Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2000.342 A közbeszerzésekről szóló 1995. évi XL. törvény 1999. évi LX. törvénnyel történt módosítása (1999. szeptember 1. napja) előtt lefolytatott közbeszerzési eljárás alapján kötött szerződések esetében is alkalmazhatók a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése szerinti jogkövetkezmények [1999. évi LX. tv.-nyel módosított 1995. évi XL. tv. 88. § (7) bek., Ptk. 200. § (2) bek., 4/1999. PJE.].

Az I. r. alperes közbeszerzési eljárásban pályázatot írt ki a kórház központi mosoda és varrodarészleg 5 éves időtartamú üzemeltetésére, amely pályázaton a II. r. alperes lett a nyertes ajánlattevő. Az I. r. alperes mint megrendelő és a II. r. alperes mint üzemeltető között 1996. szeptember 26-án üzemeltetési szerződés jött létre, amelyet a felek ugyanez év november 1-jén és november 20-án módosítottak. A felperes ugyancsak részt vett a pályázaton, miután pedig az számára eredménytelen volt, az I. r. alperes közbeszerzési eljárása ellen jogorvoslati kérelmet terjesztett elő a Közbeszerzések Tanácsa Közbeszerzési Döntőbizottságához. A döntőbizottság 1996. december 28-án kelt határozatában megállapította, hogy az I. r. alperes megsértette a közbeszerzésekről szóló 1995. évi XL. tv. (a továbbiakban: Ktb.) több rendelkezését, ezért vele szemben 2 millió forint bírságot szabott ki. Az I. r. alperes a közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt pert indított, amelyben a felek egyezséget kötöttek, ennek értelmében az I. r. alperes nem vitatta, hogy a döntőbizottság határozatában felsorolt jogsértéseket megvalósította, a bírság összegét pedig 1 millió forintra mérsékelték. A bíróság a felek egyezségét a Pp. 148. §-ának (2) bekezdésében foglaltak alapján jóváhagyta.

A felperes keresetében kérte az I. r. és a II. r. alperes által kötött szerződés érvénytelenségének megállapítását, az eredeti állapot helyreállítását, vagylagosan pedig 3 millió forint kártérítés megfizetését. Ez utóbbi kérelmétől az első fokú eljárás során elállt. Arra hivatkozott, hogy a Közbeszerzések Tanácsa Közbeszerzési Döntőbizottságának határozata tényként állapította meg, hogy az I. r. alperes a közbeszerzésekről szóló törvény előírásait megsértette, az alperesek között létrejött szerződés ezért részben jogszabályba ütközik, részben pedig azt a jogszabály megkerülésével kötötték. Hivatkozott a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdésében, valamint 234. §-ának (1) bekezdésében foglaltakra.

Az I. r. és a II. r. alperes a kereset elutasítását kérte. Az I. r. alperes kifejtette, hogy álláspontja szerint a közbeszerzési eljárás során elkövetett szabálytalanságok az alperesek között megkötött szerződést nem teszik semmissé. Hivatkozott a Ktb. 88. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakra, amely szerint a döntőbizottság sem jogosult a közbeszerzési eljárás során hozott döntést megsemmisíteni, ha ennek alapján már megkötötték a szerződést. A II. r. alperes arra hivatkozott, hogy a pályázatot a jogszabálynak megfelelően eszközölt pályázati kiírás során nyerte el, a felperesnek pedig kárt nem okozott.

Az elsőfokú bíróság kijavított ítéletével megállapította, hogy az alperesek között 1996. szeptember 20-án megkötött és 1996. november 20-án módosított üzemeltetési szerződés semmis. Kötelezte az alpereseket, hogy fizessenek meg egyetemlegesen a felperes részére 5 134 000 Ft perköltséget. Az első fokú ítélet indokolása szerint a bíróság megállapította, hogy a döntőbizottság által megjelölt jogszabálysértésekre tekintettel az alperesek által kötött szerződés a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdésében foglaltak értelmében semmis. Hangsúlyozta az elsőfokú bíróság, hogy a döntőbizottság által megállapított jogszabálysértés alapján az általános hatáskörű bíróság hatáskörébe tartozik a szerződés érvénytelenségének megállapítása.

Az I. r. és a II. r. alperes által benyújtott fellebbezés folytán a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság az első fokú ítéletet megváltoztatta, és a felperes keresetét elutasította. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az állam javára 741 000 Ft le nem rótt kereseti illetéket. Fizessen meg az I. r. alperesnek 2 500 000 Ft, a II. r. alperesnek pedig 2 825 000 Ft együttes első és másodfokú perköltséget. Végül kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az állam javára 375 000 Ft további fellebbezési eljárási illetéket.

A jogerős ítélet indokolása szerint a Legfelsőbb Bíróságnak abban a jogkérdésben kellett állást foglalnia, hogy a közbeszerzési eljárás szabályainak megsértése folytán az alperesek által kötött szerződés semmis vagy sem. A Ptk. 200. §-ának (2) bekezdésében foglaltak értelmében semmis az a szerződés, amely jogszabályba ütközik, vagy amelyet jogszabály megkerülésével kötöttek, kivéve, ha ahhoz a jogszabály más jogkövetkezményt fűz. Ezzel összefüggésben a Legfelsőbb Bíróság hivatkozott a Ktb. 88. §-ának (1) bekezdés c) pontjában foglaltakra, megállapítva, hogy e jogszabályhely meghatározza a jogszabályba ütköző szerződés megkötésének jogkövetkezményeit, utalva arra, hogy a döntőbizottság jogosult a pályázat kiírójának döntését is megsemmisíteni kivéve, ha e döntés alapján már létrejött a szerződés. A közbeszerzésekre vonatkozó törvényi rendelkezések megsértésével kötött szerződéshez tehát maga a törvény fűzi a jogkövetkezményeket, ezért további jogkövetkezmények nem alkalmazhatók, a szerződés semmissége megállapításának nincs helye.

Kitért arra a Legfelsőbb Bíróság, hogy az 1999. évi LX. törvény, a Ktb. 88. §-ának új (7) bekezdését iktatta be, amelynek értelmében az e törvény szerinti jogkövetkezmények alkalmazása nem zárja ki a Ptk. 200. §-a (2) bekezdésének alkalmazását, az e törvénybe ütköző módon kötött szerződés semmisségének megállapítása tekintetében. E hivatkozott rendelkezés 1999. szeptember 1. napján lépett hatályba, csak ezt követően lefolytatott közbeszerzési eljárás alapján kötött szerződés semmisségének megállapítására kerülhet sor a bírói út igénybevételével.

A jogerős ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, és kérte az ítélet hatályon kívül helyezésével az első fokú ítélet helybenhagyását. Álláspontja szerint a Legfelsőbb Bíróság a Ktb. rendelkezéseinek és a Ptk. 200. §-a (2) bekezdésének téves értelmezésével hozta meg döntését. Hangsúlyozta, hogy a közbeszerzésekről szóló törvényben felsorolt jogkövetkezmények kizárólag a döntőbizottság hatáskörébe tartoznak, amelyek nem érintik a bírósági hatáskörbe tartozó jogvitákban a bíróság által foganatosítható jogkövetkezmények alkalmazását. A Ptk. 200. §-ának (2) bekezdésében foglaltakra utalva azt fejtette ki, hogy a jogszabálynak magához a szerződéshez kell más jogkövetkezményt fűznie, a közbeszerzésekről szóló törvény 88. §-a (1) bekezdésének c) pontjába foglalt rendelkezés pedig nem a szerződéshez, hanem csak a szerződéskötést megelőző eljáráshoz fűz jogkövetkezményt. Szerinte a Ktb. 88. §-ának új (7) bekezdése valójában nem új rendelkezés, csupán egyértelművé tette azt az értelmezést, amely korábban csak az egyes rendelkezések egybevetéséből és a törvény miniszteri indoklásából volt levonható.

Kifejtette a felperes, hogy véleménye szerint az ügyben az elsőfokú bíróság döntése érdemben helyes, annak megalapozásához szükséges tények, illetőleg bizonyítékok rendelkezésre állnak, ezért lehetőség van arra, hogy a Legfelsőbb Bíróság az első fokú ítéletet helybenhagyja. Ebben a körben utalt arra, hogy az I. r. alperes a pályázatok elbírálása során megsértette a Ktb. 26. §-át, 33. §-ának (1) bekezdését, 59. §-ának (1) bekezdését, valamint 73. §-ának (1) bekezdését. E jogsértéseket a döntőbizottság megállapította, továbbá ezeket a közigazgatási határozat felülvizsgálata iránti perben az I. r. alperes maga is elismerte. Szerinte az alperesek jelentős mértékben megsértették a közbeszerzésre vonatkozó törvényi előírásokat, ugyanis nyilvánvalóan nem lehet a pályázat nyertesének nyilvánítani az olyan pályázót, akinek az ajánlata meg sem felel az ajánlati feltételeknek, hiszen a II. r. alperes korábban mosodai tevékenységet nem is végzett. Az I. r. alperes az érvénytelen ajánlat elfogadásával hozta meg döntését, így a felek között létrejött szerződés a jogszabályba ütközik, ezért semmis. Felülvizsgálati kérelmében a felperes sérelmezte, hogy a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság nagy összegű ügyvédi munkadíj tekintetében marasztalta az alperesek javára. Álláspontja szerint a 105 millió Ft-os perérték alapján 1 050 000 Ft lett volna megítélhető első fokú, ennek fele pedig másodfokú ügyvédi munkadíjként.

A felülvizsgálati kérelemre az I. r. és a II. r. alperes ellenkérelmet terjesztett elő.

Az I. r. alperes kérte a jogerős ítélet hatályában való fenntartását. Álláspontja szerint a perbeli esetben a Ptk. 200. §-a (2) bekezdésében foglaltak alkalmazására az 1999. évi LX. tv. rendelkezései értelmében csak 1999. szeptember 1. napját követően indult eljárásokban van lehetőség, ellenkező esetben nem lett volna szükség a közbeszerzésekről szóló törvény módosítására.

A II. r. alperes az ellenkérelmében ugyancsak kérte a jogerős ítélet hatályában való fenntartását. Álláspontja szerint helyesen állapította meg a Legfelsőbb Bíróság, hogy a perbeli esetben kizárólag a Ktb. 88. §-a (1) bekezdésének b)-d) pontjaiban foglalt jogkövetkezmények alkalmazhatók, a létrejött szerződés semmissége megállapításának nincs helye. Véleménye szerint abban a kérdésben is helyesen foglalt állást a Legfelsőbb Bíróság, hogy a Ktb. 88. §-ának a módosítás folytán beiktatott (7) bekezdésében foglaltak a módosítást megelőzően nem voltak alkalmazhatók.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alapos.

A felülvizsgálati eljárás eredménye alapján a Legfelsőbb Bíróság azt állapította meg, hogy a jogerős ítélet jogszabálysértő, a másodfokú bíróság a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdésében foglaltak, valamint a Ktb. 88. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltak helytelen értelmezésével hozott az ügyben határozatot.

A Ptk. 200. §-ának (2) bekezdésében foglaltak értelmében semmis az a szerződés, amely jogszabályba ütközik, vagy amelyet jogszabály megkerülésével kötöttek, kivéve, ha ahhoz a jogszabály más jogkövetkezményt fűz.

A perbeli esetben a polgári peres eljárás előzményeként lefolytatott közbeszerzési eljárásban a döntőbizottság a Ktb. 88. §-ának (1) bekezdésében meghatározott jogkörében eljárva a közbeszerzési pályázat kiírójának döntését bírálta el. Ebben a körben érvényesül az (1) bekezdés c) pontjában foglalt rendelkezés, amelynek második fordulata értelmében a döntőbizottság az ajánlatkérő "döntését" abban az esetben nem semmisítheti meg, ha annak alapján a szerződés már létrejött. A Ktb. 88. §-a (1) bekezdésének egyéb rendelkezéseit is figyelembe véve a helyes értelmezés szerint e törvény rendelkezései a közbeszerzési pályázat alapján megkötött szerződésre nem terjednek ki. Téves tehát a jogerős ítélet indokolásában kifejtett az az álláspont, amely szerint a közbeszerzési eljárás alapján kötött, jogszabályba ütköző szerződéshez a törvény "más jogkövetkezményt" fűz.

A Ktb. 88. §-ának az 1999. évi LX. tv. által beiktatott (7) bekezdésében foglaltak nem értelmezhetők akként, hogy a közbeszerzési eljárás alapján kötött szerződések tekintetében e rendelkezés hatálybalépése előtt nem voltak alkalmazhatók a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdésében foglaltak. A hivatkozott törvény indokolása értelmében a szóban lévő rendelkezés beiktatásával a jogalkotó "egyértelművé" kívánta tenni, hogy a Ktb. rendelkezéseibe ütköző szerződés esetén alkalmazhatók a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése szerinti jogkövetkezmények, erre tehát a korábbiakban is lehetőség volt és a perbeli esetben is ennek megfelelően kell eljárni.

A fentiekkel összefüggésben a Legfelsőbb Bíróság rá kíván mutatni, hogy a privatizációs pályázatok alapján létrejött szerződések semmisségére alapított keresettel indult ügyekben irányadóan, a Legfelsőbb Bíróság 4/1999. PJE szám alatt (M. K. 2000. I. 10.) jogegységi határozatot hozott. Ebben rögzítésre került, hogy ha a szabályszerű pályázatot benyújtó a pályázati szabályok megsértésére hivatkozva indít a kiíró és a nyertesnek nyilvánított pályázó közötti szerződés semmisségének megállapítása iránt pert, érdemben kell megvizsgálni azt a kérdést, hogy történt-e szabályszegés és annak kihatása van-e a megkötött szerződés érvényességére. Ez az álláspont tükrözi általában is a pályázat alapján kötendő szerződések érvényességét érintő keresetekkel indult peres ügyekben a bírósági gyakorlatra irányadó elveket.

A perbeli esetben a szükséges bizonyítás lefolytatásával állást kell foglalni abban a kérdésben, hogy a Ktb. rendelkezéseinek az I. r. alperes által történt megsértése alkalmas-e az alperesek által kötött szerződés semmisségének megállapítására. Arra tekintettel, hogy ezt a kérdést a másodfokú bíróság - eltérő jogi álláspontja folytán - a fellebbezési eljárás során nem vizsgálta, ebben a körben új eljárás lefolytatását és új határozat hozatalát kellett elrendelni. Amennyiben az kerül megállapításra, hogy a per tárgyát képező szerződés semmis, a felperes keresetében foglaltak alapján, figyelembe véve a Ptk. 237. §-ának (1) és (2) bekezdésében foglalt rendelkezéseket, azt kell vizsgálni, hogy lehetőség van-e a szerződéskötés előtt fennállott helyzet visszaállítására, illetőleg, hogy a bíróság milyen módon hozhat döntést az esetleg ellenszolgáltatás nélkül maradó szolgáltatás viszszatérítéséről. A másodfokú bíróságnak arra is tekintettel kell eljárnia, hogy az elsőfokú bíróság ebben a körben nem folytatott le bizonyítást és nem hozott határozatot.

A kifejtettek értelmében a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275/A. §-ának (2) bekezdésében foglaltak alapján hatályon kívül helyezte, és az ügyben eljárt másodfokú bíróságot utasította új eljárásra és új határozat hozatalára. (Legf. Bír. Gfv. X. 30 086/2000. sz.)