Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1/1999. Polgári jogegységi határozat

a Kezes felelőssége a jogelőd közös vállalat tartozásaiért

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bíróságának jogegységi tanácsa a Legfelsőbb Bíróság Gf.VI. tanácsa által kezdeményezett jogegységi eljárásban meghozta a következő

jogegységi határozatot:

A közös vállalat korlátolt felelősségű társasággá vagy részvénytársasággá történt - az 1989. évi XIII. törvény alapján végrehajtott - átalakulását követően a közös vállalat volt tagjai a jogelőd közös vállalat tartozásaiért kezesként nem felelnek.

INDOKOLÁS

I.

A Legfelsőbb Bíróság Gf.VI. tanácsa az előtte Gfv.VI.32.205/1998. szám alatt folyamatban lévő felülvizsgálati eljárást 3. sorszámú végzésével - a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 1997. évi LXVI. törvény (Bsz.) 29. §-a (1) bekezdésének b) pontja és (2) bekezdése alapján - felfüggesztette, és a felülvizsgálat tárgyát képező jogkérdés tekintetében jogegységi eljárást kezdeményezett.

A végzés indokolása szerint a Legfelsőbb Bíróság gyakorlatában két - egymástól eltérő - álláspont alakult ki abban a kérdésben, hogy ha a közös vállalat korlátolt felelősségű társasággá vagy részvénytársasággá alakult át és a volt közös vállalat hitelezői az új társasági forma szerint működő gazdasági társasággal mint jogutóddal szemben fennálló követelésüket nem tudják behajtani, fennáll-e a jogelőd közös vállalat volt tagjainak a kezesi felelőssége, vagy sem.

Az eltérő álláspontok kialakulásánál az eljárt bíróságok az új társasági formává történő átalakulás időpontjára tekintettel irányadó, a gazdasági társaságokról szóló 1988. évi VI. törvényt (Gt.) és a gazdálkodó szervezetek és a gazdasági társaságok átalakulását szabályozó 1989. évi XIII. törvényt (a továbbiakban: Átv.) értelmezték és alkalmazták.

Az egyik álláspont szerint az Átv. 8. §-ának (1) bekezdése értelmében a közös vállalat jogutóda a részvénytársaság (korlátolt felelősségű társaság). Az átalakulás nem von maga után változást az átalakuló szervezet jogai és kötelezettségei tekintetében, azok változatlanul átszállnak a jogutód gazdasági társaságra. Ebből következik, hogy az átalakulás következtében a hitelező(k) nem kerülhet(nek) hátrányosabb helyzetbe, a jogelőd közös vállalat tagjainak kezesi felelősségét az átalakulás ténye nem változtatja meg. A volt tagok a Gt. 127. §-ának (1) bekezdése és 54. §-ának (2) bekezdése szerint vagyoni hozzájárulásuk arányában kezesként helytállni tartoznak azokért a hitelezői követelésekért, amelyek még az átalakulás előtt a közös vállalattal szemben keletkeztek.

A másik álláspont érvelése szerint nem vitás, hogy az Átv. 8. §-ának (1) bekezdése az átalakult gazdasági társaság általános jogutódi minőségét mondja ki, amely jogutód teljes vagyonával felel a jogelőd gazdasági társaság tartozásaiért.

Ugyanakkor az Átv. 48. §-a csak a közkereseti társaságok és a betéti társaságok korlátolt felelősségű társasággá vagy részvénytársasággá való átalakulása esetére írja elő a jogelőd társaság tagjainak jogszabályban meghatározott ideig fennálló korlátlan felelősségét, a volt közös vállalat tagjaira nézve ilyen szabályt nem állapít meg. A törvény tételes felsorolása mellett e felelősséget kiterjesztően értelmezni nem lehet.

II.

A Gt. 127. §-ának (1) bekezdése értelmében a közös vállalat jogi személyek által alapított olyan gazdasági társaság, amely a tagjai által rendelkezésre bocsátott alaptőkével és egyéb vagyonával felel kötelezettségeiért. Ha a vállalati vagyon a tartozásokat nem fedezi, a tagok a vállalat tartozásaiért együttesen - vagyoni hozzájárulásuk arányában - kezesként felelnek.

A Gt. fent hivatkozott rendelkezése a közös vállalat működése alatt keletkezett követelésekért való felelősséget rendezi, kimondja, hogy a társaság tartozásaiért mindenekelőtt a közös vállalat tartozik helytállni. Ha a vagyon kellő fedezetül nem szolgál, a közös vállalat tagjai a Gt. 17. §-a alapján alkalmazandó Ptk. 272. §-ának (1) bekezdése és 334. §-ának (1) bekezdése szerint együttesen kezesként felelnek. A Gt. 127. §-ában szabályozott ez a kezesség a Ptk. 274. §-ának (1) bekezdése szerint minősülő egyszerű kezesség. Az egyes tagok felelőssége arányaiban igazodik a vagyoni hozzájáruláshoz, de az meghaladhatja a vagyoni hozzájárulás nagyságát. E szabály alapján fennálló helytállási kötelezettség irányadó a társaság fennállása alatt.

A gazdasági társaság, így a közös vállalat megszűnésének az eseteit a Gt. 46. §-ának (1) bekezdése tartalmazza. Az itt a) , b) , d)-g) pontok alatt felsorolt esetekben a vállalat jogutód nélkül szűnik meg, míg a c) pont alatti esetben a megszűnés jogutódlással történik, a közös vállalat más társasággal egyesül, abba beolvad, szétválik vagy más társasági formába alakul át. Az Átv. - többek között - ez utóbbi esetre irányadóan állapított meg szabályokat.

Az Átv. 1. §-a a törvény célját abban fogalmazza meg, hogy szabályokat adjon az általános jogutódlás kimondásával a hatálya alá vont gazdálkodó szervezetek gazdasági társaságokká alakulására, továbbá gazdasági társaságoknak egymás közötti átalakulására, ideértve ez utóbbiak egyesülését és szétválását is. Az Átv. 2. §-a (1) bekezdésének f) pontja az Átv. hatálya alá sorolja a gazdasági társaságokat is. Az Átv. 8. §-ának (1) bekezdése szerint az átalakulás során létrejövő gazdasági társaság az átalakult szervezet általános jogutóda, míg a 9. § (1) bekezdése rögzíti, hogy az átalakulás az átalakuló szervezettel szemben fennálló követeléseket nem teszi lejárttá.

Az Átv.-nek ezek a rendelkezései egyértelműek abban, hogy az új gazdasági társaság az átalakult, ily módon az átalakulás következtében megszűnt korábbi gazdasági társaság jogait és kötelezettségeit átveszi, az átalakulást megelőzően létrejött jogviszonyokban a törvény rendelkezése alapján alanyváltozás következik be. Az új, jogutód gazdasági társaság felel mindazokért a kötelezettségekért, amelyeket jogelődje, az átalakult szervezet vállalt, és bekövetkezhet a jogutód társaság tagjainak is a felelőssége, ha az új társasági formára vonatkozó törvényi rendelkezések szerint, és ott meghatározott módon, felelősséggel tartozhat a tag is.

Értelmezést az igényelt, mennyiben marad fenn a jogutódlás következtében megszűnt korábbi jogelőd közös vállalat tagjainak a kezesi felelőssége, tehát a jogelőd közös vállalatnak a kötelezettségei az átalakulás után "visszaháríthatók-e" a jogelőd vállalat volt tagjaira, mint kezesekre.

A gazdasági társaságok egymás közötti átalakulásának a szabályait az Átv. harmadik része tartalmazza. Az V. fejezet a közös szabályokról, a VI. fejezet a korlátolt felelősségű társasággá, a VII. fejezet a részvénytársasággá, míg a VIII. fejezet a közkereseti társasággá és a betéti társasággá alakulás szabályairól rendelkezik.

A közös szabályoknál elhelyezett Átv. 48. §-a kimondja, hogy a közkereseti társaságnak és betéti társaságnak korlátolt felelősségű társasággá és részvénytársasággá történő átalakulása esetében az átalakuló társaság tagjai a társaságnak az átalakulás elhatározása előtt keletkezett tartozásaiért öt évig korlátlanul felelnek, kivéve, ha jogszabály valamely követelésre ennél rövidebb elévülési határidőt állapít meg.

Az Átv. 48. §-a alapján egyértelmű az a jogalkotói akarat, mely a jogi személyiséggel nem rendelkező, főszabályként korlátlan és egyetemleges felelősség mellett működő, jogutódlással megszűnő társaság volt tagjainak felelősségét kívánta fenntartani, ha a társaság korlátolt felelősségű társasággá vagy részvénytársasággá alakult át.

A jogutódlással megszűnő közös vállalatot jellemző, sajátos kezesi felelősség fennmaradását sem a közös szabályok, sem a további különös szabályok nem írják elő. Ilyen külön rendelkezés hiányában a korábbi társasági forma szerinti felelősség fennmaradását nem lehet megállapítani, mert a törvényben az adott társasági formára és annak tagjaira vonatkozó, tételesen meghatározott felelősség kiterjesztően nem értelmezhető.

A kifejtettekre figyelemmel a jogegységi tanács - a Bsz. 27. §-ában, 29. §-a (1) bekezdésének b) pontjában és 32. §-ának (4) bekezdésében foglaltak alapján - a rendelkező rész szerint határozott.

Budapest, 1999. március 30.

Dr. Horeczky Károly s. k.,
a tanács elnöke
Dr. Bodor Mária s. k.,Dr. Gabányi Józsefné s. k.,
előadó bíróbíró
Dr. Haitsch Gyula s. k.,Dr. Murányi Katalin s. k.,
bíróbíró

Tartalomjegyzék