Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2022.2.50 I. A fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetben az adós gazdálkodása és ennek eredményeként a vagyonának csökkenése nem eredményezi automatikusan a vezető tisztségviselő felelősségének a megállapítását; erre csak a vezető tisztségviselő felróható magatartásának következtében beálló vagyoncsökkenés esetén van lehetőség. Ilyen felróható magatartás, ha a vezető tisztségviselő észszerűtlen döntést hoz, vagy olyan vagyoncsökkenésre kerül sor, amely gazdaságilag indokolatlan.

II. Az adós könyvviteli nyilvántartásában behajthatatlanság vagy értékvesztés miatt a követelések fel nem tüntetése nem jelenti az azokról való lemondást, a követelés emiatt polgári jogilag nem szűnik meg, a felszámoló nem veszíti el a követelés érvényesítésének a lehetőségét. Ha a vezető a követelésekkel kapcsolatban nem tett olyan észszerűtlen intézkedést (például indokolatlanul elengedte azokat, jogokról mondott le, a hitelezői érdekeket sértő beszámításról döntött stb.), amely negatívan hatott az érvényesítésük vagy megtérülésük lehetőségére, mértékére, tényleges értékükre, a vezetői felelősség megállapítására nem kerülhet sor [1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 33/A. § (1) bek., 31. § (1) bek. g) pont].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az I. rendű alperes 2011. január 26-tól, a II. rendű alperes pedig 2015. március 1-jétől volt önálló cégjegyzésre jogosult ügyvezetője az adósnak.

[2] 2014. július 1-jén az adós mint bérlő határozatlan idejű bérleti szerződést kötött a P. Kft.-vel havi 1 500 000 forint bérleti díj kikötése mellett. A felek úgy állapodtak meg, hogy az adós a bérleti díj összegéből havonta 100 000 forint+ÁFA összeget köteles megfizetni, a bérleti díj fennmaradó összegét pedig a bérelt ingatlanra fordított értéknövelő beruházás címén teljesíti, és a felek 24 hónap elteltével elszámolnak egymással.

[3] Az adós 2015. december 31-jétől fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetben volt.

[4] A felek a bérleti szerződéssel kapcsolatban 2016. június 30-án elszámoltak. Az értéknövelő beruházások összegét 35 117 772 forintban állapították meg, amellyel szemben az adóst terhelő bérleti díj összege 33 600 000 forint. A különbözetként fennmaradó 1 517 772 forintból 1 500 000 forintot beszámítottak a 2016. júliusi bérleti díjba, a különbözetet pedig a bérbeadó vállalta megfizetni.

[5] Az adós 2016. január 2-án 33 103 971 forint terven felüli értékcsökkenést számolt el a bérelt ingatlanon, illetve bérelt eszközön végzett javítás-felújítás címén. 2016. január 7-én 306 300 forint, április 11-én 440 474 forint, október 31-én 17 630 275 forint, majd további 21 451 012 forint összegben vezetett ki tárgyi eszközöket a könyveiből, amellyel szemben 41 000 000 forint tárgyi eszköz értékesítést számolt el. Ez utóbbi tétel valójában a bérelt ingatlanon végzett beruházás elszámolása volt. Ezzel csökkentve a tárgyi eszköz kivezetéseket, az adósnál 32 000 000 forint vagyoncsökkenés állapítható meg.

[6] Az adós 108 282 285 forint követelést írt le, az ennek alapjául szolgáló bizonylatok a könyvelésben nem lelhetők fel.

[7] Az adós könyvelése szerint 2016. szeptember 27-én 41 286 368 forint, valamint 1 479 800 forint értékű rekesz egy összegben került elszámolásra a ráfordítások között. A 2016. november 22-i leltár szerint azonban összesen 915 000 forint értékű rekesz került visszavezetésre a készletek közé. A rekeszek eltűnésével összefüggésben 20 000 000 forint vagyoncsökkenés állapítható meg.

[8] Az adós felszámolását 2016. november 23-án indította meg a bíróság, a felszámoló nyilvántartásba vette a felperes 20 462 917 forint összegű hitelezői igényét. A felszámolási eljárás befejezését követően az adóst 2019. július 5-i hatállyal törölték a cégnyilvántartásból.

A felperes keresete, az alperesek ellenkérelme

[9] A felperes módosított keresetében az igazságügyi szakértői véleményben megjelölt magatartások figyelembevételével kérte annak megállapítását a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (a továbbiakban: Cstv.) 33/A. § (1) bekezdése alapján, hogy az alperesek mint az adós vezető tisztségviselői a 2015. december 31-ét követően bekövetkezett fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetben ügyvezetési feladataikat nem a hitelezők érdekeinek figyelembe vételével látták el és ezzel okozati összefüggésben az adós vagyona 327 000 000 forinttal csökkent.

[10] Az alperesek kérték a kereset elutasítását. Vitatták a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet bekövetkezésének az időpontját, mivel állításuk szerint az adós csak a NÉBIH ellenőrzést követően, 2016. április közepén került fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetbe. Hangsúlyozták, hogy ők ezt követően is mindent megtettek a fizetőképesség helyreállítása érdekében.

Az első- és a másodfokú bíróság határozata

[11] Az elsőfokú bíróság megállapította az alperesek egyetemleges felelősségét abban, hogy az adós fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetének bekövetkezését követően vezetői feladataikat nem a hitelezők érdekeinek figyelembevételével látták el, és ezzel összefüggésben az adós vagyona 234 000 000 forinttal csökkent. Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította.

[12] Az alperesek fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érintette, a fellebbezett rendelkezését pedig részben megváltoztatta, az alperesek magatartásával okozati összefüggésben bekövetkezett vagyoncsökkenés mértékét 160 000 000 forintra, az alperesek által a felperesnek egyetemlegesen fizetendő elsőfokú perköltség összegét pedig 368 060 forintra leszállította, egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[13] A másodfokú bíróság megállapította, hogy jogerőre emelkedett a keresetet részben elutasító rendelkezés, valamint a Cstv. 33/A. § (1) bekezdésének második fordulatával kapcsolatos keresetet elutasító rendelkezés, ezért az alperesek felelősségét az elsőfokú bíróság kizárólag az első fordulat szerinti vagyoncsökkenés tekintetében állapította meg.

[14] A terven felüli értékcsökkenés (33 103 971 forint) és a tárgyieszköz-kivezetések (39 828 061forint) összegének az idegen ingatlanon végzett beruházások (41 000 000 forint) összegével való összevetéséből a szakértő által megállapított 32 000 000 forint vagyoncsökkenés tekintetében az alperesek alaptalanul hivatkoztak a fellebbezésükben arra, hogy - a szakértő megállapításával ellentétben - helyesen került bevételként elszámolásra a bérelt ingatlanon végzett beruházások értéke, vagyoncsökkenés pedig emiatt az adósnál nem következett be. Annak eldöntése, hogy a bérelt ingatlanon végzett beruházás ellenértékét az adós helyesen számolta-e el, továbbá hogy ennek, valamint a tárgyi eszköz kivezetéseknek az eredményeként bekövetkezett-e vagyonvesztés az adósnál, könyvszakértői kompetenciába tartozó szakkérdésnek minősült.

[15] Az adott esetben a szakértő az alperesek észrevételeinek ismeretében is fenntartotta a megállapítását és részletesen kifejtette ennek indokait. Ezért az elsőfokú bíróság helyesen, a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: régi Pp.) 206. §-ában foglalt rendelkezések helytálló alkalmazásával fogadta el e tekintetben a szakértő nyilatkozatát és állapította meg, hogy az alpereseknek ezek a magatartásai egyrészt sértették a hitelezők érdekeit, másrészt azok következtében az adós vagyona 32 000 000 forinttal csökkent.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!