Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2009.3.71 I. Nem járművezetéstől, hanem a foglalkozástól eltiltás mellékbüntetés kiszabásának van helye azzal a járművezetővel szemben, aki a foglalkozása körében vezetett jármű rakományát fosztogatja [Btk. 56. § (1) bek. b) pont, 58. § (1) bek., 38/2007. BKv.].

II. Vagyon elleni bűncselekmények elbírálása esetén az elkövetési érték, a kár, vagy a vagyoni hátrány összege a történeti tényállás része, így annak támadása felülvizsgálati eljárásban akkor is a törvénynél fogva kizárt, ha ez minősítés-változást eredményezne [Be. 423. § (1) bek.]. Az elkövetési érték (kár) meghatározásának alapja a kiskereskedelmi ár, attól függetlenül, hogy a sértett kedvezményes beszerzési forrással rendelkezik.

A városi bíróság ítéletével a III. r. terheltet társtettesként, jelentős értékre, bűnszövetségben, üzletszerűen, folytatólagosan elkövetett lopás bűntette miatt 2 év - végrehajtásában 3 év próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre és 1 év 6 hónap közúti járművezetéstől eltiltásra, míg az V. r. terheltet társtettesként, nagyobb értékre, bűnszövetségben, üzletszerűen, folytatólagosan elkövetett lopás bűntette miatt 1 év 2 hónap - végrehajtásában 3 év próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre és 1 év 6 hónap közúti járművezetéstől eltiltásra ítélte.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás lényege a következő.

A terheltek cselekményeiket az USA-beli székhelyű K. B. & R. I. k.-i székhelyű, I. számú fióktelepe sértett sérelmére valósították meg.

Az I. r. terhelt a sértettnél gépkocsivezetőként dolgozott, majd 2004. év tavaszától a szállítási osztályon munkavezető (műszakvezető) volt, munkáját váltott éjszakai, illetve nappali műszakban végezte. A III. r. terhelt 2003. évtől a szállítási osztályon nappalos munkavezetői (műszakvezetői) beosztásban tevékenykedett.

A terheltek feladata a kamionsofőrök fuvarjainak szervezése és a rakodások irányítása volt.

A II. r. terhelt biztonsági őrként, H. J. a IV. r., V. r. és a VI. r. terheltek gépjárművezetőként dolgoztak a sértettnél.

Az I. r. és a III. r. terheltek 2003. november vége körül előbb egymással, majd az éjszakai műszakba beosztott gépkocsivezetők közül az V. r. és VI. r., illetőleg később a IV. r. terhelttel is megállapodtak abban, hogy a sértett cég kamionjaiból az éjszakai műszakbeosztások alatt gázolajat tulajdonítanak el, amelyet a II. r. terhelt révén haszonnal értékesíteni tudnak. A tervük kialakítása azon alapult, hogy a telepre beérkező kamionoknak a cég saját üzemanyagkútjánál meg kell tankolniuk, és csak tele üzemanyagtankkal várakozhatnak a telepen. A kamionok a fuvarfeladatok teljesítésén kívül csak egy helybeli kijelölt autómosónál történő mosatás céljából, az erre meghatározott útvonalon közlekedve hagyhatták el a telepet.

Megegyeztek tehát abban, hogy a műszakvezető I. r. terhelt által mosatás ürügyén kijelölt kamionokat - alkalmanként egy vagy két kamiont - az I. r., a IV. r., az V. r., illetve a VI. r. terheltek mosatás ürügyén kiviszik a telephelyről, azokat a közeli községek határába vezetik, ahol az üzemanyagtartályukból a gázolajat leszívják, majd a telephelyre visszaérve a cselekmény leplezése végett a járműveket újra feltankolják.

A telephelyről e céllal kivezetett kamionokat - az útvonalat biztosítva - az előre megbeszélt helyszínig a III. r. terhelt saját gépjárművével követte.

A kamionoknak az előre megbeszélt községek határában leállítását követően az utánfutós személygépkocsival odaérkező II. r. terhelt, valamint a III. r. terhelt a járművek üzemanyagtartályából hordókba gázolajat fejtettek le, amelyet a II. r. terhelt B. községben lévő ingatlanára szállítottak.

Ezen a módon 2003 decemberében két alkalommal, majd 2004. január 20-ától 2004. szeptember 8-áig folyamatosan, heti rendszerességgel, összesen 33 552 liter, összesen 7 295 928 forint értékű gázolaj eltulajdonítására került sor. Az I. r., a II. r. és a III. r. terheltek valamennyi cselekményben részt vettek.

A IV. r. terhelt 579 liter, 132 629 forint értékű, az V. r. terhelt - 2003. december 16. és 2004. július 14. között - 4035 liter, 861 751 forint értékű, míg a VI. r. terhelt 13 289 liter, 2 903 574 forint értékű gázolaj eltulajdonításában vett részt. A II. r. terhelt a lakására szállított üzemanyagot kb. 150 forint/l áron ismeretlen magánszemélyeknek értékesítette. Az értékesítésből származó bevételen a terheltek közreműködésük arányában osztoztak. A cselekménysorozatnak a 2004. szeptember 8-ai rendőri intézkedés vetett véget.

Az V. r. terhelt lakásán lefoglalt 550 liter gázolajnak a sértett része kiadásával az okozott kárból kb. 125 950 forint megtérült.

Az ítélet ellen az ügyész a III. r. és V. r. terheltek tekintetében a büntetésük súlyosítása végett, a III. r. terhelt védője eltérő minősítés megállapítása, és a mellékbüntetés mellőzése, az V. r. terhelt védője pedig a főbüntetés enyhítése és a mellékbüntetés mellőzése érdekében fellebbezett.

A megyei bíróság a 2007. október 11-én meghozott ítéletével az elsőfokú ítéletet mindkét terhelt vonatkozásában részben megváltoztatta; a III. r. terhelt szabadságvesztés­büntetésének végrehajtását 4 év próbaidőre függesztette fel, míg az V. r. terhelttel szemben kiszabott börtönbüntetés tartamát 1 évre, a felfüggesztés próbaidejét 2 évre szállította le. Egyebekben az ítéletet helybenhagyta.

A jogerős határozat ellen a Be. 416. §-a (1) bekezdésének b) pontjára alapozva a III. r. és V. r. terheltek védője élt felülvizsgálati indítvánnyal.

Az indítványuk lényege szerint az eljárt bíróságok mindkét terhelt vonatkozásában tévesen minősítették a cselekményt bűnszövetségben (Btk. 137. § 7. pont) elkövetettnek, mert alkalmi elkövetés történt, továbbá a Btk. 58. §-a (1) bekezdésének téves értelmezésével szabtak ki közúti járművezetéstől eltiltás mellékbüntetést a terheltekkel szemben.

Kifogásolták azt is, hogy az eljárt bíróságok a 4/1998. számú Büntető Jogegységi Határozat indokolásában kifejtett jogelvek téves alkalmazásával helyezkedtek arra a jogi álláspontra, hogy a bűncselekmény az üzemanyag lefejtésével, leszívásával lett befejezett. A védői álláspont szerint a lopás bűncselekménye a kamionoknak a sértett telephelyéről üzemanyag-lopási célzattal kivezetésével, a telepről kiléptetésével már befejezetté vált, ehhez képest a III. r. terhelt magatartása - aki a kamionok telepről kivitelében nem vett részt - a lopás bűntette vonatkozásában nem tényállásszerű, az legfeljebb más, enyhébben büntetendő bűncselekményt valósíthat meg.

Végül vitatta mindkét indítvány a lopás bűncselekményé­nek minősítésénél alapul vett elkövetési értéket. Arra hivatkoztak, hogy az államközi együttműködési szerződés alapján a sértett közterhektől mentesen szerezhette be az üzemanyagot. Ekként az elkövetési értéknél a sértetti beszerzési - és azzal azonos visszapótlási - árat kellett volna alapul venni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!