Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2013.2.51 A közigazgatási hatóságot eljárási kötelezettség terheli. Ha a hatóság nem dönt valamennyi kérelemről, annak hiányát az ügyfél fellebbezésében, a másodfokú döntés esetén keresetében sérelmezheti. Ez esetben is be kell tartani a perindítási határidőt, a felperesnek a közigazgatási perben számolnia kell a kereset-változtatás korlátaival. A perben a bíróság a kereseti kérelemhez kötve van [1952. évi III. tv. 215. §, 206. §, 335/A. §, 2004. évi CXL. tv. 20. §, 34. §, 50. §].

Kapcsolódó határozatok:

Miskolci Törvényszék K.22290/2010/15., Kúria Kfv.37606/2011/5. (*BH 2013.2.51*)

***********

A felperes keresetet nyújtott be, melynek az elsőfokú bíróság helyt adott és az alperes határozatát - az elsőfokú határozatra kiterjedően - hatályon kívül helyezte és az elsőfokú hatóságot új eljárás lefolytatására kötelezte. Ítéletének indokolásában rögzítette, hogy az alperes határozata jogszabálysértő. Álláspontja szerint az eljáró hatóság a tényállást nem tisztázta körültekintően, nem hívta fel nyilatkozattételre a felperest abban a körben, hogy a folyamatosan változtatott kérelmeiből melyiket tartja fenn, esetleg melyikből mely kérelmi elemet tartja fenn és melyiket nem. Ehelyett a hatóság úgy tekintette, hogy a végleges kérelem az utolsóként előterjesztett kérelem és annak teljesíthetőségét vizsgálta. Az elsőfokú bíróság kifejtette, hogy amennyiben a hatóság nem tartotta indokoltnak a felperesi nyilatkozat beszerzését, úgy mindhárom kérelemre vonatkozóan le kellett volna folytatnia a bizonyítást.

Az elsőfokú ítélet ellen az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben kérte e jogsértő ítélet hatályon kívül helyezését.

Az alperes felülvizsgálati kérelme alapos.

A Pp. 335/A. § (1) kimondja a felperes keresetét legkésőbb az első tárgyaláson változtathatja meg. A keresetet azonban a közigazgatási határozatnak a keresetlevéllel nem támadott önálló - a határozat egyéb rendelkezéseitől egyértelműen elkülöníthető - rendelkezéseire csak perindításra nyitva álló határidőn belül lehet kiterjeszteni.

A felperes sem a perindításra nyitva álló határidőben (keresetében), sem az első tárgyaláson nem terjesztette ki keresetét oly módon, hogy kifogásolta volna miszerint a hatóság nem döntött minden kérelméről ezért határozata hiányos. A felperes csak homályos feltételezéseket fogalmaz meg arról, hogy a közigazgatási eljárásban mit is akart, egyidejűleg fenntartotta-e valamennyi kérelmét, vagy nem. Mindenesetre a hatóságot hibáztatja, hogy nem tárta fel azt, amiben úgy tűnik még a másodfokú határozat kézhezvétele után sem volt biztos: mi is volt a végleges kérelme valós tartalma.

Helytállóan hivatkozott az alperes felülvizsgálati kérelmében arra, hogy a felperesi kérelem tartalmát illetően ellentmondásosak voltak a féli állítások. A meghallgatott tanú vallomása és a felperes azon tárgyalási nyilatkozatát értékelve, miszerint újabb kérelmet fogalmazott meg 2010. május 6-án, levonta a Kúria azt a következtetést, hogy a hatóság a kérelem egészéről döntött, elbírálatlan kérelemrész nem maradt, így helyesen járt el.

A Kúria álláspontja az a fentiekre tekintettel, hogy a hatóság akkor, amikor a folyamatosan módosított felperesi kérelmek ismeretében az utolsót tekintette véglegesnek teljesen logikusan és életszerűen járt el. Nem vitásan még körültekintőbb lehetett volna, ha a láthatóan bizonytalan ügyfél nyilatkozatait fenntartással fogadja, visszakérdez és mindent rögzít. Ez azonban a fentiek tükrében nem olyan mulasztás, amely a határozatok jogszerűségét befolyásolná.

A felperes tehát csak akkor kifogásolhatta volna alappal a tényállás tisztázás elmaradását, ha a kezdetektől sérelmezi egyes kérelmei vonatkozásában a hatósági döntés elmaradását. A felperes azonban, miként erre a Kúria a fentiekben rámutatott, azt vitatta, amiről a hatóság döntött és nem a döntés elmaradását sérelmezte. Így az elsőfokú bíróság egy olyan alig körvonalazható kereseti kérelemről rendelkezett, amelyet annak elkésettsége miatt már figyelembe se vehetett volna, így megsértette ezzel a Pp. 215. §-t, illetve a 335/A. § (1) bekezdését.

A Kúria a teljesség kedvéért leszögezi, hogy a tények ismeretében értelmezhetetlen az elsőfokú bíróságnak az a felvetése, miszerint ha a hatóság nem szerzett be nyilatkozatot a felperestől a kérelme valós tartalmát illetően, akkor mindhárom kérelem vonatkozásában le kellett volna folytatni a bizonyítást.

Minderre tekintettel a Kúria a jogerős ítéletet a Pp. 275. §-ának (4) bekezdése alkalmazásával hatályon kívül helyezte, és a felperes megalapozatlan keresetét elutasította a Pp. 339. § (1) bekezdésében foglalt feltételek hiányában.

(Kúria, Kfv. II. 37.606/2011.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság 2011. április 13. napján kelt 14.K.22.290/2010/15. számú jogerős ítélete ellen az alperes által 17. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán alulírott napon tárgyaláson kívül meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A Kúria a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság 14.K.22.290/2010/15. számú ítéletét hatályon kívül helyezi és a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 40 000 (negyvenezer) forint elsőfokú és 30.000 (harmincezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 20 000 (húszezer) forint kereseti és 36 000 (harminchatezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.

I n d o k o l á s

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!