A Debreceni Ítélőtábla Pf.20528/2012/5. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 77. §, 78. §, 213. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 4. §, 301. §, 318. §, 339. §, 348. §, 355. §, 474. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 5. §, 39. §, 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) 77. §, 129. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 14. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bírók: Bakó Pál, Csikiné dr. Gyuranecz Márta, Veszprémy Zoltán
Debreceni Ítélőtábla
Pf.I.20.528/2012/5. szám
A Debreceni Ítélőtábla a Szűcs Péter Ügyvédi Iroda (ügyintéző: Dr. Szűcs Péter címe) által képviselt I.rendű felperes neve (címe) I. rendű, II.rendű felperes neve (címe) II. rendű és kiskorú III.rendű felperes neve (címe) III. rendű felpereseknek - a Dr. Maksa Csaba ügyvéd (címe) által képviselt ..... Kórháza ( címe) alperes ellen kártérítés megfizetése iránt indított perében - amely perbe az alperes pernyertességének előmozdítása érdekében beavatkozott a Hegyeshalmi Ügyvédi Iroda (ügyintéző: Dr. Hegyeshalmi Zoltán ügyvéd (címe) által képviselt Allianz Hungária Biztosító Zrt. (címe) a Miskolci Törvényszék által 2012. május 23. napján hozott, 25.P.20.559/2010/73. számú közbenső ítélet ellen az alperes részéről 78. sorszám alatt előterjesztett fellebbezési kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő:
k ö z b e n s ő í t é l e t e t:
Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét helybenhagyja.
Az iratokat a kártérítés összegszerűségére irányuló tárgyalás lefolytatása érdekében visszaküldeni rendeli az elsőfokú bíróságnak.
Kötelezi az alperest, hogy 15 (tizenöt) napon belül az I. rendű, a II. rendű és a III. rendű felpereseknek egyetemlegesen fizessen meg 100.000.- (százezer) Ft másodfokú eljárási költséget.
E közbenső ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.
I n d o k o l á s:
Az I. rendű felperes 1999. szeptember 20. napján került felvételre az alperesi gyógyintézet szülészeti- és nőgyógyászati osztályára, ahol rajta magzati indikáció okán császármetszéses műtétet hajtottak végre és előemelték a 3300 gramm súlyú, 52 cm hosszú, 33 cm fejkörfogatú, 10/10-es Apgar státuszú III. rendű felperest.
Az I. rendű felperes a császármetszéses műtétet követően 1999. szeptember 23. napján belázasodott (testhőmérséklete 38,4 Celsius-fok volt), ezt követően napi 1000 ml folyadék-átömlesztésben részesült.
Az alperes alkalmazottai 1999. szeptember 26-án észlelték, hogy a beültetett branülnek megfelelően az I. rendű felperes jobb alkarján gyulladás jelentkezett és nála a jobb alkaron, a tűszúrás helyén, illetve ettől a könyökhajlat irányába kiterjedően felületes, injekció után kialakult visszérgyulladást kórisméztek.
Az I. rendű felperes testhőmérséklete 1999. szeptember 27. napján 37,8 Celsius-fok volt, a tőle e napon levett haemoculturából Staphylococcus aureus bacilus, cervix-váladékából pedig E. coli bacilus tenyészett ki; az alperes alkalmazottai az I. rendű felperesnek ekkor Augmentint adtak antibiotikumként.
Az I. rendű felperesnek 1999. szeptember 28. napján továbbra is hőemelkedései voltak, ezért az alperes alkalmazottai 1999. szeptember 29-én a cervix-váladék tenyésztést megismételték, s miután a váladékban az E.Coli bacilus továbbra is jelen volt, így az I. rendű felperes antibiotikus terápiáját Klionnal egészítették ki.
Az I. rendű felperes 1999. szeptember 30. napján reggel még Augmentint és Kliont, délben azonban már - mivel továbbra is 38 Celsius-fokig terjedő lázkiugrásai voltak - Clarofant és Dalacint kapott.
Az alperesi alkalmazottak ezen antibiotikus terápiát 1999. október 5. napjáig alkalmazták, emellett az I. rendű felperes láztalanná vált, ezért 1999. október 5. napján tünet- és panaszmentes állapotban hazabocsátották.
Az I. rendű felperes 1999. október 8-án estére otthonában belázasodott (testhőmérséklete 40,3 Celsius-fok volt), a háziorvosi ügyelet ekkor lázcsillapítóval és Pyassannal kezelte.
Az I. rendű felperes háziorvosa az I. rendű felperesnél heveny gégehurutot diagnosztizált és Augmentint írt fel neki azzal, hogy indokolt az I. rendű felperes nőgyógyászati vizsgálata.
Mivel az I. rendű felperes továbbra is lázas volt, ezért háziorvosa Sumamed szedését rendelte el, továbbá mellkasröntgen, hasi ultrahang és echocardigraphia-vizsgálat elvégzését javasolta.
Az 1999. október 15. napján elvégzett torokváladék-vizsgálat eredményeként az I. rendű felperesnél aerob kórokozó nem tenyészett ki; ugyanez volt az eredménye a cervix-váladék tenyésztésnek is.
Az I. rendű felperesnél 1999. október 15-én elvégzett nőgyógyászati vizsgálat eredményeként megállapítást nyert, hogy a méh nem érzékeny, a méhszáj szabad, baloldalt minimálisan vaskosabb, a méhfüggelék nem nyomásérzékeny, s minimális folyás tapasztalható. A seb reakciómentes, bőrpír nincs. Az I. rendű felperesnek ekkor Amoxicillint rendeltek.
Az 1999. október 19. napján elvégzett röntgenvizsgálat alapján az I. rendű felperesnél kezdődő tüdőgyulladást kórisméztek, egyidejűleg magasabb vérsüllyedési értékeket (62 mm/ó) is mértek.
A háziorvos által kért fül-orr-gégész szakkonzílium az I. rendű felperesnél gennyes mandulagyulladást állapított meg, s mivel a váltott antibiotikus kezelés ellenére is fennmaradt az I. rendű felperes láza, ezért felvetették az infectios endocarditis (a továbbiakban: IE) lehetőségét.
Az I. rendű felperes vonatkozásában 1999. október 21. napján elvégzett ultrahang-vizsgálat során a bordaívet meghaladó homogén máj, az átlagnál kissé nagyobb méh és mindkét sinusban kismennyiségű folyadék ábrázolódott.
Az 1999. október 21. napján elvégzett echocardiographia-vizsgálat eredményeként megállapítást nyert, hogy az I. rendű felperes EF-ja (ejekciós frakció) 57%, a kéthegyű billentyűin előredomborodás látható, s hogy a háromhegyű billentyűk megvastagodtak, a sövény felőli vitorlán vegetatio, továbbá az oldalsó vitorlán is 5X13 mm-es vegetatiora gyanús elváltozás volt látható.
Az I. rendű felperes 1999. október 21. napján este 20 óra 15 perckor került felvételre az alperes I. Belgyógyászat-Kardiológia Osztályára lázas állapot beküldő diagnózissal és azzal, hogy otthonában kb. 5 napig láztalan volt, majd belázasodott, láza 38-40 Celsius-fokig emelkedett, hányingere, hányása nem volt, széklete, vizelete rendben volt, gégészet is látta.
Tekintettel arra, hogy az echocardiographia alapján felmerült a szívbelhártya gyulladás gyanúja, ezért az I. rendű felperest 1999. október 22-én az alperes kardiológiai részlegére vették át; a nála 1999. október 22. napján elvégzett TEE-vizsgálat (transoesophagealis echocardiographia) alapján megállapítást nyert, hogy a sövény zárt, a bal fülcse szabad, a kéthegyű billentyű kissé a pitvar felé előredomborodik, igen nagy a regurgitatio, a főérbillentyűk hártyásak, rajtuk vegetatio nincs. A háromhegyű billentyűk normálisak, vegetatio itt sem került látótérbe. A jobb pitvar felé kis visszaáramlás van, a pitvar körül kb. 8 mm-es folyadékgyülem észlelhető.
Az 1999. október 22. napján elvégzett echocardiographia eredményeként megállapítást nyert, hogy az I. rendű felperes EF-ja (ejekciós frakció) 72%, a kéthegyű billentyűin elégtelenség, előredomborodás, s a háromhegyű billentyűn III-as súlyosságú előemelkedés látható, továbbá a tüdőverőér nyomása 36 Hgmm-re emelkedett.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!