Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2011.3.126 A felszámolás alatt tévesen az adós számlájára utalt pénzösszeg visszautalására nincs lehetőség. A jogosult a Cstv. szabályai szerint a hitelező igényének bejelentésével érvényesítheti az adóssal szembeni igényét [1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 3. § (1) bek. c) pontja, 4. § (1) bek., 37. § (2) bek., 38. § (3) bek., Ptk. 361. §].

A jogerős végzésben megállapított és a felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából jelentős tényállás a következő:

Az adós felszámolását a 2008. április 29-én benyújtott kérelem alapján végzésével a megyei bíróság indította meg. Felszámolóként az S. Kft. került kijelölésre.

A kifogást előterjesztő korábban elszámolási viszonyban állt az adóssal, azonban az adós számlájára 2008. december 16-án, 2009. január 7-én, 8-án, 14-én és január 22-én átutalt összesen 3 474 240 forintot nem az adós, hanem az adóssal azonos székhelyű D. Zrt. részére kívánta kifizetni. A téves átutalás észlelését követően a kifogást előterjesztő kérte a felszámolótól a tévesen átutalt összeg visszautalását, a felszámoló azonban a kérelmet elutasította.

A kérelmező 2009. február 23-án kifogást nyújtott be a bírósághoz, melyben kérte a felszámoló kötelezését az adós számlájára tévesen átutalt összeg visszautalására. Álláspontja szerint miután közöttük már nem állt fenn jogviszony - nem tartozott az adósnak - ezért az átutalt összeg nem került be az adós felszámolás hatálya alá tartozó vagyonába, így nem is minősül az adós hitelezőjének az adós felszámolási eljárásában. Álláspontjának alátámasztásaként hivatkozott a Legfelsőbb Bíróság EBH 2000.230 és BH 2000.312. szám alatt közzétett eseti döntéseire.

A felszámoló kérte a kifogás elutasítását, mert álláspontja szerint a téves átutalással a pénzeszköz az adós vagyonába került, így azzal a felszámoló rendelkezik. A kifogást előterjesztőnek hitelezőként kell az eljárásba bejelentkeznie, s a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) rendelkezéseinek megfelelően lehet majd a követelését kiegyenlíteni.

Az elsőfokú bíróság a kifogást elutasította. Döntését azzal indokolta, hogy a kérelmező által átutalt pénzösszeg az adós bankszámlájára érkezett, mely ezzel a felszámolási vagyonba került, tekintve, hogy a vagyont az adós a felszámolási eljárás alatt szerezte. Az a körülmény, hogy erre az adósnak nem volt jogcíme, nem teszi meg nem történtté azt a tényt, hogy a vagyon az adós kezelésébe került. Kifejtette, hogy a kifogásolónak hitelezőként be kell jelentkeznie a felszámolási eljárásba és a felszámolónak figyelemmel kell lennie a nyilvántartásba vételkor arra, hogy a téves átutalásra a felszámolás kezdő időpontját követően, a felszámolás ideje alatt került sor.

A kifogást előterjesztő fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta. Megállapította, hogy az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg a tényállást és helyes az abból levont jogi következtetése is. Rámutatott, hogy az EBH 2003.962. számú, az elsőfokú bíróság által is hivatkozott eseti döntés szerint a Ptk. 217. § (2) bekezdése értelmében a tulajdon-átruházásnak valamilyen jogcímen kell alapulnia. A pénz téves átutalásával azonban a pénz feletti használati jog átszállt az adósra, az adós a pénz birtokába jutott. Ebből az következik, hogy az így megszerzett pénzösszeg a Cstv. 4. § (1) bekezdése szerinti felszámolási vagyonba tartozik. A meghatározott vagyoni értéket kifejező, helyettesíthető pénz esetében, a Ptk. 117. § (2) bekezdése szerinti jogcím hiánya a kifogást előterjesztő oldalán a Ptk. 361. § (1) bekezdése szerinti jogalap nélküli gazdagodásra alapított igényt teheti alapossá.

A jogerős végzéssel szemben kifogást előterjesztő nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben kérte annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság kötelezését új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára azzal, hogy a tévesen átutalt összeg visszautalásáról rendelkezzen. Állította, hogy a jogerős végzés sérti a Ptk. 361. §-ában és az 5. §-ában foglaltakat.

A felülvizsgálati kérelem indokolásában megismételte azt az álláspontját, hogy a Ptk. rendszere alapján jogcím nélküli szerzésre nincs lehetőség, a tévesen átutalt összeget az adósnak azonnal vissza kellett volna utalnia.

A jogerős végzésben foglalt álláspont a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás elvébe ütközik, mert az ott kifejtett álláspont súlyos joghátránnyal jár a tévesen utaló személyre nézve. A felszámoló eljárása beleütközik a Ptk. 5. §-ában foglalt joggal való visszaélés tilalmába is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!