Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2021.4.110 A tisztességes eljáráshoz való jog sérelmével jár, ha a másodfokú bíróság a peres félre hátrányosan csak az ügy érdemében hozott határozatában közli a féllel, hogy a pertárgy értékét a fél által megjelölttől vagy az elsőfokú bíróság határozatában írtaktól eltérően határozta meg, emiatt jóval magasabb első- és másodfokú perköltségfizetési kötelezettség terheli [1952. évi III. tv. (rPp.) 2. § (1) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperesek 2008. április 1-én hitelkiváltására és részben szabad felhasználás céljára - közjegyzői okiratba foglalt - devizaalapú (CHF) kölcsönszerződést, valamint annak biztosítására önálló zálogjogot, továbbá vételi jogot alapító szerződéseket kötöttek az I. rendű alperessel, amelyben az I. rendű alperes 12 900 000 Ft-nak megfelelő 80 424 CHF kölcsön folyósítását vállalta.

[2] A felperesek a fizetési kötelezettségüknek maradéktalanul nem tettek eleget, ezért az I. rendű alperes 2010. október 19-én a kölcsönszerződést felmondta és a felperesek tartozását egy összegben esedékessé tette.

[3] Az I. rendű alperes az opciós szerződésben írt vevőkijelölési jogával élve 2010. december 7-én a per korábbi III. rendű alperesét jelölte ki a vételi jog gyakorlására, aki ugyanaznap e jogát gyakorolta is, tulajdonjoga a vételi jog alapján bejegyzésre került az ingatlan-nyilvántartásba, majd az így megszerzett tulajdonrészét a IV. rendű alperesnek értékesítette. Az V-VII. rendű alperesek szintén tulajdonosai az ingatlannak.

[4] Az I. rendű alperes a vételárfizetési kötelezettségét oly módon teljesítette, hogy a felperesekkel szemben a kölcsönszerződés alapján fennálló követelését a vételártartozásába beszámította, majd az ezt követően a kölcsönszerződésből még fennmaradó - a felperesekkel szembeni - követelését engedményezte, e követelés jelenlegi jogosultja a II. rendű alperes.

[5] Az I. rendű alperes a külön törvényben előírt elszámolási kötelezettségének a tisztességtelen szerződési feltételekkel összefüggésben 2015. április 2-án eleget tett.

A felperesek keresete és az alperesek ellenkérelme

[6] A felperesek módosított keresetükben az I. rendű alperessel 2008. április 1-én kötött kölcsönszerződés érvénytelenségének megállapítását kérték az árfolyamkockázatról való tájékoztatás hibája miatt a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (a továbbiakban: rHpt.) 203. § (6) és (7) bekezdése, a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: rPtk.) 4. § (1) és (4) bekezdése, 205. § (3) bekezdése alapján, valamint az érvénytelenség jogkövetkezményeként a kölcsönszerződés hatályossá nyilvánítását annak megállapításával, hogy a II. rendű alperes felé 9 232 025 Ft összegű tartozásukat 100 havi egyenlő részletben kötelesek megfizetni. Kérték továbbá, hogy a bíróság a kölcsönszerződés érvénytelensége folytán állapítsa meg a járulékos jellegű vételi jogot alapító szerződés érvénytelenségét is, és törölje a IV. rendű alperes tulajdonjogát az opció tárgyát képező ingatlan vonatkozásában, és az I. rendű felperes tulajdonjogát jegyezze vissza az ingatlan-nyilvántartásba. Az V-VII. rendű alperesekkel szembeni keresetük ennek tűrésére irányult.

[7] Az I. rendű, a II. rendű és a IV. rendű alperesek érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Az V-VII. rendű alperesek a keresetre érdemben nem nyilatkoztak.

Az első- és a másodfokú bíróság határozata

[8] Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperesek keresetét elutasította, és a felpereseket egyetemlegesen kötelezte az alperesek javára perköltség megfizetésére, valamint az állam javára - az illetékfeljegyzési joguk folytán le nem rótt - 36 000 forint kereseti illeték megfizetésére.

[9] A felperesek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét a per főtárgya tekintetében helybenhagyta, míg a kereseti illeték vonatkozásában részben és akként változtatta meg, hogy a felperesek által egyetemlegesen megtérítendő illeték összegét 1 500 000 forintra felemelte. Egyetemlegesen kötelezte a felpereseket az I. és a II. rendű alperes részére másodfokú perköltség, valamint az állam javára 2 168 000 forint fellebbezési eljárási illeték megfizetésére.

[10] A perköltség tekintetében kifejtette, az elsőfokú bíróság tévesen határozta meg a pertárgy értékét - így a felperesek illetékfeljegyzési joga folytán le nem rótt kereseti illeték mértékét is - a meg nem határozható perértékre vonatkozó rendelkezések alapján. A felperesek keresete és fellebbezése a kölcsönszerződés és az opciós szerződés teljes érvénytelenségének megállapítására és az I. rendű felperes tulajdonjogának visszajegyzésére irányult. A kölcsönszerződés érvénytelenségére irányuló kereset tárgyának értékét az ítélőtábla a 12 900 000 forint kölcsön összegében, míg az opciós szerződés érvénytelenségére irányuló kereset tekintetében a perbeli ingatlan 14 200 000 forintos vételárában állapította meg. A polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: rPp.) 24. § (2) bekezdés e) pontja szerint a pertárgy értéke így 27 100 000 forint, mely alapján a felpereseket az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 39. § (1) bekezdése és a 42. § (1) bekezdés a) pontja alkalmazásával 1 500 000 forint kereseti illeték megfizetésének kötelezettsége terheli. Ugyanezen pertárgyérték alapján kötelezte a felpereseket a le nem rótt fellebbezési illeték megfizetésére is.

Felülvizsgálati kérelem, ellenkérelem

[11] A felperesek felülvizsgálati kérelmükben a jogerős ítélet - elsőfokú ítéletre kiterjedő - hatályon kívül helyezését és keresetüknek megfelelő ítélet meghozatalát kérték

[13] Eljárásjogi szabálysértésként hivatkoztak arra is, hogy a másodfokú bíróság a pertárgyértéket az elsőfokú bíróság által megállapított mértékhez képest eltérő összegben határozta meg, és ennek alapján visszamenőleg megváltoztatta a felpereseket terhelő illetékfizetési kötelezettséget, és az így megállapított pertárgyérték alapján kötelezte őket a fellebbezési illeték megfizetésére is. Álláspontjuk szerint a jogerős ítélet ezzel megsértette az rPp. 2. § (1) bekezdését, mert a másodfokú bíróságnak még a jogerős ítélet meghozatala előtt kellett volna őket tájékoztatni arról, hogy az első- és másodfokú illetékfizetési kötelezettségük lényegesen eltérően alakul az elsőfokú ítéletben foglaltakhoz képest. Ennek hiányában a felpereseknek nem lehetett egyértelmű az illetékfizetési kötelezettségük terjedelme, és emiatt nem mérhették fel az esetleges pervesztességük anyagi jogi következményeit. Álláspontjuk alátámasztásaként hivatkoztak a Kúria Gfv.VII.30.378/2013/5. számú, öttagú tanácsban hozott eseti döntésében foglaltakra.

[14] Az II. rendű alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban fenntartására irányult, a további alperesek felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztettek elő.

A Kúria döntése és jogi indokai

[15] A Kúria a jogerős ítéletet a rPp. 275. § (2) bekezdése alapján a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta, és azt jogszabálysértőnek találta az alábbiak szerint.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!