Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Debreceni Törvényszék P.20889/2015/12. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 78. §, 217. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 42. §, 62. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 6/1996. (VII. 12.) IM rendelet (Bv. Szabályzat) 137. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §]

... Törvényszék

5.P.20.889/2015/12. szám

A ... Törvényszék a személyesen eljárt felperesnek - Dr. Görömbei Zoltán ügyvéd által képviselt alperes ellen kártérítés megfizetése iránt indított perében meghozta a következő

í t é l e t e t :

A törvényszék a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperes részére 15 napon belül 190.500 (Százkilencvenezer-ötszáz) forint perköltséget.

A le nem rótt 180.000 (Száznyolcvanezer) forint kereseti illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen a kézbesítésétől számított 15 napon belül a ... Ítélőtáblához címzett, de a ... Törvényszéken írásban, 3 példányban jogi képviselő útján benyújtandó fellebbezésnek van helye.

A törvényszék tájékoztatja a feleket, hogy a fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett közös kérelmükben a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását kérhetik.

A másodfokú bíróság tárgyaláson kívül határoz, ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére, vagy összegére vonatkozik, csak a teljesítési határidővel kapcsolatos, vagy a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul.

A felek bármelyikének kérelmére azonban a másodfokú bíróság tárgyalást tart. Tárgyalás tartását a fellebbező fél a fellebbezésében kérheti.

Az ítélőtábla előtti eljárásban az ítélet ellen fellebbezést előterjesztő fél számára a jogi képviselet kötelező. A jogi képviselő közreműködése nélkül eljáró fél perbeli cselekménye és nyilatkozata hatálytalan.

I n d o k o l á s

A törvényszék a peres felek nyilatkozatai, és a becsatolt okirati bizonyítékok tartalma alapján az alábbi tényállást állapította meg:

A felperest ittas járművezetés vétsége miatt fogház fokozatban végrehajtandó szabadságvesztésre ítélték. Jelenleg az ... Büntetés-végrehajtási Intézetben tölti büntetését.

2013. szeptember 23. és 2015. január 19. között az alperesi bv. intézetben, ezen belül 2014. május 4-26. napjaiban a 34. számú zárkákban volt elhelyezve.

A 34. számú zárkában történő fogva tartásának ideje alatt egy alkalommal járt orvosi vizsgálaton, 2014. május 15-én. Ekkor a nyaka bal oldalán napok óta tartó fájdalomra panaszkodott, egyéb panaszát - így a poloska csípések okozta kellemetlenségeket - nem jelezte. Az őt ellátó orvos véleménye szerint a panasz teendőt nem igényelt.

Az alperes a felperes által kártérítés iránt előterjesztett kérelem alapján 2015. december 17-én ... szám alatt kártérítési eljárás lefolytatását rendelte el. Ezen eljárás tárgya a felperesnek a jelen perben is előterjesztett sérelmeit szolgálnak.

A felperes kereseti kérelmében 3.000.000 forint sérelemdíj megfizetésére kérte kötelezni az alperest arra tekintettel, hogy a 34. számú zárkában az elhelyezés körülményei, illetve ez idő alatt az alperes részéről tanúsított magatartás megvalósítja az embertelen és megalázó bánásmód "törvényi kritériumát".

Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására, a felperes perköltségben marasztalására irányult.

A felperes kereseti kérelme nem alapos.

A felperes kereseti kérelmének alapja a 2013. évi V. törvény ( a továbbiakban: Ptk.) 6:548. § (1) bekezdése, mely jogszabályhely szerint a közigazgatási jogkörben okozott kárért a felelősséget akkor lehet megállapítani, ha a kárt közhatalom gyakorlásával vagy annak elmulasztásával okozták, és a kár rendes jogorvoslattal, továbbá a közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránti eljárásban nem volt elhárítható.

A felperes az alperes, mint közhatalmat gyakorló szerv magatartása miatt sérelemdíj iránti igényt terjesztett elő. A Ptk. 2:52. § (1) bekezdése alapján, akit személyiségi jogában megsértenek, sérelemdíjat követelhet az őt ért nem vagyoni sérelemért. A Ptk. 2:52. § (2) bekezdése szerint pedig a sérelemdíj fizetésére kötelezés feltételeire - különösen a sérelemdíjra köteles személy meghatározására és a kimentés módjára - a kártérítési felelősség szabályait kell alkalmazni, azzal, hogy a sérelemdíjra való jogosultsághoz a jogsértés tényén kívül további hátrány bekövetkeztének bizonyítása nem szükséges.

A törvényszék szükségesnek tartja hangsúlyozni azt, hogy bár a sérelemdíj az idézett Ptk. szakasz alapján minden olyan esetben követelhető, amikor valakit személyiségi jogában megsértenek, és a hátrány, a kár bizonyítása a sérelemdíjra való jogosultság esetén nem feltétel, ez nem jelenti azt, hogy ez a személyiségvédelem objektív eszköze lenne. A kártérítési felelősséghez hasonlóan - figyelemmel a Ptk. 2:52. § (2) bekezdésében foglaltakra is - ugyanúgy jelentősége van a jogsértő felróhatóságának, és bizonyítást igényel a hivatkozott jogsértő magatartás is.

A perben éppen ezért a felperest terhelte a bizonyítási kötelezettség az alperes jogsértő és felróható magatartására, valamint arra vonatkozóan, hogy ezzel okozati összefüggésben valamely személyiségi joga sérült.

A bíróság utal továbbá arra, hogy a per tárgyává tett időszakban (2014. május) a büntetések végrehajtására vonatkozóan még az 1979. évi 11. tvr. (Bv.tvr.), valamint a 6/1996. (VII.12.) IM rendelet (a továbbiakban: IM rendelet) volt hatályban, a törvényszék ezért a kereset elbírálásakor ezeket a jogszabályokat tartotta irányadónak.

A felperes a személyi jogsértést abban jelölte meg, hogy az alperesi bv. intézetben - az általa felsorolt okokból - embertelen és megalázó bánásmódban részesült, hivatkozott továbbá az egészséghez fűződő jogának megsértésére. A törvényszék a felperes által külön-külön részletezett sérelmeket az alábbiak szerint vizsgálta:

A felperes szerint az alperesi bv. intézet 34. számú zárkájában történt elhelyezése során nem jutott 3 négyzetméter szabad mozgásterület, ezáltal az alperes megsértette az IM rendelet 137. § (1) bekezdésében foglaltakat, miszerint a zárkában (lakóhelyiségben) elhelyezhető létszámot úgy kell meghatározni, hogy minden elítéltre lehetőleg hat köbméter légtér, és lehetőség szerint a férfi elítéltek esetén három négyzetméter mozgástér jusson.

Azt a tényt, hogy a bv. intézetben nem jut a férfi fogvatartottakra az IM rendelet előírása szerinti mozgástér, az alperes nem vitatta. Ugyanakkor helyesen hivatkozott arra, hogy a több eseti döntésben (BDT.2011.2404., BDT.2013.2969.) testet öltő töretlen bírói gyakorlat szerint az alperes az IM rendelet előírásainak megszegése miatt felelőssé nem tehető, nincs ugyanis mérlegelési lehetősége a hozzá irányított elítéltek befogadása kapcsán, a jogszabály megszegése körében tehát vétlen, felróhatóság nem terheli. A Ptk. 2:52. § (2) bekezdésének fent idézett rendelkezés kimondja, hogy a kimentés módjára a kártérítési felelősség szabályai alkalmazandóak. Ebből következően pedig a felróhatóság hiánya kizárja az alperes sérelemdíj iránti felelősségét.

Utal a bíróság arra, hogy bár az Alkotmánybíróság a 32/2014. (XI. 3.) AB határozatában megállapította, hogy a 6/1996. (VII. 12.) IM rendelet 137. § (1) bekezdése nemzetközi szerződésbe és az Alaptörvénybe ütközik, ezért azt 2015. március 31-ei hatállyal megsemmisítette, a perbeli időszakban azonban még a rendelet fenti szövege volt hatályban.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!