Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2015.6.168 Az adóshoz tévesen átutalt pénzeszköz nem tartozik az adós felszámolás hatálya alá eső vagyonába [1959. évi IV. tv. (a továbbiakban: régi Ptk.) 361. § (1) bek.; 1991. évi XLIX. tv. 4. § (1) bek., 28. § (4) bek., 51. § (1)-(3) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Ítélőtábla Fpkf.44757/2013/3., Kúria Gfv.30308/2014. (*BH 2015.6.168*)

***********

[1] A bíróság a 2009. december 18-án előterjesztett kérelem alapján az adós társaság fizetésképtelenségét megállapította, felszámolását elrendelte, a felszámolót kijelölte. A felszámolás közzétételére 2011. február 24-én került sor.

[2] A kérelmező 2011. június 20-án benyújtott kifogásában előadta, hogy a H. Egyesülettel reklámszerződést kötött. Ennek keretében az egyesület 2011. április 6-án kiállította a kérelmező részére az 1 875 000 Ft összegű X. sorszámú számlát és kérte annak átutalását az adós általa megadott bankszámlájára. A kifogást tevő 2011. április 27-én a megadott bankszámlaszámra a számla végösszegét átutalta. Az átutaláson feltüntette a H. Egyesület nevét és az általa megjelölt bankszámlaszámot. A bank nem ellenőrizte, hogy a megbízáson megjelölt bankszámlaszám ténylegesen a jogosulthoz tartozik-e, az ugyanis valójában az adós bankszámlaszáma volt. A tévedés felismerését követően a kifogást tevő a bank elutasító válasza után a felszámolót kereste meg a tévesen átutalt összeg visszautalását kérve. A felszámoló elismerte a téves utalás tényét és a hivatkozott összegnek az adós bankszámlájára történő megérkezését. Annak visszautalását azonban megtagadta arra tekintettel, hogy álláspontja szerint az az adós felszámolás hatálya alá eső vagyona részét képezi, így a befizető a követelését csak hitelezői igényként érvényesítheti.

[3] Az elsőfokú bíróság a kifogást alaposnak találta, és felhíva a 2009. évi LI. törvénnyel módosított 1991. évi XLIX. törvény (a továbbiakban: Cstv.) 4. § (1) bekezdését, valamint az 51. § (1)-(3) bekezdését, utasította a felszámolót a tévesen átutalt pénzösszeg visszautalására.

[4] A felszámoló fellebbezése alapján eljárt ítélőtábla az elsőfokú bíróság végzését annak helyes indokai alapján helybenhagyta. Úgy foglalt állást, hogy a Cstv. 4. § (1) bekezdése alapján a téves átutalás folytán az adóshoz került pénzeszköz nem tekinthető az adós felszámolás hatálya alá eső vagyonához tartozónak, mert az nem szerzés útján került az adóshoz. Utalt továbbá a 2011. évi CXCVII. törvény 31. §-ának (3) bekezdésével módosított Cstv. 28. § (4) bekezdésében foglaltakra.

[5] A jogerős másodfokú végzés ellen a felszámoló nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben arra hivatkozott, hogy a jogerős döntés a Cstv. 4. § (1) bekezdésébe és a Cstv. 38. § (3) bekezdésébe ütközik. Kérte, hogy a Kúria a jogerős határozatot helyezze hatályon kívül és az elsőfokú határozatot megváltoztatva a kifogást utasítsa el.

[6] Kifejtette, hogy a Cstv. 2012. március 1-jétől hatályos 28. § (4) bekezdése valóban szabályozza a tévesen átutalt pénzösszeg visszautalására vonatkozó eljárást. A jelen ügyben érvényesített igény azonban még a jogszabály hatálybalépése előtt keletkezett, így rá a korábban kialakult, és a Kúria Gfv. X. 30.139/2010/5. számú határozatában rögzített bírói gyakorlat az irányadó. Az eseti döntés szerint a tévesen átutalt, így jogalap nélkül az adós vagyonába került pénzeszköz visszautalására nincs lehetőség, az a felszámolási vagyonba került. Ebből következően azt, a Cstv. 38. § (3) bekezdése szerint, az adóssal szemben csak a felszámolás keretében, hitelezői igényként lehet érvényesíteni. Annak kiegyenlítésére a Cstv. vonatkozó szabályai az irányadóak.

[7] A Kúria a jogerős határozatot a Pp. 275. § (2) bekezdése alapján a felülvizsgálati kérelem keretei között bírálta felül és megállapította, hogy a jogerős határozat a felülvizsgálati kérelemben hivatkozott okból nem jogszabálysértő.

[8] Helytálló a jogerős határozatnak az az érvelése, hogy a tévesen átutalt pénzeszköz nem tartozik az adós vagyonába, mert az eljárás során nem került feltárásra a pénzösszeg vonatkozásában semmilyen adósi magatartás, vagy annak megszerzésére irányuló jogcím. Ebből következően a visszautalására nem a Cstv., hanem az ügyben alkalmazandó, a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: régi Ptk.) jogalap nélküli gazdagodására vonatkozó szabályai az irányadóak. Aki másnak rovására jogalap nélkül vagyoni előnyhöz jut, köteles ezt az előnyt visszatéríteni [régi Ptk. 361. § (1) bek.]. Jelen ügyben a kérelmező helyesen jelölte meg az adóstól eltérő jogosult nevét, tévedése a jogosult közlése alapján csak a számlaszám körében állt fenn. A kérelmező eljárása során nyilvánvalóan tévedésben volt, az adós nevében eljáró felszámoló ezt elismerte. Ebből következően a pénzösszeg megszerzésére jogcímmel nem rendelkező, a kérelmezővel szerződéses kapcsolatban nem álló adós köteles a nyilvánvalóan tévesen átutalt pénzösszeg visszafizetésére.

[9] A jogerős határozat meghozatalakor (2014. február 28.) hatályos 2011. évi CXCVII. törvény 31. § (3) bekezdésével módosított csődtörvény 28. § (4) bekezdésébe foglalt szabályozásra tekintettel, meghaladottá vált a jogszabályi rendelkezés hiányában kialakult korábbi bírói gyakorlatot tükröző Gfv. X. 30.139/2010/5. számú határozat.

[10] (A Kúria a felszámoló által hivatkozott döntést - a jogi szabályozás változására tekintettel - törölte is az iránymutató döntései közül, az csak az archivált határozatok adatbázisban található meg. Utal arra is a Kúria, hogy a hivatkozott legfelsőbb bírósági döntés alapját képező tényállás jelen ügytől eltért, ott a felek között korábban szerződéses jogviszony állt fenn, így a téves átutalás tartozatlan kifizetésnek minősült).

[11] A Kúria a fenti indokolás mellett az érdemben helyes jogerős végzést a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Kúria Gfv. VII. 30.308/2014.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria a dr. Gácsi Zoltán ügyvéd által képviselt C. Kft. felszámoló által képviselt S. Kft. "f.a." adós felszámolása iránt indított eljárásban a Hyross Ügyvédi Iroda, ügyintéző: dr. Hyross Virág ügyvéd által képviselt I. Kft. részéről benyújtott kifogás alapján, a Fővárosi Bíróság előtt 12.Fpkh.01-11-000386. számon indított eljárásban a Fővárosi Ítélőtábla 15.Fpkf.44.757/2013/3. számú végzése ellen a kifogást előterjesztő által 12. sorszámon előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!