Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2008.1843 A tulajdonjog megszerzésének jogcíme atipikus szerződésből is megállapítható, a vételárat a szerződés pénzben meghatározza, annak teljesítése történhet más ellenszolgáltatás útján is [1959. évi IV. tv. 205. §; 1997. évi CXLI. tv. 32. §].[1]

A 2001. május 31-én kötött megállapodásban F. W. és A. W. több, a szerződésben megjelölt erdőingatlant ruházott át a felperes javára, ügyvédi tevékenysége ellenszolgáltatásaként.

A felperes 2005. december 8-án előterjesztett tulajdonjog-bejegyzési kérelmében tulajdonjogának bejegyzését "tulajdonjog-megállapodás jogcímén visszterhes jogügyletként vétel" alapján kérte bejegyezni.

A tulajdonjog-bejegyzési kérelmet az elsőfokú földhivatal 2006. január 31-ei határozatával elutasította.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes 2006. március 2-ai határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta; hivatkozással arra, hogy a bejegyzés alapjául szolgáló okirat a jogváltozás jogcímének pontos megjelölését nem tartalmazza.

A felperes keresetében az alperes határozatának hatályon kívül helyezését és tulajdonjogának bejegyzését kérte.

A megyei bíróság jogerős ítéletében a felperes keresetét elutasította.

Ítéletének indokolásában utalt az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (a továbbiakban: Iny. tv.) 32. § (1) bekezdés e) pontjában és 39. § (3) bekezdés a) pontjában foglaltakra; majd kifejtette, hogy a bejegyzés alapjául szolgáló okiratnak tartalmaznia kell a jogváltozás jogcímét, annak hiányában az okirat hiánypótlásra nem alkalmas.

Hangsúlyozta, hogy a földhivatalnak nem feladata a hozzá benyújtott okiratból a felek akaratának kikövetkeztetése.

A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak hatályon kívül helyezését kérte.

Előadta, hogy tulajdonjogot nem nevesített szerződéssel is lehet szerezni - a perbeni esetben átruházás folytán visszterhes jogügylettel szerzett tulajdonjogot -, amelynek ellenszolgáltatása ügyvédi szolgáltatás.

Rámutatott arra, hogy a Polgári Törvénykönyv típuskényszert nem ismer.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

Az Iny. tv. 32. § (1) bekezdés e) pontja szerint a belföldön kiállított okiratnak ahhoz, hogy az ingatlan-nyilvántartási bejegyzés alapjául szolgálhasson, tartalmaznia kell a jogváltozás jogcímét.

A Legfelsőbb Bíróság kiemeli, hogy a szerződő felek által 2001. május 31-én kötött szerződés az alábbiakat tartalmazza: "Az átruházók a kárpótlási jegyen megszerzett erdőingatlanok vonatkozásában az alább részletezettek szerint tulajdonukról lemondanak és átruházzák tulajdonszerző ügyvéd nevére, az alábbiakban: megjelölt ingatlanokat, mellyel kapcsolatosan tulajdonszerző ügyvéd már most kijelenti, hogy ezzel lényegében ügyvédi munkadíja kiegyenlítést nyert a tevékenység kapcsán." A szerződés b) pontja rögzítette a szolgáltatás és ellenszolgáltatás 200 000 Ft-os értékét, megjelölve az egyes ingatlanok forgalmi értékét is.

A bejegyzési kérelemben szerepel, hogy a felperes tulajdonjogának bejegyzését "tulajdonjog-megállapodás jogcímén visszterhes jogügyletként vétel" alapján kéri elvégezni.

A Ptk. 205. § (1) bekezdése szerint a szerződés a felek akaratának kölcsönös és egybehangzó kifejezésével jön létre.

A szerződési jog alapelve a szerződési szabadság, amelynek értelmében a felek szabadon döntenek abban, hogy kívánnak-e szerződést kötni, és ha igen, akkor kivel, és milyen tartalommal.

A fentieknek megfelelően - amennyiben a felek a lényeges, valamint a bármelyikük által lényegesnek minősített kérdésekben - megállapodnak [Ptk. 205. § (2) bekezdése], a szerződés érvényes abban az esetben is, ha típusát a Ptk. a nevesített szerződések körében nem tartalmazza.

A tulajdonjog átruházására irányuló nem nevesített szerződés alapján a tulajdonjogot a földhivatalnak be kell jegyeznie, amennyiben a bejegyzés egyéb jogszabályi eljárási feltételei teljesülnek; nevezetesen, ha az Iny. tv. 32. § (1) bekezdés e) pontja értelmében a bejegyzés alapjául szolgáló okirat tartalmazza a jogváltozás jogcímét.

A Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint a felperes által bejegyzés alapjául szolgáló okiratként benyújtott 2001. május 31-ei megállapodás a tulajdonjog-változás jogcímét megfelelően tartalmazza. A szerződés 2. és 3. pontjából ugyanis kitűnik, hogy az átruházók ingatlanaik tulajdonjogát visszterhes módon ügyvédi tevékenység - mint ellenszolgáltatás - fejében a felperesre ruházzák. E szerződés lényegében a Ptk. 365. § (1) bekezdése szerinti adásvételi szerződésnek minősül, amelyben a vételárat pénzben meghatározták (200 000 Ft), de nem készpénzben teljesítették. Az átruházást, illetve a vétel megjelölést a megállapodás, illetve a bejegyzési kérelem tartalmazza. Ily módon nem helytálló az a jogerős ítélet indokolásában kifejtett álláspont, hogy a jogváltozás jogcí­mét a földhivatalnak, vagy a bíróságnak kellene a bejegyzést szolgáló okiratból kikövetkeztetnie.

Miután a megyei bíróság által és a földhivatali határozatokban megállapítottakkal szemben a bejegyzés alapjául szolgáló okirat a jogváltozás jogcímét tartalmazza, annak hiányára hivatkozással a felperes bejegyzési kérelme nem utasítható el.

Ezért a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján a jogerős ítéletet, valamint az alperes határozatát - az elsőfokú földhivatali határozatra kiterjedően - hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú földhivatalt a Pp. 339. § (1) bekezdése alapján új eljárásra kötelezte.

(Legf. Bír. Kfv. IV. 37.074/2007.)

Lábjegyzetek:

[1] Az ebben a határozatban foglaltakat a Wolters Kluwer Kft. (korábban CompLex Kiadó Kft.) 2009.22 számon, külön szerkesztett formában is közölte a Közigazgatási-Gazdasági Döntések Tárában.