32004D0005[1]
A Bizottság határozata (2003. november 5.) az európai bankfelügyelők bizottsága létrehozásáról
A Bizottság határozata
(2003. november 5.)
az európai bankfelügyelők bizottsága létrehozásáról
(EGT vonatkozású szöveg)
(2004/5/EK)
AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,
tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,
mivel:
(1) A Bizottság 2001. júniusában elfogadta az európai értékpapír-piaci szabályozók bizottságának létrehozásáról szóló 2001/527/EK [1], valamint az európai értékpapír-bizottság létrehozásáról szóló 2001/528/EK [2] határozatot.
(2) A 2002. február 5-i és november 21-i állásfoglalásában az Európai Parlament jóváhagyta az európai értékpapírpiacok szabályozásával foglalkozó bölcsek bizottságának végső jelentésében javasolt négyszintű megközelítést és kérte, hogy e megközelítés bizonyos vonatkozásait terjesszék ki a banki és a biztosítási ágazatra is, mindezt azzal a feltétellel, hogy a Tanács egyértelműen elkötelezi magát a megfelelő intézményi egyensúly biztosítására irányuló reformok mellett.
(3) A Tanács 2002. december 3-án felkérte a Bizottságot, hogy ilyen megállapodásokat és a lehető legsürgősebben új tanácsadó bizottságokat hozzon létre a banki műveletek, a biztosítás és a foglalkoztatói nyugdíjrendszerek terén.
(4) Létre kell hozni egy független szervet, hogy az a megfontolás, a véleménycsere, valamint a Bizottság számára a banki szabályozás és a bankfelügyelet terén a tanácsadás fórumául szolgáljon.
(5) E szerv - amely az európai bankfelügyelők bizottsága (a továbbiakban: a bizottság) nevet viseli - emellett szintén hozzájárul a közösségi jogszabályok a tagállamokban történő következetes és megfelelő időben történő alkalmazásához, valamint a felügyeleti gyakorlat közelítéséhez a Közösségen belül.
(6) A bizottság - többek között információcserével - előmozdítja az együttműködést a banki ágazaton belül.
(7) A bizottság létrehozása a bankfelügyelet szervezetét sem nemzeti, sem közösségi szinten nem sértheti.
(8) A bizottság összetételének tükröznie kell a bankfelügyelet szervezetét, és figyelembe kell vennie a központi bankok szerepét a banki ágazat általános stabilitásának biztosításában nemzeti és közösségi szinten egyaránt. A tagok különféle kategóriáinak jogait egyértelműen meg kell határozni. Különösen, az elnökséget és a szavazati jogokat fenn kell tartani az egyes tagállamok illetékes felügyeleti hatóságainak; az egyes felügyelt intézményekről folytatott bizalmas megbeszéléseken való részvétel - adott esetben - az illetékes felügyeleti hatóságokra és az egyes érintett hitelintézetek felügyelete tekintetében konkrét operatív feladatokkal megbízott központi bankokra korlátozható.
(9) A bizottság maga határozza meg működési módját, és szoros munkakapcsolatokat tart fenn a Bizottsággal és az európai bankbizottság létrehozásáról szóló, 2003. november 5-i 2004/10/EK bizottsági határozattal [3] létrehozott bizottsággal.
(10) A bizottság együttműködik a pénzügyi ágazat más bizottságaival, különösen a 2004/10/EK határozattal létrehozott bizottsággal, a Központi Bankok Európai Rendszerének bankfelügyeleti bizottságával, valamint az európai bankfelügyelők kapcsolattartó bizottságával. A bizottság számára lehetővé kell tenni különösen azt, hogy a banki és pénzügyi ágazat más bizottságaiból saját üléseire megfigyelőket hívjon meg.
(11) A bizottság már korai fázisban mindenre kiterjedő, nyílt és átlátható konzultációkat folytat a piaci résztvevőkkel, a fogyasztókkal és a végfelhasználókkal.
(12) Amennyiben a bizottság olyan rendelkezésekkel kapcsolatban ad tanácsot, amelyek mind a hitelintézetekre, mind a befektetési vállalkozásokra alkalmazhatók, úgy konzultálnia kell a befektetési vállalkozások felügyeletében illetékes azon hatóságokkal, amelyek a bizottságban még nem képviseltetik magukat,
A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:
1. cikk
"Európai bankfelügyelők bizottsága" (a továbbiakban: a bizottság) néven létrejön egy, a Közösségben a bankfelügyelettel foglalkozó független tanácsadó csoport.
2. cikk
A bizottság feladata, hogy a Bizottság kérésére - az ügy sürgősségére tekintettel ez utóbbi által adott esetben meghatározott határidőn belül - vagy saját kezdeményezésére tanácsot adjon a Bizottságnak, különös tekintettel a banki tevékenységek terén a végrehajtási intézkedések tervezeteinek kidolgozására.
A bizottság hozzájárul a közösségi irányelvek következetes alkalmazásához és a tagállamok felügyeleti gyakorlatának összehangolásához a Közösségen belül.
A bizottság javítja a felügyeleti hatóságok közötti együttműködést, beleértve az egyes felügyelt intézményekre vonatkozó információk cseréjét is.
3. cikk
A bizottság a következő szervezetek magas szintű képviselőiből áll:
a) a hitelintézetek felügyeletében illetékes tagállami hatóságok (a továbbiakban: az illetékes felügyeleti hatóságok);
b) az illetékes felügyeleti hatóság mellett az egyes hitelintézetek felügyeletének tekintetében meghatározott operatív feladatokkal megbízott nemzeti központi bankok;
c) az egyes hitelintézetek felügyeletében közvetlenül részt nem vevő központi bankok, beleértve az Európai Központi Bankot is.
Valamennyi tagállam magas szintű képviselőket jelöl ki, akik a bizottság ülésein részt vesznek. Az Európai Központi Bank magas szintű képviselőt jelöl ki, aki a bizottság ülésein részt vesz.
A Bizottság képviselteti magát a bizottság ülésein és kijelöl egy magas szintű képviselőt, aki a bizottság tanácskozásain részt vesz.
Amennyiben egyes felügyelt intézményekre vonatkozó bizalmas információt cserélnek ki, úgy a tanácskozáson való részvétel az illetékes felügyeleti hatóságokra, illetve az egyes érintett hitelintézetek felügyelete tekintetében meghatározott operatív feladatokkal megbízott nemzeti központi bankokra korlátozható.
A bizottság az elnökét az illetékes felügyeleti hatóságok képviselői közül választja meg.
A bizottság szakértőket és megfigyelőket hívhat meg az ülésein való részvételre.
4. cikk
A bizottság szoros munkakapcsolatokat tart fenn a Bizottsággal, illetve a 2004/10/EK bizottsági határozattal létrehozott bizottsággal.
A bizottság munkacsoportokat hozhat létre. A Bizottságot a munkacsoportok üléseire meg kell hívni.
5. cikk
A bizottság, mielőtt véleményét megküldené a Bizottságnak, már korai fázisban mindenre kiterjedő, nyílt és átlátható konzultációkat folytat a piaci résztvevőkkel, a fogyasztókkal és a végfelhasználókkal.
Amennyiben a bizottság olyan rendelkezésekkel kapcsolatban ad tanácsot, amelyek mind a hitelintézetekre, mind a befektetési vállalkozásokra alkalmazhatók, úgy konzultálnia kell a befektetési vállalkozások felügyeletében illetékes azon hatóságokkal, amelyek a bizottságban még nem képviseltetik magukat.
6. cikk
A bizottság éves jelentést nyújt be a Bizottságnak.
7. cikk
A bizottság elfogadja saját eljárási szabályzatát, és megállapítja működési rendjét, beleértve a szavazati jogokat is. Szavazati joggal kizárólag az illetékes felügyeleti hatóságok képviselői rendelkeznek.
8. cikk
A bizottság 2004. január 1-jén kezdi meg működését.
Kelt Brüsszelben, 2003. november 5-én.
a Bizottság részéről
Frederik Bolkestein
a Bizottság tagja
[1] HL L 191., 2001.7.13., 43. o.
[2] HL L 191., 2001.7.13., 45. o.
[3] HL L 3., 2004.5.17., 36. o.
--------------------------------------------------
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32004D0005 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32004D0005&locale=hu