Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2006.1400 A jóhiszeműen, az ingatlan-nyilvántartásban bízva, ellenérték fejében szerző fél az ingatlan tulajdonjogát nem tulajdonostól is megszerezheti, ha a törlési per feltételei nem állnak fenn [Ptk. 117. §; Inytv. 63. §].

A Magyarországon bevándorlási engedéllyel rendelkező kínai állampolgár felperes 1995 óta tulajdonosa a B., A. u. x. szám alatti ingatlannak.

A felperes 1997-ben egészségügyi kezelés céljából Kínába utazott. A lakást rokonára, Q. H.-ra bízta, aki 2000 tavaszán szintén Kínába utazott, a lakást lezárva hagyta.

A 2000. június 28-án létrejött adásvételi szerződéssel a felperes képviseletében hamis kínai közjegyzői meghatalmazással eljáró, a magát X. B.-nek kiadó kínai személy a lakást a III. r. alperes részére 5 300 000 forint vételárért eladta. A III. r. alperes állítása szerint az okiratban foglaltakkal szemben a lakásért 6 300 000 forintot fizetett ki, melyből kiegyenlítésre került az ingatlant terhelő 700 000 forint összegű közös költség és közmű tartozás. A III. r. alperes tulajdonjoga az ingatlan-nyilvántartásba 2000. július 17. napján bejegyzést nyert. A III. r. alperes az ingatlant nem vette birtokba, hanem azt a 2000. július 27. napján létrejött szerződéssel az I-II. r. alpereseknek adta el 5 900 000 forint vételárért. Az ugyanazon a napon kelt okirat szerint az alperesek az ingatlan vételárát 7 100 000 forintra módosították. Az I-II. r. alperesek tulajdonjoga, illetve haszonélvezeti joga 2000. október 10-én az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre került.

Az I-II. r. alperesek a lakást birtokba vették és azon jelentős felújítási munkákat végeztek, azt jelenleg is birtokukban tartják.

A felperes állítása szerint 2001 tavaszán visszatért Magyar­országra és észlelte, hogy a lakásban az I-II. r. alperesek laknak. 2001. április 15-én feljelentést tett a rendőrségen, állítva, hogy a lakást nem adta el, az adásvételi szerződés megkötésekor felhasznált meghatalmazás hamisított.

A felperes a 2002. január 18. napján előterjesztett keresetével annak megállapítását kérte, hogy az adásvételi szerződések semmisek, kérte az eredeti állapot helyreállítását, a felperes tulajdonjogának megállapítását. Kérte továbbá az alperesek kötelezését az ingatlan ingóságaiktól kiürítve történő birtokába bocsátására.

Az alperesek ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Az I-II. r. alperesek arra hivatkoztak, hogy az ingatlant jóhiszeműen, ellenérték fejében az ingatlan-nyilvántartásban bízva vették meg a III. r. alperestől, akinek tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba már bejegyezték.

A III. r. alperes is a kereset elutasítását kérte. Állította, hogy a magát X. B.-nek kiadó személy személyazonosságával és a közokiratba foglalt meghatalmazással kapcsolatban az adásvételi szerződés megkötésekor kétely nem merült fel. A szerződéskötéskor ügyvéd működött közre és a földhivatal is bejegyezte a tulajdonjogát.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy a felperes és a III. r. alperes között 2000. június 28. napján megkötött adásvételi szerződés érvénytelen, a felperes meghatalmazását tartalmazó közjegyzői okirat ugyanis hamis, az adásvételi szerződés tehát érvényesen nem jött létre. Ezt meghaladóan azonban a keresetet elutasította, mert a felperes az ingatlan-nyilvántartási törvény szerinti törlési keresetet az alperesekkel szemben nem indított. A felperes és a III. r. alperes közötti érvénytelen szerződés alapján az eredeti állapotot pedig technikai okok miatt nem lehetett helyreállítani. Arra sem volt mód, hogy azt a bíróság a határozathozatalig terjedő időre hatályossá nyilvánítsa. A felperes a III. r. alperessel szemben a szerződés érvénytelenségének jogkövetkezményeit külön perben érvényesítheti.

A felperes fellebbezése folytán eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Indokolása szerint a keresetet annak tartalma szerint kell elbírálni. A felperes az eredeti állapot helyreállítását kérte, mely magában foglalja az ingatlan-nyilvántartási állapot helyreállítására irányuló kérelmet is. A kereset tehát az Inytv. 63. § (2) bekezdés és 5. § (5) bekezdésére hivatkozással nem utasítható el. Kifejtette azonban, hogy a 2000. június 28-án kelt adásvételi szerződés érvénytelensége miatti jogkövetkezmények levonása során a Ptk. 237. § (1) bekezdése azért nem alkalmazható, mert a szerződéskötést megelőző állapot a felperes és a III. r. alperes viszonylatában nem állítható helyre. Egyrészt a III. r. alperes már nem tulajdonosa az ingatlannak és azt birtokában sem tartja. Másrészt az eredeti állapot helyreállítását a szerződéskötés óta bekövetkezett jogi és fizikai változások, mint pl. a végrehajtási jog törlése, a közüzemi díjhátralék megfizetése és a lakás teljes felújítása kizárják. A szerződés érvényessé sem nyilvánítható, mert az érvénytelenség oka nem küszöbölhető ki. Emiatt a szerződésnek a határozathozatalig terjedő időre történő hatályossá nyilvánítása jöhet csak szóba. A felperes azonban nem bizonyította a már teljesített szolgáltatással egyenértékű ellenszolgáltatás összegének megállapításához szükséges adatokat.

Kifejtette, hogy az alperesek között létrejött adásvételi szerződés nem semmis, egyrészt azért, mert a Ptk. 117. § (1) bekezdésének sérelme a Ptk. 200. § (2) bekezdésében foglaltakat nem valósítja meg, másrészt a III. r. alperes nem vállalt lehetetlen szolgáltatást, mert létező dolog esetén a szolgáltatás objektíve sosem lehetetlen. A felperes kötelmi igényt terjesztett elő, ezért az érvénytelenség jogkövetkezményei nem voltak alkalmazhatók. A felperes tulajdoni igényt nem érvényesített, ez esetben nem lett volna akadálya a dologi jogi szabályok érvényesülésének.

A jogerős ítélet ellen - annak megváltoztatása és keresetének történő helyt adás érdekében - a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. Ebben kifejtette, hogy a többen benne foglaltatik a kevesebb általános elve alapján kereseti kérelme magában foglalta mind a kötelmi, mind a dologi kereseti kérelmeket is. Kérte az adásvételi szerződések semmisségének a megállapítását és az eredeti állapot helyreállítását, tulajdonjoga megállapítását.

Miután ingatlana értékesítésére meghatalmazást senkinek sem adott, a felperes és a III. r. alperes között nem jött létre érvényes szerződés. Ebből következik, hogy a III. r. alperes és az I-II. r. alperesek közötti szerződés sem jöhetett létre a nemo plus iuris elve alapján. A III. r. alperes az ingatlannak nem volt tulajdonosa, ezért téves a jogerős ítéletnek az a megállapítása, hogy ennek ellenére azt eladhatta az I-II. r. alpereseknek. Töretlen a bírói gyakorlat abban a tekintetben, hogy ingatlan tulajdonjogát csak tulajdonostól lehet megszerezni. Az ezzel ellentétes bírói gyakorlat a bűnözést segítené, az ingatlanforgalomban teljes jogbizonytalanságot teremtene. A felperes a perben tulajdonjogának megállapítását kérte, tehát keresete dologi jogi is volt.

Az alperesek ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alapos.

Mindkét fokon eljárt bíróság tévesen állapította meg, hogy a felperes nem terjesztett elő a perbeli lakásingatlan tulajdonjogának a megállapítására irányuló keresetet. Ezen téves értelmezés miatt a kereset elbírálása során a kötelmi jog szabályaiból indultak ki és nem foglaltak állást abban a kérdésben, hogy kit illet meg a perbeli ingatlan tulajdonjoga.

A Ptk. 117. §-ának (2) bekezdésében foglaltak alapján a tulajdonjog megszerzéséhez az átruházásra irányuló szerződés, vagy más jogcím szükséges. A tulajdonjog átszállása csak abban az esetben megy végbe, ha az a jogcím, amelyen az átruházás alapszik, érvényes. Ha a jogcím érvénytelen, a tulajdon-átruházás nem megy végbe és az átruházó nem pusztán kötelmi jellegű követeléssel, hanem mint tulajdonos, tulajdon címén követelheti vissza a dolgot.

Az átruházás jogcímének fogyatékosságai tehát kihatnak a tulajdonjog megszerzésére. A jogcím érvényességét az erre vonatkozó rendelkezések alapján kell elbírálni. Abban az esetben, ha az átruházás szerződésen alapul, a szerződés érvényességének megítélésénél a kötelmi jogi szabályok az irányadók.

Az elsőfokú bíróság - fellebbezéssel nem támadott - rendelkezésével azt helyesen állapította meg, hogy a felperes és a III. r. alperes között adásvételi szerződés érvényesen nem jött létre, mert a szerződés megkötésekor a felperes képviseletében rosszhiszemű álképviselő járt el [Ptk. 221. § (1) és (2) bekezdés].

Téves azonban a jogerős ítéletnek az a megállapítása, hogy a III. r. alperes és az I-II. r. alperesek között létrejött szerződés érvényes. Abban a kérdésben valóban egységes a bírói gyakorlat, hogy a szerződést nem teszi érvénytelenné, ha az eladó olyan dolog átruházására vállal kötelezettséget, mely még nem a tulajdona. Ebben az esetben valóban a jogszavatosság szabályait kell alkalmazni, melynek alapján az eladó köteles a vevő tulajdonszerzésének akadályait elhárítani (Ptk. 369. §).

Jelen esetben azonban a III. r. alperes érvényes jogcím hiányában a perbeli lakásingatlan tulajdonjogát nem tudja megszerezni. Az alperesek között létrejött szerződésben kikötött szolgáltatás tehát lehetetlenült. Téves ugyanis a jogerős ítéletnek az az álláspontja, hogy létező dolog esetén a szolgáltatás objektíve sosem lehetetlen. A szerződés alapján ugyanis az eladónak nem csak a dolgot, hanem a dolog tulajdonjogát is szolgáltatnia kell. Jelen esetben a III. r. alperes a perbeli lakásingatlan tulajdonjogát nem tudja az I-II. r. alperesekre átruházni, ezért az alperesek között létrejött adásvételi szerződés, a célzott joghatás kiváltására alkalmatlan, mint lehetetlen szolgáltatásra irányuló szerződés a Ptk. 227. § (2) bekezdésében foglaltak alapján semmis. Ez pedig teljes összhangban áll a dologi jognak a Ptk. 117. § (1) bekezdésébe foglalt azon rendelkezésével, mely szerint átruházással csak a dolog tulajdonosától lehet a tulajdonjogot megszerezni.

Az I-II. r. alperesek tulajdonszerzésének jogcíme tehát érvénytelen, ezért az adásvételi szerződés alapján az ingatlan tulajdonjogát nem szerezhetik meg.

A III. r. alperes és az I-II. r. alperesek tulajdonjogát, illetve haszonélvezeti jogát az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezték. Az ingatlan-nyilvántartás szabályai bizonyos feltételek teljesülése esetén lehetővé teszik a tulajdonjog megszerzését abban az esetben is, ha az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonos nem rendelkezik a tulajdonszerzéshez szükséges érvényes jogcímmel, vagy nem tulajdonostól szerzett.

A jogerős ítélet helytállóan állapította meg, hogy a felperes keresete - tartalmát tekintve - az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény 62. §-a szerinti törlési keresetnek minősül. A Legfelsőbb Bíróság a Polgári Kollégium II/2005. számú véleményében (BH 2005/9.) kifejtette, hogy az anyagi jog (Ptk.) alapján indított érvénytelenségi perben a Ptk. 237. § (1) bekezdésére alapított, a szerződéskötést megelőző helyzet visszaállítására irányuló kereset magában foglalja az érvénytelen ingatlan-nyilvántartási bejegyzés törlésére irányuló kérelmet is. Helytelenül jártak el azonban a bíróságok akkor, amikor nem vizsgálták, hogy az I-II. r. alperesek tulajdonjoga törlésének a feltételei fennállnak-e. A rendelkezésre álló adatok alapján nem vitásan megállapítható, hogy az I-II. r. alperesek a III. r. alperes tulajdonjogának az ingatlan-nyilvántartásba történt bejegyzésében bízva, jóhiszeműen és ellenérték fejében szereztek jogot. A bíróságok akkor jártak volna el helyesen, ha az Inytv. 63. § (2) bekezdésében foglaltak alapján vizsgálják, hogy a felperes a törlési keresetet határidőben indította-e meg. Ezt a kérdést az eljárt bíróságok nem vizsgálták, ezért döntésük megalapozatlan.

Az újabb eljárás során az előzőekben foglaltakra figyelemmel azt kell vizsgálni, hogy a felperes a törlési keresetet határidőben indította-e meg. Erre a felperesnek a III. r. alperes tulajdonjoga bejegyzésétől számított hatvan nap áll rendelkezésére, ha az eredetileg érvénytelen, a III. r. alperes tulajdonjogának a bejegyzéséről szóló határozatot a részére kézbesítették. A III. r. alperes tulajdonjogának bejegyzéséről szóló határozat kézbesítésére vonatkozó okiratok beszerzésével kell ebben a kérdésben állást foglalni. Amennyiben megállapítható, hogy a kézbesítés megtörtént, vizsgálni kell, hogy a felperes a keresetet hatvan napon belül megindította-e. Amennyiben kézbesítés nem történt, a felperesnek három év áll rendelkezésére a törlési kereset megindítására.

Abban az esetben, ha a felperes a törlési kereset megindítására nyitva álló jogvesztő határidőt elmulasztotta, az I-II. r. alperesek tulajdonjoga az ingatlan-nyilvántartásból nem lesz törölhető. Ebben az esetben ugyanis az ingatlan tulajdonjogát érvényes jogcím nélkül, nem tulajdonostól is megszerezhetik, a Ptk. 116. § (2) bekezdés és az Inytv. 5. § (3) bekezdésében foglaltak alapján.

Abban az esetben azonban, ha a felperes törlési igényét határidőben terjesztette elő, a létre nem jött és az érvénytelen szerződések alapján a bíróságnak a PK 32. számú állásfoglalás tartalmának figyelembevételével rendelkeznie kell a szerződéskötést megelőző helyzet, - ideértve az eredeti ingatlan-nyilvántartási állapot - visszaállításáról (előzőekben már hivatkozott 2005/II. számú kollégiumi vélemény). Ennek jogcíme a felperes és a III. r. alperes között a létre nem jött, az alperesek között a szerződés érvénytelensége. A felperes és az I-II. r. alperesek között azonban szerződéses jogviszony nincs, velük szemben a felperes tulajdonjoga alapján léphet fel.

Ez pedig a felek jogviszonyának komplex rendezését teszi szükségessé. A III. r. alperes az ingatlan vételárát - miután azt nem a felperesnek fizette ki - nem kérheti vissza, azonban az ingatlan tehermentesítésére fordított összegek megtérítését a jogalap nélküli gazdagodás szabályai alapján igényelheti.

Az I-II. r. alperesek ugyancsak ezen szabályok alapján kérhetik a felperestől a lakás felújítására fordított költségeik megtérítését. Annak sincs akadálya, hogy az I-II. r. alperesek a III. r. alperestől a vételár visszafizetését kérjék, mert az állandóan követett bírói gyakorlat szerint a harmadik személy által a szerződő felek, mint alperesek ellen a szerződés érvénytelenségének a megállapítása iránt indított perben a bíróságnak lehetősége van az alperesek egymás közötti marasztalására.

A felek egymás javára történő marasztalására a Ptk. 280. § (1) bekezdésének a) pontjában foglalt egyidejű teljesítés elvének megfelelően kerülhet sor. Ez azt jelenti, hogy a felperes csak abban az esetben tarthat igényt az ingatlan birtokára, ha a III. r. alperesnek a tehermentesítésre fordított összeget, az I-II. r. alpereseknek a lakás felújításával előállott értéknövekedést megtéríti.

Ugyanezen határidőben kell a III. r. alperesnek az I-II. r. alperesek részére az általa átvett vételárat visszafizetnie.

Az eredeti állapot helyreállítása körében az elsőfokú bíróságnak a Legfelsőbb Bíróság 2005/I. számú kollégiumi véleményében (BH 2005/9.) foglaltak alapján lehetővé kell tennie, hogy a felek a semmisség megállapítása esetére vonatkozó nyilatkozataikat megtegyék, kereseti vagy viszontkereseti kérelmeket terjesszenek elő.

Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. § (4) bekezdésében foglaltak alapján megállapította, hogy a felperes alappal hivatkozott a Pp. 270. § (2) bekezdésében meghatározott felülvizsgálati okra, mely szerint a jogerős ítélet az ügy érdemi elbírálására kihatóan jogszabálysértő. Ezért a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. § (4) bekezdésében foglaltak alapján a jogerős ítéletet és az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezéssel támadott rendelkezéseit hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította.

(Legf. Bír. Pfv. VI. 21.836/2005. sz.)