Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2012.4.161 A fizetési felszólítások hivatalos jellege hiányában az alperesekhez meg nem érkezettnek kell tekinteni azokat a küldeményeket, amelyeket a posta "nem kereste" jelzéssel küldött vissza, ezért nem lehet olyan következtetésre jutni, hogy az alperesek saját felróható magatartásuk miatt az elévülésre nem hivatkozhatnak [Ptk. 4. § (4) bek., 214. § (1) bek., 277. § (3) bek., 2003. évi CI. tv. 3. § 10. pontja].

Kapcsolódó határozatok:

Dunaújvárosi Járásbíróság P.20455/2010/16., Székesfehérvári Törvényszék Pf.22593/2010/9., Kúria Gfv.30236/2011/4. (*BH+ 2012.4.161*)

***********

Az O. Bank Rt. D.-i Fiókja az alperesekkel 1991. január 30-án megkötött kölcsönszerződés alapján 490 000 Ft - 25 évi futamidő alatt havi részletekben törlesztendő - általános törlesztési támogatású kölcsönt folyósított lakóház építés céljából. A kölcsön felhasználásával az alperesek felépítették R., M. u. 37. szám alatti lakóházas ingatlanukat, ahová beköltöztek. Bár a bíróság 1996-ban felbontotta az alperesek házasságát, 1999 végéig továbbra is mindketten ebben az ingatlanban éltek, kiköltözésükre azért került sor, mert K. I. és K. I.-né végrehajtást kérők által kezdeményezett végrehajtási eljárás során 1999. október 12-én megtartott árverésen az ingatlan tulajdonjogát egy árverési vevő megszerezte. Ezt követően az alperesek már külön ingatlanokban éltek. Az árverési vételárból felosztható összeg - a végrehajtási költségek levonása után - 2 369 551 Ft volt, és az O. Bank Rt. a perbeli kölcsönszerződés biztosítékaként bejegyzett jelzálogjoga alapján abból 296 487 Ft erejéig részesült kifizetésben.

Az O. Bank Rt. 1999. június 30-i hatállyal a kölcsönszerződést felmondta, majd a 2000. november 30-i állapot szerint a felperesre engedményezte az alperesekkel szembeni követelését.

A felperes módosított keresetében azt kérte, hogy a bíróság egyetemlegesen kötelezze alpereseket 1 276 048 Ft tőke, valamint ennek 2000. december 1-jétől járó - a keresetben pontosan megjelölt - kamatai megfizetésére.

Az alperesek vitatták a tartozás fennállását és hivatkoztak a követelés elévülésére is. Ellenkérelmük a kereset teljes terjedelmű elutasítására irányult.

Az elsőfokú bíróság 16. sorszámú ítéletében a keresettel egyezően, egyetemlegesen marasztalta az alpereseket.

Az elsőfokú bíróság tényként állapította meg a rendelkezésre álló iratok alapján, hogy az alperesek perbeli tartozása ténylegesen fennáll.

Az ítélet szerint a felperes megfelelően bizonyította, hogy 2002. és 2009. között számos alkalommal megpróbálta felszólítani az alpereseket tartozásuk megfizetésére. Figyelemmel arra, hogy az alperesek saját előadásuk szerint 1999. után nem jelentették be a felperesnek, illetve jogelődjének lakcímváltozásukat, tényként állapította meg, hogy az alperesek megszegték együttműködési kötelezettségüket. Azt is értékelte az elsőfokú bíróság, hogy többszöri költözködéseik során a lakcímbejelentések is elmaradtak, illetve lakcím nélküli külterületi ingatlanokon is tartózkodtak. Mindezen tényekből azt a következtetést vonta le az elsőfokú bíróság, hogy az alperesek az elévülés körében alappal nem hivatkozhatnak saját felróható magatartásukra, ezért a felperes felszólításai - függetlenül attól, hogy azok kézbesítése nem történt meg - minden alkalommal megszakították az elévülést.

Az alperesek fellebbezése alapján eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet megváltoztatta és a felperes keresetét elutasította.

A másodfokú bíróság döntésének meghozatalakor abból indult ki, hogy a kölcsönszerződés 1999. június 30-i felmondásával vált esedékessé az alperesek teljesítése, tehát az elévülés is ekkor kezdődött meg. Álláspontja szerint az elévülés 2000. január 25-én megszakadt, ugyanis ekkor emelkedett jogerőre a bíróság határozata folytán a végrehajtási eljárás során készült felosztási terv, melynek alapján a felperes jogelődje javára 296 487 Ft összegű kifizetésre, az alperesek részéről pedig ilyen összegű teljesítésre, tehát a tartozás elismerésére került sor. A későbbi időszak tekintetében az alperesek vonatkozásában külön-külön vizsgálta a másodfokú bíróság az elévülést.

Az I. r. alperessel kapcsolatban rámutatott arra, hogy miután az I. r. alperes - saját válaszleveléből kitűnően - legkésőbb 2002. augusztus 16-án a felperestől fizetési felszólítást kapott - az elévülés ezen a napon megszakadt és újból elkezdődött. Álláspontja szerint azonban 2002. augusztus 17. és 2007. augusztus 17. között nem történt elévülést megszakító esemény. A felperes 2002. december 11-én kelt fizetési felszólításának megküldése a perben nem nyert bizonyítást, az I. r. alperes által át nem vett 2004. október 14-i fizetési felszólításhoz pedig nem fűződik joghatály, mert azt a felperes nem az I. r. alperes bejelentett címére küldte meg. A 2005. március 2-án kelt fizetési felszólítást ugyan az I. r. alperes lakcímnyilvántartás szerinti címére küldte meg a felperes, de azt a posta értesítése ellenére az I. r. alperes a postán nem kereste, az I. r. alpereshez pedig csak a postai értesítő, de nem maga a küldemény érkezett meg. A Ptk. 214. § (1) bekezdése értelmében a fizetési felszólítás hatályosulásához arra is szükség lett volna, hogy a nyilatkozat a másik félhez megérkezzék. Erre tekintettel 2007. augusztus 17-e elteltével az I. r. alperes vonatkozásában az elévülés bekövetkezett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!