Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2005.7.318 A közüzemi szerződés megkötéséhez a fogyasztó az óra, a csatlakozó berendezés felülvizsgálatát kérheti. Ilyen kérelem hiányában a szolgáltató a mérőóra hitelességét, sérülésmentességét nem köteles felülvizsgálni, a fogyasztót pedig a korábbi fogyasztóval kötött szerződés szerinti jogok illetik és kötelezettségek terhelik, ami azt jelenti, hogy a szerződésszegésért a felelőssége fennáll [1994. évi XLVIII. tv. 50. §, 34/1995. Korm. r. 9. § és 13. §].

A M.-i, L. u. y. számú ingatlannak 1990. november 26. napjától az alperes házastársa a tulajdonosa. Az ingatlanra ettől az időponttól kezdődően az alperest holtigtartó haszonélvezeti jog illeti meg. Az ingatlan villamos-energia ellátására a peres felek között közüzemi szerződés jött létre.

A felperes szakemberei az ingatlanon 1998. április 7. napján ellenőrzést tartottak, melynek során megállapították, hogy a mérőnél "az üveg és a burkolat közötti részen sérülési nyomokat találtak. Az OMH plombák felbontása után a burkolatban idegen anyagot találtak". A megrongált fogyasztásmérőt dobozba helyezték, azt lezárták és aláírták. A büntetőeljárás során beszerzett szakvélemény megállapította, hogy a villanyóra burkolati lemeze és a leolvasó ablak között lévő ragasztóanyag kikaparásra került. A keletkezett résen keresztül fóliacsík, illetve színes film-csík behelyezésével a forgó alumínium tárcsa működése befolyásolhatóvá vált, amelynek megtörténtét az is alátámasztja, hogy a mérőórában fólia-reszelék és színes film darabkák találhatók. A változtatások alkalmatlanná tették a mérőórát a hiteles mérésre.

Az ellenőrzésről felvett jegyzőkönyvet, a mérőórát tartalmazó lezárt dobozt - az azon lévő ragasztószalagot - az alperes aláírta. Az alperes ellen a cselekmény miatt büntetőeljárás indult. A M.-i Városi Bíróság végzésével az alperes ellen lopás vétsége miatt folyamatban volt büntetőeljárást megszüntette, mert megítélése szerint a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján - azok valósága esetén sem - állapítható meg, hogy a vád tárgyává tett bűncselekményt az alperes követte el.

A felperes keresetében 264 089 forint felemelt díj megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Álláspontja szerint az alperes a fogyasztásmérő hitelességének, épségének megőrzésére vonatkozó kötelességét nem teljesítette, ezzel a közüzemi szerződést megszegte. A szerződésszegés következményeként köteles felemelt díj fizetésére.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletében arra kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 nap alatt 264 089 forintot és annak 1998. május 25. napjától a kifizetésig járó törvényes mértékű késedelmi kamatát, valamint 32 000 forint perköltséget. Álláspontja szerint a felperes bizonyította, hogy az alperes a közüzemi szerződést az 1994. évi XLVIII. tv. (továbbiakban: VET.) 50. § (1) bekezdésének d) és e) pontja értelmében megszegte. A szerződésszegés következményeként az alperes a VET. 51. § (1) bekezdésének b) pontja értelmében felemelt díjat köteles fizetni.

Az alperes fellebbezése alapján eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatva, a keresetet elutasította és (kiegészített ítéletében) a felperest perköltségben marasztalta. Indokolásában kifejtette: a felperes a perben nem bizonyította, hogy a szerződés megkötésekor az órát rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban adta az alperes birtokába, ezért nem bizonyított, hogy a szerződés megkötésekor a mérőóra hiteles, rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban volt. Így az sem nyert bizonyítást, hogy a szabálytalan vételezés az alperes birtoklásának idejére esik, ezért az alperes a szerződésszegés miatt felelősséggel nem tartozik. Miután a fogyasztási adatok sem támasztják alá a szabálytalan vételezést, ezért a keresetet alaptalannak találta és elutasította.

A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése és az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyása érdekében a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint a jogerős ítélet sérti a VET. 48., 50. és 51. §-át, valamint a 34/1995. (IV. 5.) Korm. r. 1. számú mellékletének 13. §-át, és ellentétes az 1991. évi XLV. tv. 13. §-ában írt rendelkezéssel is. A jogerős ítélet a hivatkozott jogszabályok téves értelmezésével jutott arra a következtetésre, hogy a szolgáltatót bizonyítási kötelezettség terheli a fogyasztásmérő sérüléseinek keletkezési időpontjára, illetve a szabálytalan vételezés kezdő időpontjára. Az alperes a közüzemi szerződés létrejöttét követően a mérő hibájára utaló bejelentést, kifogást nem tett. Nem igényelte a mérőóra ellenőrzését, vagy hitelesítését. A számlákat folyamatosan fizette. Nem vitatta tehát a mérő hiteles voltát. A mérőberendezés megrongált állapota miatti szerződésszegés ugyanakkor megállapítható, amelynek következményét az alperesnek kell viselnie.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban való fenntartását kérte.

A jogerős ítélet az alábbiak szerint jogszabálysértő:

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!