Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2022.6.148 Az intellektuális közokirat-hamisítás törvényi tényállásában írt közreműködés mint elkövetési magatartás minden olyan értelmi-fizikai cselekvőség, amely alkalmas arra, hogy annak következményeként a közokirat kiállítására illetékes személy a közokiratban a törvényi tényállásban meghatározott joghatással bíró valótlan adatot, tényt vagy nyilatkozatot rögzítsen. E közreműködés tulajdonképpen speciális közvetett tettesség, mivel a közokiratot létrehozó [abban bejegyzést eszközlő] ügyintéző tévedésben van az elkövető szándékát illetően. Nem kizárt azonban, hogy egy cselekménynek eltérő elkövetési magatartással több közvetett tettese is legyen [Btk. 342. § (1) bek. c) pont, 13. § (2) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Budapesti XX. XXI. és XXIII. Kerületi Bíróság., Fővárosi Törvényszék Bf.12212/2019/27., Kúria Bfv.693/2021/6. (*BH 2022.6.148*)

***********

A kerületi bíróság a 2019. szeptember 18. napján kihirdetett ítéletével a II. r. terheltet bűnösnek mondta ki közokirat-hamisítás bűntettében [Btk. 342. § (1) bek. c) pont] mint közvetett tettest, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétségében (Btk. 345. §) mint bűnsegédet. Ezért mint különös visszaesőt, halmazati büntetésül 10 hónap szabadságvesztésre és 2 év közügyektől eltiltásra ítélte. A szabadságvesztés végrehajtási fokozatát börtönben határozta meg. Megállapította, hogy a terhelt legkorábban a szabadságvesztés-büntetés háromnegyed részének kitöltését követően bocsátható feltételes szabadságra. Elrendelte a kerületi bíróság határozatával kiszabott 1 év 10 hónap börtönbüntetés, valamint a B.-i Városi Bíróság határozatával kiszabott 10 hónap fogházbüntetés végrehajtását. Rendelkezett továbbá a bűnügyi költség viseléséről.

[1] A védelmi fellebbezések alapján másodfokon eljáró törvényszék mint másodfokú bíróság a 2020. június 25. napján kihirdetett ítéletével az elsőfokú ítéletet kizárólag a bűnügyi költség vonatkozásában változtatta meg.

[2] Az irányadó tényállás I. pontja szerint az I. r. terhelt 2015. év július hónapban megvásárolt egy Suzuki Swift típusú személygépjárművet, majd elhatározta, hogy a gépkocsi megvásárlásával kapcsolatos költségek csökkentése érdekében - más személy segítségével - eljár azért, hogy a közhiteles járműnyilvántartásba helyette tulajdonosként egy gazdasági társaság kerüljön bejegyzésre. Az I. r. terhelt ennek érdekében a személygépkocsi megvásárlását követően, néhány nap elteltével felkereste a II. r. terheltet, aki az I. r. terhelt szándékának megismerését követően felajánlotta, hogy az I. r. terhelt által vásárolt és használt Suzuki Swift típusú gépkocsit 20 000 forintért a befolyása alatt álló P. Kft. nevére íratja. Az I. r. terhelt a felajánlást elfogadta, és a II r. terheltet megbízta a személygépkocsi tulajdonjog-változásával kapcsolatos teljes körű ügyintézésre. Az I. r. terhelt ekkor a személygépkocsi forgalmi engedélyét átadta a II. r. terheltnek, azonban adásvételi szerződést nem bocsátott a II. r. terhelt rendelkezésére. Ezt követően a II. r. terhelt közbenjárására, a nyomozás során ismeretlenül maradt személy egy 2015. augusztus 3. napi keltezésű tulajdonjog-átruházási szerződést készített, amely szerint a Suzuki Swift személygépkocsi tulajdonjogát a B. Kft. átruházza a P. Kft.-re. A tulajdonjog-átruházási szerződés azonban hamis volt, mivel a B. Kft. képviselőjeként megjelölt R. L. névaláírás nem a névtulajdonostól származott. A tulajdonjog-átruházási szerződés továbbá valótlan tartalmú is volt, mivel a személygépkocsi tulajdonjogát - a vádlottak által tudottan - valójában az I. r. terhelt szerezte meg, nem pedig az adásvételi szerződésben vevőként szereplő P. Kft. A P. Kft.-nek az adásvételi szerződésben feltüntetett személygépkocsi tulajdonjogának megszerzése vagy a gépkocsi értékesítése nem állt szándékában.

[3] A fentieket követően - a személygépkocsi tényleges tulajdonosáról, valamint az adásvételi szerződés hamis voltáról tudomással nem bíró - J. K. L. meghatalmazott képviselőként eljárva a B. Kft. és a P. Kft. között létrejött, 2015. augusztus 3. napján kelt hamis és valótlan tartalmú adásvételi szerződést egy b.-i okmányirodában a gépjármű tulajdonjogának bejegyzése érdekében benyújtotta, amelynek alapján a P. Kft. tulajdonjogát 2015. augusztus 4. napján a közhiteles járműnyilvántartásba bejegyezték.

[4] A tényállás II. pontja szerint az I. r. terhelt a Suzuki Swift személygépjárművet néhány hónapig használta, majd azt 2015. október 6. napján Sz.-en, a II. r. terhelttől kapott és az eladó, P. Kft. adataival részben előre kitöltött tulajdonjog-átruházási szerződés felhasználásával értékesítette K. N. részére. A II. r. terhelt által biztosított, majd az I. r. terhelt által felhasznált tulajdonjog-átruházási szerződés azonban - a terheltek által tudottan - valótlan tartalmú volt, mivel a személygépjármű tényleges tulajdonosa az I. r. terhelt, nem pedig az okiraton eladóként feltüntetett P. Kft. volt. Az adásvételi szerződés valótlan tartalmáról a személygépjármű vevője, K. N. tudomással nem bírt.

[5] Ugyanebben az ügyben a kerületi bíróság a 2019. május 30. napján kihirdetett és ugyanezen a napon jogerőre emelkedett ítéletével az I. r. terheltet bűnösnek mondta ki közokirat-hamisítás bűntettében [Btk. 342. § (1) bek. c) pont] mint felbujtót, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétségében (Btk. 345. §) és pénzbüntetésre ítélte.

[6] A jogerős vádról rendelkező ügydöntő határozat ellen a II. r. terhelt védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a 2017. évi XC. törvény [a továbbiakban: Be.] 649. § (1) bekezdés a) pont aa) alpontjában alapján, a terhelt javára, a jogerős ítélet megváltoztatása, az I. tényállási pontban foglalt cselekménye tekintetében közokirat-hamisítás bűntette helyett a Btk. 345. §-ába ütköző, felbujtóként elkövetett hamis magánokirat felhasználása vétségének minősítés érdekében, míg a II. tényállási pontban foglalt cselekmény tekintetében bűncselekmény hiányában történő felmentése végett. Egyben a bűnösségi kör szűkülésére figyelemmel indítványozta enyhébb büntetés, közérdekű munka kiszabását a terhelttel szemben.

[7] A felülvizsgálati indítvány lényege szerint az intellektuális közokirat-hamisítás esetében a bűncselekmény tettese az a személy, aki a hamis adásvételi szerződést benyújtja az okmányirodához. Abban az esetben, ha a benyújtó a fenti tényállás szerint nem tudott a szerződés hamis voltáról, akkor az a személy lesz közvetett tettese a cselekménynek, aki az okmányirodában eljáró J. K. L.-nek átadta benyújtás végett a hamis adásvételi szerződést. Az alapügyben eljárt elsőfokú bíróság által megállapított tényállás nem tartalmaz tényt arra nézve, hogy II. r. terhelt volt az a személy, aki átadta a hamis adásvételi szerződést J. K. L. részére azért, hogy azt nyújtsa be az okmányirodához. Az elsőfokú bíróság által megállapított hiányos I. tényállási pont alapján a II. r. terhelt büntetendő cselekvősége kimerült abban, hogy az ismeretlen személyt felkérte a hamis adásvételi szerződés elkészítésére. Erre figyelemmel az alapügyben megállapított történeti tényállás alapján a magatartása legfeljebb a Btk. 345. §-ába ütköző hamis magánokirat felhasználása vétségének megállapítására lehet alkalmas, amelyet felbujtóként követett el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!