Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2019.5.123 I. Kihívó közösségellenesség hiányában nem valósít meg garázdaságot egy lakóház zárt lépcsőházában két terhelt között szerelemféltésből kialakult az a konfliktus, amelynek során a II. r. terhelt az őt kis méretű zsebkéssel fenyegető I. r. terheltet a folyosó ajtajának löki, s annak üvegablaka betörik [Btk. 339. § (1) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Pesti Központi Kerületi Bíróság Bpk.22081/2016/2., Kúria Bfv.630/2018/6. (*BH 2019.5.123*)

***********

II. A jogos védelem mint büntethetőséget kizáró ok vizsgálata szükségtelen, ha a vád tárgyává tett magatartás nem valósít meg bűncselekményt. A büntethetőséget kizáró ok vizsgálatát ugyanis mindig megelőzi a tényállásszerűség vizsgálata, s ha tényállási elem hiányában a bűncselekmény nem állapítható meg, úgy felmentő ítéletet kell hozni [Btk. 4. §, 22. § (1) bek., Be. 566. (1) bek. a) pont].

[1] Az elsőfokú bíróság a 2016. augusztus 3. napján tárgyalás mellőzésével meghozott és a II. r. terhelt tekintetében 2016. augusztus 22. napján jogerőre emelkedett végzésével a II. r. terhelttel szemben társtettesként elkövetett garázdaság vétsége [Btk. 339. § (1) bek.] miatt 6 hónap börtönbüntetést szabott ki, melynek végrehajtását 1 évi próbaidőre felfüggesztette.

[2] A jogerős ügydöntő határozat ellen a Legfőbb Ügyészség nyújtott be felülvizsgálati indítványt a II. r. terhelt javára az 1998. évi XIX. törvény (a továbbiakban: korábbi Be.) 416. § (1) bekezdés a) pontjában írt okból. Indokai szerint az eljárt bíróság büntethetőséget kizáró ok - jogos védelem - figyelmen kívül hagyásával állapította meg a II. r. terhelt büntetőjogi felelősségét garázdaság vétségében. Kifejtette, hogy a II. r. terhelt az I. r. terhelttel folytatott verbális összetűzést követően reálisan tarthatott a vele szemben kést rántó I. r. terhelt támadásától, ezért nem lépett a jogtalanság talajára, amikor az I. r. terhelt magatartására azzal reagált, hogy feléje lépett és neki lökte az ajtónak. A kést kezében tartó I. r. terhelttel szemben a II. r. terhelt elhárító magatartása puszta kézzel valósult meg, a másik személy egy alkalommal történő meglökéséből állt. Ekként a II. r. terhelt cselekménye a szükségesség mértékét nem lépte túl.

[3] Erre tekintettel törvényt sértett az eljárt bíróság, amikor a II. r. terhelt cselekményét a Btk. 339. § (1) bekezdésébe ütköző garázdaság vétségének minősítette, ezért indítványozta, hogy a Kúria a megtámadott végzést változtassa meg és a II. r. terheltet az ellene garázdaság vétsége miatt emelt vád alól a korábbi Be. 6. § (3) bekezdés a) pont I. fordulata és a 331. § (1) bekezdése alapján mentse fel.

[4] A Kúria a 2017. évi XC. törvény (a továbbiakban: Be.) 660. § (2) bekezdése alapján nyilvános ülést tartott.

[5] Az ügyész a felülvizsgálati indítványban foglaltakat fenntartotta, azzal egyezően nyilatkozott.

[6] A II. r. terhelt védője a legfőbb ügyészi indítvánnyal egyetértett és a II. r. terhelt felmentését indítványozta. A II. r. terhelt korábbi vallomására hivatkozott és egyetértőleg nyilatkozott.

[7] A korábbi Be. 416. § (1) bekezdés a) pontjára alapított felülvizsgálati indítvány - eltérő jogi indokolással - alapos.

[8] A felülvizsgálat rendkívüli jogorvoslat, a jogerős ítélettel szembeni jogi - nem ténybeli - okból terjeszthető elő. A Be. 648. §-a szerint felülvizsgálatnak csak a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen van helye és kizárólag a Be. 648. § a)-c) pontjában megjelölt anyagi és eljárásjogi okokra hivatkozással vehető igénybe, a felülvizsgálati okok törvényi köre nem bővíthető.

[9] A felülvizsgálati indítványban a jogerős ítéletben megállapított tényállás nem támadható [Be. 650. § (2) bek.]. Felülvizsgálati eljárásban a Be. 659. § (1) bekezdése alapján a bizonyítékok ismételt és eltérő értékelésének, valamint bizonyítás felvételének nincs helye, a felülvizsgálati indítvány elbírálásakor a jogerős ügydöntő határozatban megállapított tényállás az irányadó.

[10] Ez azt jelenti, hogy felülvizsgálatban a tényállás megalapozottsága, a bizonyítékok mikénti mérlegelése nem vitatható. A jogkövetkeztetések helyessége kizárólag az irányadó tényállás alapulvételével vizsgálható.

[11] Megjegyzi a Kúria, hogy a korábbi Be. 544. §-a szerinti tárgyalásmellőzéses eljárás lefolytatására jelen esetben a törvényi feltételek hiányában került sor, ugyanis a II. r. terhelt - miként az I. r. is - érdemi és egymással ellentétes védekezést terjesztett elő. Ez azonban nem felülvizsgálati ok, a felülvizsgálati eljárásban pedig - annak szigorú jogszabályi rendelkezéseire tekintettel - a részben megalapozatlan tényállás is irányadó.

[12] A Be. 649. § (1) bekezdés a) pont aa) alpontja alapján felülvizsgálatnak van helye, amennyiben a bíróság a büntető anyagi jog szabályainak megsértésével állapította meg a terhelt bűnösségét [korábbi Be. 416. § (1) bek. a) pont].

[13] Az ügyészi indítvány a Btk. 22. §-ában írt büntethetőséget kizáró ok figyelmen kívül hagyása miatt - jogos védelmi helyzet fennállása - terjesztette elő a II. r. terhelt javára a felülvizsgálati indítványát.

[14] A büntethetőséget kizáró ok vizsgálatát megelőzi a tényállásszerűség vizsgálata. Ekként a Kúria elsőként a felülvizsgálatban irányadó jogerős tényállás alapulvételével azt vizsgálta, hogy a felrótt garázdaság vétségének törvényi tényállási elemei maradéktalanul megvalósultak-e.

[15] A jogerős tényállás lényege szerint az I. r. és a II. r. terhelt 2015. július 9. napján a reggeli órákban a lépcsőházban összetalálkozott és - a köztük szerelemféltésből történt előzetes szóváltást követően - az I. r. terhelt a nála lévő 8 cm pengehosszúságúnál kisebb zsebkést elővette és azzal fenyegetőzött. Ezt követően a II. r. terhelt közelebb lépett az I. r. terhelthez és nekilökte a lépcsőházban a folyosó végén lévő dupla szárnyas, fából készült ajtónak. A lökés következtében az I. r. terhelt szemüvege a földre esett és eltört, az ajtó egyik üvegablaka pedig betört. A terheltek ezt követően kirohantak az utcára, majd a II. r. terhelt értesítette a rendőrséget.

[16] A Btk. 339. § (1) bekezdése szerint a garázdaság vétségét az követi el, aki olyan kihívóan közösségellenes, erőszakos magatartást tanúsít, amely alkalmas arra, hogy másokban megbotránkozást vagy riadalmat keltsen (és súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg).

[17] A bűncselekmény egyes tényállási elemei - a bűncselekmény megvalósulásának konjunktív feltételei - a kihívó közösségellenesség, az erőszakos elkövetés és a mások megbotránkoztatására, riadalomkeltésére való alkalmasság.

[18] Kihívóan közösségellenes a társadalmi együttélési szabályokkal nyíltan szembehelyezkedő, provokatív, kötekedő, öntörvényű magatartás, amellyel az elkövető a közösségi együttélési szabályok leplezetlen, gátlástalan, nyílt semmibevételét fejezi ki. A kihívó közösségellenesség nem azonos a minden bűncselekményben felismerhető társadalomra veszélyességgel. A garázdaság elkövetője ekként tudatában van annak, hogy kihívóan közösségellenes, erőszakos magatartása sérti, illetve sértheti a köznyugalmat, a közrendet és a cselekményt e közösségi érdek semmibevételével hajtja végre. Éppen ez a kihívó közösségellenesség, a köznyugalom megzavarására való alkalmasság az, amely a bírói gyakorlat által kimunkáltan, rendszerint hiányzik a nem nyilvános helyen, így zárt lépcsőházban, szűk családi körben, lakásban elkövetett erőszakos cselekményeknél, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg (BH 2005.313., 2015.52.).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!