú közbenső ítéletében jogerősen megállapította.

A kőműves szakképzettségű felperes a károkozó magatartás tanúsításának időpontjában nem állt munkaviszonyban, 50%-os munkaképesség-csökkenést okozó gerincsérülése miatt rehabilitációs ellátásban részesült. A gerincsérülés azonban az önellátásban nem akadályozta, sőt, mezőgazdasági növénytermesztéssel (kukorica, krumpli) és állattartással (kecske, sertés, baromfi, nyúl) foglalkozott. Egyéb jövedelemszerző tevékenysége is volt: lakóhelye környékén több személy megbízásából is végzett tereprendezést, illetve mezőgazdasági és szakipari munkákat - kaszálás, a széna összegyűjtése, állagmegóvás, építkezéseken való részvétel.

A lábfejbénulás 20%-os össz-szervezeti egészségkárosodásnak minősülő maradandó testi fogyatékosság. A felperes állapota végleges, a biztonságos helyváltoztatáshoz támbot alkalmazására kényszerült, a közepes és nehéz fizikai munkafázisokat tartalmazó, valamint a tartós állást, járást igénylő munkavégzés számára bizonyosan rosszabbodást eredményezne. Korábbi jövedelemszerző tevékenységeivel fel kellett hagynia, mozgáskorlátozottsága funkcionális értelemben véve lábfejszintű amputációnak feleltethető meg. A kor előrehaladtával állapotának romlása várható, ennek progressziója legfeljebb mérsékelhető fizioterápiás kezelésekkel.

A lábfejbénulás miatt feleségének külföldi munkáját fel kellett adnia, hogy férjét gondozni tudja. A mozgáskorlátozottság és az ezzel összefüggő egyensúlyzavar miatt ugyanis a felperes többször elesett, ezért mind a tisztálkodásban, mind az öltözködésben segítségre szorult. A mozgásszegény életmód emellett hátrányos testsúly-, és vérnyomás-növekedéssel járt, és baráti-ismerősi kapcsolatai beszűkülését eredményezte.

A felek kérelmei és nyilatkozatai a részítélettel elbírált körben

A felelősség jogalapjának jogerős megállapítása után a felperes a 8 millió Ft és késedelmi kamata megfizetésére kötelezés iránti nem vagyoni kártérítési keresetének részítélettel való elbírálását kérte. E keresetét arra alapította, hogy az alperes károkozó magatartása miatt sérült a testi épséghez és egészséghez, a szabadidő hasznos eltöltéséhez és a munkához való személyiségi joga.

Az alperes a kereset elutasítását kérte, a követelt nem vagyoni kártérítés összegét eltúlzottnak tartotta. Vitatta továbbá a részítélettel való elbírálás lehetőségét is. Arra hivatkozott, hogy ugyan az orvosszakértői bizonyítás kiegészítése elsősorban a felperes vagyoni kárigénye - a mozgáskorlátozottság és a felperes lakóházának átalakítása (bejárati lépcső és korlát, a tetőtéri lépcsőfeljáróhoz korlát, fürdőszoba) közti ok-okozati összefüggés vizsgálata - miatt szükséges, azonban közvetett módon az lényeges a nem vagyoni kártérítés összegszerűsége szempontjából is. Az átalakítás szükségességéből az életminőség megváltozásának mértékére vonható következtetés, ennek bevárása nélkül a részítélet nem lenne megalapozott.

A felperes úgy nyilatkozott, az ügy uraként az orvosszakértői bizonyítás kiegészítése keretében a szakértői intézethez kizárólag a vagyoni kártérítésre vonatkozó kérdést kíván feltenni. A nem vagyoni kártérítés kapcsán további bizonyításra nincs szükség, a vagyoni kártérítés csak hosszas szakértői bizonyítás után dönthető el, és a felperes 2014 óta semmilyen kompenzációban nem részesült.

A nem vagyoni kártérítés iránti kereset megalapozott.

Jogi indokolás

Az 1959-es Ptk. 75. § (1) szerint a személyhez fűződő jogokat mindenki köteles tiszteletben tartani. E jogok a törvény védelme alatt állnak.

Az 1959-es Ptk. 76. § szerint a személyhez fűződő jogok sérelmét jelenti különösen az egyenlő bánásmód követelményének megsértése, a lelkiismereti szabadság sérelme és a személyes szabadság jogellenes korlátozása, a testi épség, az egészség, valamint a becsület és az emberi méltóság megsértése.

Az 1959-es Ptk. 84. § (1) e) szerint akit személyhez fűződő jogában megsértenek, az eset körülményeihez képest a következő polgári jogi igényeket támaszthatja:

e) kártérítést követelhet a polgári jogi felelősség szabályai szerint.

Az 1959-es Ptk. 355. § (1) szerint a kárért felelős személy köteles az eredeti állapotot helyreállítani, ha pedig az nem lehetséges, vagy a károsult azt alapos okból nem kívánja, köteles a károsult vagyoni és nem vagyoni kárát megtéríteni.

Az 1959-es Ptk. 355. § (4) szerint kártérítés címén a károkozó körülmény folytán... azt a kárpótlást vagy költséget kell megtéríteni, amely a károsultat ért vagyoni és nem vagyoni hátrány csökkentéséhez vagy kiküszöböléséhez szükséges.

A nem vagyoni kártérítés (kárpótlás) rendeltetése a nem vagyoni (személyiségi) hátrányok enyhítése, illetőleg az elnehezült életvitel elviselésének megkönnyítése. A személyiségi jogok közül az egyik legjelentősebb és a gyakorlatban legtöbbször előforduló a testi épség és az egészség sérelmét előidéző hátrányok okozása. Az elbírálása során a munkaképesség csökkenésének mértékét nem lehet egyedül irányadónak tekinteni, annak tisztázása szükséges, a károsodás mennyiben akadályozza a károsultat korábbi életvitelében. Amikor a károsult állapotát, egészségi helyzetét tekintve jövőbeni változással lehet számolni, mérlegelni kell, hogy a változás pozitív, illetve negatív irányú-e.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!