Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21019/2017/7. számú határozata határozat hatályon kívül helyezése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 1. §, 78. §, 1997. évi CLV. törvény (Fgy. tv.) 2. §, 18. §, 29. §, 34. §, 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:146. §, 6:157. §, 6:158. §, 6:168. §, 6:174. §, 6:519. §, 6:520. §, 6:531. §, 6:550. §, 6:552. §, 6:553. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bírók: Merőtey Anikó, Molnár Ágnes, Németh László

őáÍéőáFővárosi Ítélőtábla

4.Pf.21.019/2017/7.

A Fővárosi Ítélőtábla a felperes jogi képviselője jogtanácsos által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek, a alpere jogi képviselője ügyvéd (alperes jogi képviselőjének címe) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen, határozat hatályon kívül helyezése iránt indított perében, a Fővárosi Törvényszék 2017. június 19. napján kelt 31.P.21.614/2017/5. számú ítélete ellen, az alperes 7. számú fellebbezése folytán meghozta a következő

Í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja és a keresetet elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 nap alatt 45.000 (negyvenötezer) forint + áfa mértékű együttes első és másodfokú perköltséget, továbbá térítsen meg az államnak - külön felhívásra - 48.000 (negyvennyolcezer) forint fellebbezési eljárási illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A fogyasztó a felperestől 2016. augusztus 17-én 4.490 forint vételáron autós takaróponyvát vásárolt. Előadása szerint eső hatására a ponyvából olyan anyag oldódott ki, amely a gépjárművében kárt okozott, ezért a motorháztető és a csomagtartó elemek fényezése vált szükségessé, aminek várható költsége 80.000-100.000 forint. A minőségi hibát jelezte a felperesnek, a felperes a termék vételárának a visszafizetését vállalta és tájékoztatta arról, hogy további panaszával a gyártóhoz, az gazdasági társaság.-hez fordulhat.

Az alperes előtti eljárásban a fogyasztó a termék kicserélésén kívül azt kérte, hogy a felperes - ha erre módja van - fényeztesse le az autót, vagy térítse meg annak költségét.

A felperes válasziratában az eljárás megszüntetését kérte, figyelemmel arra, hogy a kártérítés iránti igény elbírálása kizárólag bírósági útra tartozik, a kárért pedig a termék gyártója felel.

Az alperes BBT/4404/2016. szám alatt azt ajánlotta a felperesnek, hogy a fogyasztó által vásárolt hibás terméket 15 napon belül hibátlan termékre cserélje ki, illetve a termék által okozott kárt javítsa ki a gépjármű károsult elemeinek újrafényezésével, amennyiben erre nincs mód, ennek költségét számla ellenében térítse meg. Az ajánlás indokolása szerint a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény (Fgytv.) 2. § o) és s) pontja alapján a jogvita elbírálására hatáskörrel rendelkezik. A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:157-158., 6:168. és 6:174. §-aira utalással kiemelte, hogy a fogyasztó a hibát a vásárlást követő hat hónapon belül jelentette be, a vállalkozás pedig nem bizonyította, hogy a hiba a teljesítés időpontjában nem volt meg és azt a fogyasztó okozta. Azzal, hogy a vállalkozás a termék vételárának visszafizetését felajánlotta, elismerte a hibás teljesítést, így a fogyasztót megilleti a hibás teljesítésből eredő kártérítés, amely az autó károsodott részeinek újbóli fényezését jelenti.

A felperes keresetében az Fgytv. 34. § (3) és (4) bekezdése alapján az ajánlás hatályon kívül helyezését kérte, elsődlegesen arra hivatkozással, hogy az alperesnek az Fgytv. 2. § s) pontja szerint nem volt hatásköre a kártérítési igény tekintetében ajánlás meghozatalára, annak elbírálása bírói útra tartozik. Másodlagosan arra hivatkozott, hogy az ajánlás jogszabályt sért, ugyanis a termékfelelősségre vonatkozó szabályokra tekintettel a fogyasztónak tájékoztatást adott arról, hogy igényét a gyártóval szemben érvényesítheti, ezáltal a hibás teljesítés következményei alól magát kimentette. A vételár visszafizetését méltányosságból ajánlotta fel a fogyasztó részére, ami nem jelent részéről a hibás teljesítés elismerését, továbbá a javítási költség összegéről sem volt tudomása. Az alperesi eljárásban a rendelkezésre álló adatok alapján nem volt megállapítható, hogy valóban a fogyasztó által vásárolt termék okozta-e a gépjármű fényezésében a kárt.

Az alperes a kereset elutasítását kérte, álláspontja szerint a jogvita rendezésére hatáskörrel rendelkezett, ajánlása megfelel a jogszabályoknak.

Az elsőfokú bíróság fellebbezéssel támadott ítéletével az alperes ajánlását hatályon kívül helyezte és döntött a perköltség viselése tárgyában is. Indokolása szerint az Fgytv. 2. § s) pontja értelmében az alperes a fogyasztó és a vállalkozás közötti jogvita elbírálására, tehát a termék kicserélése vagy a vételár visszafizetése tárgyában rendelkezik hatáskörrel. A fogyasztó kérelme a szerződésszegéssel okozott kára megtérítésére is irányult, e körben a felperes elismerő nyilatkozatot nem tett, nyilatkozatai pedig kiterjesztően nem értelmezhetők. Az alperes a kártérítés törvényben írt feltételeit hatáskör hiányában nem vizsgálta és nem is vizsgálhatta, ezért e kérdésben ajánlást sem hozhatott volna. Mindezekre tekintettel az ajánlást az Fgytv. 34. § (4) bekezdése és (7) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az alperes élt fellebbezéssel, melyben annak megváltoztatását, a kereset elutasítását kérte. Indokául előadta, hogy az elsőfokú bíróság ítéletében egyértelműen kimondta, hogy rendelkezett hatáskörrel a vitás ügy elbírálására, hiszen hivatkozott az Fgytv. 2. § s) pontjára és a 18. § (1) bekezdésére. A felek nem vitatták a termék hibáját: a fogyasztó a minőségi kifogását, a termék által okozott kárt fényképfelvételekkel alátámasztotta, a felperes pedig felajánlotta a termék vételárának visszafizetését. A felperes csupán keresetében utalt arra, hogy a vételár visszafizetését méltányosságból ajánlotta, azonban sem a békéltető eljárásban, sem a fogyasztóval folytatott levelezésében erről említést nem tett, így az eljáró tanácsa helyesen jutott arra a következtetésre, hogy a vételár visszafizetését a felperes a hibás teljesítés elismeréseként ajánlotta a fogyasztó részére. A Ptk. 6:168. § (1) és (2) bekezdése szerint pedig a fogyasztó a felperessel szemben is felléphetett a termék hibája miatti igényérvénnyel. A felperes a hibás teljesítés alól nem mentette ki magát azzal, hogy a termék gyártóját megnevezte. Hivatkozott arra is, hogy a Ptk. 6:166. §-a értelmében a szavatossági jogok teljesítésével kapcsolatos költségek a kötelezettet terhelik. Ugyan az eljáró tanács ajánlásában nem hívta fel a Ptk. 6:146., 6:519., 6:520. és 6:531. §-ait, azonban e jogszabályoknak megfelelően döntött. A békéltető eljárásban a felperes nem élt a bizonyítás lehetőségével, annak ellenére, hogy az Fgytv. 29. § (8) bekezdése alapján erre felhívást kapott.

A felperes fellebbezési ellenkérelmében az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását kérte annak helyes indokaira tekintettel. Osztotta az elsőfokú bíróság álláspontját, miszerint az alperes hatásköre kizárólag a fogyasztói jogvitákra terjed ki, a hibás teljesítéssel okozott kárigény elbírálására a bíróság rendelkezik hatáskörrel. Az Fgytv. 2. § s) pontjából és a 18. § (1) bekezdéséből következik, hogy az alperesi hatáskör a fogyasztó és a kereskedő között felmerült fogyasztói jogokkal kapcsolatos vitás ügyek rendezését érinti, az nem foglalja magába a termék által okozott kárigények elbírálását. Mivel a felek között adásvételi szerződés jött létre, az alperes hatásköre kizárólag az annak teljesítésével kapcsolatos vitás ügyre vonatkozik. Amennyiben hatásköre mégis kiterjedt volna a kárigény elbírálására, az alperesnek a kártérítésre vonatkozó jogszabályok figyelembe vételével kellett volna eljárnia. A kártérítési igény elbírálása speciális szakértelmet is igényel, amellyel az eljáró tanács nem rendelkezett, ezt nem pótolja, hogy őt bizonyítékai előterjesztésére hívta fel. A kártérítési igény polgári jogi vagyoni igény, bíróságon történő elbírálásának a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény 1. §-a alapján van helye. Iratellenesnek tartotta azt az alperesi állítást, hogy nem terjesztett elő bizonyítást a hibás teljesítés kimentésére, ugyanis a kellékszavatossági szabályok alkalmazásával megállapítható lett volna, hogy kimentette magát, amikor a termék gyártóját megnevezte. Az alperes bizonyítási eljárást a keletkezett kár tekintetében nem folytatott, illetve nem is folytathatott le, ennek hiányában pedig a kártérítéshez szükséges feltételek fennállása sem állapítható meg. Az alperes kiterjesztően értelmezte a fogyasztó részére felajánlott vételár visszafizetését, amely minden jogalapot nélkülöz. Hivatkozott arra, hogy a Ptk. 6:550., 6:552. §, 6:553. § (1) és (3) bekezdés alapján a termék hibájáért a gyártó tartozik felelősséggel.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!