Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2013.03.B5 A büntetőtörvény időbeli hatályát szabályozó rendelkezés a bűncselekmény elbírálására vonatkozik. A bűncselekmény elbírálásától elkülönülő, független kérdés, hogy az elbírálás eredményeként kiszabott büntetésbe, annak végrehajtása során a büntetőeljárás folyamán alkalmazott mely kényszerintézkedés időtartama és miként számítható be.

A bűncselekmény elkövetése idején hatályos büntetőtörvény szerint történő elbírálás esetén helye van a házi őrizet beszámításának akkor is, ha ezt csak az elbírálás idején hatályos büntetőtörvény teszi lehetővé [Btk. 2. §, 99. §; Be. 138. § (1) bek.].

Az F. Bíróság a 2011. július 8. napján kihirdetett ítéletében a terheltet bűnösnek mondta ki három rendbeli - ebből egy rendbeli folytatólagosan elkövetett, két rendbeli kísérleti szakban maradt - csalás bűntettében [Btk. 318. § (1) bekezdés, (6) bekezdés a) pont], és ezért őt halmazati büntetésül négy évi börtönbüntetésre ítélte, és a Magyar Köztársaság területéről kiutasította.

Az ügyben a terhelt 2009. június 22. napjától az Amerikai Egyesült Államokban kiadatási letartóztatásban, majd 2010. február 17-től 2010. február 19-ig őrizetben, 2010. február 19-től 2010. június 18-ig előzetes letartóztatásban, azt követően - óvadék megfizetése ellenében - házi őrizetben volt.

Az elsőfokú bíróság a terhelt által előzetes fogvatartásban töltött időt a vele szemben kiszabott szabadságvesztésbe beszámította akként, hogy egy napi előzetes fogvatartás egy napi szabadságvesztésnek felel meg, és határozata indokolásában kifejtette, hogy ez vonatkozik a kiadatási letartóztatásban és a házi őrizetben töltött időre is.

Védelmi fellebbezés alapján eljárva az ítélőtábla az elsőfokú bíróság határozatát a 2012. május 22. napján kihirdetett ítéletével megváltoztatta; a terhelttel szemben kiszabott börtönbüntetés mértékét három évre enyhítette, ugyanakkor a házi őrizetben töltött idő beszámítására vonatkozó rendelkezést mellőzte.

A másodfokú bíróság határozatával szemben a terhelt védője terjesztett elő felülvizsgálati indítvány a Be. 416. §-ának (1) bekezdés b) pontjára hivatkozva.

Az indítványozó nem vitatta annak helyességét, hogy a vád tárgyává tett cselekmények elbírálása során mind az első-, mind a másodfokú bíróság - a Btk. 2. §-ára figyelemmel - az elkövetéskor hatályos büntetőtörvényt alkalmazta. Törvénysértőnek tartotta azonban az ítélőtábla házi őrizet beszámításával kapcsolatos döntését. Álláspontja szerint a bíróságnak be kellett volna számítania a terhelttel szemben kiszabott szabadságvesztésbe az általa házi őrizetben töltött időt is, mert ugyan a Btk. elkövetéskor hatályban volt 99. § (1) és (2) bekezdése erről nem rendelkezett, azonban annak, valamint a Be. 4. § (2) bekezdésének megfelelő értelmezése erre kellő alapot nyújtott.

Kitért arra is, hogy az alaptörvény sérelmével járt az egyébként hosszú tartamú házi őrizet beszámításának elmulasztása, mert alapvető jog aránytalan sérelmét és a jogállami büntetőjogi követelmények megsértését jelentette.

Indítványozta ezért, hogy a Kúria az ítélőtábla ítéletét változtassa meg, és a terhelt által előzetes fogvatartásban töltött időt a kiszabott szabadságvesztésbe számítsa be akként, hogy egy napi - értelemszerűen fogvatartásnak minősülő - házi őrizet egy napi szabadságvesztésnek felel meg.

A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt törvényben kizártnak tartva annak elutasítására tett indítványt.

A felülvizsgálati indítvány a törvénynél fogva kizárt.

A Be. 416. § (1) bekezdésének indítványozó által hivatkozott b) pontja alapján a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen akkor van helye felülvizsgálatnak, ha a bűncselekmény törvénysértő minősítése, a büntetőjog más szabályainak megsértése miatt törvénysértő büntetést szabtak ki, vagy törvénysértő büntetést alkalmaztak, illetőleg a büntetés végrehajtását a Btk. 94. § (1) bekezdésében foglalt kizáró ok ellenére függesztették fel.

Az indítványozó azonban nem támadta a bűncselekmény minősítését, és nem utalt arra sem, hogy más - anyagi jogi - szabály megsértése miatt törvénysértő büntetés kiszabására vagy törvénysértő intézkedés alkalmazására került volna sor.

A kényszerintézkedések beszámítása vagy annak elmulasztása pedig még annak törvénysértő volta esetén sem érinti a büntetés törvényességét, mert ez a kérdés nem a büntetés kiszabása, hanem annak végrehajtása körébe tartozik, ily módon felülvizsgálat elrendelésének alapjául sem szolgálhat.

Emellett a Be. 416. §-ának (4) bekezdés c) pontja szerint nincs helye felülvizsgálatnak, ha a törvénysértés különleges eljárás (XXIX. Fejezet I-II. Cím) lefolytatásával orvosolható. A Be. 576. §-a szerint pedig az előzetes fogvatartás, illetve a házi őrizet beszámításáról a bíróság utólag - különleges eljárásban - határoz, ha arról nem, vagy nem a törvénynek megfelelően rendelkezett.

Mindebből következően a felülvizsgálati eljárás a védő indítványa alapján kizárt, ezért azt a Kúria a Be. 421. §-ának (2) bekezdése alapján - a Be. 424. §-ának (1) bekezdés a) pontja szerinti tanácsülésen eljárva - elutasította.

A Kúria bár a felülvizsgálat kizártsága folytán a másodfokú bíróság döntésének érdemi helyességét nem érintette, ez azonban nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy - a felülvizsgálati indítvány kapcsán - értelmezze a házi őrizet beszámíthatóságára vonatkozó rendelkezéseket a Btk. 2. §-ával is összefüggésben.

A Btk. a terhelt terhére megállapított bűncselekmények elkövetésekor még valóban nem rendelkezett a házi őrizet beszámításáról, mivel még nem is létezett a házi őrizet jogintézménye. Amikor azonban a Be. lehetővé tette kényszerintézkedésként a házi őrizet elrendelését, a Btk. egyidejűleg, azaz 2003. július 1. napjával kezdődő hatállyal - ennek anyagi jogi vonzataként - rendelkezett a a házi őrizetben töltött idő beszámításáról.

Ebből következően mindazon ügyekben, amelyekben a terhelt házi őrizetét elrendelték, elbíráláskor szükségképpen irányadó volt a Btk. módosított - a házi őrizet beszámításáról rendelkező - 99. §-a is.

A büntetőtörvény időbeli hatályát szabályozó Btk. 2. §-ában írt rendelkezés a bűncselekmény elbírálására vonatkozóan rendezi azt, hogy mikor kell az új büntetőtörvényt visszaható hatállyal alkalmazni. A bűncselekmény elbírálásától elkülönülő kérdés, hogy az elbírálás eredményeként kiszabott büntetésbe annak végrehajtása során a büntetőeljárás folyamatában alkalmazott mely kényszerintézkedés időtartama és miként számítható be.

A házi őrizet beszámítására vonatkozó rendelkezés - azaz a Btk. módosított 99. §-ának - alkalmazása tehát nem jelenti azt, hogy a cselekményt a bíróság a következetes bírói gyakorlattal ellentétes módon az elkövetéskor és az elbíráláskor hatályos anyagi jogi rendelkezések vegyített alkalmazásával bírálja el.

Ebből következően a bűncselekmény érdemi elbírálásától függetlenül kell a bíróságnak arról döntenie, hogy helye van-e az előzetes fogvatartásban és házi őrizetben töltött idő beszámításának a kiszabott büntetésbe, és ha igen, milyen módon. Ennél a döntésnél a kényszerintézkedés - jelen esetben a házi őrizet - jogintézményének bevezetését követően irányadó - az elbíráláskor már hatályos - anyagi jogi szabályokat kell megfelelően alkalmaznia.

Ezért a Kúria az első fokon eljárt törvényszéket a Be. 576. §-a szerinti különleges eljárás lefolytatására hívta fel.

(Kúria Bfv. I. 1.279/2012.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria Budapesten, a 2012. év november hó 19. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

A csalás bűntette és más bűncselekmények miatt folyamatban volt büntetőügyben a Fővárosi Ítélőtábla 1.Bf.346/2011/20. számú ítélete ellen a terhelt védője által benyújtott felülvizsgálati indítványt elutasítja.

Felhívja a Fővárosi Törvényszéket, hogy folytassa le a terhelt által az eljárás alatt házi őrizetben töltött időnek a vele szemben kiszabott szabadságvesztésbe történő utólagos beszámítására vonatkozó különleges eljárást.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, és az indítvány előterjesztője, vagy azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s :

A Fővárosi Bíróság a 2011. július 8. napján kihirdetett 2.B.1302/2010/53. számú ítéletében a terheltet bűnösnek mondta ki három rendbeli - ebből egy rendbeli folytatólagosan elkövetett, két rendbeli kísérleti szakban maradt - csalás bűntettében [Btk. 318. §. (1) bekezdés, (6) bekezdés a) pont], és ezért őt halmazati büntetésül négy évi börtönbüntetésre ítélte, és a Magyar Köztársaság területéről kiutasította.

Az ügyben a terhelt 2009. június 22. napjától az Amerikai Egyesült Államokban kiadatási letartóztatásban, majd 2010. február 17-től 2010. február 19-ig őrizetben, 2010. február 19-től 2010. június 18-ig előzetes letartóztatásban, azt követően - óvadék megfizetése ellenében - házi őrizetben volt.

Az elsőfokú bíróság a kiszabott szabadságvesztésbe a terhelt által előzetes fogvatartásban töltött időt a vele szemben kiszabott szabadságvesztésbe beszámította akként rendelkezve, hogy egy napi előzetes fogvatartás egy napi szabadságvesztésnek felel meg, és indokolásában kifejtette, hogy ez vonatkozik a kiadatási letartóztatásban és a házi őrizetben töltött időre is.

Védelmi fellebbezés alapján eljárva a Fővárosi Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság az első fokú bíróság határozatát felülbírálta és azt a 2012. május 22. napján kihirdetett 1.Bf.346/2011/20. számú ítéletével megváltoztatta; a terhelttel szemben kiszabott börtönbüntetés mértékét három évre enyhítette, ugyanakkor a házi őrizetben töltött idő beszámítására vonatkozó rendelkezést mellőzte.

A másodfokú bíróság határozatával szemben a terhelt védője terjesztett elő felülvizsgálati indítvány a Be. 416. §-ának (1) bekezdés b) pontjára hivatkozva.

Az indítványozó nem vitatta annak helyességét, hogy a vád tárgyává tett cselekmények elbírálása során mind az első, mind a másodfokú bíróság - a Btk. 2. §-ára figyelemmel - az elkövetéskor hatályos büntető törvényt alkalmazta.

Törvénysértőnek tartotta ugyanakkor a Fővárosi Ítélőtábla házi őrizet beszámításával kapcsolatos döntését. Álláspontja szerint a bíróságnak be kellett volna számítania a terhelttel szemben kiszabott szabadságvesztésbe az általa házi őrizetben töltött időt is, mert ugyan a Btk. elkövetéskor hatályban volt 99. § (1) és (2) bekezdése erről nem rendelkezett, azonban annak, valamint a Be. 4. § (2) bekezdésének megfelelő értelmezése erre kellő alapot nyújtott.

Kitért arra is, hogy az Alaptörvény sérelmével járt az egyébként hosszú tartamú házi őrizet beszámításának elmulasztása, mert alapvető jog aránytalan sérelmét és a jogállami büntetőjogi követelmények megsértését jelentette.

Indítványozta ezért, hogy a Kúria a Fővárosi Ítélőtábla ítéletét változtassa meg, és a terhelt által előzetes fogvatartásban töltött időt a kiszabott szabadságvesztésbe számítsa be akként, hogy egy napi - értelemszerűen fogvatartásnak minősülő - házi őrizet egy napi szabadságvesztésnek felel meg.

A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt törvényben kizártnak tartva annak elutasítására tett indítványt (BF.2561/2012/1.).

A felülvizsgálati indítvány a törvénynél fogva kizárt.

A Be. 416. § (1) bekezdésének indítványozó által hivatkozott b) pontja alapján a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen akkor van helye felülvizsgálatnak, ha a bűncselekmény törvénysértő minősítése, a büntető jog más szabályainak megsértése miatt törvénysértő büntetést szabtak ki, vagy törvénysértő büntetést alkalmaztak, illetőleg a büntetés végrehajtását a Btk. 94. § (1) bekezdésében foglalt kizáró ok ellenére függesztették fel.

Az indítványozó azonban nem támadta a bűncselekmény minősítését, és nem utalt arra sem, hogy más - anyagi jogi - szabály megsértése miatt törvénysértő büntetés kiszabására vagy törvénysértő intézkedés alkalmazására került volna sor.

A kényszerintézkedések beszámítása vagy annak elmulasztása pedig még annak törvénysértő volta esetén sem eredményezhet törvénysértő büntetést, ily módon felülvizsgálat elrendelésének alapjául nem szolgálhat.

Emellett a Be. 416. §-ának (4) bekezdés c) pontja szerint nincs helye felülvizsgálatnak, ha a törvénysértés különleges eljárás (XXIX. Fejezet I-II. Cím) lefolytatásával orvosolható. A Be. 576. §-a szerint pedig az előzetes fogvatartás, illetve a házi őrizet beszámításáról a bíróság utólag - különleges eljárásban - határoz, ha arról nem vagy nem a törvénynek megfelelően rendelkezett.

Mindebből következően a felülvizsgálati eljárás a védő indítványa alapján kizárt, ezért azt a Kúria a Be. 421. §-ának (2) bekezdése alapján - a Be. 424. §-ának (1) bekezdés a) pontja szerinti tanácsülésen eljárva - elutasította.

Kétségtelen azonban, hogy tévedett a másodfokon eljárt bíróság, amikor mellőzte a házi őrizet beszámítását a terhelttel szemben kiszabott szabadságvesztésbe.

A terhelt terhére megállapított bűncselekmények elkövetésekor még valóban nem rendelkezett a házi őrizet beszámításáról a Btk., mivel még nem is létezett a házi őrizet jogintézménye. Amikor azonban a Be. lehetővé tette kényszerintézkedésként a házi őrizet elrendelését, a Btk. ugyanakkor, azaz 2003. július 1. napjával kezdődő hatállyal - ennek anyagi jogi vonzataként - rendelkezett a a házi őrizetben töltött idő beszámításáról.

Ebből következően mindazon ügyekben, amelyekben a terhelt házi őrizetét elrendelték, szükségképpen irányadó volt a Btk. módosított - a házi őrizet beszámításáról rendelkező - 99. §-a is.

A házi őrizet beszámítására vonatkozó rendelkezés - azaz a Btk. módosított 99. §-ának - alkalmazása ugyanakkor nem jelenti azt, hogy a cselekményt a bíróság a következetes bírói gyakorlattal ellentétes módon az elkövetéskor és az elbíráláskor hatályos anyagi jogi rendelkezések vegyített alkalmazásával bírálja el. Az előzetes fogvatartásban és a házi őrizetben töltött idő beszámítására vonatkozó rendelkezés ugyanis kívül esik a bűncselekmény elbírálásán; azt a bűncselekmény elbírálását követően, a kiszabott büntetés végrehajtása kapcsán kell alkalmazni.

Ebből következően a bűncselekmény érdemi elbírálását követően kell a bíróságnak arról döntenie, hogy helye van-e az előzetes fogvatartásban és házi őrizetben töltött idő beszámításának a kiszabott büntetésbe, és ha igen, milyen módon. Ennél a döntésnél a kényszerintézkedés - jelen esetben a házi őrizet - jogintézményének bevezetését követően irányadó anyagi jogi szabályokat kell megfelelően alkalmaznia.

Ezért a Kúria az első fokon eljárt törvényszéket a Be. 576. §-a szerinti különleges eljárás lefolytatására hívta fel.

Az ismételt felülvizsgálati indítvány tilalmáról a Be. 416. §-ának (4) bekezdés b) pontja, valamint a 418. §-ának (3) bekezdése rendelkezik aszerint, hogy a Be. 421. § (3) bekezdésére figyelemmel a Kúria az ugyanazon jogosult által ismételten, vagy a más jogosult által - ugyanezen terheltre nézve - azonos tartalommal előterjesztett indítvány elutasítására vonatkozó határozat hozatalát is mellőzheti.

Budapest, 2012. november 19.

Dr. Mészár Róza s. k. a tanács elnöke, Dr. Csák Zsolt s. k. előadó bíró, Dr. Vaskuti András s. k. bíró

(Kúria Bfv. I. 1279/2012.)