Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Győri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.27584/2015/4. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (TARTÓZKODÁSI ENGEDÉLY ügyében hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 43. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §, 114/2007. (V. 24.) Korm. rendelet (Harmvhr.) 47. §] Bíró: Bors Szilvia

Győri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

6.K.27.584/2015/4.

A bíróság dr. Szentkirályi-Holota Szabolcs ügyvéd (1053 Budapest, Kossuth Lajos u. 15.) által képviselt felperesnek alperes ellen - tartózkodási engedély belföldi kérelmezése vonatkozásában benyújtott méltányossági ügyben hozott - közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indított peres eljárásban meghozta a következő

Í T É L E T E T:

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

A bíróság kötelezi a felperest, hogy a kézbesítéstől számított 15 napon belül fizessen meg az alperes részére 10.000,- Ft, azaz Tízezer forint perköltséget.

A bíróság kötelezi felperest, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Vas Megyei Adóigazgatósága külön felhívására fizessen meg 30.000,- Ft, azaz Harmincezer forint feljegyzett kereseti illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

Indokolás:

A bíróság a keresetlevél, az alperes ellenkérelme, a becsatolt közigazgatási iratok és a felek tárgyaláson tett nyilatkozata alapján az alábbi tényállást állapította meg:

A felperes 2015. március 12. napján tartózkodási engedély belföldi kérelmezésére irányuló méltányossági kérelmet terjesztett elő, mellyel egyidejűleg a tartózkodási engedély iránti kérelmét is benyújtotta családi együttélés biztosítása céljából. A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal határozatával a felperes méltányossági kérelmét elutasította a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi II. törvény végrehajtásáról szóló 114/2007. Kormányrendelet 47. § (4) bekezdés a) pontja alapján, mivel a tartózkodási engedély belföldi kérelmezése kapcsán nem igazolt olyan kivételes méltánylást érdemlő körülményt, amely Magyarország területén történő kérelem benyújtását indokolná.

A felperes a határozat ellen fellebbezéssel élt. Az alperes 2015. május 5. napján kelt határozatával az elsőfokú hatóság döntését helybenhagyta.

A felperes a másodfokú határozattal szemben 2015. június 23. napján felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, melyben kérte a másodfokú határozat hatályon kívül helyezését az első fokú határozatra kiterjedően, és az alperes új eljárásra utasítását, továbbá perköltségben marasztalását a vonatkozó IM. rendelet szerint áfa mentesen.

Keresetében előadta, hogy a felperes családi életközösségben kíván a Magyarország területén tartózkodó gyermekével és annak családjával együtt tartózkodni, akik egyébként megélhetését biztosítják. Meglátása szerint a közigazgatási eljárás során becsatolt iratokkal igazolta a fenti körülményeket, melyek megalapozzák a tartózkodási engedély belföldi kérelmezésének jogszerűségét és méltányolhatóságát. A jogszabály a kivételes méltánylást érdemlő körülmények között külön nevesíti a családegyesítést, melyre a felperes is hivatkozott, csatolta azon okiratok körét, amely a családegyesítés meglétét igazolják, ezen túlmenően egyéb körülmény meglétét az alperes nem teheti vizsgálat tárgyává a felperes meglátása szerint. A felperes hivatkozott arra, hogy az alperesi határozat e fenti körülmény vizsgálatára nem tért ki, a határozat alapját jelentő tényállás méltányos megállapítása, és a megjelölt indokok objektív, jogszerű mérlegelése lett volna az alperes feladta, mely kötelezettségét - az ügy érdemére is kiható - jogszabálysértő módon elmulasztotta.

Az alperes érdemi ellenkérelmében kérte a kereset elutasítását perköltség, mint jogtanácsosi munkadíj megállapítása mellett. Előadta, hogy álláspontja szerint az eljárás során sem anyagi, sem eljárásjogi jogszabálysértés nem történt, tényállás tisztázási kötelezettségének eleget tett. A vonatkozó jogszabályhely értelmében a tartózkodás céljának alátámasztásán túl valamennyi esetben a kivételes méltánylást érdemlő körülmény valószínűsítése, és e körülmény fennállásának a hatóság részéről történő megállapítása szükséges a kérelem belföldi előterjesztésének engedélyezéséhez, az a tény, hogy a felperes már Magyarországon tartózkodik, nem elegendő. Önmagában a tartózkodási cél igazolása nem különös méltánylást érdemlő körülmény az alperes álláspontja szerint, hanem a törvény által megkívánt, a tartózkodás engedélyezéséhez szükséges minimumfeltételek egyikének való megfelelés alátámasztása. Az, hogy a felperes a magyarországi tartózkodáshoz szükséges feltételeket igazolni tudja, nem értékelhető olyan körülményként, amely a belföldi kérelmezés alapjául szolgálhat. Előadta, hogy meglátása szerint a belföldi kérelmezés körében értékelhető méltányolható körülmény olyan élethelyzet lehet, amelyet nem kizárólag a felperes alakít, hanem amelyben a fél akaratán kívül álló körülmények is szerepet játszanak, ellenkező esetben minden kérelmező ki tudna alakítani olyan helyzetet, mely alapján jogszerűen lehetőség lenne a belföldi kérelmezésre.

A felperes keresete - az alábbiak szerint - nem alapos.

A bíróság a közigazgatási határozatot a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban Pp.) 324.§ (2) bekezdés a) pontja alapján vizsgálta felül, a Pp. XX. fejezete szerinti eljárásban, azaz az alperes határozatának jogszerűségét, az eljárási és anyagi jogi szabályoknak való megfelelését. Ennek során a Pp. 339/A. §-a értelmében a határozathozatalkor fennálló tények és alkalmazandó jogszabályok figyelembevételével a Pp. 213.§ (1) bekezdésének és 215.§-ának rendelkezései alapján a kereseti kérelem és az ellenkérelem keretei között értékelte az adott körülményeket a bíróság. Eljárása során figyelemmel volt a Pp. 339/B. §-ában foglaltakra, mely tartalmazza, hogy mérlegelési jogkörben hozott közigazgatási határozat akkor tekintendő jogszerűnek, ha a közigazgatási szerv a tényállást kellő mértékben feltárta, az eljárási szabályokat betartotta, a mérlegelés szempontjai megállapíthatóak, és a határozat indokolásából a bizonyítékok mérlegelésének okszerűsége kitűnik.

A 2007. évi II. törvény (Harmtv.) 13. § (1) bekezdése szerint száznyolcvan napon belül kilencven napot meghaladó tartózkodás céljából az a harmadik országbeli állampolgár utazhat be, illetve száznyolcvan napon belül kilencven napot meghaladó időtartamig az a harmadik országbeli állampolgár tartózkodhat Magyarország területén, aki

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!