Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2004.12.512 A szövetkezeti üzletrész forgalomképes vagyoni értékű jog, amelynek átruházására a Ptk.-nak a dolgok átruházására vonatkozó szabályait kell megfelelően alkalmazni - A tulajdonostársakat az ingatlan tulajdoni hányada és üzletrész cseréje esetén az elővásárlási jog nem illeti meg [1992. évi I. tv. 55-56. §; Ptk. 145. § (2) bek., 373. § (1)-(2) bek., 378. §].

Az l.-i 1450 hrsz. alatt felvett "Üzem" elnevezésű ingatlan 5652/8870-ed részben a felperes, 2726/8870-ed részben az I. r. alperes tulajdonában állt. Az I. r. alperes a fenti tulajdoni illetőségét az 1998. november 11-én kelt adásvételi szerződésnek nevezett megállapodással a II. r. alperesre ruházta át. A szerződésben az ingatlan "vételárát" a nyilvántartási értéknek megfelelő 1 399 181 Ft-ban és 349 795 Ft áfában, mindösszesen 1 748 976 Ft-ban határozták meg azzal, hogy a nettó vételár az annak kétszeres mértékét kitevő szövetkezeti üzletrésszel, az áfa- fizetés pedig készpénzzel kerül kiegyenlítésre. Ehhez képest az I. r. alperes 2 798 362 Ft értékű szövetkezeti üzletrészt adott az eladó tulajdonába. A felperes mint az ingatlan résztulajdonosa bejelentette, hogy az elővásárlási jogával élni kíván. Az alperesek azon bejelentésére, hogy közöttük adásvétellel vegyes csereszerződés jött létre, a megyei földhivatal a határozatával a II. r. alperes tulajdonjogának bejegyzését elrendelte. A megyei bíróság ítéletével a földhivatali határozatokat hatályon kívül helyezte és a körzeti földhivatalt új eljárásra kötelezte.

A felperes a keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperesek között 1998. november 11-én létrejött szerződés adásvételi szerződés volt, amely szerződés a felperes elővásárlási jogának megsértésével jött létre, ezért az a felperessel szemben hatálytalan. Az elővásárlási jogának gyakorlása folytán kérte elrendelni a tulajdonjogának az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzését és ennek tűrésére kérte kötelezni az I-II. r. alpereseket. Az I. r. alperes a kereset teljesítését nem ellenezte, a II. r. alperes elutasítani kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperes keresetét elutasította. Arra a jogi álláspontra helyezkedett, hogy az alperesek között a Ptk. 378. §-ában írt csereszerződés jött létre, mivel az alperesek különböző dolgok tulajdonjogának kölcsönös átruházására vállaltak kötelezettséget. Nem fogadta el a felperes jogi álláspontját, miszerint a szövetkezeti üzletrész tulajdonba adása, pusztán a felek közötti fizetés módjának a meghatározását jelentette. A szövetkezeti üzletrésszel vételárat fizetni nem lehet, mert nem esik a pénzzel azonos megítélés alá, így a szövetkezeti üzletrész csak cserébe adható. Csereszerződés esetében viszont a tulajdonostársat elővásárlási jog nem illeti meg.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Elfogadta az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást és annak jogi álláspontját is. Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolását azzal egészítette ki, hogy az üzletrész a társaság tagjainak a társasági közös vagyonból őket megillető hányadrészt, valamint a tagokat a társasággal szemben megillető jogokat és őket terhelő kötelezettségeket testesíti meg. Az üzletrész forgalomképes, és mint ilyen átruházható és örökölhető, ezért az üzletrész mint eszmei dolog átruházására - akár a társaságon belül, akár kívülállóra történik - a Ptk.-nak a dolog tulajdonjogának átruházására vonatkozó rendelkezései az irányadóak. Figyelemmel a Ptk. 117. §-ának (2) bekezdésében foglaltakra is az üzletrésznek a II. r. alperes által az I. r. alperes részére történő tulajdonba adása nem a fizetés módjának meghatározását, hanem azt jelentette, hogy az üzletrész csere tárgyát képezte, ezért a szerződés tartalma adásvétellel vegyes csereszerződés volt. Csereszerződés esetében viszont a dolog társtulajdonosát törvényes elővásárlási jog nem illeti meg.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben tartalma szerint annak hatályon kívül helyezését, az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását és a keresete teljesítését kérte. A felülvizsgálati kérelem benyújtására okot adó jogszabálysértést a Ptk. 365. §-ának (1) bekezdésében írtak megsértésében jelölte meg. Állította, hogy a másodfokú bíróság jogsértést követett el azzal, hogy a szövetkezeti üzletrészt eszmei dolognak minősítette. Kifejtette, hogy az eszmei dologként elfogadott, az 1997. évi CXLIV. törvényben (Gt.) szabályozott korlátolt felelősségű társasági üzletrész minden tartalmi jellemzőjében eltér a szövetkezeti üzletrésztől. A szövetkezeti üzletrész eszmei dolognak nem tekinthető, mert keletkezését, tartalmát és nyilvántartását illetően hiányoznak az ehhez szükséges, minimális, - a gazdasági társasági üzletrésznél létező jogosítványok és garanciák. A szövetkezeti üzletrész korlátozott vagyoni értékű jog, csupán a vagyonegyesítés végrehajtásához jött létre, forgalomképessége gyakorlatilag nincs, ezért csere tárgyát nem képezheti.

A II. r. alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban tartását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!