Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2010.2146 A dologi zálogkötelezett és a jogosult között - a személyes adós követelésének a biztosítására - létrejött jelzálogszerződés nem minősül a zálogkötelezett vagyonát terhelő olyan ingyenes juttatásnak, amely alapul szolgálhatna arra, hogy a hitelező a dologi zálogkötelezett (adós) elleni felszámolási eljárásra tekintettel, a Cstv. 40. § (1) bekezdésének b) pontja alapján a zálogszerződést sikerrel megtámadhassa [1991. évi XLIX. tv. 40. §, Ptk. 259. §].

A felülvizsgálati kérelem szempontjából irányadó tényállás szerint a VI. r. alperes mint hitelező a 2005. június 22-én kötött kölcsönszerződésben vállalta, hogy 450 000 000 Ft-nak megfelelő euro beruházási és 270 000 000 Ft forgóeszköz-hitelt nyújt az időközben felszámolás útján megszüntetett M. Rt. (korábban II. r. alperes) részére. A fenti kölcsönszerződés biztosítékaként a 2005. június 23-án kelt szerződéssel 5 200 000 euro erejéig keretbiztosítéki jelzálogjogot alapítottak a VI. r. alperes javára az V. r. alperes tulajdonában álló ingatlanokra.

A 2005. augusztus 22-én kelt kölcsönszerződéssel az I. r. alperes 1 000 000 000 Ft, rulírozó módon igénybe vehető, kötött felhasználású export-előfinanszírozási hitel folyósítását vállalta az M. Rt. részére. A hitel biztosítékaként az V. r. alperes a 2005. augusztus 22-én kötött jelzálogszerződéssel jelzálogjogot alapított az I. r. alperes javára a tulajdonában álló ingatlanokra. A jelzálogjogokat az illetékes földhivatal az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezte.

Az adós részére a VI. r. alperes a kölcsönszerződés alapján 288 149 265 Ft beruházási; és 270 000 000 Ft forgóeszközhitelt, az I. r. alperes pedig több részletben összesen 440 000 000 Ft hitelt folyósított.

Az M. Rt.-t (volt II. r. alperest) felszámolási eljárás befejezését követően a cégbíróság a cégjegyzékből törölte. Az V. r. alperes ellen 2006. március 27-én felszámolás iránti kérelmet nyújtottak be, a megyei bíróság a 2006. május 23-án jogerőre emelkedett végzésével elrendelte a felszámolását. A felszámolási eljárásban az I. és VI. r. alperesek mint jelzálogjogosultak az általuk folyósított hitel erejéig hitelezői igényt jelentettek be.

A felperesek a módosított keresetükben elsődlegesen az V-VI. r. alperesek között 2005. június 23-án, továbbá az I. és V. r. alperesek között 2005. augusztus 22-én létrejött jelzálogszerződések relatív hatálytalanságának, másodlagosan érvénytelenségének megállapítását, a jelzálogjoggal terhelt ingatlanokra bejegyzett jelzálogjogok törlésének elrendelését és az alperesek ennek tűrésére való kötelezését kérték. Keresetüket az 1991. évi XLIX. évi (Cstv.) 40. §-a (1) bekezdésének b) pontjára, ezen belül az V. r. alperesi vagyont terhelő ingyenes kötelezettségvállalásra alapították. Arra hivatkoztak, hogy az V. r. alperes a felvett hitelekből nem részesült, azok nála semmilyen módon nem hasznosultak, így az V. r. alperes részéről a kötelezettségvállalás ingyenesen történt.

Az I. és VI. r. alperesek a kereset elutasítását kérték, az V. r. alperes a kereset teljesítését nem ellenezte.

Az I. r. alperes azzal védekezett, hogy a dologi kötelezettségvállalásnak - jelzálogjog alapításának - nem felté­telei a zálogkötelezett részére ellenérték fizetése. Másrészt hivatkozott arra, hogy a hitel nyújtása az V. r. alperesnek is érdekében állt, továbbá az I. r. felperes mint az V. r. alperes tulajdonosa, a 2005. március 30-i taggyűlésen maga is támogatta az ingatlanok biztosítékként történő felajánlását az M. Rt. hitelének biztosítására.

Az V. r. alperes arra hivatkozott, hogy a hitelekből nem részesült, és az egyenes adós sem ellentételezte a jelzálog- kötelezettség részéről történő vállalását.

A VI. r. alperes előadta, hogy a jelzálogszerződés megkötésével nem vonták el a felperesek kielégítési alapját, ezért a keresetük alaptalan.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a keresetet elutasította. Az ítélőtábla részítéletével a jelzálogszerződések érvénytelenségére és az eredeti állapot helyreállítására irányuló kereset elutasítását tartalmazó elsőfokú ítéleti rendelkezést hatályon kívül helyezte és ebben a keretben az elsőfokú bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasította.

Az elsőfokú bíróság a megismételt eljárásban hozott ítéletében a jelzálogszerződések érvénytelenségét megállapította és elrendelte az eredeti állapot helyreállítását, a perbe hozott zálogjogoknak ingatlan-nyilvántartásból való törlését, valamint az I. és VI. r. alpereseket mindezek tűrésére kötelezte. A jelzálogszerződéseket a zálogkötelezett V. r. alperes vonatkozásában ingyenes kötelezettségvállalásnak minősítette, ez okból a másodlagos keresetben a felperesek által állított értékaránytalanságot nem vizsgálta, a szerződés hatálytalanságának megállapítása iránt előterjesztett kerestet elutasította.

Az ítélőtábla az I. és a VI. r. alperesek fellebbezése folytán hozott ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érintve, fellebbezett rendelkezését megváltoztatta és a keresetet elutasította. A megismételt eljárásban a másodfokú bíróságnak az volt a jogi álláspontja, hogy a hitelező a dologi adós részére nem nyújt a kötelezettségvállalás fejében ellenszolgáltatást, ezért e relációban a jelzálogkötelezett­ség elvállalása valóban ingyenes jogügyletnek tekintendő. A jelzálokötelezettség elvállalása kapcsán azonban a személyes kötelezett és a dologi adós ún. háttérmegállapodást köt, a dologi adós tud arról, hogy a személyi adós olyan visszterhes szerződést köt, amelynek biztosítékát a dologi adós nyújtja. A visszteher az adósnak nyújtott pénzszolgáltatás. A jelzálog járulékos jellege folytán nem választható el a főkötelezettségtől, annak jogi sorsában osztozik, ezért a főkötelem visszterhessége következtében a zálogszerződés is visszterhes kötelezettségnek tekintendő. Az ingyenesség valójában csak a személyes kötelezett és a dologi adós viszonylatában állhat fenn, ami a hitelező és a zálogkötelezett jogviszonyában nem bír jogi relevanciával. Utalt a Cstv. 2000. évi CXXXVII. törvény 3. §-ával módosított 57. §-a (1) bekezdésének b) pontjára, amely azt a követelést is privilegizált besorolásúnak minősítette, amely kizárólag a zálogtárgyból történő kielégítés tűrésére irányul. A hozzá fűzött indokolás szerint ez esetben a zálogszerződés fedezetelvonó jellegét vizsgálni nem kell. Csupán utalt rá, hogy bár az V. r. alperes a kölcsön összegéből közvetlenül nem részesült, a jelzálogkötelezettség vállalásához valós üzleti-gazdasági érdekei szolgáltattak alapot.

A jogerős ítélet ellen a felperesek nyújtottak be felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak hatályon kívül helyezését és - tartalma szerint - az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását kérték. A másodfokú bíróság által elkövetett jogszabálysértést a Cstv. 40. §-a (1) bekezdésének b) pontjában, a 48. §-ának (1) bekezdésében, a Ptk. 195. és 205. §-aiban foglaltak megsértésében jelölték meg.

Előadták, hogy a másodfokú bíróság döntésének kiindulópontjával ellentétben nincs jogi jelentősége a hitelező személyének. A pénzintézeteket nem lehet e szempontból speciális gazdasági szereplőknek tekinteni, és vonatkozásukban eltérő feltételrendszert és mértéket alkalmazni.

Hivatkoztak a Cstv. 40. §-a (1) bekezdésének b) pontjára, amely - egyéb, a törvényben írt feltételek fennállása esetében - jogkövetkezményként érvénytelenséget fűz az adós által kötött szerződéshez, ha annak tárgya a vagyont terhelő ingyenes kötelezettségvállalás, avagy harmadik személy javára feltűnően aránytalan értékkülönbözettel megkötött visszterhes jogügylet. Jogi álláspontjuk szerint a perbe hozott zálogszerződések az V. r. alperes vonatkozásában ingyenes szerződéseknek minősülnek. Az elsőfokú bíróság a megismételt eljárásban feltárta az V. r. alperes és a személyi adós - korábban II. r. alperes, egyben az V. r. alperes fő tulajdonosa - közötti gazdasági és egyéb kapcsolatokat, ezeknek a megismételt eljárásban a másodfokú bíróság nem tulajdonított jogi jelentőséget.

Sérelmezték annak megállapítását, hogy az V. r. és a volt II. r. alperes között bármilyen háttérmegállapodás jött volna létre, továbbá, hogy az V. r. alperesnek tudomása lett volna az I. és VI. r. alperesek mint hitelezők és a volt II. r. alperes mint személyi adós közötti kölcsönszerződés lényeges feltételeiről. Az V. r. alperes szervezeti képviselője egyetlen lényeges szerződési feltételről sem kapott tájékoztatást, "azt írta alá, amit a II. r. alperes mint főtulajdonos elé rakott". Álláspontjuk szerint ezt támasztotta alá E. L. és a volt II. r. alperes gazdasági igazgatójának tanúvallomása is.

Előadták, hogy a kölcsönszerződések a perbeli jelzálogjogokon kívül is biztosítva voltak, a személyi adós maga is elégséges biztosítékot nyújtott a hitel visszafizetéséhez. A kölcsön valójában többszörösen biztosított volt, ezért az eljárt bíróságoknak az aránytalanság kérdését is vizsgálniuk kellett volna. Ez a Ptk. 203. §-ának szempontjából is lényeges, tekintve, hogy a hitelező alperesek az V. r. alperes vagyonának hitelfedezet körébe vonásával további ellenszolgáltatás nélkül ingyenesen jutottak fedezethez, a pénzintézetek egyébként is csak a töredékét folyósították a vállalt hitelnek.

Vitatták a másodfokú bíróság megállapítását, miszerint, ha a személyi és dologi kötelezett egymástól elválik, valójában háromoldalú jogviszony jön létre. A felperesek álláspontja szerint a perbeli jelzálogszerződések kétoldalú jogügyletek voltak, azokat csupán a hitelező, valamint a jelzálogkötelezett írták alá.

Sérelmezték annak megállapítását is, hogy a kölcsön nyújtása az V. r. alperes üzleti-gazdasági érdekeit is szolgálta.

Hivatkoztak arra, hogy a másodfokú bíróság figyelmen kívül hagyott bizonyos, általuk konkrétan meg nem jelölt számviteli szabályokat. Az V. r. alperes teljes ingatlanvagyona egy harmadik gazdasági társaság által felvett hitel biztosítékaként került lekötésre, így a gazdasági életnek azok a szereplői, akik az V. r. alperessel szerződtek, abban a tudatban léptek kapcsolatba az V. r. alperessel, hogy a társaság megfelelő vagyonnal rendelkezik. Csak utóbb szembesültek azzal, hogy az más társaság tartozásának fedezetéül le van kötve, ezáltal sérül "a közhitelesség elve."

Előadták, hogy vizsgálható lett volna a jelzálogszerződések Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése szerinti jó erkölcsbe ütközés miatti semmissége is.

Az I. r. alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult. Hivatkozott arra, hogy a zálogjog a főkötelezettség biztosítékául szolgáló járulékos kötelezettségvállalás, amely nem tekinthető önálló szolgáltatásnak, a hitel és a biztosíték nyújtása nem áll egymással a szolgáltatás és ellenszolgáltatás viszonyában, ehhez képest a szolgáltatás és ellenszolgáltatás értékarányossága a hitelező és a biztosítékot nyújtó közötti jogviszonyban nem vizsgálható.

Az V. r. alperes a felülvizsgálati kérelem teljesítését nem ellenezte, a VI. r. alperes felülvizsgálati ellenkérelmet nem nyújtott be.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A Legfelsőbb Bíróság a másodfokú bíróság ítéletét a felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem keretei között vizsgálta felül és azt nem találta jogszabálysértőnek.

Az ítélőtábla a korábbi részítéletének indokolásában foglaltakhoz nem volt kötve, ezáltal a perbe hozott másodfokú ítéletben jogsértés nélkül foglalhatott el a korábbitól eltérő jogi álláspontot.

Alaptalanul állították a felperesek, hogy a másodfokú bíróság jogi jelentőséget tulajdonított a hitelezők személyének, nevezetesen annak, hogy az I. és VI. r. alperesek pénzintézetek. Az 1996. évi XXVII. törvény 7. §-ának (3) bekezdése szerint 1997. április 30-ig volt alkalmazható a Ptk. korábbi, a bankhitelt biztosító zálogjogról szóló 262. §-a, amely eltérő rendelkezéseket tartalmazott az általános szabályoktól a banki kölcsönök biztosítására kötött zálogszerződések tekintetében. Ez a jogszabály a perbeli zálogszerződések megkötése időpontjában már nem volt hatályban, a másodfokú bíróság pedig utalást sem tett arra, hogy a banki hitel biztosítására kötött jelzálogszerződésre az általánostól eltérő szabályok vonatkoznának.

A felperesek a keresetüket a Cstv. 40. §-a (1) bekezdésének b) pontjára alapítva terjesztették elő, elsődlegesen arra hivatkoztak, hogy az V. r. alperes a zálogszerződésekkel a vagyonát terhelően ingyenesen vállalt kötelezettséget. Helyesen foglalt állást a másodfokú bíróság, miszerint a zálogszerződések ingyenessége nem állapítható meg az alább kifejtettekre tekintettel.

A jelzálogszerződés egy főkötelmet biztosító mellékkötelezettség, amelyet vagy a főkötelem adósa, vagy az ő felkérése alapján egy kívülálló harmadik személy vállal. A jelzálogszerződés érvényességét nem érinti, hogy a zálogtárgyat felajánló harmadik személy milyen megfontolásból fogadja el a főkötelem adósának felkérését a zálogkötelezettség elvállalására, és az sem, hogy a főkötelezettől annak elvállalása ellenében kért-e, és ha igen milyen ellenszolgáltatást a jelzálogkötelezett. A szerződéskötés indokai csak akkor relevánsak, ha az a jelzálogjog jogosultja előtt ismert, és a felek azokat a jelzálogszerződés megkötésénél lényeges feltételnek tekintették. A perbeli esetben adat sem merült fel arra, hogy az I. r., illetve a VI. r. alperesek ismerték volna a főadós, a volt II. r. alperes és az V. r. alperes közötti megállapodás tartalmát - a felperesek állítása szerint ilyen konkrét megállapodás a főadós és az V. r. alperes között nem is létezett. Így a szerződéskötés indokait a felek nem tekinthették a jelzálogszerződés lényeges feltételének.

Amennyiben a harmadik személy és a jogosult a zálogszerződést megkötik, a zálogkötelezett ugyannak a kölcsöntartozásnak válik a dologi kötelezettjévé, amelyért a kölcsönszerződés adósa a személyes kötelezett. A mellékkötelezettség, mint biztosíték a kölcsönnyújtás mint szolgáltatás ellenében terheli a személyes, illetve a dologi kötelezettet. A dologi kötelezett helytállási kötelezettsége azonban nem terjed túl a fedezetül lekötött vagyontárgy értékén és ellenszolgáltatásként nem köteles a kölcsön pénzbeli visszafizetésére, csupán annak tűrésére, hogy a jogosult a lekötött vagyontárgyból kielégítést keressen a fennálló követelés erejéig. A kölcsönszerződés visszterhes szerződésnek minősül, mert a személyes adósnak kamattal vagy anélkül a kapott pénzösszegeket vissza kell fizetnie. Ez a visszteher a dologi zálogkötelezett irányában is fennmarad. Amennyiben a jogosult a zálogtárgyból kielégítést kapott, a követelés az egyéb biztosítékokkal együtt a kielégítés erejéig a zálogtárgy tulajdonosára száll a Ptk. 259. §-ának (1) bekezdése értelmében, tehát a zálogkötelezett lesz az, aki a kölcsön visszafizetését követelheti a személyes kötelezettől. Más kérdés, hogy a személyes adós vagyona és az átszállt biztosítékok a követelés kiegyenlítésére elegendőek-e, de ez nem érinti a zálogszerződés visszterhes jellegét.

Jogsértés nélkül mellőzte tehát a másodfokú bíróság annak vizsgálatát, hogy milyen gazdasági, üzleti kapcsolat volt a

II. r. alperes mint adós és az V. r. alperes mint zálogkötelezett között, avagy állt-e fenn a Ptk. 203. §-ának (2) bekezdésében, illetőleg a 685/B. §-ának (3) bekezdésében írt, összefonódást jelentő kapcsolat. A fenti jogszabályban írt összefonódás csak akkor releváns, ha az a zálogjogosult és a zálogkötelezett között áll fenn.

Annak sincs jogi jelentősége, hogy az V. r. alperes szervezeti képviselője milyen tudomással bírt a kölcsönszerződés tartalmát illetően. V. T. tanú - az V. r. alperes ügyvezetője - a 25. sorszámú jegyzőkönyvbe foglalt vallomásában nem állította, hogy nem volt tudomása a perbeli kölcsön felvételéről. Azt adta elő, hogy a társaság pénzügyei vonatkozásában mások döntöttek, a cégcsoporton belül a döntési jogkör alapvetően a tulajdonosok kezében volt. A perbe hozott zálogszerződések megkötésekor hatályos 1997. évi CXLIV. törvény 39. §-ának (1) bekezdése szerint a gazdasági társaságot a vezető tisztségviselők képviselik harmadik személyekkel szemben, valamint bíróságok és más hatóságok előtt. A vezető tisztségviselők képviseleti jogát a társasági szerződés korlátozhatja, illetőleg több vezető tisztségviselő között megoszthatja. A képviseleti jog korlátozása harmadik személyekkel szemben nem hatályos. Így annak a körülménynek, hogy az általa vezetett társaság tulajdonosai mennyiben korlátozták döntési jogosultságát, az ügy mikénti elbírálása szempontjából jelentőséggel nem bír.

Alaptalan volt a felpereseknek a szerződések értékaránytalanságára való hivatkozása is. A felperesi álláspont szerint az I. és VI. r. alperesek a kölcsönszerződésben írt, de főképpen a ténylegesen folyósított kölcsönösszeghez képest a követelés többszörösét igényelték biztosítékul, a szerződéseket többszörösen túlbiztosították. Maga a főadós is megfelelő biztosítékot nyújtott, emellett az V. r. alperes ingatlanvagyonának zálogul történő lekötésével a hitelezők további biztosítékhoz jutottak.

A jelzálogjog kikötése és a biztosítékok mértéke a jelzálogjog jogosultja részére indokolatlan előnyt nem keletkeztet, tekintve, hogy akármilyen mértékű is a biztosíték, a jogosult abból csupán a biztosított követelésének egyszeri kielégítésére jogosult. Az a körülmény pedig, hogy a követelés több biztosítékkal biztosított, nemcsak, hogy nem hátrányos, hanem ellenkezőleg, hasznos a jelzálogkötelezett számára. A Ptk. már ismertetett 259. §-ának (1) bekezdése szerint a zálogtárgyból való kielégítés esetén a hitelező követelése és annak biztosítékai átszállnak a zálogtárgy tulajdonosára a zálogjog megszűnése mellett. Ha az ily módon megszerzett követelésnek több biztosítéka van, nagyobb az esélye a követelés új jogosultja igényének a megtérülésére. Ha a követelést több kívülálló személy tulajdonában álló zálogtárgy biztosítja, a Ptk. 253. §-ának (1) bekezdése szerint - kétség esetében - minden zálogtárgy az egész követelés biztosítására szolgál ugyan, a (2) bekezdés szerint azonban - ha a felek jogviszonyából más nem következik - egymás közötti viszonyukban a zálogtárgyak értékének alapján kötelesek helytállni. Ha a kielégítést teljesítő vagy tűrő zálogkötelezett a főadóssal szemben a reá szállt követelést nem tudja érvényesíteni, az így keletkezett veszteség több jelzálogkötelezett között oszlik meg, ezzel az egy-egy kötelezettre eső veszteség is csökken.

Az a körülmény, hogy az I. és VI. r. alperesek a kölcsönszerződésben írt összegnek csak egy részét folyósították, a jelzálogszerződés érvényességét nem érinti. Az V. r. alperes azért a tartozásért volt köteles helytállni - a jelzálogszerződésben írt összeg erejéig -, amely a kölcsönszerződésekből fennmaradt. Ha a főadós a kölcsön egy részét nem vette igénybe, avagy a folyósítás rulírozó jellege folytán egyes részleteket időközben visszafizetett és nem maradt fenn a teljes igénybe vehető keretösszeg, az nem jelent a hitelező számára indokolatlan előnyt és nem nehezíti a jelzálogkötelezett helyzetét. Ha kisebb a fennmaradt tartozás, úgy a jelzálogkötelezett terhe is kevesebb lesz.

A felperesek hivatkoztak közelebbről meg nem határozott számviteli szabályok megsértésére a másodfokú bíróság részéről. Tekintve, hogy e vonatkozásban a felperesek konkrét jogsértést nem jelöltek meg, e kérdést a Legfelsőbb Bíróság érdemben nem vizsgálta. A zálogszerződés Cstv. 40. §-ának (1) bekezdése alapján történő megtámadására nem ad alapot, hogy a felperesek szerint az V. r. alperes, mint gazdálkodó szervezet - egyébként nyilvános mérlege - nem tükrözi a gazdálkodó szervezet ingatlanainak jelzálogjoggal történt megterhelését. A felperesek által hivatkozott sérelem nem áll fenn, tekintve, hogy az ingatlan-nyilvántartásból, mint közhiteles és nyilvános nyilvántartásból a szükséges információk megismerhetők.

A felperesek felülvizsgálati kérelmükben hivatkoztak a jelzálogszerződések jó erkölcsbe ütközésére is. E kérdés a korábbi eljárásoknak nem volt tárgya. Olyan tény, körülmény, vagy jogi álláspont, amely a korábbi eljárásokban nem szerepelt, a Ptk. 270. §-ának (2) bekezdése értelmében a felülvizsgálati eljárásban nem hozható fel.

A Legfelsőbb Bíróság csupán megjegyzi, hogy figyelemmel az V. r. alperes elleni felszámolás kezdő időpontjára, nem a jogerős ítéletben hivatkozott, a 2000. évi CXXXVII. törvény által módosított Cstv. 57. §-a (1) bekezdésének b) pontja, hanem a 2004. évi XXVII. törvény 56. §-ával módosított 57. §-a (1) bekezdésének b) pontja volt az adott ügyben irányadó.

A kifejtettekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság az ítélőtábla jogerős ítéletét a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése szerint hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Gfv. IX. 30.278/2009.)