Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

ÍH 2010.117 BŰNCSELEKMÉNYT IS MEGVALÓSÍTÓ, DE POLGÁRI JOGI JOGKÖVETKEZMÉNNYEL JÁRÓ MAGATARTÁS - UZSORÁS KÖLCSÖNSZERZŐDÉS

Ha a magatartás bűncselekmény törvényi tényállását is megvalósítja, a polgári jog azonban ugyanazon magatartáshoz önállóan, saját jogkövetkezményeket fűz, a szerződést nem jogszabályba ütközés miatt, hanem a polgári jogi következmények szempontjából speciális polgári jogi szabályok szerint kell elbírálni.

A kölcsönszerződés uzsora miatti érvénytelensége szempontjából a bíróságnak mérlegelnie kell a kamat mértékét, ezzel összefüggésben a tartozás összegét, a visszafizetésre vonatkozó kötelezettség beálltáig terjedő időtartamot, a biztosítékokat, a tartozás keletkezésének okát, célját, az ezzel összefüggésben felvállalt gazdasági kockázatot [Ptk. 200. § (2) bekezdés, 202. §, 232. § (3) bek.].

A felperes 2006. március 24. és 2008. augusztus 11. napja közötti időtartamban összesen 5 225 500 Ft kölcsönt nyújtott az alperesnek. Minden kölcsönügyletről külön elismervény készült, amelyben az alperes által visszafizetendő összeg az általa átvett tőke 15%-os mértékű ügyleti kamattal megnövelt összegeként került feltüntetésre. Az egyes összegek átadásakor a lejárat időpontját ugyancsak külön-külön meghatározták a felek, és rögzítették azt is, hogy a kölcsön késedelmes visszafizetése esetén az alperes 30%-os mértékű kamat megfizetésére köteles. Utolsó alkalommal a felperes 2008. augusztus 11. napján adott kölcsönt az alperesnek, amelyben meghatározott visszafizetési határidő 2008. szeptember 11-e volt. Valamennyi, ezt megelőzően létrejött szerződés esetén teljesítési határidőként 2008. szeptember 11-ét megelőző időpont került megjelölésre.

A felperes keresetében 5 225 500 Ft és ezen összeg 2008. szeptember 12. napjától a kifizetés napjáig járó évi 30%-os mértékű kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Keresete indokaként előadta, hogy az alperes az általa írt és aláírt elismervényekben feltüntetett kölcsönöket a lejáratkor és az azt követően küldött fizetési felszólításban megjelölt határidőn belül sem fizette vissza a részére.

Az alperes a felperes követelését 425 000 Ft és ennek 2008. szeptember 12. napjától a kifizetés napjáig járó törvényes késedelmi kamata mértékéig elismerte, ezt meghaladóan a kereset elutasítását kérte. Nem vitatta, hogy kb.10 évvel ezelőtt több ízben kért kölcsön a felperestől különböző összegeket, állította azonban, hogy a tőkét és azok kamatait folyamatosan törlesztette. Előadása szerint a visszafizetett összegeket a felperes minden alkalommal elszámolta és a még fennálló tartozásról új okiratot állított ki. Ennek megfelelően 2008. február 15. napján a törlesztések után fennmaradó tartozását 500 000 Ft-ban határozták meg, ebből 2008. augusztus 11-én 75 000 Ft-ot megfizetett, így az 425 000 Ft-ra csökkent. Nem vitatta egyfelől azt, hogy a szerződésben jelölt, általa visszafizetendő összeg a tőkeösszeg 15%-os ügyleti kamattal megnövelt összege volt, másfelől elismerte azt is, hogy késedelme esetére 30%-os kamatot kötöttek ki. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy e kamat álláspontja szerint túlzott mértékű.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 5 225 500 Ft-ot és ennek 2008. szeptember 12. napjától a kifizetés napjáig járó évi 30%-os kamatát.

A csatolt okirati bizonyítékok alapján igazoltnak tekintette, hogy a peres felek között a felperes által jelölt időpontokban összesen 5 225 500 Ft tőkére vonatkozó kölcsönszerződés jött létre, ezzel szemben az alperes sikerrel nem bizonyította, hogy a követelt összeggel nem tartozik, illetve azt túlnyomó részben visszafizette. A kölcsönügyletek láncolatát vizsgálva rámutatott, hogy az elismervények kelte és az azokban foglalt összegszerűségek sem támasztják alá az alperes állítását a tekintetben, hogy ezek az okiratok csak a törlesztést követően még fennálló tartozásának megjelölésére szolgáltak, nem tudott megjelölni ugyanis olyan számítást, amely érvelését megalapozottá tenné. A tanúvallomások pedig csupán azt igazolták, hogy a felperes más személyeknek is azonos feltételek mellett nyújtott kölcsönt, mint az alperesnek.

Álláspontja szerint a kikötött kamat mértéke nem tekinthető feltűnően aránytalannak, a szerződés a jó erkölcsöt nem sérti, ezért a Ptk. 200. § (2) bekezdése alapján semmisnek nem minősíthető. Utalt arra, hogy a kamat mértéke annak mérséklését sem indokolja, ezért a módosított keresettel egyező tartalommal kötelezte az alperest a tőke és az utolsó kölcsön lejáratát követő naptól esedékes késedelmi kamat megfizetésére.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az alperes terjesztett elő fellebbezést, amelyben annak megváltoztatását és a kereset elutasítását kérte. Fellebbezési érvelése szerint a per tárgyává tett szerződéseket nem külön-külön, hanem összességükben kell vizsgálni, tekintve, hogy ezek láncolatot alkotnak. Életszerűtlennek ítélte azt a felperesi előadást, miszerint a felperes annak ellenére nyújtott újabb kölcsönt, hogy részéről törlesztés nem történt. Állította, hogy a felperes a helyzetét kihasználta és ekként érte el, hogy az elismervényeket kiállítsa, amelyek nem az azokon feltüntetett időpontokban, hanem javarészt utólag és valótlan tartalommal kerültek megszövegezésre.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!