Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.305/2015/16. számú határozata munkaviszony megszüntetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 24. §, 78. §, 164. §, 251. §, 252. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 39. §, 42. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 70. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 14. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 2. §] Bírók: Ankáné Sándor Judit, Dubeczné dr. Horányi Cintia, Világosi Katalin

A Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a személyesen eljárt felperes neve(címe) felperesnek – a ... ügyvéd (címe) által képviselt alperes neve(alperes címe) alperes ellen munkaviszony megszüntetése iránt indított perében meghozta a következő

ítéletet:

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy 15 – tizenöt - napon belül fizessen meg az alperesnek 200.000.- (kettőszázezer) forint perköltséget.

A bíróság a felperest munkavállalói költségkedvezményben részesíti.

A le nem rótt 251.080.- (kettőszázötvenegyezer-nyolcvan) forint eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 nap alatt fellebbezésnek van helye, amelyet jelen bíróságnál, de Budapest Környéki Törvényszékhez címzetten lehet 3 példányban előterjeszteni.

Tájékoztatja a bíróság a feleket, hogy a másodfokú bíróság az ítélet ellen irányuló fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, amennyiben az ítéletet a Pp. 251. §-ában, illetve 252. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott okból kell hatályon kívül helyezni; a fellebbezés csak a perköltség összegére vagy viselésére, csak az illeték viselésére vonatkozik; az ítélet indokolása ellen irányul; a felek azt kérték; valamint a másodfokú bíróság megítélése szerint – tekintettel a fellebbezési (csatlakozó fellebbezési) kérelemben, illetve ellenkérelemben foglaltakra – az ügy eldöntése tárgyaláson kívül is lehetséges.

I n d o k o l á s

A bíróság a tárgyalás anyaga alapján az alábbi tényállást állapította meg:

A felperes 2006. november 18. napjától állt az alperes alkalmazásában határozatlan idejű munkaviszonyban, telehelyvezető munkakörben. Munkaszerződése szerint a felperes felmondási ideje 30 napban került meghatározásra.

A felperes 2015. január 5. napján, 2015. február 14. napjával 45 napos felmondási idővel rendes felmondással meg kívánta szüntetni a munkaviszonyát. A felperes a felmondási okiratát az alperesi ügyvezető, ... részére adta át január 5. napján. A felek szóbeli megállapodást kötöttek arra nézve, hogy a felperes utolsó munkanapja - a felmondásban vállalt felmondási idővel szemben - január 12. napja lesz, mely időpontban a munkaviszonya is megszüntetésre kerül, a felperes új munkahelyén ezen a napon való munkába lépésére tekintettel.

Az ügyvezető másnap, január 6-án tájékoztatta ú 3, a felperes munkaköri feladatainak nagy részét átvevő munkavállalót, hogy a felperes munkaköri feladatainak átadás-átvétele érdekében működjön együtt a felperessel, aki január 12-én a munkahelyéről távozni fog, így a munkakörét azon időpontig át kell vennie.

Ekkor ú 3az ügyvezetőt arról tájékoztatta, hogy ennyi idő nem elég részére a felperesi feladatok átvételére, további egy hét lenne szükséges ahhoz, hogy teljes körűen átvehesse a felperes korábbi feladatait, figyelemmel arra, hogy azokra korábban nem volt rálátása, azokat korábban részben sem végezte.

Minderről január 7-én tájékoztatta az ügyvezető a felperest, így arról, hogy ú 3a megbeszélt időpontig munkakörét átvenni nem tudja, ezért – a megbeszéltek ellenére - január 16-ig maradjon. A felek között ekkor szóváltás támadt, amely vita hevében az ügyvezető a felperes eljárását patkány eljárásnak minősítette, tekintettel arra, hogy a felperes az ügyvezető kérésének nem kívánt eleget tenni, tartotta magát korábbi szóbeli megállapodásukhoz, hogy január 12-én a munkahelyéről véglegesen eltávozik. Az ügyvezető később, a nap folyamán az ingerültségéért a felperestől bocsánatot kért.

Az eseményekre tekintettel a felperes még ezen a napon a munkaviszonyát az általa rendkívüli felmondású okiratnak minősített azonnali hatállyal megszüntette, hivatkozva arra, hogy az ügyvezető lepatkányozta, szülei nevelését megkérdőjelezte, származására tett különböző megjegyzéseket.

A felperes munkaköre ténylegesen január 28. napján került átadás-vételre, a felek által felvett jegyzőkönyv tanúsága szerint.

A felperes pontosított k e r e s e t é b e n kötelezni kérte az alperest 2 havi végkielégítése megfizetésére, 496.826.- forint összegben, és ezen összegnek 2015. január 7. napjától járó kamata megfizetésére. Kötelezni kérte továbbá az alperest sérelemdíj megfizetésére 30.000.- forint összegben, hivatkozva arra, hogy az alperesi ügyvezető eljárása a becsületében sértette meg. Mindemellett az alperest elmaradt munkabére megfizetésére is kérte kötelezni 87.510.- forint összegben, az új munkahelyén való munkába állásának napjáig terjedő időszakra, hivatkozva az Mt. 70.§ (3) bekezdésére.

Álláspontja szerint az azonnali hatályú felmondása jogszerű volt, tekintettel arra, hogy a felmondásban megjelölt becsületsértő kifejezések, kijelentések az ügyvezető szájából elhangoztak, amely alapot adott részére a munkaviszonya azonnali hatállyal való megszüntetésére, tekintettel arra, hogy az ügyvezető magatartása a munkaviszony további fenntartását lehetetlenné tette.

Az alperes e l l e n k é r e l m é b e n a kereset elutasítását kérte, és a felperes perköltségben marasztalását az általa csatolt megbízási szerződés és tényvázlat alapján, amelyben fix összegű 200.000.- forint megbízási díjra vonatkozó megállapodás szerepelt.

Előadta, hogy a felperes azonnali hatályú felmondása jogellenes, tekintettel arra, hogy a felmondásban rögzítettek nem fedik a valóságot. Valóban nézeteltérés támadt január 7. napján a felek között, azonban a nézeteltérést az váltotta ki, hogy a felperes irányába egyértelműen megindokolta az ügyvezető, hogy miért van szükség szóbeli megállapodásuk ellenére, hogy továbbra is munkaviszonyban maradjon, miszerint a felperesi munkaköri feladatokat átvevő ú 3kérésének tesz ezzel eleget, nem pedig saját szeszélyétől vezérelve.

Hivatkozott arra, hogy a felperes az együttműködés minden formáját elutasította, és közölte, hogy ennek ellenére január 12-én új munkahelyén kezdeni fog.

A felperesi együttműködés teljes hiánya és a 8 éves együtt dolgozás korrekt lezárásától való elzárkózás miatt az ügyvezető ingerült lett, hangját valóban felemelte, felháborodott felperes viselkedésén, és a felperes fenti eljárását patkány eljárásnak minősítette. Azonban állította, hogy a felperest becsületében nem sértette meg, olyat nem tett, amely a munkaviszony azonnali hatályú felmondására, és a felperes által kért sérelemdíj megállapítására alapot adhatna.

Álláspontja szerint a patkány eljárás kifejezés használata nem ment túl a szabad véleménynyilvánítás keretein, az szorosan összefüggött a felperes által tanúsított magatartással, és az előzményekkel.

Állította, hogy az alperesi képviselő szándéka nem irányult a felperes megalázására.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!