11/2020. (III. 31.) OBH utasítás

a bíróságok egységes iratkezelési szabályzatáról szóló 17/2014. (XII. 23.) OBH utasítás módosításáról

A bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény 76. § (1) bekezdés b) pontjában kapott felhatalmazás alapján, továbbá a köziratokról, a közlevéltárakról és a magánlevéltári anyag védelméről szóló 1995. évi LXVI. törvény 10. § (2) bekezdés b) pontja alapján, a közfeladatot ellátó szervek iratkezelésének általános követelményeiről szóló 335/2005. (XII. 29.) Korm. rendelet 1. § (4) bekezdésében írtakra is figyelemmel - a Magyar Nemzeti Levéltárral egyetértésben - a bíróságok részére a következő normatív utasítást adom ki:

1. § A bíróságok egységes iratkezelési szabályzatáról szóló 17/2014. (XII. 23.) OBH utasítás (a továbbiakban: Beisz.) 16. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A Dokumentumtárban - figyelemmel a (3) bekezdésben meghatározott rendelkezésekre - el kell helyezni a bírósághoz beérkezett elektronikus okiratot. A Dokumentumtárba hiteles elektronikus másolatban fel kell tölteni - a cégbírósági ügyek iratainak kivételével - valamennyi ügyszakban minden peres és nemperes ügyben érkezett vagy keletkezett külső és belső iratot, ideértve azok mellékleteit is. A Dokumentumtárba nem tölthetők fel a minősített adatot, minősítés alól feloldott adatot tartalmazó iratok, illetve a bírói vagy külső engedélyhez kötött titkos információgyűjtés eredményének felhasználása vagy a bírói engedélyhez kötött leplezett eszköz alkalmazásának engedélyezése vagy eredményének a felhasználása engedélyezése iránti ügyben keletkezett iratok. A Dokumentumtárban a zártan kezelendő védett adatot tartalmazó iratot csak a jogszabályban erre feljogosított bírósági felhasználó, naplózott módon tekintheti meg."

2. § (1) A Beisz. 29. § (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A papíralapú ügyiratban zártan kezelendő védett adatokat tartalmazó iratot, valamint a zártan kezelendő iratot az iratborítékban lévő iratok között elkülönített, zárt, lepecsételt és a bíróság körbélyegző lenyomatával ellátott borítékban kell elhelyezni. A borítékon, az iratborítékon és a lajstrom irattípus rovatában fel kell tüntetni a zárt adatkezelés tényét.

(2) A zártan kezelendő védett adatokat tartalmazó iratot, a zártan kezelendő iratot, valamint az elektronikus úton érkezett zártan kezelendő küldeményt a Dokumentumtárba az erre jogosult igazságügyi alkalmazott iratonként tölti fel. A bíró az ÍTR rendszerben a 32. §-ban meghatározott módon minden iratot külön megjelöl akként, hogy az bárki számára megtekinthető, vagy a perben részt vevő egyes személyek, vagy a perbeli személyek által egyáltalán nem tekinthető meg. A bejelölést követően irodai utasításban rögzíti, ha civilisztikaiügyben zártan kezelést, büntetőügyben megtekinthetőséget rendelt el, hogy azt a lajstromban a kezelőiroda átvezesse az adott iratnál."

(2) A Beisz. 29. §-a a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:

"(2a) Ha az elektronikus úton megküldött külső irat (kezdőirat, kezdőiratként kezelendő irat és utóirat vagy annak mellékletei) zártan kezelendő adatot tartalmaz, akkor a bíróság a külső irat benyújtóját a zártan kezelendő adatot tartalmazó külső irat papíralapú benyújtására hívja fel [Büsz. 5. § (2a) bekezdés]."

3. § A Beisz. 66. § (1) bekezdése a következő g)-h) ponttal egészül ki:

(Az ítélőtáblákon)

"g) a fellebbezett munkaügyi peres ügyeket a polgári peres ügyek Mf. lajstromába,

h) a fellebbezett munkaügyi nemperes ügyeket a polgári nemperes ügyek Mpkf. lajstromába"

(kell lajstromozni.)

(2) A Beisz. 66. § (4) bekezdése a következő r)-u) ponttal egészül ki:

(A törvényszékeken)

"r) a közigazgatási peres ügyeket a K. lajstromba,

s) a közigazgatási nemperes, a választási és népszavazási ügyeket a Kpk. lajstromba,

t) a munkaügyi pereket az M. lajstromba,

u) a nemperes munkaügyi ügyeket az Mpk. lajstromba"

(kell lajstromozni.)

4. § A Beisz. 69. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az ügyek számozása a lajstromban (lajstromszám) - ha e szabályzat vagy jogszabály eltérően nem rendelkezik -minden évben 1-gyel kezdődik. Ettől eltérően a lajstromszám

a) a P. lajstromban 20.001-gyel,

b) a K. lajstromban 700.001-gyel, az M. lajstromban 70.001-gyel,

c) a G. lajstromban 40.001-gyel,

d) a Gpk. és a Pk. lajstromban 50.001-gyel, a Mpk. lajstromban 75.001-gyel,

e) a Kpk. lajstromban 750.001-gyel

kezdődik. A lajstromszámok megosztására az ügyek statisztikai célú gyűjtése céljából és az OBH Elnökének az engedélyével kerülhet sor."

5. § A Beisz. 71. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

"(1a) A nyomozási bíró által vezetett lajstromban a bírói vagy külső engedélyhez kötött titkos információgyűjtés eredményének felhasználása vagy a bírói engedélyhez kötött leplezett eszköz alkalmazásának engedélyezése vagy eredményének a felhasználása engedélyezése iránti ügyben a lajstromban csak az indítványt benyújtó ügyészség megnevezése és az indítvány ügyszáma rögzíthető."

6. § (1) A Beisz. 77. § (1) bekezdés e) pont 7. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A jogszabály szerinti ügycsoportok megjelölésére a külön jogszabályokban, illetve e szabályzat IV. és V. Fejezetében írt eltérő rendelkezések mellett a következő rövidítéseket kell használni:

közigazgatási ügyek)

"7. Kvk. választási kifogás és egyéb választási ügy"

(2) A Beisz. 77. § (1) bekezdés e) pontja a következő 10-12. alponttal egészül ki:

(A jogszabály szerinti ügycsoportok megjelölésére a külön jogszabályokban, illetve e szabályzat IV. és V. Fejezetében írt eltérő rendelkezések mellett a következő rövidítéseket kell használni:

közigazgatási ügyek)

"10. Knk. népszavazási ügy

11. Köf. önkormányzati rendelet megsemmisítése, felülvizsgálata

12. Köm. jogalkotási kötelezettség elmulasztása,"

(3) A Beisz. 77. § (1) bekezdés f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A jogszabály szerinti ügycsoportok megjelölésére a külön jogszabályokban, illetve e szabályzat IV. és V. Fejezetében írt eltérő rendelkezések mellett a következő rövidítéseket kell használni:

valamennyi ügyszakban)

"f) Je. a jogegységi határozat hozatalára irányuló kezdeményezés, Jp. jogegységi panasz."

7. § A Beisz. 80. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A betűjelzés és az eljáró tanács száma után, továbbá az öt számjegyű lajstromszámoknál a második számjegy, hat számjegyű lajstromszámoknál a harmadik számjegy és valamennyi esetben az ügyszám után pontot kell tenni. (6.Bf.202/2006., Bfv.IX.32/2007., Pkf.III.20.004/2005., 3.P.108.204/2019.)"

8. § A Beisz. V. Fejezete a 154/E. §-t követően a következő II/B. Címmel egészül ki:

"II/B. Cím

A kapcsolattartásra vonatkozó határozat végrehajtása iránti eljárás ügyvitele

154/F. § (1) A kapcsolattartásra vonatkozó határozat végrehajtása tárgyában érkezett elsőfokú ügyeket a Pk. lajstromba, a fellebbezett ügyeket a Pkf. lajstromba kell lajstromozni.

(2) A lajstromnak tartalmaznia kell

a) a kapcsolattartással érintett gyermek nevét, születési nevét, anyja nevét, születési helyét, idejét és lakóhelyét;

b) a kapcsolattartásra vonatkozó határozatot kibocsátó bíróság vagy gyámhatóság megnevezését és a határozat számát.

154/G. § (1) A kapcsolattartásra vonatkozó határozat végrehajtásának elrendelése iránti ügyben kezdőirat a határozat végrehajtása iránti kérelem.

(2) A kapcsolattartásra vonatkozó határozat végrehajtásának elrendelését követő jogkövetkezmény alkalmazása iránti ügyben kezdőirat a kérelmezőnek az önkéntes teljesítés elmaradásáról szóló értesítése.

154/H. § (1) Ha egy bíróság előtt több, befejezett vagy folyamatban lévő kapcsolattartásra vonatkozó határozat végrehajtása iránti ügyben a kapcsolattartással érintett gyermekek személye azonos, vagy az ügyek egymáshoz csatolása egyéb okból szükséges (pl. az ügyek ugyanannak a határozatnak a végrehajtására irányulnak, vagy a kérelmező és kérelmezett személye azonos), ezeknek az ügyeknek irattárba adásakor a csatolást nem kell megszüntetni, hanem selejtezésükig vagy levéltárba adásukig továbbra is együtt kell kezelni. Az alapügyet és az egyesítés nélkül csatolt minden ügyet önállóan kell elbírálni.

(2) Az iratok irattárba helyezésére az összes csatolt ügy jogerős befejezését követően kerülhet sor."

9. § A Beisz. 198. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az őrzési időt

a) bírósági ügy (Büsz. 2. § 3. pont) esetében - a (4) bekezdésben írt ügyiratok kivételével - az eljárást befejező határozat jogerőre emelkedésétől, valamint büntetőügyben a határozat véglegessé válásától,

b) a természetes személyek együtt kezelt adósságrendezési ügyeiben [154/E. § (1) bekezdése] a legkésőbb befejezett ügyben hozott határozat jogerőre emelkedésétől,

c) más irat esetében az ügyben tett utolsó érdemi intézkedéstől,

d) személyi ügyben a szolgálati jogviszony megszűnésétől,

e) ügyviteli lajstromok, nyilvántartások, segédkönyvek esetében az utolsó bejegyzéstől,

f) a kapcsolattartásra vonatkozó határozat végrehajtása iránti eljárás esetében az ügyben érintett legifjabb gyermek 18. életévének betöltésétől

kell számítani."

10. § A Beisz. 202/B. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A 202/C. § (2) bekezdés o) pontjában felsorolt iratok a keletkezésüktől számított 10 év eltelte után részselejtezhetők."

11. § A Beisz. 202/C. § (2) bekezdése a következő o) ponttal egészül ki:

(A részselejtezés során selejtezhető iratok:)

"o) Cg. ügyek bármely időszakban keletkezett iratai közül a gazdálkodó szervezetek papíralapú éves beszámolói, a papíralapú ügyvédi meghatalmazások, valamint valamennyi külső és belső irat papíralapú másodpéldányai."

12. § A Beisz. a következő 203/G-203/I. §-sal egészül ki:

"203/G. § (1) A 2020. április 1. napjával megszűnt közigazgatási és munkaügyi bíróságok és munkaügyi bíróságok irattárának kezelését az azonos megyei székhelyű törvényszék veszi át oly módon, hogy az irattári anyag eredeti rendjét és egységét, a 203/H. §-ban írt kivételekkel megőrzi. Az átadás-átvétel során az irattári anyagról jegyzéket kell készíteni.

(2) A 2020. április 1. napját követően megszűnt közigazgatási és munkaügyi bíróságok, valamint a 2012. december 31. napjával megszűnt munkaügyi bíróságok valamennyi lajstromának kezelését az azonos megyei székhelyű törvényszék veszi át.

(3) A 2020. április 1. napjával megszűnt közigazgatási és munkaügyi regionális kollégium iratait a megszűnéskor székhelyt adó törvényszéknek átadás-átvételi jegyzőkönyv felvétele mellett kell átadni.

203/H. § (1) A közigazgatási perrendtartásról szóló törvény 2020. január 1-jétől hatályos 157. § (6) bekezdése, valamint a polgári perrendtartásról szóló törvény 2020. január 1-jétől hatályos 630. § (10) bekezdése hatálya alá eső, a közigazgatási és munkaügyi bíróságtól a hatásköri jogutód törvényszéknek vagy a Kúriának átadott elsőfokú folyamatban lévő ügyeket a korábbi lajstromból a hatásköri és illetékességi változásra utalással ki kell vezetni, és az átvevő bíróság lajstromában új ügyszámra kell lajstromozni a korábbi ügyszámok feltüntetése mellett.

(2) A polgári perrendtartásról szóló törvény 2020. január 1-jétől hatályos 630. § (10) bekezdése hatálya alá eső, a törvényszéktől a hatásköri jogutód ítélőtáblának átadott másodfokú folyamatban lévő munkaügyi ügyeket a korábbi lajstromból a hatásköri és illetékességi változásra utalással ki kell vezetni, és az átvevő ítélőtábla lajstromában új ügyszámra kell lajstromozni a korábbi ügyszámok feltüntetése mellett.

(3) Az (1)-(2) bekezdés szerinti ügyek iratainak átadásáról a törvényszék elnöke gondoskodik. Az átadott ügyekről átadás-átvételi jegyzőkönyvet kell készíteni, amelyet az átadó és átvevő bíróságok elnökei írnak alá.

(4) A közigazgatási perrendtartásról szóló törvény 2020. január 1-jétől hatályos 157. § (7)-(8) és (10) bekezdése hatálya alá eső, 2020. március 31-én még folyamatos; valamint befejezett, de további intézkedést igénylő ügyek esetében is az (1)-(2) bekezdés megfelelő alkalmazásával kell eljárni.

(5) 2020. április 1-jét követően azokban az első fokon a közigazgatási és munkaügyi bíróságok vagy a jogelőd munkaügyi bíróságok által befejezett munkaügyi ügyekben, amelyekben az elsőfokú bíróság hatáskörébe tartozó további bírói döntést igénylő intézkedést kell tenni, a törvényszék jár el. Az ügyet a törvényszék mint átvevő bíróság lajstromában új számra kell lajstromozni, és egyúttal a hatásköri és illetékességi változás miatti átvétel és befejezettként kivezetésre utaló befejezésmód alkalmazásával ki kell vezetni.

(6) A közigazgatási és munkaügyi bíróságok, valamint a közigazgatási és munkaügyi regionális kollégiumok folyamatban lévő, intézkedést igénylő elnöki ügyeit az átvevő törvényszék lajstromában új elnöki ügyszámra kell lajstromozni a korábbi ügyszámok feltüntetése mellett.

203/I. § A 69. § (2) bekezdés e) pontjától eltérően 2020. április 1-jétől 2020. december 31-éig a Kpk. lajstromban az ügyeket 720.001-gyel kezdődően kell lajstromozni."

13. § (1) A Beisz. 5. melléklet II. pont L) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(II. A BÍRÓSÁGOK MŰKÖDÉSÉNEK IRÁNYÍTÁSA)

"L) A megszűnt Regionális Közigazgatási és Munkaügyi Kollégium"

(2) A Beisz. 5. melléklet II. pont J) alpont 3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(II. A BÍRÓSÁGOK MŰKÖDÉSÉNEK IRÁNYÍTÁSA)

"3. Járásbírósági elnöki értekezlet"

(3) A Beisz. 5. melléklet II. pontja a következő V)-W) alponttal egészül ki:

(II. A BÍRÓSÁGOK MŰKÖDÉSÉNEK IRÁNYÍTÁSA)

"V) Közigazgatási Kollégium

W) Munkaügyi Kollégium"

14. § A Beisz.

a) 2. § (1) bekezdésében az "a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény (a továbbiakban: Bszi.) 16. § b)-e) pontjában" szövegrész helyébe az "a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény (a továbbiakban: Bszi.) 16. § b)-d) pontjában" szöveg,

b) 54. § (1) bekezdésében az "a Bszi. 16. § b)-e) pontjában" szövegrész helyébe az "a Bszi. 16. § b)-d) pontjában" szöveg,

c) 76. § (8) bekezdésében az "a Bszi. 16. § b)-e) pontjában" szövegrész helyébe az "a Bszi. 16. § b)-d) pontjában" szöveg,

d) 87. § (1) és (4) bekezdésében az "a Bszi. 16. § b)-e) pontjában" szövegrész helyébe az "a Bszi. 16. § b)-d) pontjában" szöveg,

e) 166. § (1a) bekezdésében az "a Bszi. 16. § d)-e) pontjában" szövegrész helyébe az "a Bszi. 16. § d) pontjában" szöveg,

f) 196. § (2) bekezdésében az "a Bszi. 16. § b)-e) pontjaiban" szövegrész helyébe az "a Bszi. 16. § b)-d) pontjában" szöveg,

g) 196. § (3) bekezdésében a "[Bszi. 16. § b)-e) pontjai]" szövegrész helyébe a "[Bszi. 16. § b)-d) pontjai]" szöveg,

h) 200. § (1) bekezdésében az "a Bszi. 16. § b)-e) pontjában" szövegrész helyébe az "a Bszi. 16. § b)-d) pontjában" szöveg,

i) 200. § (4) bekezdésében az "A Bszi. 16. § d)-e) pontjában" szövegrész helyébe az "A Bszi. 16. § d) pontjában" szöveg,

j) 202/B. § (1) bekezdésében az "A Bszi. 16. § b)-e) pontja szerinti bíróság" szövegrész helyébe az "A Bszi. 16. § b)-d) pontjában írt bíróság" szöveg

lép.

15. § Hatályát veszti a Beisz.

a) 5. § (1) bekezdésében az "a közigazgatási és munkaügyi bíróság" szövegrész,

b) 6. § (3) bekezdésében az "és a közigazgatási és munkaügyi bíróság" szövegrész,

c) 8. § (1) bekezdésében a " , valamint a közigazgatási és munkaügyi bíróságok" szövegrész,

d) 17. § (1) bekezdésében és 50. § (1) bekezdésében a "valamint közigazgatási és munkaügyi bíróság" szövegrész,

e) 17. § (6) bekezdésében a " , közigazgatási és munkaügyi bíróságon" szövegrész,

f) 66. § (1) bekezdés f) pontja,

g) 66. § (4) bekezdés h), i) és p) pontja,

h) 66. § (5) bekezdés k) pontja,

i) 66. § (6) bekezdése,

j) 67. § (2) bekezdése,

k) 175. § (3) bekezdésében a " , valamint a közigazgatási és munkaügyi bíróságokon" szövegrész,

l) 187. § (3) bekezdése,

m) 198. § (3) bekezdés e) pontjában a "kell számítani" szövegrész,

n) 5. melléklet VI. pont B) alpont 1. pontjában a " , közigazgatási és munkaügyi bíróság" szövegrész.

16. § Ez az utasítás 2020. április 1. napján lép hatályba.

Dr. Senyei György s. k.,

elnök