Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2019.6.170 A jogosultat késedelmi kamat abban az esetben is megilleti, ha az arra vonatkozó jogainak fenntartása nélkül fogadta el a pénztartozás részteljesítését [1959. évi IV. tv. (régi Ptk.) 293. §, 316. § (1) bek., 1952. évi III. tv. (régi Pp.) 105. § (1) és (2) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes mint vállalkozó és az alperes mint megrendelő 2010. január 29-én közbeszerzési eljárás alapján a perbeli beruházás tárgyában vállalkozási szerződést kötöttek. A vállalkozói díj bruttó összegét 1 432 967 584 forintban határozták meg, és rögzítették, hogy a teljes beruházás a műszaki átadás-átvétellel teljesül. Utaltak arra, hogy az alperes megrendelőként az ellenszolgáltatást részben pályázati forrásból finanszírozza. Megállapodtak abban, hogy a felperes a részszámlák és a végszámla benyújtására a pénzügyi ütemtervben foglaltaknak megfelelően, az alperes teljesítésigazolását követően válik jogosulttá. A szerződés a vállalkozói díj kifizetése tekintetében tartalmazta, hogy a számlák ellenértékét az alperes és a P. R. Nonprofit Közhasznú Kft. a támogatási szerződésben meghatározottak szerint, átutalással teljesítik akként, hogy az alperes a saját részét a számla kézhezvételétől számított 30 napon belül, míg a közreműködő szervezet a támogatás részét a számla kézhezvételétől számított 60 napon belül egyenlíti ki.

[2] A vállalkozási szerződés 2010. május 25-én kelt 1. számú módosítása rendelkezett - egyebek mellett - arról, hogy a felperes a részszámláját a projektmenedzseri feladatokat ellátó Városfejlesztési Kft. részére köteles átadni.

[3] A felek a vállalkozási szerződés 2010. november 2-án kelt 2. számú módosításában a vállalkozói díj bruttó összegét 1 465 944 810 forintban állapították meg, egyúttal módosították a kivitelezés teljesítésének pénzügyi és műszaki ütemtervét, míg a szerződés 2010. december 29-én kelt 3. számú módosításában a műszaki átadás-átvétel befejezésének és a birtokba adásnak a határidejét 2011. április 30-ig meghosszabbították.

[4] A műszaki átadás-átvétel 2011. április 28-án megtörtént, és az arról készült jegyzőkönyv szerint a beruházás hiánypótlás nélkül rendeltetésszerű használatra alkalmas.

[5] A felperes a vállalkozási szerződés és módosításai szerint a részszámláit az alperes műszaki ellenőre által kiállított teljesítésigazolásokkal, valamint a végszámláját a műszaki átadás-átvételi jegyzőkönyvvel együtt az alpereshez benyújtotta, aki a számlákat csak késedelmesen egyenlítette ki.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[6] A felperes keresetében 22 962 376 forint vállalkozói díj és annak 2011. november 11-től a kifizetés napjáig járó, a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 301/A. §-ának megfelelő mértékű késedelmi kamata megfizetésére kérte az alperes kötelezését.

[7] Az alperes érdemi ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

Az első- és másodfokú ítélet

[8] Az elsőfokú bíróság megismételt eljárásban meghozott - ítéletével a keresettel egyezően marasztalta az alperest. Mindenekelőtt utalt arra, hogy - a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: régi Pp.) 3. § (3) bekezdése szerinti tájékoztatásának megfelelően - az alperesnek kellett bizonyítania azt a tényállítását, hogy a felperes késedelmesen teljesített, és a teljesítés ideje nem egyezik a számlák kiállításának időpontjával. Ehhez képest a perbeli, alapos és ellentmondásmentes szakvélemény alapján bizonyítást nyert, hogy a felperes a számlákat a teljesítésigazolási jegyzőkönyvek szerint állította ki, és azok az esetleges hibákkal, hiányokkal és a dokumentumok átadásával kapcsolatos kifogást nem tartalmaztak. Emellett a számlákon szereplő teljesítési időpontok egyeztek a teljesítésigazolási jegyzőkönyvekben feltüntetett időpontokkal. Az elsőfokú bíróság ezért azt állapította meg, hogy az egyes részszámlák kapcsán a felperes határidőben teljesített, a teljesítése hiba- és hiánymentes volt, továbbá - az alperes hivatkozásával szemben - a dokumentumok átadására vonatkozó kötelezettségének is eleget tett.

[9] Minthogy az alperes a számlákat határidőben nem egyenlítette ki, a Ptk. 298. § a) pontja szerinti kötelezetti késedelmére tekintettel a felperes jogosult volt a Ptk. 301/A. § (2) bekezdésében meghatározott késedelmi kamat felszámítására. Miután pedig az alperes által fizetett összegek az egész tartozás kiegyenlítésére nem voltak elegendőek, a felperes a Ptk. 293. §-a alapján jogosult volt azokat elsősorban a késedelmi kamatra, míg az ezt követően fennmaradó összeget a főtartozásra elszámolni.

[10] Az elsőfokú ítélet szerint az alperes érdemi védekezésében foglaltakkal szemben a Ptk. 316. § (1) bekezdése azért nem volt alkalmazható, mert a pénztartozás részteljesítésének elfogadásakor a jogosultnak nem kell jogfenntartó nyilatkozatot tennie a főtartozás ki nem egyenlített részére, illetve a késedelmi kamattal összefüggő igényére annak érdekében, hogy ezt az igényét később érvényesíthesse. Jogfenntartó nyilatkozat hiányában is érvényesül a már hivatkozott Ptk. 293. §-ában írt szabály, és a jogosult e jogosultságával csak akkor nem élhet, ha a késedelmikamat-követeléséről kifejezetten lemondott. Ilyen joglemondás azonban az adott esetben a felperes részéről nem történt.

[11] Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. A fellebbezésben előadottakra tekintettel utalt arra, hogy bár a felperes a részére előírt, a nyilatkozattételre és az okiratok csatolására vonatkozó határidőt elmulasztotta, igazolási kérelmet terjesztett elő, és az elsőfokú bíróság által ezt követően meghosszabbított határidőben a késedelmi kamat számításával összefüggő kimutatását, a számlarészletezőket és az átutalási bizonylatokat is benyújtotta. Az elsőfokú bíróság ezért ezeket az okiratokat helytállóan vette figyelembe. A másodfokú bíróság kiemelte, hogy a megismételt eljárásra adott, a számlák késedelmes teljesítése kapcsolatos jogfenntartásra vonatkozó iránymutatását az alperes tévesen értelmezte. A felperes ugyanis 2010. december 29-én kizárólag a 2010. december 18-án esedékes számlák tekintetében nyilatkozott arról, hogy ha az alperes azokat késedelem nélkül nyújtja be a közreműködő szervezetnek, és a további számlák összegéből az önrészt határidőben megfizeti, akkor további igényt nem érvényesít. Ezt a feltételhez kötött joglemondó nyilatkozatot nem lehetett kiterjesztően, valamennyi számlára kiterjedően értelmezni. Az alperes ugyanakkor az adott nyilatkozatban említett számlákat sem fizette meg határidőben, s így a fellebbezésében megalapozatlanul hivatkozott a Ptk. 316. § (1) bekezdése alkalmazásának szükségességére.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[12] Az alperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és elsődlegesen a kereset elutasítását, másodlagosan a perben eljárt bíróságok új eljárás lefolytatására utasítását kérte.

[13] A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában fenntartását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!