BH 1993.10.603 A devizagazdálkodás megsértésének vétsége esetén, amennyiben az elkobzásra irányuló eljárás során a bíróság a jogosult kérelme alapján tartott tárgyaláson a korábbi határozatát hatályon kívül helyezi, új határozatot hoz, és ennek rendelkező részét közli az ügyésszel: az ügyész a fellebbezését a kézbesítéstől számított három napon belül jelentheti be [Be. 375. § (5) bek., 354. § (3) bek., 356. §, 229. §, 272. § (1) bek.].
Az érdekelt 1992. január 11. napján reggel a határátkelőhelyen lépte át a magyar határt oly módon, hogy devizahatósági engedély nélkül magával vitt Jugoszláviába 9000 forintot, 1 db 5000 forintos és 4 db 1000 forintos címletben. A 9000 forintból vásárolni szándékozott, a vásárlás azonban elmaradt. Az érdekelt még ugyanezen a napon a vámhivatalnál jelentkezett belépésre, ahol az általa bejelentett 9000 forintot a vámhivatal lefoglalta. Az érdekelt a tényállásban írt cselekményével megszegte a devizagazdálkodásról szóló, többször módosított 1974. évi 1. tvr. 5. §-a (1) bekezdésének d) pontjában foglalt rendelkezést, és ezzel megvalósította a Btk. 309. §-ának (1) bekezdésében meghatározott devizagazdálkodás megsértésének vétségét.
A vámhivatal az érdekelt ellen folyamatban levő nyomozást - figyelemmel a cselekmény társadalomra veszélyességének csekély fokára - büntethetőséget kizáró okból - megszüntette, és az érdekeltet megrovásban részesítette.
A városi ügyészség indítványozta, hogy a bíróság az érdekelttől bűnjelként lefoglalt 9000 forintot kobozza el. A városi bíróság végzésével az ügyészi indítványnak helyt adva a lefoglalt belföldi fizetőeszközök elkobzását rendelte el.
Az érdekelt - joghatályosan - tárgyalás tartását és a 9000 forint részére történő kiadását kérte, betegségére, valamint arra hivatkozva, hogy munkanélküli, de segélyben nem részesül, és a fenti összegre rászorul.
A bíróság továbbra is úgy találta, hogy az ügyészi indítvány megalapozott a tekintetben, hogy az érdekelt megszegte az akkor hatályos devizarendelkezéseket, bűncselekményt követett el, ezért a Btk. 77. §-ának (3) bekezdése és a 314. §-ának (1) bekezdése alapján a lefoglalt belföldi fizetőeszközök elkobzásának lenne helye. Időközben azonban hatályba lépett a 19/1992. (VI. 26.) PM rendelet, melynek 3. §-a úgy módosította a deviza-tvr. végrehajtásáról rendelkező 1/1974. (I. 17.) PM rendelet 24. §-a (1) bekezdésének a) pontjában foglaltakat, hogy 1992. augusztus 1. napjától kezdődően belföldi utasoknak devizahatósági engedély nélkül személyenként legfeljebb tízezer forintot szabad kivinniük, ezerforintosnál nem nagyobb címletben. Ez az igazgatási jogszabályváltozás nem visszaható hatályú ugyan, tehát nem alkalmazható rá a Btk. 2. §-a, de méltányosság alkalmazását indokolja az érdekelttel szemben.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!