Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1985.2.81 I. Ha az eredetileg szabadkasszás egységben a szoros elszámolás feltételei megvalósultak, és a bevétel elszámoltatása ennek megfelelően történt, az egység dolgozóit a leltárhiányért nem teheti anyagi felelősség [5/1972. (III. 16.) BkM sz. r. 1. §].

II. Ha a munkáltató a szabadkasszás egységben a leltáridőszak alatt valamely dolgozót az egység vezetőjének és helyettesének hozzájárulása nélkül alkalmazott, az egység anyagilag felelős dolgozói a leltárhiányért nem tehetők felelőssé [2/1968. (I. 16.) Korm. sz. r. 3. § (3) bek. d) pont].

III. A munkaügyi vitát eldöntő szerv a munkáltató által alkalmazott felelősségi forma helyett más felelősségi formára nem térhet át [2/1968. (I. 16.) Korm. sz. r. 7. §].

IV. A munkaügyi bíróság a munkaügyi döntőbizottság határozatát csak erre irányuló kereseti kérelem esetén bírálhatja felül [Pp. 2. § (1) bek., 349. § (1) bek., 350. §, 356. § (3) bek.].

Az I. rendű alperes üzletvezetője, a II. rendű alperes üzletvezető-helyettese volt a felperes többszemélyes, szabadkasszás, önkiszolgáló rendszerű élelmiszer boltjának. Az alperesek az üzlet vezetését 1983. április 10-én vették át. Az 1983. április 11-én kelt nyilatkozatukban a 2/1968. (I. 16.) Korm. számú rendelet 2. §-ának b) pontja alapján a boltban keletkező leltárhiányért teljes anyagi felelősséget vállaltak, és hozzájárultak T. R. és Cs. Z-né beosztott dolgozókként való alkalmazásához is.

A boltban az 1983. április 10-től 1983. július 14-ig terjedő leltáridőszakban 17 256 forint áruhiány és 177 forint göngyöleghiány keletkezett.

A leltárhiányra tekintettel a felperes igazgatóságának elnöke az 1983. augusztus 31-én hozott határozatával az I. rendű alperest 9997 forint, a II. rendű alperest 7436 forint leltárhiány megfizetésére kötelezte.

Az alperesek a határozat ellen kérelemmel fordultak a munkaügyi döntőbizottsághoz, amelyben a leltárhiány megfizetésének kötelezettsége alól való mentesítésüket kérték. Arra hivatkoztak, hogy a leltárhiány rajtuk kívülálló okokból következett be, mert az üzletben nincsenek ellenőrző tükrök, és az eladói létszám nem volt teljes, a boltot lényegében ketten vezették. Kérték figyelembe venni szakmai gyakorlatlanságukat, és az előírt káló maximális mértékűre történő felemelését.

A munkaügyi döntőbizottság a határozatával a megtérítendő leltárhiány összegét 16 251 forintra csökkentette, és ennek az összegnek 50-50 %-ában állapította meg az alperesek megtérítési kötelezettségét.

A munkaügyi döntőbizottság határozata ellen a felperes nyújtott be keresetet a munkaügyi bírósághoz. A döntőbizottság határozatának megváltoztatását és az alpereseknek a 16 251 forint leltárhiány megfizetésére való kötelezését a munkabérük arányában kérte. Vitatta, hogy a leltárhiány az ellenőrző tükör hiánya és a létszámhiány miatt keletkezett.

A munkaügyi bíróság az ítéletével elutasította a felperes keresetét, a munkaügyi döntőbizottság határozatát, valamint a felperes megtérítési határozatát megváltoztatta, és mentesítette az alpereseket a leltárhiány megfizetésének kötelezettsége alól. Ezzel szemben úgy határozott, hogy az alperesek a leltárt követő 12 hónapban nem részesülhetnek prémiumban, illetőleg jutalékkiegészítésben, és nem kaphatnak a leltárhiány mértékéig év végi részesedést.

Ítélete indokolásában megállapította, hogy az alperesek - nem szűkített funkcióval - rendeltetésszerűen használtak pénztárgépet. A pénztárgép ellenőrző szalagjának felhasználásával naponként volt pénztárzárás. E tényre tekintettel a 15/1980. (IX. 30.) BkM számú rendelettel módosított 5/1972. (III. 16.) BkM számú rendelet 1. §-ának (3) bekezdése alapján a bolt szoros elszámolású, ezért csak a 2/1968. (I. 16.) Korm. számú rendelet 7. §-ának (1) bekezdésében meghatározott jogkövetkezmények alkalmazása jöhet szóba.

A munkaügyi bíróság ítélete ellen a felperes fellebbezett. Álláspontja szerint az alperesek mint szabadkasszás üzlet vezetői a felelősségvállaló nyilatkozatuknak megfelelő leltárfelelősséggel tartoznak.

A megyei bíróság az ítéletével helyben hagyta a munkaügyi bíróság ítéletét. Kifejtette, hogy az alperesek által vezetett üzlet szoros elszámolású, mert az alperesek a pénztárgépet nem szűkített funkcióval használták.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!