Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

5/1972. (III. 16.) BkM rendelet

a szabadkasszás kiskereskedelmi és vendéglátó egységekről

1. §

(1) A rendelet hatálya a belkereskedelmi ágazathoz tartozó valamennyi állami vállalat, szövetkezet és ezek társulásai, valamint társadalmi szerv kiskereskedelmi, vendéglátó tevékenységet folytató szabadkasszás egységére kiterjed, függetlenül azok üzemeltetői alárendeltségétől.

(2) Szabadkasszásnak tekintendő az a kereskedelmi vagy vendéglátó egység, amelynek vezetőjét a napi bevétel befizetési kötelezettség mellett csak leltár alapján számoltatják el. Az egység szabadkasszás jellegét az ellenőrzésre alkalmazott módozatok (6. §) egyike sem szünteti meg.

(3) A belkereskedelmi miniszter a rendelet egyes rendelkezése alól az eltérő üzemeltetési sajátosságokkal rendelkező egységeknél felmentést adhat.

2. §

(1) Szabadkasszás elszámolásban működő egységeket - a (2)-(4) bekezdésben foglalt rendelkezések keretei között - a vállalat igazgatója (a szövetkezet igazgatósága, illetőleg vezetősége) jelöli ki, tekintettel a lakosság ellátásához, a gazdasági követelményekhez és a társadalmi tulajdon védelméhez fűződő érdekekre.

(2) Az alábbi egységeket szabadkasszás elszámolásúnak kijelölni csak a következő létszámhatárig szabad:

* A 6/1969. (V. 13.) BkM rendelet 1. számú mellékletének jelzőszámai.

(3) A létszámhatár megtartása a törvényes munkaidőhöz igazodó műszakonként kötelező. Létszámon a dolgozói létszámot kell érteni és abba a tanulók, a zenészek és énekesek kivételével minden alkalmazottat (tagot) - a vezető hozzátartozóját is - be kell számítani. Az egy-műszakot meghaladó nyitvatartás esetén a dolgozói létszámhatár arányosan emelhető, de az egységben egyidőben dolgozók száma a (2) bekezdésben előírt felső határt nem haladhatja meg. A szabadkasszás egységek mozgóárust és kitelepülésen dolgozót csak a (2) bekezdésben meghatározott létszámhatáron belül foglalkoztathatnak. Szombaton és munkaszüneti napokon a vállalat igazgatója (szövetkezet igazgatósága, illetőleg vezetősége) a vendéglátóipari egységek és a zöldség-gyümölcsboltok létszámát kisegítők alkalmazásával legfeljebb 30%-kal növelheti.

(4) Az alábbi egységek szabadkasszás elszámolásra nem jelölhetők ki:

- az áruházak,

- az ABC áruházak és az ABC kisáruházak,

- a több értékesítőhellyel működő vendéglátó egységek, ide nem értve az egy helyiségben levő presszós kisvendéglők [(2) bek. X 64],

- éttermi söntések,

- bárok (éjszakai nyitvatartással),

- szállodák,

- campingek.

(5) Az áruházak büféi és presszói, valamint a 4/1968. (III. 11.) BkM rendelet 5. § a) pontjában meghatározott önelszámoló áruházak egyes osztályai szabadkasszás elszámolási rendszerben is üzemeltethetők. A szoros elszámoltatású vendéglátó egység és zöldség-gyümölcsbolt szabadkasszás elszámolással is szervezhet kitelepülést és mozgóárusítást.

3. §

(1) A szabadkasszás egységként üzemeltetett helyiség, valamint az egység álló- és forgóeszköze a vállalat, illetve a szövetkezet tulajdona, bérleménye. Fenntartása és karbantartása a vállalat (szövetkezet) kötelessége.

(2) Az egységben nem vállalat (szövetkezet) tulajdonát képező és az egység bizonylatolt készletébe nem tartozó árut tartani nem szabad.

4. §

(1) A szabadkasszás egység dolgozói a vállalat (a szövetkezet) alkalmazottai, illetőleg a mezőgazdasági szövetkezet tagjai.

(2) Szabadkasszás egység vezetőjeként, helyetteseként az alkalmazható, aki

a) büntetlen előéletét hatósági erkölcsi bizonyítvánnyal.

b) alkalmasságát működési bizonyítvánnyal [9/1968. (IX. 4.) BkM rendelet] tanúsítja,

c) szakmai (boltvezető, eladó, szakács, cukrász, felszolgáló stb.) képesítéssel és 5 éves szakmai vagy szakmába vágó gyakorlattal rendelkezik, kivéve ha - szakképesítéssel rendelkező jelentkező hiányában - a képesítés, illetőleg szakmai gyakorlat alól a felügyeleti, vagy szövetkezetnél az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv vezetőjétől felmentést kapott.

(3) A szabadkasszás egység vezetőjét az alkalmazási feltételekkel rendelkező személyek közül nyilvános pályázat alapján a vállalat igazgatója (szövetkezet igazgatósága, vezetősége) választja ki. A szabadkasszás egység vezetésére szóló megállapodás időtartama legfeljebb 3 év. A nyilvános pályázatot 3 évenként meg kell ismételni. A pályázaton a szóban forgó egység vezetője is részt vehet. Az egység korábbi vezetőjét a pályázókkal azonos ajánlata esetén előnyben kell részesíteni, ha működése során az üzlet forgalmát és jövedelmezőségét növelte, valamint működése ellen az ellenőrzés során - társadalmi tulajdon vagy a fogyasztók érdekét sértő magatartása vagy ennek a rendeletnek megszegése miatt - írásban foglalt kifogás vagy szabálytalanság nem merült fel. Az új pályázók közül azt kell előnyben részesíteni, aki a vállalat számára az egység forgalmának és jövedelmezőségének növelésére a legkedvezőbb ajánlatot teszi. Pályázó hiányában a gazdálkodó szerv vezetője gondoskodik a szabadkasszás elszámolású egység üzemeléséről.

(4) Az egységvezető 90 napnál nem hosszabb ideig tartó akadályoztatásakor (betegség, szabadság stb.) - helyettes hiányában - ideiglenes vezetőt jelöl ki a vállalat igazgatója (a szövetkezet igazgatósága, illetőleg vezetősége).

(5) A szabadkasszás egység vezetőjét más egység vezetésével megbízni, vagy más egységben egyidejűleg foglalkoztatni nem szabad.

(6) A szabadkasszás egységek vezetőinek és helyetteseinek anyagi érdekeltségi rendszerét (jutalékrendszerét) a vállalati jövedelmezőség növelése érdekében úgy kell kialakítani, hogy az az egység forgalmának és nyereségének fokozására, továbbá az üzemi költséggazdálkodás kedvező alakulására ösztönözzön. Az anyagi ösztönzés rendszerét a 2/1972. (II. 19.) BkM rendelet alapján a kollektív szerződésben, illetőleg a szövetkezeti munkarendben kell rögzíteni.

5. §

(1) A szabadkasszás egység vezetője az értékesítési választék bővítése érdekében a vállalat igazgatójának (szövetkezet igazgatóságának, vezetőségének) előzetes írásbeli engedélye alapján - a vonatkozó elszámolási, bizonylatolási rendelkezések megtartásával - árut, nyersanyagot közvetlenül is vásárolhat.

(2) Közvetlen beszerzésnek tekintendő az üzletvezetők saját kezdeményezésére a napi bevétel terhére vásárolt áru, nyersanyag.

(3) Közvetlen beszerzés csak akkor engedélyezhető, ha az a vállalat (szövetkezet) számára gazdaságosabb, vagy ha olyan termékről van szó, amelynek beszerzése az árufedezet szempontjából korlátozott. A közvetlenül beszerezhető áruk körét és mértékét írásbeli engedélyben kell meghatározni.

(4) Az (1) bekezdés körébe eső árut csak a vállalat (szövetkezet) pénzeszközeiből - az előírásoknak megfelelően - szabad beszerezni. A közvetlenül beszerzett áru is a vállalat (szövetkezet) tulajdona.

(5) Az engedélyt meghaladó közvetlen árubeszerzés büntetőjogi és szabálysértési következményeire a Magyar Népköztársaság Büntető Törvénykönyvéről szóló 1961. évi V. törvény, illetőleg a szabálysértésekről szóló 1968. évi I. törvény és az egyes szabálysértésekről szóló 17/1968. (IV. 14.) Korm. rendelet rendelkezései az irányadók.

6. §

(1) A szabadkasszás egységet üzemeltető vállalat (szövetkezet) köteles az egység működésének - vendéglátás körében az osztálybasorolásnak megfelelő - színvonalát, gazdálkodását, a létszámhatárokra, az árubeszerzésre, a társadalmi tulajdon és a fogyasztók érdekének védelmére vonatkozó rendelkezések megtartását rendszeresen és folyamatosan ellenőrizni.

(2) A belső ellenőrzés keretében a szabadkasszás egységeknél a következő ellenőrzések kötelezők:

a) évenként legalább két alkalommal elszámoltató leltárt kell felvenni,

b) a 2. § (2) bekezdésben felsorolt szabadkasszás egységekben, ahol a havi forgalom - éves átlagban - az ötvenezer forintot meghaladja, évenként legalább egyszer szoros elszámolást kell bevezetni olyan időtartamra, amely a bevétel és az arra kiható tényezők megítélésére alapot nyújt. A szoros üzemelés időtartama alatt a pénztárosi teendőket általában az ellenőr vagy a vállalati központ ezzel megbízott dolgozója látja el. Azokban a kisebb szabadkasszás egységekben, ahol a pénztárgép elhelyezése, vagy a blokkolás nem oldható meg, évenként legalább egyszer személyes megfigyeléssel kell a bevételt ellenőrizni.

(3) A vállalati belső, valamint az illetékes hatóságok ellenőrzési módszereire a rendeletnek - a Kereskedelmi Értesítőben közzétett - mellékletében foglaltak az irányadók.

7. §

(1) Szabálytalanság észlelésekor a szabadkasszás egység visszaélést elkövető dolgozója ellen - a cselekmény súlyától és jellegétől függően - büntető vagy szabálysértési feljelentést kell tenni, illetőleg a fegyelmi eljárást le kell folytatni. A dolgozó munkaviszonyával kapcsolatosan a 4/1972. (III. 16.) BkM rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) A vállalati kollektív szerződésben meghatározott felelős beosztású dolgozók a jelen rendelet 6. §-ában foglalt ellenőrzési feladataik elmulasztása esetén a Mt. V. 95. § (1) bek. b) pontja, szövetkezeti tagoknál az 1971. évi III. tv. 85. § (2) bekezdése szerint felelnek (anyagilag felelősek).

8. §

(1) E rendelet kihirdetésének napján lép hatályba és ezzel egyidejűleg a 85/1965. (K É 24.) BkM és az azt módosító 30/1966. (K É 8.) BkM számú, valamint a 77/1966. (K É 27.) BkM utasítások, továbbá a 18/1969. (XII. 11.) BkM rendelettel hatályban fenntartott 13/1960. (Sz É III. 11.) SZÖVOSZ Eln. utasítás hatályát veszti.

(2) A pályázatot, ha a szabadkasszás egység vezetője a 4. § (2) bekezdésben előírt feltételekkel rendelkezik, a rendelet hatálybalépésétől számított három éven belül, ellenkező esetben hat hónapon belül kell meghirdetni.

(3) A rendelet hatálybalépésekor szabadkasszás elszámolásban üzemelő egységeket, ide értve a szezonálisan üzemelő egységeket is - ha a rendelet rendelkezéseinek nem felelnek meg - a hatálybalépést követő három hónapon belül szoros számadás alá kell vonni, illetőleg a törvényes feltételeknek megfelelően kell átszervezni.

Szurdi István s. k.,

belkereskedelmi miniszter