Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1997.10.487 A hagyatéki eljárás során a közjegyzőt terhelő tájékoztatási kötelezettség megítélésénél figyelembe veendő körülmények [6/1958. (VII. 4.) IM r. (He.) 52. § (3) bek.; Ptk. 616. § (3) bek., PK 84. sz.].

A végintézkedés hátrahagyása nélkül meghalt örökhagyó után a törvényes öröklés rendje szerint három gyermeke volt jogosult örökölni, míg a túlélő házastársat özvegyi jog illette meg.

A hagyatéki eljárásban a túlélő házastárs az idéző végzés kézhezvétele után levelet írt a közjegyzőnek, amelyben bejelentette, hogy az 1994. április 13-ára kitűzött tárgyaláson nem tud megjelenni, és korábbi jogi képviselője megbízását is visszavonta. Részletesen nyilatkozott a hagyatékként leltározott vagyontárgyakkal kapcsolatban, így - egyebek mellett - előadta, hogy a személygépkocsit a házasság fennállása alatt vásárolták, annak 1/2 részére igényt tart. Az örökhagyó nevén álló szövetkezeti lakás 1/2 részének tulajdonjogát pedig a házas együttélés ideje alatt váltották meg az örökhagyó előző házastársától, és közösen fizették a még hátralévő OTP-tartozást is, ezért annak 1/2 részére ugyancsak igényt tart; egyben a további 1/2 illetőség tekintetében özvegyi joga megváltását kérte. Ugyanakkor bejelentette, hogy az örökhagyó által a szülei után megörökölt 1/4 házas ingatlanilletőségre "nem tart igényt".

A túlélő házastárs e bejelentés ellenére az 1994. április 13-ára kitűzött tárgyaláson személyesen részt vett. A tárgyalási jegyzőkönyv szerint a közjegyző tájékoztatta a feleket a Csjt. 27. §-ának (1) bekezdésében és a Ptk. 615. és 616. §-aiban foglaltakról, amelyre a felek előadták, hogy a tájékoztatást megértették. A túlélő házastárs úgy nyilatkozott, hogy az írásbeli beadványával egyezően a szövetkezeti lakás 1/2 és a gépkocsi 1/2 részére igényt tart, a házas ingatlanilletőségre özvegyi jogát nem érvényesíti; a gépkocsi és a szövetkezeti lakás tekintetében özvegyi joga megváltását is kérte. Ezt követően a túlélő házastárs 1994. április 25-én megbízást adott a jelenlegi jogi képviselőjének, akit a közjegyző az 1994. december 7-ére kitűzött újabb tárgyalásra meg is idézett. A tárgyaláson azonban a túlélő házastárs ismét személyesen vett részt, jogi képviselője nem jelent meg. Ezen a tárgyaláson a közjegyzőnek a Csjt. 27. §-ának (1) bekezdésében foglaltakra való figyelmeztetése után a túlélő házastárs korábbi nyilatkozatát módosítva bejelentette, hogy a szövetkezeti lakás 1/2 részének felére és a gépkocsi felére házassági vagyonközösség jogcímén igényt tart, egyben a szövetkezeti lakás és a gépkocsi tekintetében özvegyi joga megváltását kéri; a házas ingatlanilletőség tekintetében özvegyi jogát továbbra sem érvényesítette. Ezt követően az örökösök osztályos egyezséget kötöttek, amelynek értelmében a szövetkezeti lakásnak a hagyatékhoz tartozó 3/4. része és a gépkocsi 1/2 része a három gyermeket és a túlélő házastársat egymás között egyenlő arányban illeti meg. A leszármazók megállapodtak a devizaszámlán kezelt összegekben való részesedésben is; a túlélő házastárs ez utóbbi összegek és a házas ingatlanilletőség tekintetében özvegyi jogát nem érvényesítette. A közjegyző a tárgyalást a devizaszámla-kivonat becsatolása céljából elhalasztotta. Ezt követően a túlélő házastárs írásbeli beadványban korábbi nyilatkozatát visszavonta, a szövetkezeti lakás 1/2 részére tulajdoni igényt érvényesített, özvegyi jogával élni kívánt, és annak megváltását nem kérte. A házas ingatlanilletőség tekintetében özvegyi jogát ugyancsak érvényesíteni kívánta, kérte azonban annak megváltását.

Az állagörökösök a nyilatkozat visszavonásához, az osztályos egyezség módosításához nem járultak hozzá, ezért a közjegyző hagyatékátadó végzéssel a hagyatékot az osztályos egyezség és a törvényes öröklés rendje szerint adta át. A túlélő házastárs fellebbezésére a Fővárosi Bíróság végzésével a közjegyző végzésének fellebbezéssel nem támadott részét nem érintette, fellebbezett rendelkezéseit helybenhagyta. A végzés indokolásában kiemelte, hogy a hagyatéki iratokból kitűnően a közjegyző a feleknek a jogszabályok tartalmáról helyes tájékoztatást adott; de a túlélő házastársnak lehetősége volt arra is, hogy jogi képviselőt bízzon meg, miután az első tárgyalásra szóló idézéstől az egyezség megkötéséig 11 hónap telt el. Az egyezségi nyilatkozat visszavonására pedig a PK 261. számú állásfoglalás értelmében csak a másik fél hozzájárulásával lett volna lehetőség. Ennek hiányában a túlélő házastárs nyilatkozatát a Ptk.-ban szabályozott általános ügyleti megtámadási alapokon csak a bíróság előtt támadhatja meg. A jogerő végzés ellen a túlélő házastárs felülvizsgálati kérelmet nyújtott be és a végzés megváltoztatásával módosított kérelme szerint kérte a hagyaték átadását. Arra hivatkozott, hogy bár személyesen járt el az ügyben, a közjegyző a jogszabályban előírt tájékoztatási kötelezettségének nem tett eleget. Érvelt azzal is, hogy a közjegyző rábeszélésére a Ptk. 616. §-ának (3) bekezdésében írt tilalom ellenére kérte a szövetkezeti lakás hagyatékhoz tartozó tulajdoni illetőségén fennálló özvegyi joga megváltását. Az osztályos egyezség ez okból is jogszabálysértő. A hagyatékátadó végzés kézhezvétele után volt módja a közjegyzői döntés áttanulmányozására, amikor is azonnal a jogi képviselőhöz fordult, és fellebbezésében a jogi hibákra rámutatott, amit azonban a Fővárosi Bíróság figyelmen kívül hagyott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!