Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

T/8888. számú törvényjavaslat indokolással - A köznevelési feladatot ellátó egyes önkormányzati fenntartású intézmények állami fenntartásba vételéről

2012. évi CLXXXVIII. törvény

Az Országgyűlés a Jó Állam kialakítása érdekében, a törvényesen és átláthatóan működő, a közszolgáltatásokat maradéktalanul biztosító állam működési feltételeinek a megteremtése, a köznevelési feladatellátás szakmai színvonalának emelése, egységessége, valamint a hatékonyabb, költségtakarékosabb intézményfenntartás érdekében a következő törvényt alkotja.

1. Értelmező rendelkezések

1. §

E törvény alkalmazásában

1. egyéb alkalmazott: az intézményben a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény 1. számú melléklet Első rész, További foglalkoztatás a nevelési-oktatási intézményekben alcím 2. pont c) alpontjában meghatározott foglalkoztatott,

2. funkcionális feladat: a funkciók szerinti munkamegosztás alapján kialakított szervezeti egységek által ellátott szervi működést szolgáló - nem köznevelési, pedagógiai alapfeladathoz (szakmai feladatellátáshoz) kötődő - az intézmény üzemeltetési feladataihoz kapcsolódó feladat, különösen a humánpolitikai és humánerőforrás-gazdálkodási, műszaki, költségvetési gazdálkodási, pénzügyi, ügyviteli, nemzetközi kapcsolatok lebonyolítására szolgáló, ellenőrzési, koordinációs, saját szervi működtetését szolgáló informatikai és informatikai rendszerfenntartási, kommunikációs és más kisegítő feladatok, valamint a személyi, tárgyi, műszaki, pénzügyi feltételek biztosítását szolgáló műveletek,

3. intézmény: a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény (a továbbiakban: Nkt.) 4. § 1. pont c)-q) és s)-u) alpontja szerinti köznevelési alapfeladatot, valamint a többi tanulóval együtt nevelhető, oktatható sajátos nevelési igényű tanulók iskolai nevelését-oktatását, kollégiumi ellátását biztosító települési önkormányzat vagy települési önkormányzati társulás által fenntartott köznevelési intézmény,

4. önkormányzati fenntartó: az intézményt fenntartó települési önkormányzat és települési önkormányzati társulás,

5. technikai dolgozó: a funkcionális feladat ellátására szolgáló munkakörben foglalkoztatott.

2. Az önkormányzati fenntartó által fenntartott intézmény átszervezése és az állami fenntartásba kerülő intézmény megszüntetése

2. §

(1) Az önkormányzati fenntartó 2013. január 1-jei hatállyal módosítja az általa fenntartott

a) többcélú intézmény,

b) korai fejlesztést és gondozást alapfeladatként ellátó bölcsőde, fogyatékosok ápoló, gondozó otthona és gyermekotthon

alapító okiratát akként, hogy az intézmény 2013. január 1-jétől állami köznevelési alapfeladatot ne lásson el.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározottakról a képviselő-testület, a közgyűlés vagy a települési önkormányzati társulás döntéshozó szerve e törvény hatálybalépésétől számított tíz munkanapon belül dönt.

(3) Az önkormányzati fenntartó a (2) bekezdés szerinti döntését haladéktalanul megküldi az Nkt. 79. § (1) bekezdése szerinti szervnek (a továbbiakban: hivatal) és az állami intézményfenntartó központnak (a továbbiakban: Központ).

(4) Az e § szerinti döntések meghozatala során az intézmény alapfeladatának, szakfeladatának megváltoztatására vonatkozóan az Nkt. 84. § (3) bekezdése szerinti tilalmat, az Nkt. 83. § (4)-(6) bekezdésében és 84. § (7) bekezdésében meghatározott eljárási szabályokat nem kell alkalmazni. Az átszervezés során óvodai csoport, iskolai osztály, kollégiumi csoport nem szervezhető át, nem szüntethető meg, feladatellátási hely nem szüntethető meg.

3. §

(1) A települési önkormányzati társulás állami köznevelési alapfeladatot 2013. január 1-jétől nem láthat el. A települési önkormányzati társulás az e bekezdésnek való megfelelés érdekében a 13. § (2) bekezdés a) pontja szerinti megállapodás megkötéséig módosítja a társulási megállapodást.

(2) A települési önkormányzati társulás tagjai az (1) bekezdésben meghatározott határidőig

a) egymás között elszámolnak a települési önkormányzatnak a 2013. január 1-jétől állami köznevelési alapfeladatnak minősülő feladat ellátását szolgáló, a települési önkormányzati társulásba - annak létrehozásától kezdve - bevitt vagyonával és

b) megállapodást kötnek egymással

ba) az általuk fenntartott intézményben foglalkoztatott technikai dolgozók és egyéb alkalmazottak 2013. január 1-jétől történő 7. § (4) és (5) bekezdése szerinti továbbfoglalkoztatásáról és

bb) az európai uniós társfinanszírozású projektekben vállalt kötelezettségek teljesítésének egymás közötti megosztásáról.

3. Az önkormányzati fenntartású intézmények és a 2013. január 1-jétől állami köznevelési alapfeladatnak minősülő feladatok állam részéről történő átvétele

4. §

(1) Az intézmény 2013. január 1-jével - a Központba történő beolvadással - az állam fenntartásába kerül.

(2) A 2. § (1) bekezdése szerinti esetben közfeladat-ellátás átadására kerül sor 2013. január 1-jével a Központ számára.

(3) Az intézmény (1) bekezdés szerinti beolvadással történő megszűnésének a törzskönyvi nyilvántartásba való bejegyzése iránt az oktatásért felelős miniszter által 2012. december 15-éig rendelkezésére bocsátott adatok alapján a kincstár hivatalból intézkedik.

5. §

(1 ) A Központ alapító okiratát az irányító szerve 2013. január 1-jei hatállyal akként módosítja, hogy a 2012. december 31-én OM azonosítóval rendelkező, beolvadással érintett intézmény és a 2. § (1) bekezdése szerinti esetben a többcélú intézmény 2013. január 1-jétől állami köznevelési alapfeladatnak minősülő feladatot ellátó intézményegysége (a továbbiakban: intézményegység) a Központnak az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 7. § (1) bekezdése szerinti önálló jogi személyiséggel rendelkező szervezeti egységeként működjön.

(2) A Központ alapító okirata módosításának tényét a Központ a hivatalnak bejelenti.

(3) A hivatal a Központnak a 4. § (1) bekezdése szerint beolvadással létrejött önálló jogi személyiséggel rendelkező szervezeti egységét a jogelőd intézmény OM azonosítójával veszi nyilvántartásba. Az intézményegység azon többcélú intézmény OM azonosítóját kapja meg, amelynek 2012. december 31-én szervezeti egysége volt. Az önkormányzati fenntartó 2. § (1) bekezdése szerint átszervezett többcélú intézménye, ha az köznevelési alapfeladatot továbbra is ellát, új OM azonosítót kap.

6. §

(1) A beolvadással érintett intézmény és az intézményegység tekintetében 2013. január 1-jétől a fenntartói jogokat - az Nkt. 83. § (2) bekezdés a) pontjában foglaltak, valamint a köznevelési intézmény vezetőjének megbízása, kinevezése, a megbízás visszavonása, a jogviszony megszüntetésének joga kivételével - a Központ gyakorolja.

(2) Az intézmény jogutódja - az (5) és (6) bekezdésben meghatározott kivétellel - a Központ.

(3) Az intézményegység tekintetében a 2013. január 1-jétől állami köznevelési alapfeladatnak minősülő feladatokkal kapcsolatosan 2013. január 1-jén folyamatban levő ügyekbe, továbbá jogviszonyokba az intézmény helyébe a Központ lép.

(4) Az intézménynek az Nkt. 76. §-ában meghatározott működtetésével kapcsolatos jogviszonyokból származó jogok és kötelezettségek - ha az intézményt 2013. január 1-jétől nem a települési önkormányzat működteti - a Központot 2013. január 1-jétől illetik, illetve terhelik.

(5) Ha az intézményt 2013. január 1-jétől a települési önkormányzat működteti, az intézmény működtetésére vonatkozó jogok és kötelezettségek tekintetében az intézményt működtető települési önkormányzatot kell jogutódnak tekinteni.

(6) Az intézménnyel létesített, valamint a Központ által átvett köznevelési feladatokhoz kapcsolódó óvodai jogviszonyok, tanulói jogviszonyok, kollégiumi tagsági viszonyok vonatkozásában az önkormányzati fenntartó által fenntartott intézmény jogutódja a Központ szervezeti egységeként az 5. § (1) bekezdése szerint létrehozott jogi személyiséggel rendelkező nevelési-oktatási intézmény.

(7) Az intézmény állami fenntartásba kerülése tekintetében nem kell alkalmazni az Nkt. 84. § (3) bekezdésében foglalt fenntartói jog átadására vonatkozó tilalmat.

(8) A beolvadó intézmény tekintetében a megszűnés évére vonatkozó beszámoló-készítési, adóügyi és statisztikai adatszolgáltatási kötelezettséget az önkormányzati fenntartó teljesíti.

4. Az intézményben foglalkoztatott közalkalmazottak és technikai dolgozók továbbfoglalkoztatása, valamint az önkormányzati fenntartó tulajdonában lévő, az intézmény feladatainak ellátását szolgáló vagyon használata

7. §

(1) A 4. § (1) bekezdése szerinti beolvadás és közfeladat-ellátás átadás - az e törvényben foglalt kivétellel - nem érinti az intézmény foglalkoztatásában állók közalkalmazotti jogviszonyát, valamint magasabb vezetői, vezetői megbízását.

(2) A Központ foglalkoztatotti állományába kerülnek

a) az intézményben, valamint a 2. § (1) bekezdése szerinti esetben a 2013. január 1-jétől állami köznevelési alapfeladatnak minősülő feladat ellátására létesített pedagógus munkakörben, valamint az Nkt. 2. melléklete szerinti nevelő- és oktatómunkát közvetlenül segítő munkakörben foglalkoztatott közalkalmazottak,

b) az intézményben, valamint a 2. § (1) bekezdése szerinti esetben a 2013. január 1-jétől állami köznevelési alapfeladatnak minősülő feladat ellátásához szükséges működtetési

feladatok ellátására foglalkoztatott technikai dolgozók, ha települési önkormányzat 2013. január 1-jétől az intézményt nem működteti.

(3) Ha a (2) bekezdés a) pontjában meghatározott alkalmazott nem felel meg az Nkt.-ban és a közalkalmazottakról szóló 1992. évi XXXIII. törvény közoktatási intézményekben történő végrehajtásáról rendelkező 138/1992. (X. 8.) Korm. rendeletben meghatározott képesítési feltételeknek, legfeljebb a 2012/2013. tanítási év végéig szóló határozott idejű kinevezéssel foglalkoztatható tovább.

(4) Ha az intézményt 2013. január 1-jétől a települési önkormányzat működteteti, az intézményben 2012. december 31-én foglalkoztatott technikai dolgozó az intézményt 2012. december 31-én fenntartó önkormányzati fenntartó döntésétől függően kerül továbbfoglalkoztatásra azzal, hogy jogviszonyának megszüntetésére a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény (a továbbiakban: Kjt.) vagy a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) rendelkezései szerint kerülhet sor.

(5) Az intézményben foglalkoztatott, a (2) és (4) bekezdés hatálya alá nem tartozó egyéb alkalmazott az önkormányzati fenntartó döntésétől függően kerül 2013. január 1-jétől továbbfoglalkoztatásra azzal, hogy jogviszonyának megszüntetésére a Kjt. vagy az Mt. rendelkezéseit kell alkalmazni.

(6) A Központ nyilvános pályázat kiírása nélkül adhat intézményvezetői magasabb vezetői megbízást, ha a 4. § (2) bekezdése szerinti közfeladat-ellátás átadása miatt szükséges. A megbízás a pályázati eljárás eredményes befejezéséig, de legfeljebb a 2012/2013. tanév végéig szólhat.

8. §

(1) Az önkormányzati fenntartó tulajdonában lévő, az intézmény feladatainak ellátását szolgáló ingatlan és ingó vagyon - ideértve a taneszközöket, továbbá az intézményben lévő egyéb eszközöket, felszereléseket - a 13. § (2) bekezdés a) pontja szerinti megállapodás alapjául szolgáló leltár szerint

a) a Központ ingyenes használatába vagy

b) ha a települési önkormányzat az intézményt nem működteti 2013. január 1-jét követően, a Központ ingyenes vagyonkezelésébe

kerül 2013. január 1-jén mindaddig, amíg a köznevelési feladat Központ részéről történő ellátása az adott ingatlanban meg nem szűnik.

(2) Az (1 ) bekezdésben foglaltakat feladatellátási helyenként kell alkalmazni.

(3) Az (1) bekezdés szerinti ingatlan és ingó vagyon az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 7. § (1) bekezdése szerinti közhatalmi tevékenységgel azonos megítélés alá esik.

5. Az intézmény fenntartási feladataiban közreműködő közszolgálati tisztviselők és egyéb alkalmazottak továbbfoglalkoztatása, valamint a fenntartói feladatok ellátásával összefüggő vagyon használata

9. §

(1) A Központ foglalkoztatotti állományába kerülnek az önkormányzati fenntartó által irányított költségvetési szerveknél a 2013. január 1-jétől állami köznevelési alapfeladatnak minősülő feladatokkal összefüggésben

a) köznevelési és szakképzési igazgatási feladatokat, valamint az intézmény fenntartásával, irányításával, az intézménnyel összefüggésben szakmai feladatokat, valamint a fenntartói jogok gyakorlásához és a szakmai feladatokhoz kapcsolódó funkcionális feladatokat,

b) azon intézmények esetében, amelyek működtetését 2013. január 1-jétől a Központ látja el, az intézmény működtetését és a működtetéshez kapcsolódó funkcionális feladatokat ellátó köztisztviselők, közalkalmazottak, munkavállalók, ha - a munkaviszonyban foglalkoztatottak kivételével - megfelelnek a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvényben (a továbbiakban: Kttv.) vagy a Kjt.-ben és végrehajtási rendeleteikben meghatározott képesítési előírásoknak.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltak nem érintik a járások kialakításáról, valamint egyes ezzel összefüggő törvények módosításáról szóló törvény alapján a fővárosi és megyei kormányhivatalok és a települési önkormányzatok között a járási (fővárosi kerületi) hivatalok létrehozása érdekében megkötött megállapodásokban vagy megállapodás hiányában a fővárosi és megyei kormányhivatal határozatában megnevezett köznevelési igazgatási feladatokat ellátó köztisztviselőket.

(3) Az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott köztisztviselők foglalkoztatási jogviszonya a Kttv. alapján kormányzati szolgálati jogviszonnyá alakul át.

10. §

Az önkormányzati fenntartó a 13. § (2) bekezdés a) pontja szerinti megállapodás alapjául szolgáló leltárban meghatározott mindazon ingó vagyona, továbbá a tankerület székhelye szerinti települési önkormányzat mindazon ingatlan és ingó vagyona, amely az intézmény fenntartói feladatainak ellátását biztosítja, 2013. január 1-jén a köznevelési feladat ellátásának időtartamára a Központ ingyenes használatába kerül.

6. A létszámhelyekre, valamint az intézmény és az intézmény fenntartói feladatait szolgáló vagyonra vonatkozó közös szabályok

11. §

A képesítési előírásoknak való megfelelés hiányában át nem vett foglalkoztatottak számát a Központ létszámának kialakításakor figyelembe kell venni.

12. §

(1) Ha a 8. §-ban és a 10. §-ban meghatározott célokat szolgáló vagyon nem az önkormányzati fenntartó tulajdonában, hanem bérleti vagy más szerződés alapján a használatában van, a Központ a használat időtartama alatt, annak időtartamára - az erre irányuló nyilatkozata alapján - az önkormányzati fenntartó helyett beléphet a bérleti szerződésbe.

(2) A Központ a 8. §-ban és a 10. §-ban meghatározott célokat szolgáló ingó vagyon feletti ingyenes használati jogát - szükség esetén az ingó vagyonelemek fizikai mozgatásával -jogosult az állam tulajdonában és a Központ vagyonkezelésében lévő bármely ingatlanban gyakorolni.

(3) Nem terheli az önkormányzati fenntartót a 8. §-ban és a 10. §-ban meghatározott célokat szolgáló ingatlan ingyenes használati jogának biztosítására vonatkozó kötelezettség, ha az átvételre kerülő köznevelési feladat ellátásához megfelelő méretű és állapotú ingatlant ajánl fel az állam használatába és erről a felek megegyeznek.

(4) Ha a 8. §-ban és a 10. §-ban meghatározott célokat szolgáló ingatlanon jelzálogjog áll fenn, a jelzálog jogosultja kielégítési jogának megnyílta esetén a települési önkormányzat köteles másik, azonos funkciójú, méretű és állapotú ingatlan ingyenes használatát a Központnak felajánlani. Ha a települési önkormányzat másik ingatlant nem tud felajánlani, a jelzálogjog jogosultja és a települési önkormányzat között egyezség létrehozását kell megkísérelni a kielégítési jog gyakorlásának elhalasztásáról.

(5) A Központ az ingyenes használat időtartama alatt - a települési önkormányzatnak címzett nyilatkozata alapján - lemondhat a vagyon vagy annak egy része használati jogáról.

7. Az intézmények és a fenntartói feladatok ellátását szolgáló ingatlan és ingó vagyon átadás-átvételi eljárása és a birtokbaadás szabályai

13. §

(1) A Központ és az önkormányzati fenntartó az átvételhez kapcsolódó intézkedések végrehajtása során kölcsönösen együttműködve járnak el.

(2) Az átadás-átvételt

a) az önkormányzati fenntartó képviseletére jogosult személy (a továbbiakban: átadó) és a Központ képviseletében eljáró, az intézmény székhelye szerint illetékes tankerületi igazgató megállapodásának (a továbbiakban: megállapodás) legkésőbb 2012. december 15-éig történő megkötésével és

b) a 15. § szerinti jegyzőkönyv felvételével kell végrehajtani.

14. §

(1) A megállapodás alapjául a megállapodás aláírásáig az aláírás napjáig mint fordulónapig felvett és az átadó által hitelesített vagyonleltár szolgál. A megállapodás aláírását követően az önkormányzati fenntartó a megállapodásban meghatározott vagyont nem idegenítheti el, nem terhelheti meg, nem adhatja bérbe.

(2) A megállapodásban az átadó az 1. melléklet szerinti teljességi nyilatkozattal felelősséget vállal az általa tett nyilatkozatok, a közölt adatok, információk és tények, valamint az átadott okiratok és dokumentumok valóságtartalmáért, teljeskörűségéért és az érdemi vizsgálatra alkalmas voltáért.

(3) A megállapodás megkötéséhez a tankerületi igazgató beszerzi a Központ elnökének egyetértését.

15. §

A megállapodás alapján a Központ a ténylegesen használatba vagy vagyonkezelésbe vett vagyonról 2013. április 30-áig a 2. melléklet szerinti jegyzőkönyvet vesz fel.

8. Hazai és európai uniós forrásból társfinanszírozott projektek

16. §

(1) Az intézmény és az intézményegység átadás-átvétele során a megállapodásban rendelkezni kell az e törvény hatálybalépésekor folyamatban levő, az önkormányzati fenntartó vagy a köznevelési intézmény mint projektgazda (a továbbiakban együtt: jogelőd projektgazda) hazai vagy európai uniós forrásból társfinanszírozott, az intézmény, az intézményegység szakmai feladatát vagy az átvételre kerülő köznevelési feladatot érintő projektjeinek (a továbbiakban: projekt), 2013. január 1-jei hatállyal történő átadás-átvételéről.

(2) Azon projektek esetében, amelyekben a projektgazda olyan települési önkormányzat, amely az intézményt 2013. január 1-jétől működteti, a következő szabályok alkalmazandók:

a) ha a fejlesztés tárgya az intézmény, intézményegység feladatának ellátásához kapcsolódó szakmai tartalomfejlesztés, a projektgazda jogutódja a Központ,

b) ha a fejlesztés tárgya az intézmény, intézményegység feladatának ellátásához kapcsolódó infrastrukturális fejlesztés, a projektgazda az intézményt 2013. január 1-jétől működtető települési önkormányzat, azonban a projekt keretében beszerzett eszközök a Központ ingyenes használatába kerülnek,

c) ha a fejlesztésnek az intézmény, intézményegység feladatának ellátásához kapcsolódó infrastrukturális és szakmai tartalomfejlesztés egyaránt tárgya, a projektgazda az intézményt 2013. január 1-jétől működtető települési önkormányzat és a Központ által létrehozott konzorcium, kivéve, ha a Központ lemond a konzorcium létrehozásáról és nyilatkozatban hozzájárul a projekt megvalósításához, valamint vállalja a projekteredmények fenntartását.

(3) Azon projektek esetében, amelyekben a projektgazda olyan települési önkormányzat, amely az intézményt 2013. január 1-jétől nem működteti, a projektgazda jogutódja a Központ.

(4) A jogelőd projektgazda tulajdonán végzett beruházás értékével a felek elszámolnak az átadás-átvételi megállapodásban, valamint az Nkt. 74. § (6a) bekezdése szerinti szerződésben.

17. §

(1) A 2012. december 31-éig többcélú intézményként működő vagy települési önkormányzati társulás által fenntartott intézmények fejlesztései esetén a 16. § (2) bekezdését azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy ha a többcélú intézmény 2. § (1) bekezdése szerinti átszervezése vagy a települési önkormányzati társulás megszüntetése következtében a projekt több projektgazdához kerül, azoknak - a 16. § (3) bekezdésében meghatározott kivétellel - konzorciumot kell létrehozniuk. Nem kell konzorciumot létrehozni, ha a projekt tartalma szétválasztható vagy a Központ lemond a konzorcium létrehozásáról és nyilatkozatban vállalja a projekteredmények fenntartását.

(2) Ha a többcélú intézmény 2. § (1) bekezdése szerinti átszervezése a támogatást nyújtó állásfoglalása szerint visszafizetési kötelezettséggel jár, a projektekkel érintett többcélú intézmény nem szervezhető át és nem szüntethető meg az előírt fenntartási időszak végéig.

(3) A (2) bekezdés szerinti esetben a projektben részt vevő települési önkormányzat és a Központ - az e törvényben és az Nkt. -ban foglaltak figyelembevételével - önálló megállapodásban határozzák meg a többcélú intézmény működtetésével és a települési önkormányzati kötelező köznevelési alapfeladatok ellátásával együtt járó feladatok megosztását, valamint az ezek fedezetéül szolgáló települési önkormányzati pénzügyi hozzájárulás mértékét.

18. §

(1) A Központ által a 16. § (2) bekezdés a) pontja és (3) bekezdése szerint átvételre kerülő projektek (a továbbiakban: átvételre kerülő projekt) esetében a Központ az átadás-átvételi megállapodás aláírásától számított harminc napon belül kezdeményezi a támogatási szerződés módosítását a támogatásban érintett közreműködő szervezetnél. A módosítási kérelemhez a projekt átadás-átvételi dokumentációját mellékelni kell.

(2) A konzorciumi megállapodásban a részt vevő felek rögzítik a támogatásban részesített projekt megvalósításával kapcsolatos feladatmegosztást. A konzorciumvezetői és projektmenedzsment feladatokat a projekt átadás-átvételét követően a Központ látja el abban az esetben, ha a fejlesztésnek az e § alapján a Központ által ellátott tevékenységekre jutó költsége meghaladja a projekt összköltségének ötven százalékát.

(3) Az átvételre kerülő projektek esetében a jogelőd projektgazda az általa igényelt és a támogató felé elszámolt támogatási előleget, valamint annak számlákkal le nem fedett, még elszámolatlan összegét a projekt átadás-átvételével egyidejűleg átadja a Központ részére. Konzorcium esetében az átadásra kerülő előleg összegét tevékenységtípusonként szükséges meghatározni.

(4) Az átvételre kerülő projektek esetében a jogelőd projektgazda által vállalt önrészből még meg nem fizetett összeget a Központ költségvetésében kell megtervezni.

(5) A megállapodás hatálybalépéséig a projektekben vállalt kötelezettségért a jogelőd köteles helytállni a megállapodás hatálybalépéséig szükséges mértékben.

(6) Ha a projektgazda jogutódja a Központ, a jogelőd projektgazda e törvény hatálybalépésének napjától a módosított támogatási szerződés hatálybalépésének napjáig a projekt költségvetése terhére a Központ előzetes jóváhagyása nélkül új kötelezettséget nem vállalhat.

9. A települési önkormányzatok köznevelési feladatellátásra kötött közoktatási megállapodásai

19. §

(1) A 2013. január 1-jétől állami köznevelési alapfeladatnak minősülő feladat ellátására a települési önkormányzatnak nemzetiségi önkormányzattal, nem állami, nem önkormányzati köznevelési intézményfenntartóval kötött közoktatási megállapodásában vagy köznevelési szerződésében a települési önkormányzat helyébe 2013. január 1-jével a Központ lép.

(2) Az (1) bekezdés szerinti jogutódlás a közoktatási megállapodás, köznevelési szerződés 2012. szeptember 30-án hatályos állapota szerint következik be.

(3) Az e § szerinti közoktatási megállapodásokat, köznevelési szerződéseket a Központ 2013. március 30-áig felülvizsgálja, és a feladatellátási, intézményhálózat-működtetési és köznevelés-fejlesztési tervben foglaltaknak megfelelően 2013. július 15-éig módosítja vagy felbontja.

10. A személyi juttatások megfizetésére vonatkozó szabályok

20. §

(1) 2013. január 1-jétől a 7. § és a 9. § alapján a Központ foglalkoztatotti állományába tartozó személyek 2012 decemberére járó illetményének, munkabérének és egyéb járandóságának, valamint azok közterhének megfizetése - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - a Központ feladata.

(2) 2013. január 1-jétől a 7. § és a 9. § alapján a Központ foglalkoztatotti állományába tartozó technikai dolgozók 2012 decemberére járó illetményének, munkabérének és egyéb járandóságának, valamint azok közterhének megfizetése a települési önkormányzat feladata.

(3) Az (1) bekezdés szerinti személyek után járó bérkompenzáció fedezetét az oktatásért felelős miniszter az általa vezetett minisztérium költségvetési fejezetének terhére biztosítja.

(4) Az (1) és (2) bekezdés szerinti személyek természetes személyazonosító adatait a megállapodásban kell meghatározni. A megállapodásban meghatározott személyek körében bekövetkező változás esetén a 2012 decemberére járó illetmény, munkabér és egyéb járandóság, valamint azok közterhe fedezetének utólagos elszámolása és pénzügyi rendezése a Központ és a települési önkormányzat között közvetlenül történik.

21. §

(1) A 20. § (1) és (2) bekezdése szerinti személyek 2012 decemberére járó illetménye, munkabére és egyéb járandósága, valamint azok közterhei megfizetéséhez a Központ 2013 januárjára - 2013 március havi visszapótlással - a kincstártól támogatási keret-előrehozást igényelhet külön indokolás nélkül.

(2) A 20. § (1) bekezdése szerinti személyek 2012 decemberére járó illetménye, munkabére és egyéb járandósága után fizetendő közteher megfizetése az önkormányzati nettófinanszírozás keretében - a kincstár adatszolgáltatása alapján - a Központ által 2013. január 18-i értéknappal fizetési számláján biztosított fedezet terhére történik. A fedezet meghatározása az intézmény által a 20. § (1) bekezdése szerinti személyek részére 2012 decemberében ténylegesen megfizetett társadalombiztosítási ellátás figyelembevételével történik.

(3) A Központ (2) bekezdésben meghatározott kötelezettségének elmulasztása esetén a fedezetet 2013. január 21 -ét követően a kincstár a Központ előirányzat-felhasználási keretszámlája terhére, felhatalmazó levél nélkül benyújtott beszedési megbízással szedi be. A megfizetési késedelemből eredő pótlékok a Központot terhelik.

(4) Ha az intézmény illetményszámfejtése 2012. december 31 -én

a) a központosított illetményszámfejtés keretében történik, a bevallási és a befizetési kötelezettséget a kincstár vagy a kincstárnak az intézmény székhelye szerint illetékes területi szerve technikai adószámán,

b) nem a központosított illetményszámfejtés keretében történik, a bevallási kötelezettséget a települési önkormányzat, a befizetési kötelezettséget az intézmény adatszolgáltatása alapján a kincstár az intézmény adószámán teljesíti az állami adóhatóság felé.

(5) A kincstár technikai adószámán 2012. december 31 -én nyilvántartott intézmény Központ általi átvétele a biztosítotti bejelentés szempontjából jogutódlásnak tekintendő.

11. Hatályba léptető rendelkezések

22. §

(1) Ez a törvény - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) A 24. § (1)-(4) és (7)-(9) bekezdése és a 25. § (1) bekezdése 2013. január 1-jén lép hatályba.

12. Átmeneti rendelkezések

23. §

A 2012/2013. tanévben a Központ a kötelező felvételt biztosító iskolába történő utazásról a tanuló lakóhelye szerinti illetékes települési önkormányzattal közösen gondoskodik.

13. Módosító rendelkezések

24. §

(1) Az Nkt. 61. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Nevelő-oktató munka - óvodai nevelés, iskolai nevelés és oktatás, kollégiumi nevelésoktatás, pedagógiai szakszolgálat keretében gyermekekkel, tanulókkal való pedagógiai célú közvetlen foglalkozás - pedagógus-munkakörben, az óraadó tanár kivételével, közalkalmazotti jogviszonyban vagy munkaviszonyban látható el. Pedagógus-munkakör ellátására - az óraadó tanár kivételével - polgári jogi jogviszony nem létesíthető. Az állami intézményfenntartó központ által fenntartott köznevelési intézményben köznevelési alapfeladat ellátásra létesített munkakörben foglalkoztatottak közalkalmazotti jogviszonyban állnak."

(2) Az Nkt. 61. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A köznevelési intézményben végzett munka jellegén, természetén nem változtat az a körülmény, hogy a köznevelési intézménynek ki a fenntartója. Az állami intézményfenntartó központ által fenntartott köznevelési intézményben az e törvényben foglalt kivétellel a munkáltatói jogokat az állami intézményfenntartó központ vezetője gyakorolja. Az állami intézményfenntartó központ által fenntartott köznevelési intézmény vezetője a köznevelési intézményben alkalmazottak felett a helyi munkaszervezéssel összefüggő egyes átruházott munkáltatói jogokat gyakorol."

(3) Az Nkt. 69. § (1) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A köznevelési intézmény vezetője)

"b) önálló költségvetéssel nem rendelkező intézmény vezetője kivételével gyakorolja a munkáltatói jogokat a köznevelési intézményben foglalkoztatottak felett,"

(4) Az Nkt. 70. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A nevelőtestület a nevelési-oktatási intézmény legfontosabb tanácskozó és döntéshozó szerve. Az állami intézményfenntartó központ által fenntartott köznevelési intézményben az önálló jogi személyiséggel rendelkező szervezeti egységnek egy nevelőtestülete van. A nevelési-oktatási intézmény nevelőtestülete a nevelési és oktatási kérdésekben, a nevelési-oktatási intézmény működésével kapcsolatos ügyekben, valamint e törvényben és más jogszabályokban meghatározott kérdésekben döntési, egyebekben véleményező és javaslattevő jogkörrel rendelkezik."

(5) Az Nkt. 76. § (5) bekezdése a következő szöveggel lép hatályba:

"(5) Az állami intézményfenntartó központ által fenntartott köznevelési intézmény feladatainak ellátását szolgáló, települési önkormányzati tulajdonú ingatlan és ingó vagyonra vonatkozóan az állami intézményfenntartó központot

a) ingyenes vagyonkezelői jog illeti meg, ha a köznevelési intézményt települési önkormányzat nem működteti,

b) ingyenes használati jog illeti meg, ha a köznevelési intézményt települési önkormányzat működteti,

mindaddig, amíg a köznevelési közfeladat állami intézményfenntartó központ részéről történő ellátása az adott ingatlanban meg nem szűnik."

(6) Az Nkt. 76. §-a a következő (6) és (7) bekezdéssel kiegészülve lép hatályba:

"(6) Az állami intézményfenntartó központ ingyenes vagyonkezelői vagy ingyenes használati jogának fennállása alatt a köznevelési intézmény feladatainak ellátását szolgáló ingó és ingatlan vagyont a települési önkormányzat nem idegenítheti el, nem terhelheti meg, bérbe csak abban az esetben adhatja, ha a köznevelési intézményt működteti és a bérbeadás a köznevelési feladat ellátását nem veszélyezteti.

(7) A lakóhely, ennek hiányában a tartózkodási hely szerint illetékes települési önkormányzat megtéríti a kötelező felvételt biztosító óvodába való utazás költségeit, továbbá szükség esetén gondoskodik kísérő személyről a gyermek részére, ha az óvoda a településen kívül található, és az óvodába való utaztatást az önkormányzat nem biztosítja. A kötelező felvételt biztosító iskolába való utaztatásról a fenntartó gondoskodik."

(7) Az Nkt. 79. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az oktatásért felelős miniszter köznevelési feladatkörébe tartozó egyes feladatait a hivatalon keresztül látja el."

(8) Az Nkt. 94. § (4) bekezdés k) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Felhatalmazást kap a Kormány, hogy)

"k) kijelölje a hivatalt és a 79. § (1) bekezdése szerint átruházható feladatokat,"

(rendeletben állapítsa meg.)

(9) Az Nkt. 96. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A működés megkezdéséhez szükséges engedély kiadására vonatkozó eljárásban, a nevelési-oktatási programok akkreditálásával, a tankönyvek jóváhagyásával, a kerettanterv jóváhagyásával összefüggő eljárásokban, a pedagógus-továbbképzési programokkal összefüggő eljárásokban, a költségvetési támogatásokkal kapcsolatos első és másodfokú eljárásokban, valamint a törvényességi és hatósági ellenőrzések során az ügyintézési határidő két hónap, mely eljárási határidő a költségvetés támogatásokkal kapcsolatos másodfokú ügyekben indokolt esetben egy alkalommal két hónappal meghosszabbítható."

25. §

(1) Az Nkt.

a) 21. § (2) bekezdésében az "az oktatásért felelős miniszter köznevelési feladatkörében eljáró, kormányrendeletben kijelölt központi hivatalnál" szövegrész helyébe az "a Kormány által az oktatásért felelős miniszter köznevelési feladatkörébe tartozó egyes feladatainak ellátására kijelölt szervnél" szöveg, a "megyei, fővárosi" szövegrész helyébe a "fővárosi és megyei" szöveg,

b) 97. § (13) bekezdésében a "2014/2015. tanév" szövegrész helyébe a "2016/2017. tanév"

szöveg lép.

(2) Az Nkt. 61. § (5) bekezdése az "a honvédelemért vagy a rendvédelmi szerv irányításáért felelős miniszter által alapított és fenntartott intézmények kivételével" szövegrész helyett az "a honvédelemért felelős miniszter vagy a rendvédelmi szervet irányító miniszter által alapított és fenntartott, valamint a települési önkormányzat által működtetett intézmények kivételével" szöveggel lép hatályba.

26. §

Hatályát veszti az Nkt. 22. § (3) bekezdése.

1. melléklet a 2012. évi ... törvényhez

TELJESSÉGI NYILATKOZAT

2. melléklet a 2012. évi ... törvényhez

Átadás-átvételi jegyzőkönyv

INDOKOLÁS

ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS

Az Országgyűlés 2011 decemberében nagy többséggel elfogadta a Magyarország helyi önkormányzatairól, a nemzetiségek jogairól, a szakképzésről, továbbá a nemzeti köznevelésről szóló törvényeket. Az új törvények alapján a helyi önkormányzatoknak az állami közfeladat ellátásban korábban betöltött szerepe a jövőben jelentősen átalakul. 2013. január 1-től a jelenleg a helyi önkormányzatok fenntartásában lévő köznevelési intézmények fenntartói feladatainak megszervezésében, a köznevelési feladatok irányításában is változás áll majd be, mert a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény (továbbiakban Nkt.) alapján az államnak kell gondoskodnia - az óvodai nevelés, a nemzetiséghez tartozók óvodai nevelése, a többi gyermekkel, tanulóval együtt nevelhető, oktatható sajátos nevelési igényű gyermekek óvodai nevelése kivételével - a köznevelési feladatok ellátásáról. Az Országgyűlés a 2012 júliusában elfogadott 2012. évi CXXIV. törvénnyel módosította az Nkt. még hatályba nem lépett szabályait, a korábbi években alkalmazott intézményfenntartói fogalmat átalakította és bevezette a települési önkormányzatok vonatkozásában a működtető fogalmát. A fenntartási feladatokat 2013. január 1-től kezdve az Nkt. szabályai alapján minden esetben az állam látja majd el, és ez az állami fenntartás teremti meg a garanciáit annak, hogy az eltérő erőforrásokkal és lehetőségekkel rendelkező települési önkormányzatok által fenntartott köznevelési intézmények működtetésében az elmúlt évtizedekben kialakult jelentős különbségek kedvező irányba változzanak meg. Ennek célja, hogy a köznevelés közszolgálattá válva a felnövekvő nemzedék érdekében a magyar társadalom hosszú távú fejlődésének feltételeit teremthesse meg. Mindennek a garanciáit az államnak kell biztosítania úgy, hogy intézkedéseivel érdemben segítse a hátrányos helyzetű településeken, térségekben működő köznevelési intézmények kiemelt támogatását, az ott tanulók, dolgozók felzárkóztatását, egyúttal egységes és átlátható szabályozási mechanizmusokkal irányítva a köznevelés rendszerének legnagyobb, állami ágát.

Ezen szabályok alapján a 2012. december 31-éig a települési önkormányzatok és társulásaik fenntartásában lévő köznevelési intézmények közül azok, amelyek az Nkt. 4. § 1. pont c)-q), továbbá s)-u) alpontjaiban foglalt köznevelési alapfeladatot látnak el, továbbá a többi tanulóval együtt nevelhető, oktatható sajátos nevelési igényű tanulók iskolai nevelését-oktatását, kollégiumi ellátását biztosítják, átvételre kell, hogy kerüljenek az Nkt. felhatalmazása alapján a Kormány által 2012 nyarán létrehozott Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (továbbiakban: Központ) fenntartásába.

A jogszabályok eddig még nem rendelkeztek arról, hogy a települési önkormányzatok és társulásaik fenntartásában működő köznevelési intézmények, az ott tanuló diákok és az ott dolgozók, továbbá a települési önkormányzatoknál foglalkoztatott, a köznevelés helyi irányítását ellátó közszolgálati tisztviselők hogyan, milyen szabályok alapján kerülnek át az önkormányzati fenntartású köznevelési intézménnyel egy időben a Központhoz. Ezeket az új szabályokat külön törvénynek kell szabályoznia, figyelemmel arra, hogy a köznevelési kérdések mellett számos olyan szabály megalkotására van szükség, amelyek egyebek mellett az önkormányzati ingó és ingatlan vagyonnak a Központ általi használatával, az önkormányzati köznevelési feladatok ellátásában közreműködő közszolgálati tisztviselők és egyéb alkalmazottak továbbfoglalkoztatásával, a hazai és Európai Uniós forrásból társfinanszírozott projektek fenntartásával és számos egyéb jogutódlási kérdésekkel kapcsolatosak. A törvényjavaslat az állami, a Központ fenntartásába kerüléssel kapcsolatos szabályok mellett rendelkezik a Vidékfejlesztési Minisztérium fenntartásába kerülő azon szakképzési feladatot ellátó intézmények átvételéről is, amelyek a tárca szakképzési feladataival állnak összefüggésében. Módosítani szükséges egyes pontokon az Nkt.-t is figyelemmel arra, hogy a Központ fenntartásába kerülő köznevelési intézmények nevelőtestületei, továbbá a köznevelési intézmények magasabb vezetőinek az egyes, az intézményben alkalmazottak foglalkoztatásához kapcsolódó munkáltatói jogait is szabályozni kell erre a sajátosan új helyzetre figyelemmel. Ez összefüggésben áll továbbá az Országgyűlés által 2012. szeptember 24-én elfogadott, a Magyarország 2013. évi központi költségvetését megalapozó egyes törvények módosításáról szóló törvénnyel, amely tartalmazza az Áht. 7. § (1) bekezdésének módosítását is. E szerint a költségvetési szerv jogszabályban vagy az alapító okiratban meghatározott közfeladat ellátására létrejött jogi személy, és az Nkt. szerinti állami intézményfenntartó központ egyes szervezeti egységei törvényben foglaltak szerint jogi személyiséggel rendelkezhetnek. Emiatt az Nkt. több rendelkezésén végig kell vezetni a Központ részeként működő tankerületi feladatok mellett a Központba 2013. január 1 -ével beolvadó köznevelési intézmények működésével összefüggő megváltozó szabályokat is.

RÉSZLETES INDOKOLÁS

Az 1. §-hoz

Meghatározza a tervezetben használt fogalmak értelmezését.

A 2. §-hoz

Rendezi a 2013. január 1-jétől államivá váló és települési önkormányzati feladatot is ellátó többcélú intézmények sorsát.

A szabályozás kialakításánál a szándék a települési önkormányzatok és társulásaik (a továbbiakban: önkormányzatok) intézmény átadás-átvétellel összefüggő feladatainak minimalizálása. Emiatt az ilyen intézményt fenntartó önkormányzatoknak csupán annyi a teendőjük, hogy a 2013. január 1-jével állami feladattá váló köznevelési feladatot a többcélú intézményük alapító okiratából hagyják el, ezzel maga az intézmény az önkormányzatnál maradva a 2013. január 1-jét követően is önkormányzati feladatokat továbbra is el tudja látni. Tekintettel arra, hogy az államháztartási szabályok értelmében az irányító szervnek kell megszüntetni a költségvetési szervet, ezért az önkormányzat feladata az állami fenntartásba kerülő, a Központba beolvadó intézmény megszüntetése.

A 3. §-hoz

Rendelkezni kell az állami feladattá váló köznevelési alapfeladatot ellátó vagy ilyen feladatot is ellátó önkormányzati társulások teendőiről. Ennek lényege - az önkormányzatok autonómiáját tiszteletben tartva - hogy olyan döntést hozzanak 2012. december 31-ig, amelynek eredményeként az általuk fenntartott intézmény 2013. január 1-jétől nem lát el állami köznevelési feladatot. Ennek keretében a társulásnak nem kell megszűnnie, a továbbiakban is önkormányzati kötelező feladatra a fenntarthatják a társulást a részes önkormányzatok.

A 4-6. §-hoz

E szakaszok rendezik az államivá váló köznevelési alapfeladatokhoz kötődően az ilyen feladatot ellátó intézmények állami fenntartásba kerülésének, illetve többcélú intézmény esetében a feladat átvételének a fő szabályait. Ennek értelmében kétféle módon kerülnek át az önkormányzati köznevelési intézmények és feladatok a Központhoz:

a) azok az intézmények (lehet egycélú vagy többcélú), amelyek kizárólag olyan köznevelési alapfeladatot látnak el, amely 2013. január 1-jétől állami feladattá válik, beolvadnak a Központba 2013. január 1-jével,

b) az államivá váló és önkormányzati feladatot is ellátó többcélú intézményektől feladatot vesz át a Központ, melynek kapcsán a speciális jogutódlási kérdésekről is rendelkezni kell. Ugyancsak meg kell határozni, hogy a Központ hogyan hozza létre önálló jogi személyiséggel rendelkező szervezeti egységeiként a korábban önkormányzati fenntartású intézményeket, illetve mi a teendő a b) pontban említett feladatátadás esetében.

A szabályozás logikája az, hogy a Központ alapvetően jogutódja a beolvadó köznevelési intézményeknek, illetve az átvett feladathoz kapcsolható jogviszonyoknak, ugyanakkor, ha települési önkormányzat működteti az adott intézményt 2013. január 1-jétől, akkor a működtetéssel összefüggő jogviszonyokba a működtető önkormányzat lép be jogutódként.

A 7. §-hoz

Az előző szakaszok indokolásában kifejtett szabályozási logika mentén meghatározza a tervezet az átvételre kerülő önkormányzati köznevelési intézményeknél foglalkoztatottak jogviszonyának folyamatosságát biztosító szabályokat, külön választva a köznevelési alapfeladat ellátásában pedagógus-munkakörben, illetve nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő munkakörben foglalkoztatottak és a funkcionális, kisegítő munkakörben foglalkoztatott technikai dolgozók jogviszonyát.

Külön kell rendelkezni arról, hogyha nem teljes intézmény, hanem csak a többcélú intézményből a feladat ellátásának kötelezettsége kerül a Központhoz, akkor kivételes eljárásban kell átmeneti időre intézményvezetőről gondoskodni a korábban csak intézményegységként működő, ám a Központ önálló jogi személyiségű szervezeti egységeivé váló köznevelési intézmények számára.

A 8. §-hoz

E szakasz rendezi a köznevelési intézmény feladatainak ellátását szolgáló vagyon sorsát, biztosítva a köznevelési közfeladatok ellátásának folyamatosságát.

A 9-10. §-hoz

Rendelkezni kell az állam által átvételre kerülő köznevelési feladatok, illetve köznevelési intézmények fenntartói feladatainak ellátásához szükséges személyi és tárgyi feltételek biztosításáról. Ez csak az önkormányzatnál megszűnő feladatok ellátására szolgáló emberi és vagyoni erőforrások átcsoportosításával lehetséges.

A Központ állományába kerülnek az önkormányzatoknál - bármely szervezeti formában - a fenntartói feladatokat ellátó foglalkoztatottak. A szóban forgó feladatokat szolgáló ingatlan és ingó vagyonra pedig használati jogot kap a Központ.

A 11. §-hoz

Rendelkezik arról, hogy a képesítési előírásoknak való megfelelés hiányában át nem vett foglalkoztatottak számával a Központ létszámának kialakításakor számolni kell.

A 12. § -hoz

Számolni kell azzal a ténnyel is, hogy az önkormányzat korábban nem saját tulajdonú ingatlanban, hanem bérleményben látta el a közneveléssel összefüggő feladatait. Erre az esetre ad szabályozás e szakasz első bekezdése.

Ugyancsak rendezni kell az e törvény szabályozási tárgykörébe tartozó ingatlanon fennálló jelzálogjog esetében követendő eljárást.

Meg kell adni a lehetőséget, hogy a Központ - ha megfelelőbb ingatlant talál - lemondhasson az ingyenes használati jogáról, illetve, hogy az önkormányzat is felajánlhasson a feladat ellátását jelenleg szolgáló ingatlannál jobb minőségű ingatlant. Ezen mozgások alapját is megteremti a tervezet.

A 13-15. §-hoz

A konkrét átadás-ávételi eljárást is rendezi a tervezet. Ennek letéteményesei a települési önkormányzatok polgármesterei, a fővárosi önkormányzat főpolgármestere és a társulások képviseletére jogosult személyek, az állam oldalán pedig a tankerületi igazgató.

A 16-18. §-hoz

E szakasz rendezi a hazai és európai uniós forrásból társfinanszírozott projektek sorsát az állami átvételt követően. A szabályozás logikája következő szempontok figyelembevételén alapult:

a) a projekt infrastruktúrafejlesztést, vagy a köznevelési alapfeladathoz kötődő tartalomfejlesztést vagy mindkettőt célozta,

b) települési önkormányzat működteti -e az intézményt 2013. január 1-jétől vagy sem.

A fenti alapesetek variációi kapcsán, az érdekeltségi viszonyokat figyelembe véve vagy a Központ vagy a működtető települési önkormányzat vagy kettejük konzorciuma veszi át a projektben 2013-ra, illetve a későbbi évekre áthúzódó feladatokat.

A 19. §-hoz

A Központ a 2013. január 1-jével állami köznevelési feladattá váló feladatokra kötött közoktatási megállapodásokban/köznevelési szerződésekben is az önkormányzat helyébe lép, azzal, hogy 2013. március 30-áig felülvizsgálja ezeket, és a feladatellátási, intézményhálózat-működtetési és köznevelés-fejlesztési tervben foglaltaknak megfelelően 2013. július 15-éig módosítja vagy felbontja.

A 20-21. §-hoz

Rendezi a 2012 decemberében még a települési önkormányzat, illetve intézménye alkalmazásában állók januári bérfizetéséhez szükséges intézkedéséket.

A törvény-tervezet értelmében az átkerülő köztisztviselők és munkavállalók 2012. december havi, 2013. januárban esedékes illetményei, munkabérei és egyéb járandóságai, valamint azok közterhei a Központból kerülnek kifizetésre, ennek fedezetét szolgáló állami támogatás is itt került tervezésre a 2013. évi költségvetésben. Ezért az illetményszámfejtés, bérkifizetés, adóbevallás, valamint a közterhek megfizetése szempontjából célszerű és szükséges, hogy a Fővárosi Önkormányzattól, települési önkormányzatoktól és a köznevelési intézményeiktől a Központba átkerülő köztisztviselők, munkavállalók névsora már 2012. december 15-éig rendelkezésre álljon. Így, ezen munkavállalók részére a december hónapra járó, 2013. január elején esedékes illetmény, munkabér és annak közterhe már a Központba kerül megfizetésre. Ha nem így történne az önkormányzatoknak már 2013 januárjában nincs meg a fedezet a bérkifizetésre és a közterhekre. A nettó finanszírozás során megelőlegezett közterhek miatt behajthatatlan követelés keletkezne az önkormányzatok felé a Kincstárnál.

A 22. §-hoz

Rendelkezik a hatálybalépésről.

A 23. §-hoz

A 2012/2013. tanév zavartalan befejezéséhez elengedhetetlen, hogy a Központ és a települési önkormányzatok a tanulók utaztatása során is együttműködjenek. Emiatt ebben a tanévben még a Központ és a tanuló lakóhelye szerint illetékes települési önkormányzat közös felelőssége a kötelező felvételt biztosító iskolába történő utaztatás megszervezése. E téren olyan különféle megoldásokat alkalmazhattak az önkormányzatok - autonómiájukra tekintettel - hogy a Központ általános jogutódlása itt nem írható elő (pl.: nem csak iskolai célokra használt önkormányzati vagy társulási tulajdonú buszok). Csak esetről-esetre dönthető el, külön megállapodásban, hogy a folyó tanévben, hogyan lehet gondoskodni a tanulók utaztatásáról.

A 24-26. §-hoz

Módosítani szükséges egyes pontokon az Nkt.-t is figyelemmel arra, hogy a Központ fenntartásába kerülő köznevelési intézmények nevelőtestületei, továbbá a köznevelési intézmények magasabb vezetőinek az egyes, az intézményben alkalmazottak foglalkoztatásához kapcsolódó munkáltatói jogait is szabályozni kell erre a sajátosan új helyzetre figyelemmel. Ez összefüggésben áll továbbá az Országgyűlés által 2012. szeptember 24-én elfogadott, a Magyarország 2013. évi központi költségvetését megalapozó egyes törvények módosításáról szóló törvénnyel, amely tartalmazza az Áht. 7. § (1) bekezdésének módosítását is. E szerint a költségvetési szerv jogszabályban vagy az alapító okiratban meghatározott közfeladat ellátására létrejött jogi személy, és a nemzeti köznevelésről szóló törvény szerinti állami intézményfenntartó központ egyes szervezeti egységei törvényben foglaltak szerint jogi személyiséggel rendelkezhetnek. Emiatt az Nkt. több rendelkezésén végig kell vezetni a Központ részeként működő tankerületi feladatok mellett a Központba 2013. január 1 -ével beolvadó köznevelési intézmények működésével összefüggő megváltozó szabályokat is.

Tartalomjegyzék