Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2006.1530 I. A foglaló adása reálszerződés, a foglaló adására vonatkozó megállapodás kötelmi jogi jogviszonyt nem keletkeztet. A szerződés megkötése után átadott pénzösszeg akkor sem tekinthető foglalónak, ha a felek megállapodtak abban, hogy a kötelezett a foglalót későbbi időpontban teljesíti [Ptk. 200. §, 243. § (1) bek.].

II. A bankszámla forgalomba kapcsolt felek között a foglalóként kikötött pénzösszeg átadottnak tekintendő, ha a kötelezett - a fedezettel bíró bankszámlája terhére - e pénzösszegre vonatkozóan a hitelintézetnek szóló banki átutalási megbízást a jogosultnak átadja [9/2001. (MK 147.) MNB rendelkezés 7. § (1)-(2) bek.].

Az elsőfokú bíróság részítéletében megállapított tényállás szerint a felperes a 2003. május 16-án kötött adásvételi szerződéssel megvásárolta az alperes tulajdonában álló, a sz.-i 2504/A/5. hrsz. alatt felvett, 842 m2 területű iroda megjelölésű, valamint társasházi közös tulajdonból hozzá tartozó 619/10 000 eszmei hányadnak megfelelő társasházi ingatlant 97 500 000 Ft vételárért. A felperes mint vevő kötelezettséget vállalt arra, hogy a vételárból 5 000 000 Ft-ot foglalóként a szerződés aláírásakor megfizet, amelyet 15 napon belül a vételár 10%-ára kiegészít. A teljes vételárat 2003. augusztus 15-éig volt köteles az alperes számlájára átutalni. A felek megállapodtak abban, hogy 15 napot meghaladó fizetési késedelem esetén az alperest az elállás joga megilleti és kártérítést követelhet.

A szerződés aláírásakor a felperes 5 000 000 Ft-ot kifizetett. Az alperes 2003. június 2-ai teljesítési határidővel 4 750 000 Ft foglalóra vonatkozó számlát helyettesítő okmányt állított ki, az összeget a felperes átutalta. A hátralékos vételárat az erre megszabott határidő lejártáig nem fizette meg, ezért az alperes 2003. szeptember 23-án az adásvételi szerződéstől elállt.

A felperes a keresetében előadta, hogy az alperes részére utóbb megfizetett 4 750 000 Ft vételár-előlegnek minősül, ezért az általa kifizetett 9 750 000 Ft-ból 4 750 000 Ft, ennek kamatai és a perköltségek megfizetésére kérte az alperest kötelezni. Az alperes a kereset elutasítását kérte. Marasztalása esetére kártérítésre alapított beszámítási kifogást terjesztett elő.

Az elsőfokú bíróság részítéletében az alperest 4 750 000 Ft-ban, annak kamataiban, valamint 522 500 Ft perköltségben marasztalta. Kifejtette, hogy a Ptk. 243. §-ának (1) bekezdése szerint a foglalót a szerződés megkötésekor a szerződés megkötése jeléül kell átadni. A felek szerződésének az a része, amely a felperest 4 750 000 Ft-nak a szerződés megkötése után történő átadására kötelezi a Ptk. 243. §-ának (1) bekezdésébe ütközik és mint ilyen a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése értelmében semmis. A 4 750 000 Ft-ot vételár-előlegként kell kezelni. Az ekként átutalt összeg az alperes szerződéstől való elállása folytán a Ptk. 320. §-ának (1) bekezdése és a 319. §-ának (3) bekezdése szerint a felperesnek visszajár. Az alperes kártérítésre alapított beszámítási kifogásának tárgyalását a keresettől elkülönítette.

A másodfokú bíróság az alperes fellebbezése folytán hozott ítéletében az elsőfokú bíróság részítéletének nem fellebbezett részét nem érintve, fellebbezett rendelkezését megváltoztatta és a keresetet elutasította. Kifejtette, hogy a kialakult bírói gyakorlat az átadott pénzösszeg rendeltetését tekinti olyan lényeges szempontnak, amely alapján az előlegnek avagy foglalónak minősül. Az nem volt vitás a felek között, hogy az egész összeget foglalónak minősítették. Nem találta jogszabályba ütközőnek és ezáltal semmisnek azt a szerződéses kikötést, miszerint a felperes foglalónak minősített pénzösszeget nem a szerződés megkötésekor, hanem a szerződésben vállalt módon utóbb átutalással teljesítette. Álláspontja szerint a felek a Ptk. 200. §-ának (1) bekezdése értelmében a foglaló átutalással történő későbbi átadásában megállapodhattak. A felperes nem tett olyan tényállítást, miszerint a szerződés megszűnéséért mindkét fél felelős, ezért a Ptk. 245. §-ának (1) bekezdése szerint a foglalót elveszíti. Az alperes ezért az átvett összeget visszafizetni részben sem tartozik.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság részítéletének helybenhagyását kérte. A másodfokú bíróság által elkövetett jogszabálysértést a Ptk. 243. §-ának (1) bekezdésében, valamint a Ptk. 200. §-ának (1) bekezdésében írtak megsértésében jelölte meg. Előadta, hogy a Ptk. 243. §-a (1) és (2) bekezdésében írt rendelkezések kógens jellegűek a vonatkozásban, hogy a foglalót a szerződés megkötésekor kell átadni. A feleknek a Ptk. 200. §-ának (1) bekezdésében írt szerződési szabadsága sem teszi lehetővé, hogy a foglaló átadásának időpontját a szerződés megkötését követő későbbi időpontban határozzák meg, illetve a foglaló részletekben való megfizetésében állapodjanak meg. E körben hivatkozott a Legfelsőbb Bíróságnak a Bírósági Határozatok 1993/106., valamint a 2004/463. számában közzétett eseti döntéseire. Előadta, hogy az állandósult bírói gyakorlat szerint a felek által a szerződés megkötését követően átadott pénzösszeg nem minősül foglalónak.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban tartását kérte. Előadta, hogy a felek a szerződésben a vételár 10%-át kitevő foglaló fizetésében állapodtak meg, amelyet a felperes két részletben teljesített. Az a körülmény, hogy a második részletet utóbb átutalással egyenlítette ki, az átutalt összeg foglaló jellegét, annak rendeltetését nem változtatta meg. Jogszabály a teljesítés fenti módjának alkalmazását nem tiltja, így nincs annak jogi akadálya, hogy a felek a foglaló megfizetésére rövid későbbi határidőben megállapodjanak. E gyakorlat alkalmazását indokolják a pénzforgalomról szóló jogszabályok is.

Amennyiben a bíróság nem fogadja el, hogy a vitás összeg foglalónak minősül, kérte annak megállapítását, hogy azt kötbérként megtarthatja.

Végezetül sérelmezte a részítélet meghozatalát és a beszámítási kifogásának elkülönített elbírálását is.

Ha a bíróság úgy ítéli meg, hogy a vitás összeg vételárelőlegnek minősül, mindkét fokú ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára, valamint arra történő utasítását kérte, hogy a keresettel együttesen bírálja el az általa előterjesztett kifogást is.

Az alperes a jogerős ítélet hatályban tartását kérte.

A Legfelsőbb Bíróság eljáró tanácsa az 1997. évi LXVI. törvény 29. §-ának (1) és (2) bekezdése alapján abban a kérdésben, hogy a szerződésben foglalóként kikötött pénzösszegnek utóbb átutalással történő teljesítése minősíthető-e szerződést biztosító mellékkötelezettségnek - a per tárgyalásának felfüggesztése mellett - jogegységi eljárást kezdeményezett, mivel el kívánt térni a korábbi joggyakorlattól. A Legfelsőbb Bíróság az ügyben mellőzte a jogegységi határozat meghozatalát, mert álláspontja szerint a korábbi joggyakorlat megfelel a hatályos jogszabályoknak.

A felülvizsgálati kérelem a következők szerint alapos.

A Legfelsőbb Bíróság jogsértőnek találta a felülvizsgálattal támadott másodfokú ítéletet. A Ptk. 243. §-ának (1) bekezdése értelmében a szerződés megkötésekor a kötelezettségvállalás jeléül foglalót lehet adni. A Ptk. 243. §-ának (1) bekezdése nem határozza meg a foglaló fogalmát, azt viszont egyértelműen kimondja, hogy foglalónak csak a szerződéskötéskor átadott pénzösszeg minősül feltéve, hogy azt a felek kifejezetten foglalóként adták, illetve vették át vagy az átadott összegnek ez a jellege a körülményekből kétségtelenül megállapítható. Abból, hogy a foglaló a kötelezettségvállalást jelöli szintén az következik, hogy foglalónak csak a szerződéskötéskor átadott dolgot vagy pénzösszeget lehet minősíteni. A foglaló adásához fűződő joghatásokra a Ptk. 245. §-ából lehet következtetni nevezetesen, foglaló a biztosíték szerepét is betölti. Végezetül kárátalányként is szolgál, mert felmenti a szerződő felet a szerződés meghiúsulásából eredő kárának bizonyítása alól. A foglaló adása tehát reálszerződés, a foglaló adására vonatkozó megállapodás kötelmi jogi jogviszonyt nem keletkeztet. Ezért ha az ígért foglalót a szerződés megkötésekor nem adták át, azt utóbb nem lehet kikövetelni, sőt az ilyen - a szerződés megkötése után átadott - pénzösszeg nem is minősül foglalónak. A felek szerződéskötési szabadsága nem terjed ki arra, hogy foglalónak minősítsenek olyan pénzösszeget, amelyhez a jogszabályban írt joghatás nem fűződik.

A foglaló akkor tekinthető átadottnak, ha egyértelmű, hogy a foglaló feletti rendelkezés az átvevőt illeti meg.

A foglaló átadása tehát nemcsak készpénzben történhet. A felek megállapodhatnak a foglaló banki átutalással történő teljesítésében. A foglalónak megfelelő pénzösszegre szóló kitöltött banki átutalási megbízás átadásával, amelyet az átvevő jogosult az átadó bankjához benyújtani, megvalósítható a foglaló szerződéskötéskori átadása. Amennyiben az átadó számláján a foglaló kiegyenlítéséhez a kellő fedezet biztosított, az a szerződés megkötésekor átadottnak tekintendő. A perbeli esetben azonban kitöltött átutalási megbízás átadására a felperes részéről nem került sor, ezért nem lehet a felperes által utóbb átutalt 4 750 000 Ft-ot foglalónak minősíteni. Helytállóan döntött ezért az elsőfokú bíróság akként, hogy az alperes az átvett összeget mint vételárelőleget a Ptk. 319. §-ának (3) bekezdése és 320. §-ának (2) bekezdése alapján köteles a felperesnek visszafizetni.

Nem fogadta el a Legfelsőbb Bíróság az alperes jogi álláspontját, miszerint az átvett 4 750 000 Ft-ot kötbérként jogosult megtartani. A Ptk. 243. §-ának (1) bekezdése szerint a kötelezett meghatározott pénzösszeg fizetésére kötelezheti magát arra az esetre, ha olyan okból, amelyért felelős nem vagy nem szerződésszerűen teljesít. Tény, hogy kötbér kikötésére a kötbér szóhasználat alkalmazása nélkül is sor kerülhet, de a feleknek a kötbér kikötésére vonatkozó határozott szándékának a megállapodásból ki kell tűnnie. Bár a Ptk. 243. §-ának (1) és (2) bekezdésében szabályozott foglaló és a 246. §-ában írt kötbér egyaránt szerződést biztosító mellékkötelezettség vállalását jelentik, közöttük azonban lényeges különbségek találhatók. A Ptk. hivatkozott 246. §-ának (1) bekezdése szerint a kötbér a szerződés megkötése után fizetendő pénzösszeg az esetben, ha a kötelezett a szerződést nem, - vagy nem szerződésszerűen teljesíti. A kötbér tehát a szerződésben vállalt kötelezettség maradéktalan teljesítésére ösztönöz és a szerződésszegéstől visszatartó hatást fejt ki. A kötbérfizetési kötelezettséget vállaló szerződő félnek a szerződéskötéskor nincs fizetési kötelezettsége. A kötbért akkor tartozik utólag megfizetni, ha neki felróható okból megszegi a szerződést.

Ezzel szemben a foglalót a szerződés megkötésekor adják és csak a teljesítésnek valamelyik fél hibájából bekövetkező lehetetlenülése esetén tölti be a szankció, illetőleg a kárátalány szerepét. A perbeli esetben a felperes a szerződés biztosítására szolgáló pénzösszeget annak megkötésekor ígérte átadni - és részben át is adta -, ezért az alperes alappal nem állíthatja, hogy a szerződésben 4 750 000 Ft tekintetében kötbér kikötése történt.

A Legfelsőbb Bíróság megítélése szerint az elsőfokú bíróság nem követett el eljárási szabálysértést azzal, hogy az ügyben a Pp. 213. §-ának (2) bekezdése értelmében részítéletet hozott. A hivatkozott jogszabályhely szerint a bíróság egyes kereseti kérelmek felől vagy a kereseti kérelemnek önállóan elbírálható egyes részei felől részítélettel is határozhat, ha ebben a vonatkozásban további tárgyalásra nincs szükség, és ha a többi kereseti kérelem vagy a beszámítási kifogás eldöntése végett a tárgyalást el kell halasztani. A részítélet meghozatalához nem kell a fél kérelme, a bíróság belátása szerint hoz részítéletet, ha annak a jogszabályban írt előfeltételei fennállnak. A Legfelsőbb Bíróság 3/2000. PJE számú jogegységi határozata szerint a bíróság részítélettel a kereset egészét is elbírálhatja, ha az alperes beszámítási kifogása miatt a tárgyalás elhalasztása szükséges. A jogegységi határozat indokolása szerint a részítélet hozatala a bíróság belátásától függ, a konkrét körülmények mérlegelésével kell döntést hozni abban a kérdésben, hogy részítélet esetén nem sérül-e szükségtelenül a beszámítási kifogást előterjesztő alperesnek a szemben álló követelések együttes elbírálásához fűződő érdeke. Az elsőfokú bíróság e körülményeket megfelelően mérlegelte, a felülvizsgálati eljárásban felülmérlegelésnek nincsen helye.

A kifejtettekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 213. §-ának (2) bekezdése alapján hozott részítéletében a másodfokú bíróság ítéletét a Pp. 275. §-ának (4) bekezdése szerint hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróság részítéletét helybenhagyta.

(Legf. Bír. Gfv. IX. 30.252/2006.)