Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

ÍH 2011.168 SZÉKHELYÁTHELYEZÉS MÁS UNIÓS ÁLLAMBA - SZEMÉLYES JOG MEGVÁLTOZTATÁSÁVAL TÖRTÉNŐ SZÉKHELYÁTHELYEZÉS - CARTESIO-ÜGY

A magyar jogi szabályozás nem teszi lehetővé, hogy egy magyar gazdasági társaság - a cég megszűnése és végelszámolása nélkül - közvetlenül átalakuljon egy másik uniós tagállami társasággá, így téve át székhelyét oda.

A személyes jog megváltoztatásával történő székhelyáthelyezés a hazai jog megfelelő rendelkezése hiányában jelenleg nem megengedett [Ctv. 7. §, 7/B. §, Európai Bíróság Cartesio-ügyben hozott döntése 110, 111, 112. pont].

Az E. Ingatlankezelő Korlátolt Felelősségű Társaság 2009. augusztus 29-én változásbejegyzési kérelmet terjesztett elő a Fejér Megyei Bíróságon mint Cégbíróságon, kérve székhelyének Ausztriába, Bad Kleinkircheimbe való áthelyezését.

Az elsőfokú bíróság hiánypótlásra felhívó végzésében írt tájékoztatásra figyelemmel a társaság hivatkozott az Európai Bíróság C-210/06. számú, a Cartesio Oktató és Szolgáltató Betéti Társaság (Cartesio) ügyében hozott ítéletére, amelyben kifejtettekből az is következik, hogy székhelyáthelyezésnek helye lehet más tagállamba akkor, ha a társaság lemond a személyes jogáról, s így székhelyét úgy teheti át, hogy nem kell a nyilvántartás szerinti országban megszűnnie és lefolytatnia a végelszámolási eljárást.

Az elsőfokú bíróság - a hiánypótlási eljárást követően - a cég 2009. augusztus 29-én benyújtott változásbejegyzési kérelmét végzésével elutasította. Határozata indokolása szerint az Európai Bíróságnak a Cartesio-ügyben kifejtett indokolása értelmében elvileg lehetőség volna a társaság kérelmének a teljesítésére, azonban a magyar jogszabályok ezt nem teszik lehetővé, mivel nincs jogszabály a nemzetközi székhelyáthelyezésre, sem arra, miként alkalmazható a magyar jog (társasági jog, cégjog, adójog, munkajog) a külföldi székhelyű társaságra. Álláspontja szerint a társaság a letelepedés szabadságát akkor gyakorolhatja, ha létezik; ha személyes jogáról lemond, a működés helye szerinti államban már nem létezőnek minősül, ezért nem alkalmazhatóak rá a nyilvántartás szerinti állam szabályai, tehát nem kérheti a székhelyének az áthelyezését sem, amíg pedig nem mond le, addig a magyar szabályokat kell alkalmazni, s emiatt a cégjegyzékből nem törölhető. Az elsőfokú bíróság utalt arra, hogy a 2006. évi V. tv. (Ctv.) 7. §-ában (helyesen: 7/B. §) írtak olyan új szabályozás, amely lehetővé teszi a központi ügyintézési hely más tagállamba történő áthelyezését, s ezáltal a cég ténylegesen más tagállamban működik, de bejegyzett irodája marad, ezáltal megőrzi a honosságát és szerepel a magyar cégjegyzékben. E szabály megengedi a cég más tagállamban történő működését anélkül, hogy a bejegyzés helye szerinti államban meg kellene szűnnie. A hatályos jogi szabályozás tehát lehetőséget ad más tagállamban történő működésre - ezt azonban a cég a bíróság felhívása ellenére nem kérte - a társaság helytelenül értelmezi az Európai Bíróság ítéletét, ugyanis a hatályos jog nem akadályozza a társaság más tagállamban történő működését.

A végzés ellen a társaság fellebbezést terjesztett elő, a határozatnak a kérelem szerinti megváltoztatása, a székhely áttételéről való rendelkezés iránt. Előadta, hogy az Európai Bíróság a Cartesio-ügyben hozott ítélete kapcsán kifejezetten kitért arra, hogy a székhely áthelyezésének azon esetét, amikor a társaság meg kívánja tartani eredeti tagállambeli joga szerinti minőségét, meg kell különböztetni attól az esettől, amikor az egyik tagállamban létrejött társaság a személyes jog megváltoztatásával kívánja a székhelyét a másik tagállamba áthelyezni, tehát azon tagállam joga szerinti társasági formába alakul át, amelyik tagállamba a székhelyét áthelyezi. Előadta továbbá, hogy a társaság a 3/2009. (VII. 31.) számú taggyűlési határozatában vállalta, hogy a székhelyének áthelyezésével a magyar jog szerinti társasági minőségéről lemond, és átalakul az osztrák jog szerinti társasággá, az osztrák jogszabályoknak megfelelően, ennek lehetőségéről előzetesen az osztrák hatóságoknál a társaság tagjai érdeklődtek, és az osztrák hatóságok késznek mutatkoztak a társaság Ausztriában való fogadására, s erre vonatkozóan előkészületeket tettek. A társaság valóban nem kívánt élni az elsőfokú bíróság felhívásával, miszerint a központi ügyintézés helyét helyezze át Ausztriába, Magyarországon a tevékenységével fel kíván hagyni, a tulajdonosok számára fontos, hogy minden törés nélkül - végelszámolás és újra alakulás nélkül - ugyanez a társaság Ausztriában folytathassa a tevékenységét.

A fellebbezés nem megalapozott.

Helytállóan állapította meg az elsőfokú bíróság, hogy az E. Ingatlankezelő Korlátolt Felelősségű Társaság (E. Kft.) változásbejegyzés iránti kérelme megalapozatlan, mivel a cég székhelyének Magyarországról Ausztriába, Bad Kleinkircheimbe történő áthelyezésére a személyes jogának megváltoztatásával, a magyar társasági jog szabályai alapján, nincs törvényes lehetőség.

Az E. Kft. a magyar jog szerint (a gazdaságokról szóló 1997. évi CXLIV. tv.) létrejött korlátolt felelősségű társaság, a társaságot 2004. május 14-én jegyezték be a cégjegyzékbe, a székhelye Magyarországon D. városban található.

A társaság létrehozásakor irányadó 1997. évi CXLIV. tv. (régi Gt.) 1. §-ának (1) bekezdése kimondta; ez a törvény szabályozza a Magyarország területén székhellyel rendelkező gazdasági társaságok alapítását, szervezetét és működését, a társaságok alapítóinak, illetve tagjainak (részvényeseinek) jogait, kötelezettségeit, továbbá felelősségét, valamint a gazdasági társaságok átalakulását, egyesülését, szétválását (a továbbiakban együtt: átalakulás) és jogutód nélküli megszűnését.

A régi Gt. 11. §-a a társasági szerződés kötelező tartalmi elemeiről rendelkezik, a 11. §-ának a) pontja előírja, hogy a társasági szerződésben (alapító okiratban, alapszabályban) meg kell határozni a gazdasági társaság cégnevét és székhelyét.

A cég jogalanyiságát a cégnyilvántartásról, a cégnyilvánosságról és a bírósági cégeljárásról szóló 1997. évi CXLV. tv. (régi Ctv.) akként fogalmazta meg, hogy a cég az a gazdálkodó szervezet [Ptk. 685. § c) pont], illetve egyéb gazdálkodó jogalany (továbbiakban együtt: jogalany), amely - ha a cég vagy kormányrendelet eltérően nem rendelkezik - a cégnyilvántartásba történő bejegyzéssel jön létre, üzletszerű gazdasági tevékenység folytatása céljából. Törvény más célra alapított jogalany cégnyilvántartásba való bejegyzését is előírhatja [1. § (1) bekezdés]. A cég cégneve alatt szerezhet jogokat és vállalhat kötelezettségeket [1. § (2) bekezdés].

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!