Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20511/2022/2. számú határozata megállapítás iránti per tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 327. § (1) bek., (2) bek., 1994. évi LIII. törvény (Vht.) 10. §, 13. § (1) bek., (5) bek.] Bírók: Hőbl Katalin, Szabó Csilla, Szentpáli Judit

A határozat elvi tartalma:

Az egyoldalú kötelezettségvállalást tartalmazó záradékolható közjegyzői okirat nem a Ptk. 327. § (3) bekezdése szerinti elévülést megszakító eljárás során hozott végrehajtható határozat, ezért a követelés elévülését nem csak végrehajtási cselekmények szakíthatják meg.

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.20533/2020/12., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20083/2021/5., Kúria Gfv.30449/2021/5., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20511/2022/2.*, Kúria Gfv.30048/2024/3.

***********

Fővárosi Ítélőtábla

9.Pf.20.511/2022/2.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Lajos Sándor ügyvéd (ügyvéd címe) által képviselt I.r. felperes (I.r. felperes címe) I. rendű és II.r. felperes (II.r. felperes címe) II. rendű felpereseknek - a kamarai jogtanácsos neve kamarai jogtanácsos által képviselt alperes (alperes címe.) alperes ellen jog fenn nem állásának megállapítása iránt indult perében a Fővárosi Törvényszék 2020. december 9. napján meghozott 15.P.20.533/2020/12. számú ítélete ellen a felperesek 13. sorszámon előterjesztett fellebbezése folytán a Kúria Gfv.VI.30.449/2021/5. számú hatályon kívül helyező végzése alapján megismételt fellebbezési eljárásban - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja azzal a kiegészítéssel, hogy a le nem rótt kereseti illetéket az állam viseli.

Kötelezi az I-II. rendű felpereseket, hogy 15 napon belül egyetemlegesen fizessenek meg az alperesnek 150.000 (százötvenezer) forint másodfokú és 100.000 (százezer) forint felülvizsgálati perköltséget.

A le nem rótt fellebbezési és felülvizsgálati illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

[1] A felperesek keresetükben annak megállapítását kérték, hogy az alperesnek a felperesekkel szemben nem áll fenn az RDEBLHARTHY21172901 számú szerződésből fakadó követelésének bíróság előtti érvényesítéséhez való joga.

[2] Az érvényesíteni kívánt jogot és a kereseti kérelmet megalapozó tények tekintetében állították, hogy az I. rendű felperes és az alperesi jogelőd között 2007. március 8. napján - a II. rendű felperes készfizető kezességvállalásával biztosított - kölcsönszerződés jött létre. Ugyanezen a napon a felperesek közjegyzői okiratba foglalt egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozatot és készfizető kezességvállalást tettek. A kölcsönszerződést az alperesi jogelőd 2009. december 7-én kelt levelében felmondta. Az I. rendű felperes és az alperesi jogelőd között 2011. június 22., 2012. július 2. és 2014. július 2. napján "Megállapodás" elnevezésű okiratok jöttek létre, melyekben a felek rögzítették a felperesek tartozását, amit az I. rendű felperes mindhárom alkalommal elismert, és az alperesi jogelőd 12, illetve 6 hónapra fizetési könnyítést engedélyezett. Ezt követően 2014. augusztus 11. napján az I. rendű felperes felmondás utáni felszólítás tárgyú levelet kapott az alperesi jogelődtől, majd a 2017. november 14. napján kelt levélben az alperesi jogelőd és az alperes értesítette a követelés engedményezéséről. Előadták azt is, hogy velük szemben végrehajtási eljárás nem indult.

[3] Jogállításuk szerint az alperes kölcsönszerződésből eredő követelése elévült, mégpedig az I. rendű felperes és az alperesi jogelőd között 2011., 2012. és 2014. években létrejött megállapodások, az engedményezésről történő értesítés és a 2014. évi felszólítás ellenére. A perbeli követelés elévülésének megszakítására ugyanis a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 327. § (3) bekezdése alkalmazandó, mivel az ott írt végrehajtható okirat alatt a záradékolható közokiratot kell érteni, nem pedig a végrehajtási záradékot. A követelés a felmondással nem csak esedékessé, hanem végrehajthatóvá is vált, ezért a felmondástól kezdődően a követelés - és ezzel együtt a végrehajtási jog - elévülését csak végrehajtási cselekmények szakítják meg, melyre nem került sor. Álláspontjuk alátámasztásaként hivatkoztak a BH2014. 141 és BH2014. 347 számú eseti döntésekre. Az elévült követelés a Ptk. 325. § (1) bekezdése alapján bírósági úton nem érvényesíthető, így az alperesnek a felperesekkel szemben nem áll fenn a követelés bíróság előtti érvényesítéséhez fűződő joga.

[4] Másodlagosan hivatkoztak arra is, hogy az új Ptk. hatályba lépése előtt a kötelem már nem állt fenn, ezért a hatályba lépést követő tényekre, jognyilatkozatokra az új Ptk. rendelkezései alkalmazandók, ami kizárja a felszólítást és a megállapodást mint elévülést megszakító körülményt.

[5] Állították, hogy keresetük jog fenn nem állásának megállapítására irányul. A megállapítási kereset előterjesztésének a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény (Pp.) 172. § (3) bekezdése szerinti feltételei körében előadták, hogy a kért megállapítás az alperessel szembeni jogaik megóvása érdekében szükséges, mivel a felperesek elévült követelés miatt szerepelnek a KHR adóslistáján, melyet érvényesíteni sem lehet, a közvetlen végrehajthatóság esetén vagyoni és személyiségi jogi károk következhetnek be, a felperesek mindennapjait megkeseríti az alperes igényérvényesítése. A felpereseknek jogi érdeke fűződik a megállapításhoz, melyet abban jelöltek meg, hogy a már elévült követelésből eredően végrehajtási eljárás megindulására ne kerülhessen sor, marasztalást pedig nem kérhetnek.

[6] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

[7] Előadta, hogy nem állnak fenn a megállapítási kereset előterjesztésének Pp. 172. § (3) bekezdése szerinti konjuktív feltételei, melyet a bíróságnak hivatalból kell vizsgálnia. A felperesek nem kizárólag a jelen perbeli megállapítási kereset előterjesztésével részesülhetnek jogvédelemben, arra egyéb eszközök állnak rendelkezésükre.

[8] Érdemben a keresetet arra hivatkozással vitatta, hogy a felpereseknek az elévüléssel kapcsolatos álláspontja téves. A kúriai döntés ugyanis összemossa a követelés elévülését és a végrehajtási jog elévülését, holott az két eltérő jogintézmény, ezért kezdő időpontjuk sem eshet egybe. A Vht. 57. § (1) bekezdése és a Pp. 528. § (2) bekezdés a) pontja is különbséget tesz a végrehajtani kívánt követelés és a végrehajtási jog elévülése közt. A Ptk. 327. § (3) bekezdése szerint a végrehajtható határozatnak az elévülést megszakító eljárás során kell megszületnie, ami azt jelenti, hogy lennie kell egy elévülés alatt álló követelésnek is. A jogosult a záradékolható közokirat esetén sincs elzárva attól, hogy igényét perben érvényesítse. Hangsúlyozta, ha a közjegyzői okirat nem látható el záradékkal, akkor a Kúria döntése értelmében nem tud olyan pert indítani, amely az elévülést megszakítja, mivel a perindítás nem végrehajtási cselekmény, ahogy az írásbeli felszólítás, a tartozáselismerés, és a követelés megegyezéssel való módosítása sem. A Kúria figyelmen kívül hagyja azt is, hogy az elévülés anyagi jogi jogintézmény, annak kezdő időpontja és az elévülést megszakító cselekmények köre nem attól függ, hogy a jogosult a követelését perben, vagy közjegyző előtti eljárásban érvényesíti. Kifejezett jogszabályi rendelkezés hiányában az elévülést megszakító cselekmények köre nem szűkíthető le pusztán a közokiratba foglalás tényére figyelemmel. A részletfizetési megállapodások, a felszólító levél, a DH1. és DH2. törvények szerinti elszámolásról szóló levél, valamint az engedményezési értesítő a Ptk. 327. § (1) bekezdése alapján az elévülést megszakították, így a követelés nem évült el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!