Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2014.5.143 A Ptk. 239/A. §-a alapján indított megállapítási keresetet akkor kell elbírálni, ha a szerződés vagy jognyilatkozat érvényessége kapcsán nincs folyamatban marasztalásra irányuló per [Ptk. 239/A. §, Pp. 123. §].

Az önkormányzat mint tulajdonos képviseletében eljáró alperes bérbeadóként 2009. június 16-án bérleti szerződést kötött a felperessel. A bérleti szerződés a perbeli ingatlan bérbeadására vonatkozóan jött létre, amelyre a jogot a bérlő nyílt pályázati eljárás során szerezte meg hat éves időtartamra. A felperesnek havi 1 667 000 forint + áfa összegű bérleti díjat kellett volna fizetnie az ingatlan egyéb üzemeltetési és rezsiköltségének viselése mellett. A szerződés szerint a bérbeadó az 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Ltv.) 24. és 25. §-aiban szabályozott esetekben írásban felmondhatja a szerződést.

Az alperes jelentős összegű bérleti díj és egyéb szolgáltatási díjtartozást halmozott fel, ezért az alperes 2010. augusztus 3-án kelt és augusztus 9-én kézbesített levelében felszólította a felperest a teljesítésre azzal, hogy ennek elmulasztása esetén a bérleti szerződést felmondja. Ezt követően augusztus 4-én ismét felszólította a felperest a 20 546 250 forint összegű elmaradt díj megfizetésére. A fizetési határidő ebben a levélben augusztus 18. napjában volt megjelölve. A felperes a felszólításokban megjelölt idő alatt nem fizette meg a tartozását. Az alperesnél kezdeményezte, hogy a terjesszen a tulajdonos elé olyan kérelmet, amely szerint a felperes csak a havi bérleti díj 10%-ának megfizetésére köteles. Az alperes 2010. augusztus 16-án kelt levelében a szerződést 2010. szeptember 30-ára a bérleti szerződés 8. pontja alapján felmondta. A levélben, amelyet a felperes augusztus 19-én vett át, az augusztus 3-i fizetési felszólításra hivatkozott. A felperes kifogásaira tekintettel arról is tájékoztatta a felperest, hogy a tulajdonos önkormányzat közgyűlése határozatával elfogadott közszolgáltatási keretszerződés alapján jogosult bérbeadóként képviselni az önkormányzatot.

A felperes a felmondást nem fogadta el, 2010. szeptember 9-én keresetet nyújtott be a bírósághoz a bérleti szerződés felmondása érvénytelenségének megállapítása iránt arra hivatkozással, hogy az alperes nem volt jogosult a bérleti szerződés felmondására, arra az önkormányzatnak van joga. Emellett hivatkozott arra is, hogy a felmondás nem felelt meg az Ltv. 24., 25. §-ában foglaltaknak, mert az augusztus 3-i felszólításra alapított felmondás során az alperes megsértette a törvényben előírt határidőket. A felperes a megállapítási kereset előterjesztésére vonatkozóan a jogi érdekeinek megóvása szükségességét arra alapította, hogy abban az esetben, ha a bíróság a felmondás érvénytelenségét megállapítja, úgy vele szemben nem lehet kiürítési pert kezdeményezni. Időközben ugyanis az önkormányzat pert indított a felperes ellen, amelyben kérte az elmaradt bérleti díj megfizetését, illetve a felperesnek az ingatlan kiürítésére való kötelezését. 2011. augusztus 31-én a felperesnek 44 576 250 forint összegű tartozása állott fenn az önkormányzat szerint.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a felmondás jogszerű volt, emellett a bírói gyakorlat alapján, ha a bérlő tartósan nem fizeti a bérleti díjat akkor a szerződés felmondása esetén formai okokra nem hivatkozhat.

A jelen perben az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította, a felperes fellebbezése folytán eljáró másodfokú bíróság pedig az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolásában kifejtette, hogy a felperesnek a Pp. 123. §-a alapján megállapítási kereset előterjesztésére nincs joga. Erre ugyanis akkor van szükség, ha a megállapítás a felperes jogainak alperessel szemben való megóvása végett szükséges és a felperes a jogviszony természeténél fogva vagy a kötelezettség lejártának hiányában, vagy valamely más okból teljesítést nem követelhet. A felperes mint bérlő birtokon belül van, így a bérbeadóval szemben teljesítést nem követelhet, ugyanakkor a perbeli tényállás alapján a bíróság szerint az alperessel szembeni jogvédelem szükségessége nem állapítható meg. A felperes ugyanis perben áll az önkormányzattal, amely perben a kiürítési kérelem megalapozottságához a bíróságnak meg kell vizsgálnia, hogy a felmondás tartalmi, formai okokból jogszerű volt-e. Abban a perben tehát a jelen per felperese mint alperes a jogainak megóvásához szükséges védekezését minden tekintetben érvényesítheti.

A másodfokú bíróság egyetértett az elsőfokú bíróság azon jogi álláspontjával, hogy a felperes jogmegóvásának szükségessége nem áll fenn. Ez csak akkor állapítható meg, ha a felperes a jogait más eljárásban nem érvényesítheti, jogvédelmet nem kereshet. A folyamatban lévő másik perben a felperes összes védekezése vizsgálható, így a felmondás jogszerűtlenségére vonatkozó előadása is.

A jogerős ítélettel szemben a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben az ítélet megváltoztatását és a keresetnek való helytadást kérte.

A felülvizsgálati kérelmet a Kúria nem találta megalapozottnak.

Helytállóan utal a felperes arra, hogy a Polgári Törvénykönyv módosításáról szóló 2012. évi LI. törvény 1. §-a az 1959. évi IV. tv. (a továbbiakban: Ptk.) -t kiegészítette a 239/A. §-al, amelynek (1) bekezdése értelmében valóban lehetőség nyílik érvénytelenségi vagy részbeni érvénytelenség iránti kereset előterjesztésére a bíróságnál akkor is ha a fél az érvénytelenség következményeinek alkalmazását nem kéri. Az említett törvény 3. § (2) bekezdésének rendelkezése alapján az új szabályt a hatályba lépéskor a folyamatba lévő ügyekre is megfelelően alkalmazni kell. A jelen ügyben azonban a Ptk. 239/A. § (1) bekezdése mégsem alkalmazható. A felperes ugyanis nem valamely szerződés érténytelenségére vonatkozóan terjesztett elő megállapítási keresetet. A felperes által kötött bérleti szerződés érvényessége nem kérdéses, a felperes is annak érvényes fennálltát állítja. A felperes keresete az alperes egyoldalú jognyilatkozatának, a felmondásának érvénytelenségére vonatkozik.

A Ptk. 199. §-a szerint az egyoldalú nyilatkozatokra, ha a törvény - kivételt nem tesz - a szerződésre vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni. Így a felperes megállapítási keresete előterjeszthető lenne olyan egyoldalú jognyilatkozattal létrejött jogügylet esetében, amely szerződéses jogviszonyt hoz létre a felek között pl. a vételi jog gyakorlására vonatkozó egyoldalú jognyilatkozat a felek között adásvételi szerződést hoz létre. E jognyilatkozat érvénytelenségének megállapítása iránt a Ptk. 239/A. §-a alapján a Pp. 123. §-ba foglalt feltételek hiányában is indítható per.

A jelen ügyben azonban az alperes egyoldalú jognyilatkozata, az érvényes bérleti szerződés felmondása nem keletkeztet szerződéses jogviszonyt a felek között, így értelemszerű, hogy erre a jognyilatkozatra a szerződésre vonatkozó szabályok nem irányadók és e jognyilatkozat érvénytelenségének megállapítására nem terjeszthető elő a Ptk. 239/A. §-a alapján kereseti kérelem. Ilyen jognyilatkozat esetében a bíróságnak vizsgálnia kell az érvénytelenség megállapítására irányuló kereseti kérelem esetén, hogy a Pp. 123. §-ban foglalt feltételek fennállnak-e.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!