Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2001.515 A személyhez fűződő jogok megsértését jelenti a tanuló származása, népcsoporthoz tartozása miatti hátrányos megkülönböztetése [Ptk. 76. § (1) bek., 84. § (1) bek. a) és e) pont, 355. § (1) bek., Pp. 9. § (2) bek.].

A jogerős ítélet megállapította: az alperes megsértette a felperesek személyhez fűződő jogát azzal, hogy "a hátrányos megkülönböztetés tilalmába ütköző módon az általa fenntartott B. E. Általános Iskolában 1999. június 15. napján a felperesek ballagtatása külön történt és általános iskolai tanulói jogviszonyuk fennállása alatt a tornaterem használata számukra nem volt biztosított." Kötelezte továbbá az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a tizenhárom kiskorú felperesnek személyenként 100 000 forint nem vagyoni kártérítést.

A jogerős ítélet által megállapított tényállás szerint a B. E. általános iskola fenntartója az alperesi önkormányzat. A felperesek valamennyien a cigány (roma) népcsoporthoz tartozó gyermekek, akik az általános iskolai tanulmányaikat ebben az iskolában végezték. A felperesek közegészségügyi okra hivatkozással teljes iskolai tanulmányaik alatt el voltak tiltva a tornaterem használatától. Általános iskolai tanulmányaik befejezésekor pedig az iskola elhatározta, hogy ballagtatásuk a "magyar" tanulóktól elkülönítetten történjen.

Bár a gyermekek és szüleik ez ellen tiltakoztak, az iskola a külön ballagtatást kötelezővé tette azzal, hogy akik a külön ballagáson nem vesznek részt, nem kaphatnak általános iskolai tanulmányaik befejezést igazoló bizonyítványt. Ilyen körülmények hatására a felperesek, mint a 8/A. osztály tanulói 1999. június 15-én a magyar gyermekektől eltérő időpontban ballagtak.

E tényállás alapján a jogerős ítélet megállapította, hogy az alperes azzal, hogy eltűrte az általa fenntartott iskolában azt a gyakorlatot, hogy a cigány gyermekek a tornatermet nem használhatták, illetve az iskola tanulóitól elkülönítetten ballagtak, megsértette a felpereseknek a Ptk. 76. §-ában védett személyhez fűződő jogát. Ezért a Ptk. 84. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján a jogsértést megállapította és a Ptk. 84. §-a (1) bekezdésének e) pontja, illetve a Ptk. 355. §-ának (1) bekezdése alapján kötelezte az alperest a gyermekek javára személyenként 100 000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére. A jogerős ítélet nem fogadta el az alperes védekezését, mely szerint a fenti megkülönböztető intézkedések megtételét közegészségügyi előírásokra visszavezethető kényszer indokolta. Megállapította továbbá, hogy a felpereseket a diszkriminatív intézkedések hátrányosan érintették, amely indokolta nem vagyoni kártérítés megítélését.

A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, kérve annak hatályon kívül helyezését és a felperesek keresetének az elutasítását. Az alperes felülvizsgálati álláspontja szerint a jogerős ítélet nem értékelte megfelelően az alperesnek azt a védekezését, hogy intézkedése közegészségügyi szempontból indokolt volt és csak az egészségügyről szóló 1972. évi II. tv. elvárásainak tett eleget. A per alapjává tett ombudsmani jelentés sem állapított meg az ügyben jogsértést. Nem foglalkozott a jogerős ítélet azzal sem, hogy a diszkriminatív intézkedés más tekintetben a magyar gyermekek személyhez fűződő jogát védte. Vitatta ezért, hogy a Ptk. 76. §-át megsértette volna, állítva, hogy a jogerős ítélet alkalmas lehet a személyhez fűződő jog védelmére, de nem oldja meg a perben fel tárt, a felperesek kedvezőtlen életkörülményeiből eredő alapvető problémát.

A felperesek a jogerős ítélet hatályban való fenntartását kérték.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alaptalan. A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275. §-ának (2) bekezdése alapján kizárólag a felülvizsgálati kérelem keretei között, azaz a felülvizsgálati kérelemben állított jogszabálysértés vizsgálatára korlátozva bírálta felül.

A Ptk. 76. §-ának (1) bekezdése szerint a személyhez fűződő jogok sérelmét jelenti különösen a magánszemélyek bármilyen hátrányos megkülönböztetése, nemük, fajuk, nemzetiségük vagy felekezetük szerint.

A nem vitás tényállás szerint a felperesek - esetenkénti tetűvel való fertőzöttségük miatt - a tanulók számára fenntartott tornatermet nyolc éven keresztül nem látogathatták, illetve az iskola korábbi gyakorlatától is eltérően a felpereseket, mint az ún. cigány osztály tagjait külön ballagtatták a végzős "magyar" diákoktól.

Helyesen állapította meg a jogerős ítélet, hogy a felpereseknek az iskola tanulóitól ilyen módon való elkülönítése a felperesek tekintetében hátrányos megkülönböztetés volt, amely nem függetleníthető a felperesek származásától, nemzetiségétől, egy népcsoporthoz tartozásától és önmagában nem magyarázható az egyes roma gyermekek esetenkénti fertőzöttségével. Az alperes által a per során hivatkozott, korábban hatályban volt 1972. évi II. tv.-nek, illetve a 9/1972. (VI. 27.) EüM rendeletnek a közegészségügyre, illetve a járványügyre vonatkozó előírásai mind az alperesre, mind az iskolára, mind az egyes fertőzött diákokra tartalmaztak kötelező előírásokat, amit az alperesnek be kellett tartania, illetve tartatnia. Annak az intézkedésnek a jogszerűsége azonban, hogy az iskolában tanuló egyes roma származású gyermekek esetenkénti fertőzöttsége miatt (még ha ez a fertőzöttség időnként nagyarányú is volt) a roma származású gyermekek soha nem használhatták a tornatermet és különösen az, hogy az iskola tanulóitól elkülönítetten kötelezték őket ballagásra, nem állapítható meg. A hátrányos megkülönböztetés megállapítása szempontjából ezért közömbös, hogy az alperes, illetve az iskola a többi gyermek egészségét kívánta-e megvédeni a kifogásolt intézkedésekkel. Nem kétséges, hogy az iskolának minden tanuló jogait és érdekeit védenie kell, de ennek a kötelezettségének nem tehet eleget oly módon, hogy a többség védelme érdekében a kisebbséget rendszeresen hátrányos megkülönböztetéssel sújtja. A jogsértő magatartás elkövetése alól ez nem adhat felmentést.

Téves az alperesnek az az álláspontja is, hogy miután a kisebbségi jogok országgyűlési biztosának csatolt jelentése a történtek miatt jogsértést a felperesek, illetve általában a roma gyermekek vonatkozásában nem állapított meg, mentesíti az alperest a felelősség alól. A polgári perben eljáró bíróságot a Pp. 9. §-ának (2) bekezdése alapján ez az állásfoglalás nem köti, a személyiségsértést ettől függetlenül is megállapíthatta.

Amint arra a Legfelsőbb Bíróság a fentiekben már utalt, a bíróságnak a konkrét jogvitát kellett eldöntenie. Ennek során nem volt feladata a jogvita kialakulásához vezető társadalmi viszonyokat is minősíteni. A felülvizsgálati kérelem alapján ezért a Ptk. 76. §-ában védett jogok megsértését megállapító jogerős ítélet nem jogszabálysértő. Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Pfv. IV. 22.408/1999. sz.)