32010R1233[1]

Az Európai Parlament és a Tanács 1233/2010/EU rendelete ( 2010. december 15. ) az energiaágazatbeli projektek közösségi pénzügyi támogatásán alapuló gazdaságélénkítő program létrehozásáról szóló 663/2009/EK rendelet módosításáról

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 1233/2010/EU RENDELETE

(2010. december 15.)

az energiaágazatbeli projektek közösségi pénzügyi támogatásán alapuló gazdaságélénkítő program létrehozásáról szóló 663/2009/EK rendelet módosításáról

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 194. cikke (1) bekezdésének c) pontjára,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való továbbítását követően,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére (1),

a Régiók Bizottságával való konzultációt követően,

rendes jogalkotási eljárás keretében (2),

mivel:

(1) A 663/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) a gazdasági fellendülés elősegítése érdekében létrehozta az európai energiaügyi gazdaságélénkítő programot (EEPR), és 2009-re, illetve 2010-re 3,98 milliárd EUR-t különített el erre a célra.

(2) E rendelet nem sérti azt a célt, hogy a 3,98 milliárd EUR-s pénzügyi keret lehető legnagyobb részét 2010 végéig a 663/2009/EK rendelet II. fejezetében hivatkozott alprogramokra kell fordítani. Döntés született azonban, hogy az összeg egy részét nem fogják lekötni ezen alprogramok keretében.

(3) A fenntartható növekedést és foglalkoztatást célzó "Európa 2020" stratégia szellemében, valamint az EU éghajlat-változási és energetikai csomagjával és 2006. évi energiahatékonysági cselekvési tervével összhangban a további megújuló energiaforrások fejlesztése és az energiahatékonyság ösztönzése elősegíti a környezetbarátabb növekedést, a versenyképes és fenntartható gazdaság kiépítését és az éghajlatváltozás kezelését. E politikák támogatása révén az Unió új munkahelyeket és környezetbarát piaci lehetőségeket teremt, amelyek hozzájárulnak a versenyképes, biztonságos és fenntartható gazdaság kialakulásához. Ebben az összefüggésben alapvető fontosságú a különböző kormányzati szintek közötti együttműködés (többszintű kormányzás).

(4) A fokozott pénzügyi ösztönzők kulcselemei a magas előzetes költségek jelentette akadályok leküzdésének, valamint a fenntartható energetikai fejlesztések előmozdításának. Ezért létre kell hozni egy célzott pénzügyi mechanizmust (a továbbiakban: mechanizmus) a 663/2009/EK rendelet II. fejezetében szereplő azon pénzeszközök felhasználására, amelyeket nem lehet lekötni 2010 végéig. A mechanizmus létrehozását a Bizottság által javasolt, a fenntartható energiával kapcsolatos finanszírozási kezdeményezés fényében kell megfontolni. A mechanizmus támogatja az energiahatékonysági és megújuló energiával kapcsolatos projekteket, valamint elősegíti az energiahatékonyság és a megújuló forrásokból származó energia területén a helyi, regionális és nemzeti hatóságok által megvalósított beruházási programok finanszírozását, különösen városi környezetben. E folyamatban a más pénzügyi mechanizmusokkal való átfedések elkerülése érdekében figyelmet kell fordítani a tagállamokban rendelkezésre álló többi pénzügyi forrással, például a strukturális alapokkal és a kohéziós alappal, az ELENA (European Local Energy Assistance) mechanizmussal és a 397/2009/EK rendeletben (4) szabályozott Európai Regionális Fejlesztési Alappal való szinergiákra.

(5) A fenntartható energiával kapcsolatos beruházási támogatások akkor a leghatékonyabbak és a legelőnyösebbek, ha helyi szintre célozzák azokat. Azonban kellően indokolt esetekben hatékonyabb lehet nemzeti szintű célt kitűzni, például a megfelelő közigazgatási struktúrák rendelkezésre állásához vagy működéséhez kapcsolódó okokból.

(6) Az uniós támogatás rövid távú hatásainak maximalizálása érdekében a mechanizmus irányítását a nemzetközi pénzügyi intézményekhez hasonló egy vagy több pénzügyi közvetítő végzi. Az ilyen pénzügyi közvetítők kiválasztásának alapjául az szolgál, hogy ezekről milyen mértékben állapítható meg, hogy a támogatást a lehető leghatékonyabb és legeredményesebb módon használják fel más magán- és nem magánbefektetők mihamarabbi részvételének maximalizálása, valamint annak elérése céljából, hogy az uniós támogatás a támogatás összegének többszörösét kitevő beruházást mozgósítson, azaz jelentős beruházásokat teremtsen az Unió területén. A helyi és regionális hatóságok pénzügyi lehetőségeire különösen súlyos hatást gyakorló pénzügyi és gazdasági válságok idején azonban biztosítani kell, hogy a hatóságok nehéz költségvetési helyzete ne akadályozza az alapokhoz való hozzáférésüket.

(7) A 663/2009/EK rendeletnek megfelelően a mechanizmusból kizárólag olyan beruházási projektek finanszírozhatók, amelyek gyorsan, mérhető módon és jelentős mértékben hozzájárulnak az uniós gazdaság fellendüléséhez, az energiabiztonság fokozásához és az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentéséhez. Ezek a beruházási projektek hozzájárulnak a környezetbarát növekedéshez, a versenyképes, rendszerbe integrált, fenntartható és zöld gazdaság kiépítéséhez, valamint a munkahelyek megóvásához és az éghajlatváltozás kezeléséhez az "Európa 2020" stratégia célkitűzéseinek megfelelően.

(8) A 663/2009/EK rendeletben meghatározott feltételeknek maradéktalanul érvényesülniük kell a mechanizmus keretében támogatott projektek kiválasztásakor és támogathatóságának vizsgálatakor. Ezenfelül a projektek megfelelő földrajzi egyensúlyát mint meghatározó tényezőt is figyelembe kell venni annak biztosítása érdekében, hogy a rendelet elősegítse az európai gazdasági fellendülést, és fel kell ismerni, hogy egyes tagállamokban bizonyos projekteket nem, vagy csak részben finanszíroztak a 663/2009/EK rendelet II. fejezete alapján.

(9) A rendelettől elvárt rövid távú gazdasági hatás érdekében a projektek elfogadása és a rájuk vonatkozó végső döntés között nem telhet el több mint hat hónap.

(10) A költségvetési kötelezettségvállalásokat a IIa. fejezet értelmében végrehajtó egyedi jogi kötelezettségvállalásokat 2011. március 31-ig meg kell tenni.

(11) A mechanizmus nem jelenthet precedenst az Unió általános költségvetésének felhasználása és a jövőbeli lehetséges támogatási intézkedések vonatkozásában - beleértve az energiaágazatot is -, ellenkezőleg, a gazdasági nehézségek időszakában elfogadott rendkívüli intézkedésnek kell tekinteni.

(12) Mivel a gazdasági válság haladéktalan kezelése szükséges, a 663/2009/EK rendelet II. fejezete szerinti kiadásoknak 2009. július 13-tól támogathatónak kell lenniük, ugyanis számos pályázó kérte, hogy a kiadások az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről szóló, 2002. június 25-i 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet (5) 112. cikkével összhangban már a támogatás iránti kérelem benyújtásától támogathatók legyenek. A IIa. fejezet szerinti kiadásoknak 2011. január 1-jétől kell támogathatónak lenniük.

(13) Mivel a gazdasági válság haladéktalan kezelése szükséges, ennek a rendeletnek a kihirdetését követően azonnal hatályba kell lépnie,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 663/2009/EK rendelet módosításai

A 663/2009/EK rendelet a következőképpen módosul:

1. az 1. cikk a következő bekezdéssel egészül ki:

"Ez a rendelet létrehozza az energiahatékonyságot és a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos kezdeményezéseket támogató pénzügyi mechanizmust (a továbbiakban: mechanizmus).";

2. a 3. cikk a következőképpen módosul:

a) a (2) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

"(2) A 2009-ben és 2010-ben tett költségvetési kötelezettségvállalásokat a II. fejezet értelmében végrehajtó egyedi jogi kötelezettségvállalásokat 2010. december 31-ig meg kell tenni. A IIa. fejezet szerinti egyedi jogi kötelezettségvállalásokat 2011. március 31-ig meg kell tenni.";

b) a szöveg a következő bekezdéssel egészül ki:

"(3) A II. mellékletben felsorolt pénzügyi közvetítők 2014. március 31-ig megpróbálják a mechanizmus keretében rendelkezésre álló valamennyi uniós támogatást szétosztani az energiahatékonysággal és a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos befektetési és technikai segítségnyújtási projektek számára. A fenti időpontot követően nem lehet uniós hozzájárulást rendelkezésre bocsátani. A pénzügyi közvetítők által 2014. március 31-ig szét nem osztott uniós hozzájárulásból származó valamennyi támogatást vissza kell vezetni az Unió általános költségvetésébe. A befektetési projektekre fordított uniós hozzájárulásból származó támogatások meghatározott ideig, de legfeljebb 2034. március 31-ig befektetve maradnak. Az Unió a mechanizmus egész életciklusán keresztül jogosult a mechanizmusba eszközölt befektetésének hasznára, a mechanizmushoz való hozzájárulásával arányosan és a részvényesi jogainak megfelelően.";

3. a szöveg a következő fejezettel egészül ki:

"IIa. FEJEZET

PÉNZÜGYI MECHANIZMUS

21a. cikk

A II. fejezet értelmében fel nem használható támogatás

(1) A 3. cikk (2) bekezdésének megfelelően a II. fejezet értelmében egyedi jogi kötelezettségvállalásokra fel nem használható, 146 344 644,50 EUR összegű előirányzatokat az 1. cikk negyedik bekezdésében hivatkozott mechanizmusba kell átcsoportosítani a megfelelő támogatási eszközök pénzügyi intézményekkel együttműködésben történő kidolgozása érdekében, jelentős ösztönzést nyújtva az energiahatékonysági és megújuló energiaforrások kiaknázásával kapcsolatos projektek számára.

(2) A mechanizmust a II. melléklettel összhangban kell végrehajtani. A 23. cikk (1) bekezdése a mechanizmusra nem alkalmazandó.

(3) Az Uniónak a mechanizmussal kapcsolatos kötelezettségvállalása - ideértve a kezelési díjakat és az egyéb elszámolható költségeket is - a mechanizmushoz való uniós hozzájárulás (1) bekezdésben megállapított összegére korlátozódik, és az Európai Unió általános költségvetése terhére további kötelezettségvállalást nem keletkeztethet.";

4. a 22. cikket el kell hagyni;

5. a 23. cikk a következőképpen módosul:

a) a (2) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

"(2) EEGP-támogatás csak a kedvezményezetteknél és a 9. cikk szerinti projektek tekintetében a projekt végrehajtásáért felelős harmadik feleknél is felmerülő, a projekttel kapcsolatos kiadásokat fedezhet. A II. fejezet szerinti kiadások 2009. július 13-tól támogathatók.";

b) a szöveg a következő bekezdéssel egészül ki:

"(2a) A IIa. fejezet szerinti pénzügyi támogatás fedezi a II. melléklet A. részének 3. pontjában felsorolt jogosultak befektetési projektekhez és megújuló energiával és energiahatékonysági projektekkel kapcsolatos technikai segítségnyújtáshoz kapcsolódó kiadásait. E kiadások 2011. január 1-jétől támogathatók.";

6. a 27. cikk a következőképpen módosul:

a) a szöveg a következő bekezdéssel egészül ki: "(1a) A Bizottság 2013. június 30-ig benyújtja az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a IIa. fejezet szerinti intézkedések félidős értékeléséről készített jelentését, amely jelentés különösen az alábbiakra összpontosít: A félidős értékelő jelentéshez adott esetben - és különösen ha a Bizottságnak a IIa. fejezet alapján hozott intézkedésekről szóló értékelése pozitív - kapcsolódnia kell a mechanizmus folytatására vonatkozó jogalkotási javaslatnak is.";

a) a mechanizmus költséghatékonysága, ösztönző hatása és kiegészítő jellege;

b) a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás tanúsítása;

c) a mechanizmus milyen mértékben teljesítette az e rendeletben meghatározott célkitűzéseket;

d) a mechanizmusnak milyen mértékben kell folyamatosan támogatnia az energiahatékonysághoz és a megújuló forrásokból származó energiához kapcsolódó projekteket.

b) a (3) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

"(3) A Bizottság a költségvetési rendelet 27. cikke (4) bekezdésének megfelelően az Európai Parlament, a Tanács, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság, valamint a Régiók Bizottsága elé terjeszti az európai gazdaságélénkítő program eredményeiről szóló értékelő jelentését.";

7. a 28. cikk a következő bekezdéssel egészül ki:

"A jelentés adatokat tartalmaz a IIa. fejezet szerinti mechanizmus létrehozásához és végrehajtásához kapcsolódó valamennyi általános költségről.";

8. a melléklet számozása I. mellékletre változik, és egyidejűleg a következő melléklettel egészül ki a szöveg: "II. MELLÉKLET PÉNZÜGYI MECHANIZMUS A. A fenntartható energiával kapcsolatos projektekre vonatkozó pénzügyi mechanizmus végrehajtása 1. A mechanizmus terjedelme A pénzügyi mechanizmus (a továbbiakban: mechanizmus) energiamegtakarítási, energiahatékonysági és megújuló energiával kapcsolatos projektek fejlesztésére használható fel, valamint elősegíti a helyi, regionális, és indokolt esetben nemzeti hatóságok által megvalósított beruházások finanszírozását. A mechanizmust a költségvetési rendeletben és annak végrehajtási szabályaiban meghatározott, a költségvetési végrehajtási feladatok átruházásáról szóló rendelkezéseknek megfelelően kell végrehajtani. A mechanizmus elsősorban a városi környezetben megvalósuló, fenntartható energiával kapcsolatos projektek esetében használható fel. Ide tartoznak többek között az alábbi jellegű projektek: a) energiahatékony és/vagy a megújuló energiát hasznosító megoldásokat - ideértve az információs és kommunikációs technológiák (IKT) igénybevételén alapulókat is - magukban foglaló, köz- és magánépületek; b) a magas energiahatékonyságú kapcsolt hő- és villamosenergia-termelő - beleértve a kapcsolt mikrotermelést is -, illetve távfűtési/-hűtési hálózatok, különösen a megújuló forrásokból származó energián alapulók; c) a helyi környezetbe beépített, decentralizált megújuló energiaforrások és ezek villamosenergia-hálózatokba történő integrálása; d) megújuló energiaforrásokból származó mikro-energiatermelés; e) a tiszta városi közlekedés a fokozott energiahatékonyság és a megújuló energiaforrások fokozottabb integrációjának támogatása érdekében, különös tekintettel a tömegközlekedésre, az elektromos és hibrid járművekre, valamint a csökkentett üvegházhatásúgáz-kibocsátásra; f) a helyi infrastruktúra, ideértve kültéri állami infrastruktúrák hatékony megvilágítását, beleértve a közvilágítást és a villamos energia tárolására szolgáló megoldásokat, az intelligens fogyasztásmérést és az IKT-t maximálisan felhasználó intelligens hálózatokat; g) innovatív és gazdasági lehetőségeket magukban hordozó, a rendelkezésre álló legjobb módszereket felhasználó energiahatékonysági és megújuló energiával kapcsolatos technológiák. A mechanizmus felhasználható ösztönzők és technikai segítségnyújtás biztosítására, a helyi, regionális és nemzeti hatóságok körében a témával kapcsolatos tudatosság növelésére, valamint a strukturális és kohéziós alapok lehető legoptimálisabb felhasználásának biztosítására, különösen a lakóépületeket és más épületeket érintő, az energiahatékonyságot és a megújuló energiaforrások alkalmazását célzó fejlesztések területén. A mechanizmus gazdaságilag és pénzügyileg eredményes projekteket támogat a mechanizmusból származó befektetések megtérülése és a nem magán- és magánbefektetések vonzása érdekében. A mechanizmus többek között kiterjedhet hitelnyújtásra és a hitelekhez, garanciákhoz, részvényfinanszírozáshoz és egyéb pénzügyi termékekhez szükséges tőkeallokálásra is. Ezen túlmenően a 21a. cikkben említett pénzeszközök legfeljebb 15 %-a használható fel technikai segítségnyújtás biztosítására a nemzeti, regionális és a helyi hatóságok számára az energiahatékonysággal és megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos technológiák alkalmazását célzó projektek létrehozása és elindítása kapcsán. 2. Szinergiák A pénzügyi vagy technikai segítségnyújtás során figyelmet kell fordítani a tagállamokban rendelkezésre álló egyéb pénzügyi forrásokkal - például a strukturális és kohéziós alapokkal és az ELENA mechanizmussal - való szinergiára az egyéb pénzügyi eszközökkel való átfedés elkerülése érdekében. 3. Kedvezményezettek A mechanizmus kedvezményezettjei lehetőség szerint helyi és regionális szintű állami hatóságok, illetve az említett állami hatóságok nevében eljáró közszférabeli vagy magánvállalkozások. B. Együttműködés pénzügyi közvetítőkkel 1. Kiválasztás és általános előírások, ideértve a költségeket is A mechanizmust egy vagy több pénzügyi közvetítővel együttműködve kell létrehozni, és annak nyitottnak kell lennie a megfelelő befektetőkkel való együttműködésre. A pénzügyi közvetítők kiválasztásának alapjául az szolgál, hogy milyen mértékben állapítható meg róluk, hogy a támogatást az e mellékletben meghatározott szabályoknak és feltételeknek megfelelően a lehető leghatékonyabb és legeredményesebb módon tudják felhasználni. A Bizottság gondoskodik arról, hogy a mechanizmus létrehozásával és végrehajtásával kapcsolatos általános költségek - beleértve a pénzügyi közvetítők által számlázott kezelési díjakat és egyéb elszámolható költségeket - teljes összege a lehető legalacsonyabb legyen, és megfeleljen a hasonló eszközökkel kapcsolatos legjobb gyakorlatoknak, miközben biztosítja a mechanizmus megfelelő minőségét. A mechanizmushoz történő uniós hozzájárulást a Bizottság a költségvetési rendelet 53. és 54. cikkében foglalt rendelkezéseknek megfelelően hajtja végre. A pénzügyi közvetítőknek teljesíteniük kell a költségvetési rendeletben és annak végrehajtási szabályaiban meghatározott, a költségvetési végrehajtási feladatok átruházásáról szóló vonatkozó követelményeket, különös tekintettel a közbeszerzési, belső ellenőrzési, számviteli és külső könyvvizsgálatra vonatkozó szabályokra. Finanszírozás kizárólag a kezelési költségek, illetve a mechanizmus létrehozásával és végrehajtásával kapcsolatos költségek fedezésére bocsátható e pénzügyi közvetítők rendelkezésére. A mechanizmus létrehozására és keretfeltételeire vonatkozó részletes feltételeket, ideértve a nyomon követési és ellenőrzési feltételeket is, a Bizottság és a pénzügyi közvetítők között kötött megállapodás(ok)ban kell meghatározni. 2. Az információhoz való hozzáférés A mechanizmusnak a programirányításra vonatkozó minden információt online formában az érdekelt felek rendelkezésére kell bocsátania. A tájékoztatásnak így ki kell terjednie a pályázati eljárásokra, a legjobb gyakorlatokra vonatkozó információkra, valamint a projektek és beszámolók áttekintésére. C. Támogatási feltételek, támogathatósági és kiválasztási kritériumok 1. A finanszírozás terjedelme E melléklettel összhangban, a mechanizmusból kizárólag az alábbi intézkedések finanszírozhatók: a) az uniós gazdaság fellendüléséhez, az energiabiztonság fokozásához és az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentéséhez gyorsan, mérhető módon és jelentős mértékben hozzájáruló befektetési projektek; és b) az energiahatékonysághoz és a megújuló energiához kapcsolódó projektekre vonatkozó technikai segítségnyújtás. 2. A figyelembe veendő tényezők A projektek kiválasztása során nagy figyelmet kell fordítani a földrajzi kiegyensúlyozottságra. A befektetési projektek támogatása kapcsán kellő figyelmet kell fordítani arra, hogy az uniós támogatás a támogatás összegének többszörösét kitevő beruházást mozgósítson, azaz jelentős beruházásokat teremtsen az Unió területén. Az egyes befektetési projektek mozgósító hatása azonban eltérő lehet, hiszen az számos olyan tényezőtől függ, mint a projekt mérete és jellege, valamint az olyan helyi körülmények, mint a támogatásra jogosult pénzügyi kapacitása. 3. A hatóságok mechanizmusból történő finanszírozáshoz való hozzáférésének feltételei Az energiahatékonysággal és megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos befektetési és technikai segítségnyújtási projektek támogatását kérő hatóságoknak az alábbi feltételeknek kell megfelelniük: a) politikailag elkötelezték magukat - vagy elkötelezik magukat - az éghajlatváltozás hatásainak csökkentése mellett, adott esetben konkrét célok kitűzésével, például az energiahatékonyság fokozása és/vagy megújuló forrásokból származó energia használata vonatkozásában; b) többéves stratégiákat alakítanak ki az éghajlatváltozás hatásainak csökkentésére és adott esetben kitűzött céljaik elérésére, vagy részt vesznek az éghajlatváltozás hatásainak csökkentését célzó helyi, regionális vagy nemzeti szintű többéves stratégiákban; c) el kell fogadniuk, hogy az átfogó stratégia terén tett haladást illetően nyilvánosan elszámoltathatók. 4. A mechanizmusból finanszírozott befektetési projektek támogathatósága és kiválasztási feltételei A mechanizmus keretén belül támogatott befektetési projekteknek teljesíteniük kell a következő kiválasztási és támogathatósági kritériumokat: a) a megoldás megalapozottsága és műszaki megfelelősége; b) a cselekvés teljes beruházási szakaszára vonatkozó finanszírozás megalapozottsága és költséghatékonysága; c) földrajzi kiegyensúlyozottság az e rendelet hatálya alá tartozó valamennyi projekt esetében; d) az előrehaladottság mértéke, amely a beruházási szakasz elérését és jelentős összegű tőkekiadások mihamarabbi felhalmozását jelenti; e) annak mértéke, hogy a finanszírozáshoz való hozzájutás hiánya mennyiben késlelteti a fellépés végrehajtását; f) a mechanizmusból származó támogatás milyen mértékben élénkíti a köz- és magánfinanszírozást; g) számszerűsített társadalmi-gazdasági hatás; h) számszerűsített környezeti hatások. 5. A mechanizmusból finanszírozott, technikai segítséget nyújtó projektek támogathatósága és kiválasztási feltételei A mechanizmusból finanszírozott, technikai segítséget nyújtó projekteknek teljesíteniük kell a 4. pont a), c), e), f) és g) pontokban hivatkozott kiválasztási és támogathatósági kritériumokat."

2. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetése napján lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Strasbourgban, 2010. december 15-én.

az Európai Parlament részéről

az elnök

J. BUZEK

a Tanács részéről

az elnök

O. CHASTEL

(1) 2010. szeptember 15-i vélemény (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).

(2) Az Európai Parlament 2010. november 11-i álláspontja (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2010. december 7-i határozata.

(3) HL L 200., 2009.7.31., 31. o.

(4) Az Európai Parlament és Tanács 2009. május 6-i 397/2009/EK rendelete az Európai Regionális Fejlesztési Alapról szóló 1080/2006/EK rendeletnek az energiahatékonyságba és a megújuló energiaforrásokba való lakásberuházások támogathatósága tekintetében történő módosításáról (HL L 126., 2009.5.21., 3. o.).

(5) HL L 248., 2002.9.16., 1. o.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32010R1233 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32010R1233&locale=hu