Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2008.10.273 A nemzetközi kereskedelmi kapcsolatokat elősegítő kormányközi megállapodás csak jogilag szabályozott közjogi eljárás útján válhat a belső jog részévé és általánosan kötelezővé - Ennek hiányában a szerződésben kikötött elidegenítési tilalomba ütköző rendelkezés érvénytelenségét a polgári jog szabályai szerint kell elbírálni [1982. évi 27. tvr. 13. §, Ptk. 114. §].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék G.75205/2001/166., Fővárosi Ítélőtábla Gf.40504/2006/4., Kúria Gfv.30258/2007/12. (*BH 2008.10.273*)

***********

Az irányadó tényállás szerint az I. r. alperes tulajdona volt a 11.798/2. hrsz.-ú hétvégi ház és udvar megjelölésű belterületi ingatlan l/2 tulajdoni hányada, míg a felperes 1972-től volt tulajdonosa a Magyar Állam tulajdonában lévő 4146/7. hrsz. alatti telephelyen található felépítményeknek, melyeket az ingatlan-nyilvántartás transzformátorház, autómosó és irodaház megjelöléssel tartott nyilván (4146/7/A. 7/B. és 7/C. hrsz.-ú felépítmények). A felperes és az I. r. alperes 1997. július 11-én kelt csereszerződéssel a fentebb megjelölt helyrajzi számú belterületi ingatlan 1/2 tulajdoni hányadának tulajdonjogát, illetve a b.-i, önálló ingatlanként nyilvántartott felépítmények tulajdonjogát elcserélték egymással. A szerződő felek az ingatlanok egymás birtokába adását - az ott lévő ingóságok elszállítását - a szerződés aláírásától számított 15 napon belül vállalták. A csereszerződés szerint az I. r. alperes köteles volt - a csere tárgyát képező ingatlanok értékének eltérésére tekintettel - 100 db, egyenként 10 000 USD értékű 4,5 tonna teherbírású, GAZ 3309 típusú tehergépkocsi felperes birtokába és tulajdonába adására a csereszerződés aláírásával egy időben. A szerződő felek 1997. szeptember 22-én akként módosították csereszerződésüket, hogy az annak tárgyát képező felépítményeket az I. r. alperes ingatlanforgalmi tevékenysége körében kívánja megszerezni, a tehergépkocsik átadása pedig - az eredetileg rögzített Z. vámszabadterületű átadás helyett - "Kijev-Pavlográd vámszabadterület" teljesítési helyen történik. Fenti okiratok alapján mind a felperes, mind az I. r. alperes tulajdonjogának bejegyzése az ingatlan-nyilvántartásba megtörtént. A felperes 2001. január 30-án kelt levelével az alperes szerződésszegésére hivatkozva a Ptk. 300. §-a alapján a csereszerződéstől elállt. Utóbb az I. r. alperes vagyonbevitel címén a II. r. alperesre ruházta át a felépítmény ingatlanokat a II. r. alperes tulajdonjogának bejegyzésére irányuló eljárást azonban a földhivatal felfüggesztette.

A felperes 2001. február 16-án benyújtott majd módosított keresetében elsődlegesen annak megállapítását kérte, hogy a csereszerződés a Ptk. 215. § (1) bekezdés alkalmazásával nem jött létre, ugyanis az 1979. július 13-án megkötött Kormányközi Egyezmény rendelkezése szerint csak a Magyar Állam hozzájárulásával kerülhetett volna sor a perbeli csereszerződés megkötésére, mely azonban hiányzott. Másodlagos kereseti kérelme annak megállapítására irányult, hogy a csereszerződés annak megkötésére visszaható hatállyal megszűnt a felperes elállása folytán, figyelemmel arra, hogy az I. r. alperes mind a tehergépkocsik átadása, mind az ingatlan birtokba bocsátása tekintetében késedelembe esett. Kérte az eredeti állapot helyreállítását és a II. r. alperes tűrésre kötelezését is.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték.

Az elsőfokú bíróság 166. sorszámú ítéletével a felperes keresetét elutasította. Az ítélet indokolása szerint a Külügyminisztérium Diplomáciai Testületet Ellátó Igazgatóságát (DTEI-t) az 1979. július 13-án kelt Kormányközi Megállapodás alapján a felépítményi ingatlanok tekintetében elővételi jog illette meg. Az DTEI elővételi jogának fenntartása mellett járult hozzá 1992. november 16-án ahhoz, hogy a felperes a perbeli felépítmények tulajdonjogát megszerezhesse, és a felperes tulajdonszerzésére ennek megfelelően került sor. Ezzel a felépítményi ingatlanok kikerültek a Kormányközi Megállapodás hatálya alól, az elővételi jog fennállása pedig nem volt akadálya annak, hogy a felperes az ingatlanokra csereszerződéseket kössön.

Az elsőfokú bíróság szerint a Ptk. 300. § (1) bekezdés, 320. § (1) és (3) bekezdésére, valamint a Bécsi Konvenció 33. cikkére alapítottan nem volt helye a felperes szerződéstől való elállásának. Az I. r. alperes ugyanis az ingatlant ténylegesen a felperes birtokába adta, a csereszerződésben rögzített gépjárműveket pedig átadta a felperesnek. Ezt bizonyítják a perben csatolt átadás-átvételi jegyzőkönyvek, vámáru-nyilatkozatok, számlák és a tanúk vallomásai.

A felperes fellebbezése alapján eljáró másodfokú bíróság 4. sorszámú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. A másodfokú bíróság szerint a szavak általánosan elfogadott jelentése alapján - a Ptk. 207. § (1) bekezdésének alkalmazásával - az következik az 1979. július 13-ai Kormányközi Megállapodásból, hogy a magyar fél hozzájárulására akkor van szükség, ha a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége kívánja az ingatlant elidegeníteni, a további elidegenítésekhez azonban már nem szükséges a magyar fél hozzájárulása. Álláspontja szerint az I. r. alperes szerződésszegését a felperes bizonyítani nem tudta, az elsőfokú bíróság pedig a rendelkezésre álló bizonyítékok okszerű mérlegelése alapján jutott arra a következtetésre, hogy az ingatlanok birtokba adása a felperes részére ténylegesen megtörtént. Ennek megállapítása során a másodfokú bíróság az átadás-átvételi jegyzőkönyv mellett a tanúk vallomásának tulajdonított jelentőséget. Hangsúlyozta, hogy a G. D. cég 2002. március 22-én kelt levelében megfelelően igazolta, hogy a felperes rendelkezésére tárolják jelenleg is a 100 db tehergépjárművet, melyeket a felperes bármikor átvehet. Ezt az okiratot maga a felperes csatolta, annak bizonyító erejét csak utólag vonta kétségbe.

A felperes felülvizsgálati kérelmében a másodfokú ítéletnek az elsőfokú ítéletre is kiterjedő hatályú hatályon kívül helyezését és elsődlegesen a keresetének helyt adó határozat meghozatalát, másodlagosan az elsőfokú bíróság új eljárásra, új határozat hozatalára utasítását kérte. Felülvizsgálati kérelmét az alábbiakkal indokolta:

Álláspontja szerint az elsődleges kereseti kérelem elbírálása során döntő jelentősége van annak, hogy a földtulajdonos Magyar Állam saját földjén külállamnak ráépítést engedélyezett, ezért korlátokat szabhatott a ráépítő számára a tekintetben, hogy mi legyen a jövőben létrejövő épületek rendeltetése, továbbá kiköthette, hogy a földhasználat ideje alatt az épületek elidegenítése a földtulajdonos hozzájárulásától függjön. A Kormányközi Megállapodásból kitűnik, hogy a Magyar Állam által engedélyezett ingyenes és határidő nélküli használati jog célja nem az ingatlanforgalmazás, hanem a két ország külkereskedelmi kapcsolatainak támogatását szolgáló műszaki központ volt. A felépítmények rendeltetése nem volt időleges. A Szovjetunió korlátozásokkal szerezte meg a földhasználatot és az ingatlanok tulajdonjogát épp úgy mint az Orosz Föderáció is, és így csak korlátozott tulajdonjog átruházására voltak jogosultak. Szó sincs arról, hogy az ingatlanok csak addig tartoztak volna a Kormányközi Megállapodás hatálya alá, amíg azok szovjet vagy orosz tulajdont képeznek. Ez az értelmezés a Ptk. 3. § (1) bekezdésébe és 228. §-ának (2) bekezdésébe ütközik. A Magyar Állam hozzájárulási jogának létezése nem a jogosult személyétől, hanem a földhasználat tényétől és tartalmától függött, így tölthette csak be a hozzájárulási jog azt a funkcióját, hogy a Magyar Állam mindenkor kontrollálhassa a felépítményeknek az eredeti rendeltetés szerinti működését.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!