Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Debreceni Ítélőtábla Pf.21062/2017/5. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 78. §, 253. §, 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:43. §, 2:45. §, 2:49. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bírók: Árok Krisztián, Bakó Pál, Molnár Tibor Tamás

DEBRECENI ÍTÉLŐTÁBLA

Pf.I.21.062/2017/5. szám

A Debreceni Ítélőtábla a Dr. Deák József Sámuel Ügyvédi Iroda (címe, ügyintéző: dr. Deák József Sámuel ügyvéd) által képviselt felperes neve (címe) felperesnek - a Zelena Ügyvédi Iroda (címe, ügyintéző: dr. Zelena Gergely ügyvéd) által képviselt alperes neve (címe) alperes ellen személyhez fűződő jogok megsértése miatt indított perében a Miskolci Törvényszék 10.P.21.003/2017/10. számú ítélete ellen a felperes részéről 11. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t:

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja, és megállapítja, hogy az alperes megsértette a felperes névviseléshez fűződő jogát azzal, hogy 2017 januárjától 2017 júniusáig a X honlapon jogosulatlanul használta fel a felperes szervezeti egységei: a xb1, a xb2 és a xb3 Kutatóintézetek nevét

Az alperest a további jogsértéstől eltiltja, és kötelezi arra, hogy az ítélet jogsértést megállapító rendelkezését 15 napon belül tegye közzé a X honlapon oly módon, hogy a közlemény a közzétételtől számított hat hónapon keresztül a honlapon folyamatosan megtekinthető legyen.

Mellőzi az elsőfokú perköltségre és a feljegyzett kereseti illetékre vonatkozó rendelkezéseket.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 38 100 (harmincnyolcezer-egyszáz) forint elsőfokú és 6350 (hatezer-háromszázötven) forint másodfokú perköltséget, az államnak pedig - külön felhívásra - 36 000 (harminchatezer) forint elsőfokú és 48 000 (negyvennyolcezer) forint másodfokú eljárási illetéket.

Ez ellen az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

A felperes jogelődje (a továbbiakban: a felperes jogelődje) 2011-ben megszüntetésre került, annak jogutódja a felperes lett. A xb1, xb2 és xb3 Kutatóintézetek előbb a felperes jogelődjének, majd a felperesnek a szervezeti egységeiként működtek.

A felperes, annak jogelődje, továbbá ezek szervezeti egységei az alperessel soha nem létesítettek kutatás-fejlesztésre vagy egyéb gazdasági együttműködésre irányuló szerződéses jogviszonyt. Ennek ellenére az alperes az általa fenntartott X honlapon az alábbi tájékoztatót tette közzé:

"Garancia

Termékeink minőségének biztosítása érdekében kötöttünk együttműködési megállapodást a xb1 Kutatóintézettel. Az együttműködésünk eredményeként Közép-Európa legjobban felszerelt laboratóriuma a garancia, hogy megfelelő körülmények között, a legnagyobb körültekintéssel, a legjobb eszközökkel és a legmegfelelőbb alapanyagokból állítsuk elő termékeinket.

A xb1 Kutatóintézet 2006. július 1-jén alakult M-on, zöldmezős beruházásként. A kutatóintézet elsősorban a ......Egyetem Műszaki Anyagtudományi Karával áll közvetlen fizikai és szakmai kapcsolatban, de élő szálak fűzik a Y-hez, a .....Egyetemhez és a ......hez. A x-intézetek közül elsősorban a xb2-val és a xb3-val dolgozunk együtt.

Az intézet alapításának célja egy olyan magyar alkalmazott kutatóközpont létrehozása volt, amely közvetlen kapcsolatban áll a város, a régió, az ország (és persze az egész világ) anyaggyártó kis-, közép- és nagyvállalataival, velük együttműködésben olyan szellemi termékeket hoz létre új nanoszerkezetű anyagok és nanotechnológiák kifejlesztése formájában, amelyek a partnervállalatoknál hozzáadott értéket eredményeznek az eddig alkalmazott eljárásokhoz, illetve az eddig forgalmazott termékekhez képest. A kutatóintézet az Észak-magyarországi kis- és középvállalatok nanometrológiai bázisául is szolgál egyben, a kutatóintézet a ... Egyetem Nanotechnológiai Kihelyezett Tanszékének is háttérintézménye, alapul szolgálva a magyar anyagmérnöki oktatás nanotechnológiai szakirányának megindításához."

E tájékoztatót az alperes csak azt követően távolította el a honlapjáról, hogy erre őt a felperes 2017 januárjában két alkalommal is írásban szólította fel, ennek folytán az 2017. június 19. napján már nem volt elérhető a X weboldalon.

A felperes a módosított keresetében a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:51. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján annak megállapítását kérte, hogy az alperes megsértette a névhasználathoz fűződő személyiségi jogát azzal, hogy a honlapján a hozzájárulása nélkül feltüntette a szervezeti egységeinek nevét. A keresete kiterjedt arra is, hogy a bíróság a Ptk. 2:51. §-a (1) bekezdésének b) pontja alapján tiltsa el az alperest a további jogsértéstől, a Ptk. 2:51. §-a (1) bekezdésének c) pontja alapján pedig kötelezze őt az ítélet rendelkező részének a honlapján történő közzétételére úgy, hogy az e weboldalon hat hónapon keresztül folyamatosan megtekinthető legyen.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy bár a felperes felszólító leveleire tekintettel a sérelmezett tájékoztatást a honlapjáról eltávolította, ezzel a jogsértést nem ismerte el. Állította azt is, hogy a felperes jogelődjével valóban kötött együttműködési megállapodást, ezért a közlemény nem volt valótlan.

Az elsőfokú bíróság a fellebbezéssel támadott ítéletével a keresetet elutasította, kötelezte a felperest az alperes részére 10 000 Ft elsőfokú perköltség megfizetésére, továbbá megállapította, hogy 36 000 Ft feljegyzett illetéket az állam visel. A határozatát azzal indokolta, hogy a névviselési jog nem magát a nevet, hanem a személy egyéniesítéshez, másoktól való megkülönböztetéséhez fűződő jogosultságát védi (BDT2015.3326), így az azt a tilalmat testesíti meg, hogy a névtulajdonostól eltérő személy az adott névhez saját személyiségét jogtalanul vagy megtévesztő módon ne társítsa (BDT2014.3148). Ebből azt a következtetést vonta le, hogy a jogalkotó csak a név jogosulatlan használatát tekinti személyiségi jogsértésnek, azzal tehát, hogy az alperes a felperes és a jogelődje szervezeti egységeinek nevét a honlapján feltüntette, személyiségi jogsértést nem követett el, hiszen ezeket a neveket nem a saját maga megnevezésére használta. Ezért a sérelmezett tájékoztató még annak tükrében sem sértette meg a felperes névviseléshez fűződő jogát, hogy annak valóságtartalmát, azaz az együttműködési megállapodás megkötésének tényét az alperes nem bizonyította. A pervesztes felperest a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (1952. évi Pp.) 78. §-ának (1) bekezdése alapján kötelezte az alperes jogi képviselői munkadíjból álló perköltségének megfizetésére, megállapította ugyanakkor, hogy a személyes illetékmentes felperes helyett a feljegyzett kereseti illetéket az állam viseli.

A felperes fellebbezése elsődlegesen az elsőfokú bíróság ítéletének keresete szerint történő megváltoztatására, másodlagosan pedig annak hatályon kívül helyezésére és az elsőfokú bíróságnak a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára történő utasítására irányult. A 2/2010. (VI.28.) PK véleményre utalva kifejtette, hogy a kereseti kérelemhez kötöttség csak a követelés alapjául szolgáló tényálláshoz való kötöttséget jelenti, ezért az elsőfokú bíróságnak vizsgálnia kellett volna, hogy az alperes per tárgyává tett magatartása a névviselési jogon kívül nem sért-e más személyiségi jogot. Utalt ugyanakkor arra is, hogy a módosított kereseti kérelmében azért nem kérte a jóhírneve megsértésének megállapítását, mert arra az álláspontra helyezkedett, hogy nem tudná igazolni a sérelmezett tájékoztató jóhírnévsértő jellegét. Ettől függetlenül kiemelte, hogy az elsőfokú bíróság a keresettel egyezően maga is arra a következtetésre jutott, hogy a szervezeti egységeinek nevét feltüntető tájékoztatás valótlan volt, ez pedig érvelése szerint megsértette a névhasználathoz való jogát, amely tágabb, mint az elsőfokú bíróság által vizsgált névviselési jog. Sérelmezte, hogy az elsőfokú bíróság a bizonyítási kötelezettségre vonatkozóan téves tájékoztatást adott, hiszen a névhasználati jog megsértése körében tájékoztatta a feleket az 1952. évi Pp. 3. §-ának (3) bekezdésében foglaltakról, ehhez képest kizárólag a névviselési jog sérelmét vizsgálta. Utalt arra is, hogy az elsőfokú bíróság túlterjeszkedett az alperes ellenkérelmén, az alperes ugyanis a kereset elutasítását csak azért kérte, mert állította, hogy a sérelmezett közlés valós tényeken alapult, ezt azonban nem tudta igazolni, így a keresetnek helyt kellett volna adni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!