Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2019.08.M19 A hivatásos szolgálati viszonyban álló személyt a szolgálatiidő-pótlék első alkalommal a ténylegesen eltöltött 10 év után, a magasabb összeg pedig minden további 5 év után illeti meg [a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvény (Hszt.) 156. § (1) bekezdés].

Kapcsolódó határozatok:

Pécsi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.547/2016/13., Pécsi Törvényszék Mf.20019/2018/4., Kúria Mfv.10452/2018/4. (*EH 2019.08.M19*)

***********

A tényállás

[1] A felperes 1991. augusztus 28-ától állt az alperesnél a szolgálatiidő-pótlék jogosultsághoz figyelembe vehető hivatásos szolgálati viszonyban.

[2] A Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője a 2016. július 29-én kelt parancsával a felperes szolgálatiidő-pótléka összegét 2016. augusztus 28-ai hatállyal 57 975 forintban állapította meg (38 650×150%).

A felperes keresete és az alperes ellenkérelme

[3] A felperes szolgálati panaszának elutasítását követően előterjesztett keresetében annak megállapítását kérte, hogy a perben megtámadott állományparancs jogszabálysértő, annak hatályon kívül helyezését és annak megállapítását kérte, hogy 2015. augusztus 28-ától jogosult a 150%-os szolgálatiidő-pótlékra.

[4] Az alperes az ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

Az első- és másodfokú bíróság ítélete

[5] A közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.

[6] Az elsőfokú bíróság a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) 156. § (1) bekezdését, valamint a Hszt. 10. számú mellékletét értelmezve megállapította, hogy a jogszabályban használt "eltöltött" szó befejezett igeidejű szemléltető kifejezés és a betöltött évekre, nem pedig a megkezdett évekre vonatkozik.

[7] Utalt a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: régi Hszt.) 100/A. § (1) bekezdésére, amely a szolgálatiidő-pótlék bevezetéséről rendelkezett és valamennyi kategória vonatkozásában az x év "betöltése után" kifejezést használta.

[8] A közigazgatási és munkaügyi bíróság álláspontja szerint a Hszt.-ből és a törvény indokolásából sem vonható le az a következtetés, hogy a jogalkotó szándéka a szolgálati idő "betöltése" utáni állapothoz képest változtatni akart volna a szolgálatiidő-pótlékra való jogosultság számítási módján. A jogszabályszöveg nyelvtani értelmezése szerint az "eltöltött" kifejezés tartalmilag megfelelt a régi Hszt. "betöltés utáni" kifejezésének. Mindkét jogszabályszöveg a betöltött szolgálati év figyelembevételével határozta meg a szolgálatiidő-pótlékra való jogosultságot, nem pedig az adott év megkezdésével.

[9] Az elsőfokú bíróság nem találta megalapozottnak a felperes analógiaként hivatkozott, a fizetett szabadság mértékét szabályozó 143. § (2) bekezdését sem. Utalt arra, hogy a két jogintézmény egymástól eltér és a szabadság számítási módjából nem vonható le automatikus következtetés a szolgálatiidő-pótlék számítási módjára. Végül utalt arra, hogy több jogintézmény - végkielégítés, felmondási idő - esetében elfogadott számítási gyakorlat a betöltött szolgálati idő utáni kategóriaugrás.

[10] A felperes fellebbezése alapján eljárt törvényszék ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, az alperes perbeli állományparancsát hatályon kívül helyezte és megállapította, hogy a felperes 2015. augusztus 28. napi hatállyal jogosult 150%-os időpótlékra.

[11] A törvényszék álláspontja szerint a perben eljárt bíróságoknak abban a jogértelmezési kérdésben kellett állást foglalniuk, hogy a Hszt. 156. §-ában és 10. számú mellékletében meghatározott szolgálatiidő-pótlékra való jogosultság szempontjából mi tekinthető kezdő napnak a 10. év - a felperes vonatkozásában a 25. év - megkezdett vagy befejezett időpontja.

[12] A jogszabályi rendelkezések együttes értelmezésével arra a következtetésre jutott, hogy a pótlék első ízben a szolgálati viszonyban eltöltött 10. év első napjától - a felperest a 25. év - kezdődően illeti meg a hivatásos állomány tagját, mert a 156. § az arra való jogosultságot nem a 10. évet követően, hanem a 10. évtől kezdődően írja elő, amellyel összhangban a 10. számú melléklet az 5 éves időintervallum végét is 14-19, illetve 24 év utolsó napjaiban határozza meg. Ebből következően a következő ciklus kezdő napja a szolgálati viszonyban eltöltött 15, 20, 25. év kezdetének első napja.

[13] A felperes fellebbezésében foglaltakat elfogadva arra a megállapításra jutott, hogy az elsőfokú ítélet által értelmezett "eltöltött" idő arra vonatkoztatható, hogy az első 9 - a felperes esetében az első 24 - évet szolgálati viszonyban kellett eltölteni, illetve a 25. év kezdetén szolgálati viszonyban kell állni. Az evvel ellentétes értelmezés nem állna összhangban a 10. számú melléklet időintervallumaival.

[14] Mivel a felperes a perbeli esetben 1991. augusztus 28-ától áll a szolgálatiidő-pótlékra jogosultság szempontjából irányadó hivatásos szolgálati viszonyban, 24 év szolgálati viszonyban eltöltött idővel 2015. augusztus 27-én rendelkezett, eddig az időpontig lett volna jogosult a 125%-os pótlékra, 2015. augusztus 28-tól pedig már a 4. kategóriába lépve 150%-os pótlék illette meg.

A felülvizsgálati kérelem és a felülvizsgálati ellenkérelem

[15] Az alperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte.

[16] Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság a tényállást helyesen állapította meg és abból helytálló ténybeli és jogi következtetésre jutott. Megalapozottan tulajdonított jelentőséget a régi Hszt. 100/A. § (1) bekezdésének, amely a szolgálatiidő-pótlékra való jogosultság számítási alapjaként az adott év betöltését írta elő. E számítási módtól a jogalkotó nem kívánt eltérni és a Hszt.-ben foglalt "eltöltött" kifejezés tartalmilag megfelel a régi Hszt. "betöltése utáni" kifejezésnek.

[17] Az alperes egyetértett a jogerős ítélet azon érvelésével, hogy a számítási módot illetően a Hszt. 156. §-át és 10. számú mellékletét együttesen kell értelmezni, azonban álláspontja szerint az együttes értelmezésből levont következtetése nem volt helytálló. A Hszt. 156. § (1) bekezdése "a szolgálati viszonyban eltöltött 10. évtől kezdődően" kifejezést használja, míg a 10. számú melléklet "a szolgálati viszonyban töltött idő" megfogalmazást tartalmazza, amely rendelkezésekből az következik, hogy az ott megjelölt éveket a hivatásos szolgálatban el kell tölteni. A Hszt. 156. § (1) bekezdésében található "kezdődően" kitétel csupán annyit jelent, hogy ezen időponttól, azaz 10. év mint feltétel teljesítésétől indul a jogosultság, amely azonban nem az adott év első napját jelenti. A jogalkotó szándéka nyilvánvalóan arra irányult, hogy a szolgálatban eltöltött időt honorálja pótlék formájában, legkorábban a 10 év szolgálatot elismerve.

[18] A törvényszék érvelésével szemben annak, hogy a 10. számú melléklet az időintervallumok végét 14., 19., 24 stb. számokban határozza meg, az az oka, hogy ugyanazon időszakra egy időben ne álljon fenn jogosultság kétféle pótlékra.

[19] A Hszt. 156. § (2) bekezdése két ízben is az időtartam kifejezést használja, amelyből az alperes álláspontja szerint egyértelmű következtetés vonható le arra, hogy a pótlékszámítás alapját csak az időtartam képezi, nem pedig a kezdő dátum, amelyet a szolgálati idő számítását rögzítő Hszt. 280. és 281. §-ai is tartalmaznak. Mindezt megerősíti a határidők számítását előíró Hszt. 12. § (4) bekezdése is, amelynek alapján az években megállapított határidő vagy időtartam lejártának napja az a nap, amely számánál fogva a kezdőnapnak megfelel. Minthogy a szolgálatiidő-pótlékra való jogosultság alapja években számítandó, ezért a felperes esetében az 1991. augusztus 28-ai kezdő nappal számolva 25 év szolgálati viszonnyal 2016. augusztus 28-án rendelkezett, vagyis ezen időponttól volt jogosult a 25 év után járó szolgálatiidő-pótlékra. Utalt a Hszt. 90. §-ában szabályozott végkielégítés jogintézményére, amely azonos számítás alapján határozza meg a jogosultsági időt.

[20] A felperes a felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában történő fenntartását kérte. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság tévedett, amikor a régi Hszt. szabályozását párhuzamba állította a Hszt. szabályozásával és ebből vont le következtetést arra, hogy a jogalkotó nem kívánt a korábbi számítási módon változtatni. A két szabályozás egymástól eltérő logika mentén épül fel, amelyet a bíróság nem vett figyelembe.

[21] Az alperes érvelésével szemben a Hszt. 156. § (1) bekezdésének elemzése és értelmezése önmagában is arra enged következtetni, hogy az "eltöltött" kifejezés a szolgálati viszonyra vonatkozik, a szolgálati viszonyban "levést", mint feltételt fejezi ki és nem a 10. év eltöltöttségére utal.

[22] Érvelése szerint az időintervallumok kifejezése a magyar nyelvben egységes és egyértelmű és minden nyelvhasználó számára evidens, hogy az időtartamok kezdő és záró időpontja pontosan mely időpont. Nincs olyan időintervallum meghatározás, ahol a 20-24 év kifejezést 21-25 évként kellett volna értelmezni, holott az alperes a felülvizsgálati kérelmében a jogosultságát illetően ezt állítja.

[23] Részben egyetértett az alperessel abban, hogy a Hszt. 156. § (2) bekezdése szerint a pótlékszámítás alapját csakis az időtartam képezi, nem pedig a kezdő dátum. A vitatott kérdés azonban véleménye szerint az, hogy az egyes időintervallumok, időtartamok kezdő és záró időpontja miként határozható meg. Álláspontjával ellentétben az alperes figyelmen kívül hagyja a nyelvi konvenciókat és egy más, csak általa vélelmezett tartalmat tulajdonít ugyanannak a szövegnek.

[24] A felperes véleménye szerint az alperes megalapozatlanul vont le következtetést a végkielégítés jogintézményéből, ugyanis azok nem egy csoportba tartoznak, szabályozásukra más logika alapján került sor.

A Kúria döntése és annak jogi indokai

[25] A felülvizsgálati kérelem megalapozott.

[26] A foglalkoztatási jogviszonyokat szabályozó törvények - így a hivatásos szolgálati viszonyt szabályozó Hszt. - valamely juttatást, illetve annak mértékét meghatározott jogosultsági idő meglétéhez kötheti. A jogosultsági idő számításának szabályozása és e körben a jogszabály szóhasználata az egyes jogintézmények esetében eltérő lehet.

[27] A perbeli esetben az eljárt bíróságoknak abban a kérdésben kellett állást foglalniuk, hogy a Hszt. 156. § (1) bekezdésében foglalt, a szolgálatiidő-pótlék számítását meghatározó törvényi tényállás - a Hszt. 10. számú mellékletében foglalt időintervallumok figyelembevételével - a juttatást, illetve annak magasabb mértékét az adott év letöltéséhez, avagy csupán annak megkezdéséhez kötötte.

[28] A Hszt. 156. § (1) bekezdése szerint a szolgálatiidő-pótlék a hivatásos állomány tagját a szolgálati viszonyban eltöltött 10. évtől kezdődően megillető, a szolgálatban eltöltött további 5 évenként növekvő mértékű, a rendvédelmi illetményalap meghatározott %-ában megállapított illetményelem. A szolgálatiidő-pótlék mértékét a 10. számú melléklet tartalmazza. A szolgálatiidő-pótlékra való jogosultságot a hivatásos szolgálati idő figyelembevételével kell megállapítani.

[29] A Hszt. 10. számú melléklete szolgálati viszonyban töltött időintervallumokat tartalmaz és ennek megfelelően kategóriákat állapít meg. A szolgálatiidő-pótlék százalékos mértékét eltérően szabályozza a 10-14. évig, 15-19. évig, 20-24. évig, 25-29. év közötti időtartamokban.

[30] Az eljárt bíróságok a Hszt. 156. § (1) bekezdését eltérően értelmezték, a közigazgatási és munkaügyi bíróság az "eltöltött", míg a törvényszék az "évtől kezdődően" szóhasználatnak tulajdonított jelentőséget és ezért a jogosultsági idő kezdő időpontja meghatározásában eltérő következtetésre jutottak.

[31] Az alperes a felülvizsgálati kérelmében helytállóan érvelt avval, hogy a Hszt. 156. § (1) bekezdésének - az adott esetben nyelvtani - értelmezése alapján az "eltöltött 10. évtől kezdődően" kifejezés azt jelenti, hogy a számszerűen meghatározott évet ténylegesen le kell tölteni és a "kezdődően" kifejezés mindössze arra utal, hogy e feltétel teljesülése után szerezhető jogosultság a szolgálati időpótlék megfizetésére.

[32] A törvényszék megalapozatlanul tulajdonított jelentőséget a 10. számú mellékletben felsorolt időtartamoknál annak, hogy az időintervallumok végét a jogalkotó 14., 19., 24. stb. számokban határozta meg. E meghatározások oka nem csupán az alperes által hivatkozott, a kétszeres jogosultságot kizáró szabályozási cél, hanem az, hogy a 24 év + 364 nap, vagyis az az időtartam, amikor a hivatásos szolgálati viszonyban álló a 25 évet még nem töltötte be, eltérő kategóriát jelent a juttatás számításánál. Így ha a hivatásos szolgálati viszonyban álló már 25 év, azaz 24 év + 365 nap jogosultsági idővel rendelkezik, a 25 éves jogosultsághoz meghatározott mértékű pótlékra jogosult, ezt megelőzően azonban csak az alacsonyabb összegű juttatás illeti meg.

[33] Az elsőfokú bíróság ezért jogszabálysértés nélkül állapította meg, hogy a felperes részére a 25 évhez rendelt magasabb összegű pótlék az alperes állományparancsában foglaltak szerint csak 2016. augusztus 28-tól illette meg.

[34] A fentiekre tekintettel a Kúria a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte és a közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletét helybenhagyta.

(Kúria Mfv.II.10.452/2018.)

* * *

T e l j e s h a t á r o z a t

Az ügy száma: Mfv.II.10.452/2018/4.

A tanács tagjai: Dr. Stark Marianna a tanács elnöke

Szolnokiné dr. Csernay Krisztina előadó bíró

Dr. Tálné dr. Molnár Erika bíró

A felperes:

Az alperes: Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság

Az alperes képviselője: Dr. Kustra Kármen kamarai jogtanácsos

A per tárgya: szolgálati időpótlék-különbözet megfizetése

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: alperes

A felülvizsgálni kért jogerős határozat:

Pécsi Törvényszék 1.Mf.20.019/2018/4.

Az elsőfokú bíróság határozata:

Pécsi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 6.M.547/2016/13.

Rendelkező rész

A Kúria a Pécsi Törvényszék 1.Mf.20.019/2018/4. számú ítéletét hatályon kívül helyezi és a Pécsi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 6.M.547/2016/13. számú ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy tizenöt nap alatt fizessen meg az alperesnek 20.000 (húszezer) forint együttes másodfokú és felülvizsgálati eljárási költséget.

Megállapítja, hogy a 24.000 (huszonnégyezer) forint fellebbezési és a 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A tényállás

[1] A felperes 1991. augusztus 28-ától állt az alperesnél a szolgálati időpótlék jogosultsághoz figyelembe vehető hivatásos szolgálati viszonyban.

[2] A Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője a 2016. július 29-én kelt parancsával a felperes szolgálati időpótléka összegét 2016. augusztus 28-ai hatállyal 57.975 forintban állapította meg (38.650x150%).

A felperes keresete és az alperes ellenkérelme

[3] A felperes szolgálati panaszának elutasítását követően előterjesztett keresetében annak megállapítását kérte, hogy a perben megtámadott állományparancs jogszabálysértő, annak hatályon kívül helyezését és annak megállapítását kérte, hogy 2015. augusztus 28-ától jogosult a 150%-os szolgálati időpótlékra.

[4] Az alperes az ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

Az első- és másodfokú bíróság ítélete

[5] A közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.

[6] Az elsőfokú bíróság a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) 156. § (1) bekezdését, valamint a Hszt. 10. számú mellékletét értelmezve megállapította, hogy a jogszabályban használt "eltöltött" szó befejezett igeidejű szemléltető kifejezés és a betöltött évekre, nem pedig a megkezdett évekre vonatkozik.

[7] Utalt a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: régi Hszt.) 100/A. § (1) bekezdésére, amely a szolgálati időpótlék bevezetéséről rendelkezett és valamennyi kategória vonatkozásában az x év "betöltése után" kifejezést használta.

[8] A közigazgatási és munkaügyi bíróság álláspontja szerint a Hszt.-ből és a törvény indokolásából sem vonható le az a következtetés, hogy a jogalkotó szándéka a szolgálati idő "betöltése" utáni állapothoz képest változtatni akart volna a szolgálati időpótlékra való jogosultság számítási módján. A jogszabályszöveg nyelvtani értelmezése szerint az "eltöltött" kifejezés tartalmilag megfelelt a régi Hszt. "betöltés utáni" kifejezésének. Mindkét jogszabályszöveg a betöltött szolgálati év figyelembevételével határozta meg a szolgálati időpótlékra való jogosultságot, nem pedig az adott év megkezdésével.

[9] Az elsőfokú bíróság nem találta megalapozottnak a felperes analógiaként hivatkozott, a fizetett szabadság mértékét szabályozó 143. § (2) bekezdését sem. Utalt arra, hogy a két jogintézmény egymástól eltér és a szabadság számítási módjából nem vonható le automatikus következtetés a szolgálati időpótlék számítási módjára. Végül utalt arra, hogy több jogintézmény - végkielégítés, felmondási idő - esetében elfogadott számítási gyakorlat a betöltött szolgálati idő utáni kategóriaugrás.

[10] A felperes fellebbezése alapján eljárt törvényszék ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, az alperes perbeli állományparancsát hatályon kívül helyezte és megállapította, hogy a felperes 2015. augusztus 28. napi hatállyal jogosult 150%-os időpótlékra.

[11] A törvényszék álláspontja szerint a perben eljárt bíróságoknak abban a jogértelmezési kérdésben kellett állást foglalni, hogy a Hszt. 156. §-ában és 10. számú mellékletében meghatározott szolgálati időpótlékra való jogosultság szempontjából mi tekinthető kezdő napnak a 10. év - a a felperes vonatkozásában a 25. év - megkezdett vagy befejezett időpontja.

[12] A jogszabályi rendelkezések együttes értelmezésével arra a következtetésre jutott, hogy a pótlék első ízben a szolgálati viszonyban eltöltött 10. év első napjától - a felperest a 25. év - kezdődően illeti meg a hivatásos állomány tagját, mert a 156. § az arra való jogosultságot nem a 10. évet követően, hanem a 10. évtől kezdődően írja elő, amellyel összhangban a 10. számú melléklet az 5 éves időintervallum végét is 14-19, illetve 24 év utolsó napjaiban határozza meg. Ebből következően a következő ciklus kezdő napja a szolgálati viszonyban eltöltött 15, 20, 25. év kezdetének első napja.

[13] A felperes fellebbezésében foglaltakat elfogadva arra a megállapításra jutott, hogy az elsőfokú ítélet által értelmezett "eltöltött" idő arra vonatkoztatható, hogy az első 9 - a felperes esetében az első 24 - évet szolgálati viszonyban kellett eltölteni, illetve a 25. év kezdetén szolgálati viszonyban kell állni. Az evvel ellentétes értelmezés nem állna összhangban a 10. számú melléklet időintervallumaival.

[14] Mivel a felperes a perbeli esetben 1991. augusztus 28-ától áll a szolgálati időpótlékra jogosultság szempontjából irányadó hivatásos szolgálati viszonyban, 24 év szolgálati viszonyban eltöltött idővel 2015. augusztus 27-én rendelkezett, eddig az időpontig lett volna jogosult a 125%-os pótlékra, 2015. augusztus 28-tól pedig már a 4. kategóriába lépve 150%-os pótlék illette meg.

A felülvizsgálati kérelem és a felülvizsgálati ellenkérelem

[15] Az alperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte.

[16] Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság a tényállást helyesen állapította meg és abból helytálló ténybeli és jogi következtetésre jutott. Megalapozottan tulajdonított jelentőséget a régi Hszt. 100/A. § (1) bekezdésének, amely a szolgálati időpótlékra való jogosultság számítási alapjaként az adott év betöltését írta elő. E számítási módtól a jogalkotó nem kívánt eltérni és a Hszt.-ben foglalt "eltöltött" kifejezés tartalmilag megfelel a régi Hszt. "betöltése utáni" kifejezésnek.

[17] Az alperes egyetértett a jogerős ítélet azon érvelésével, hogy a számítási módot illetően a Hszt. 156. §-át és 10. számú mellékletét együttesen kell értelmezni, azonban álláspontja szerint az együttes értelmezésből levont következtetése nem volt helytálló. A Hszt. 156. § (1) bekezdése "a szolgálati viszonyban eltöltött 10. évtől kezdődően" kifejezést használja, míg a 10. számú melléklet "a szolgálati viszonyban töltött idő" megfogalmazást tartalmazza, amely rendelkezésekből az következik, hogy az ott megjelölt éveket a hivatásos szolgálatban el kell tölteni. A Hszt. 156. § (1) bekezdésében található "kezdődően" kitétel csupán annyit jelent, hogy ezen időponttól, azaz 10. év, mint feltétel teljesítésétől indul a jogosultság, amely azonban nem az adott év első napját jelenti. A jogalkotó szándéka nyilvánvalóan arra irányult, hogy a szolgálatban eltöltött időt honorálja pótlék formájában, legkorábban a 10 év szolgálatot elismerve.

[18] A törvényszék érvelésével szemben annak, hogy a 10. számú melléklet az időintervallumok végét 14., 19., 24 stb. számokban határozza meg, az az oka, hogy ugyanazon időszakra egyidőben ne álljon fenn jogosultság kétféle pótlékra.

[19] A Hszt. 156. § (2) bekezdése két ízben is az időtartam kifejezést használja, amelyből az alperes álláspontja szerint egyértelmű következtetés vonható le arra, hogy a pótlékszámítás alapját csak az időtartam képezi, nem pedig a kezdő dátum, amelyet a szolgálati idő számítását rögzítő Hszt. 280. és 281. §-ai is tartalmaznak. Mindezt megerősíti a határidők számítását előíró Hszt. 12. § (4) bekezdése is, amelynek alapján az években megállapított határidő vagy időtartam lejártának napja az a nap, amely számánál fogva a kezdőnapnak megfelel. Minthogy a szolgálati időpótlékra való jogosultság alapja években számítandó, ezért a felperes esetében az 1991. augusztus 28-ai kezdő nappal számolva 25 év szolgálati viszonnyal 2016. augusztus 28-án rendelkezett, vagyis ezen időponttól volt jogosult a 25 év után járó szolgálati időpótlékra. Utalt a Hszt. 90. §-ában szabályozott végkielégítés jogintézményére, amely azonos számítás alapján határozza meg a jogosultsági időt.

[20] A felperes a felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában történő fenntartását kérte. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság tévedett, amikor a régi Hszt. szabályozását párhuzamba állította a Hszt. szabályozásával és ebből vont le következtetést arra, hogy a jogalkotó nem kívánt a korábbi számítási módon változtatni. A két szabályozás egymástól eltérő logika mentén épül fel, amelyet a bíróság nem vett figyelembe.

[21] Az alperes érvelésével szemben a Hszt. 156. § (1) bekezdésének elemzése és értelmezése önmagában is arra enged következtetni, hogy az "eltöltött" kifejezés a szolgálati viszonyra vonatkozik, a szolgálati viszonyban "levést", mint feltételt fejezi ki és nem a 10. év eltöltöttségére utal.

[22] Érvelése szerint az időintervallumok kifejezése a magyar nyelvben egységes és egyértelmű és minden nyelvhasználó számára evidens, hogy az időtartamok kezdő és záró időpontja pontosan mely időpont. Nincs olyan időintervallum meghatározás, ahol a 20-24 év kifejezést 21-25 évként kellett volna értelmezni, holott az alperes a felülvizsgálati kérelmében a jogosultságát illetően ezt állítja.

[23] Részben egyetértett az alperessel abban, hogy a Hszt. 156. § (2) bekezdése szerint a pótlékszámítás alapját csakis az időtartam képezi, nem pedig a kezdő dátum. A vitatott kérdés azonban véleménye szerint az, hogy az egyes időintervallumok, időtartamok kezdő és záró időpontja miként határozható meg. Álláspontjával ellentétben az alperes figyelmen kívül hagyja a nyelvi konvenciókat és egy más, csak általa vélelmezett tartalmat tulajdonít ugyanannak a szövegnek.

[24] A felperes véleménye szerint az alperes megalapozatlanul vont le következtetést a végkielégítés jogintézményéből, ugyanis azok nem egy csoportba tartoznak, szabályozásukra más logika alapján került sor.

A Kúria döntése és annak jogi indokai

[25] A felülvizsgálati kérelem megalapozott.

[26] A foglalkoztatási jogviszonyokat szabályozó törvények - így a hivatásos szolgálati viszonyt szabályozó Hszt.- valamely juttatást, illetve annak mértékét meghatározott jogosultsági idő meglétéhez kötheti. A jogosultsági idő számításának szabályozása és e körben a jogszabály szóhasználata az egyes jogintézmények esetében eltérő lehet.

[27] A perbeli esetben az eljárt bíróságoknak abban a kérdésben kellett állást foglalni, hogy a Hszt. 156. § (1) bekezdésében foglalt, a szolgálati időpótlék számítását meghatározó törvényi tényállás - a Hszt. 10. számú mellékletében foglalt időintervallumok figyelembevételével - a juttatást, illetve annak magasabb mértékét az adott év letöltéséhez, avagy csupán annak megkezdéséhez kötötte.

[28] A Hszt. 156. § (1) bekezdése szerint a szolgálati időpótlék a hivatásos állomány tagját a szolgálati viszonyban eltöltött 10. évtől kezdődően megillető, a szolgálatban eltöltött további 5 évenként növekvő mértékű, a rendvédelmi illetményalap meghatározott %-ában megállapított illetményelem. A szolgálati időpótlék mértékét a 10. számú melléklet tartalmazza. A szolgálati időpótlékra való jogosultságot a hivatásos szolgálati idő figyelembevételével kell megállapítani.

[29] A Hszt. 10. számú melléklete szolgálati viszonyban töltött időintervallumokat tartalmaz és ennek megfelelően kategóriákat állapít meg. A szolgálati időpótlék százalékos mértékét eltérően szabályozza a 10-14. évig, 15-19. évig, 20-24. évig, 25-29. év közötti időtartamokban.

[30] Az eljárt bíróságok a Hszt. 156. § (1) bekezdését eltérően értelmezték, a közigazgatási és munkaügyi bíróság az "eltöltött", míg a törvényszék az " évtől kezdődően" szóhasználatnak tulajdonított jelentőséget és ezért a jogosultsági idő kezdő időpontja meghatározásában eltérő következtetésre jutottak.

[31] Az alperes a felülvizsgálati kérelmében helytállóan érvelt avval, hogy a Hszt. 156.§ (1) bekezdésének - az adott esetben nyelvtani - értelmezése alapján az "eltöltött 10. évtől kezdődően" kifejezés azt jelenti, hogy a számszerűen meghatározott évet ténylegesen le kell tölteni és a "kezdődően" kifejezés mindössze arra utal, hogy e feltétel teljesülése után szerezhető jogosultság a szolgálati időpótlék megfizetésére.

[32] A törvényszék megalapozatlanul tulajdonított jelentőséget a 10. számú mellékletben felsorolt időtartamoknál annak, hogy az időintervallumok végét a jogalkotó 14., 19., 24. stb. számokban határozta meg. E meghatározások oka nem csupán az alperes által hivatkozott, a kétszeres jogosultságot kizáró szabályozási cél, hanem az, hogy a 24 év + 364 nap, vagyis az az időtartam, amikor a hivatásos szolgálati viszonyban álló a 25 évet még nem töltötte be, eltérő kategóriát jelent a juttatás számításánál. Így ha a hivatásos szolgálati viszonyban álló már 25 év, azaz 24 év + 365 nap jogosultsági idővel rendelkezik, a 25 éves jogosultsághoz meghatározott mértékű pótlékra jogosult, ezt megelőzően azonban csak az alacsonyabb összegű juttatás illeti meg.

[33] Az elsőfokú bíróság ezért jogszabálysértés nélkül állapította meg, hogy a felperes részére a 25 évhez rendelt magasabb összegű pótlék az alperes állományparancsában foglaltak szerint csak 2016. augusztus 28-tól illette meg.

[34] A fentiekre tekintettel a Kúria a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte és a közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletét helybenhagyta.

A döntés elvi tartalma

[35] A hivatásos szolgálati viszonyban álló személyt a szolgálati időpótlék első alkalommal a ténylegesen eltöltött 10 év után, a magasabb összeg pedig minden további 5 év után illeti meg.

Záró rész

[36] A felperes a Pp. 78. § (1) bekezdése alapján köteles az alperes másodfokú és felülvizsgálati eljárási költségének megfizetésére.

[37] A felperes munkavállalói költségkedvezményére tekintettel a másodfokú és felülvizsgálati eljárás illetékét a 6/1986.(VI.26.) IM rendelet 14. §-a alapján az állam viseli.

Budapest, 2019. április 10.

Dr. Stark Marianna s.k. a tanács elnöke, Szolnokiné dr. Csernay Krisztina s.k. előadó bíró, Dr. Tálné dr. Molnár Erika s.k. bíró

(Kúria Mfv.II.10.452/2018.)