Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

280/B/1998. AB határozat

önkormányzati rendelet egyes rendelkezései alkotmányellenességének utólagos megállapítására és megsemmisítésére irányuló bírói kezdeményezés tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendelet egyes rendelkezései alkotmányellenességének utólagos megállapítására és megsemmisítésére irányuló bírói kezdeményezés tárgyában meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy Hajdúszoboszló Város Önkormányzatának a szociális igazgatás és szociális ellátások helyi szabályozásáról szóló, 1998. április 17-ig hatályban volt 7/1997. (III. 27.) számú önkormányzati rendelete 5. §-ának (5) és (6) bekezdései alkotmányellenesek, ezért azok a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság előtt 3.Pf.20 103/1998/2. szám alatt folyamatban lévő, közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indított perben nem alkalmazhatóak.

INDOKOLÁS

I.

A Hajdú-Bihar Megyei Bíróság az előtte 3.Pf.20 103/1998/2. szám alatt folyamatban lévő, közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indított perben az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény (a továbbiakban: Abtv.) 38. § (1) bekezdése alapján - az eljárás egyidejű felfüggesztése mellett - Hajdúszoboszló Város Önkormányzatának a szociális igazgatás és szociális ellátások helyi szabályozásáról szóló, a 17/1997. (VI. 19.) számú önkormányzati rendelettel kiegészített 7/1997. (III. 27.) számú önkormányzati rendelete (a továbbiakban: Ör.) 5. §-ának (5) és (6) bekezdései alkotmányossági felülvizsgálatát kezdeményezte.

Az alkotmánybírósági eljárást kezdeményező bíró szerint az Ör. fenti bekezdései ellentétesek a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvénynek (a továbbiakban: Szt.) a rendszeres szociális segélyre vonatkozó rendelkezéseivel, és így sértik az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésében foglalt azon szabályt, amely szerint: "A helyi képviselő-testület a feladatkörében rendeletet alkothat, amely nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal." A bíróság álláspontja szerint ugyanis az Ör. kifogásolt rendelkezései a rendszeres szociális segély folyósításának módjára vonatkozóan az Szt. 25. §, 32. § és 37/A.-37/G. §-aiban foglaltakkal ellentétben, törvényi felhatalmazás nélkül rendelik el a rendszeres szociális segély - bizonyos feltételek fennállása esetén - a jogosult helyett más személy vagy a Családsegítő Szolgálat részére történő folyósítását.

Alkotmánysértőnek tartja továbbá az eljárást kezdeményező bíró az Ör. támadott rendelkezéseit, mert az Szt. 47. §-ának (1) bekezdése szerint a képviselő-testület döntése alapján a pénzbeli ellátások közül kizárólag a lakásfenntartási támogatás, az átmeneti segély és a temetési segély nyújtható egészben vagy részben természetbeni szociális ellátás formájában, míg ugyanez a rendelkezés a rendszeres szociális segélyre, álláspontja szerint, nem alkalmazható.

Mindezekre tekintettel indítványozta a bíróság, hogy a kifogásolt rendelkezéseket az Alkotmánybíróság visszamenőleges hatállyal semmisítse meg.

II.

Az Ör. kifogásolt rendelkezései a következők voltak:

"5. §

(5) Amennyiben kétségesnek látszik, hogy a megállapított segély vagy támogatási összeg a célnak megfelelően kerül felhasználásra, a bizottság a jogosult helyett a teljes összeget átutalhatja más személy részére is, elszámolási kötelezettség előírása mellett. Ez esetben be kell szerezni a segély felvételére kijelölt személy büntetőjogi felelőssége tudatában tett nyilatkozatát, miszerint vállalja a kiutalt segélynek a jogosultra történő rendeltetésszerű felhasználását.

(6) Felkérheti a bizottság a Családsegítő Szolgálatot is, hogy gondoskodjon a segély rendeltetésszerű felhasználásáról. Ebben az esetben a segély összegét a családgondozó nevére kell kiutalni elszámolási kötelezettség mellett."

Az Alkotmánybíróság a rendelkező részben foglalt döntése meghozatalánál az Szt. következő rendelkezéseit vette alapul:

"25. § (1) A jogosult részére jövedelme kiegészítésére, pótlására pénzbeli szociális ellátás nyújtható.

(3) A települési önkormányzat szociális rászorultság esetén - a szociális alapellátás keretében - a jogosult számára időskorúak járadékát, munkanélküliek jövedelempótló támogatását, rendszeres szociális segélyt, lakásfenntartási támogatást, ápolási díjat, átmeneti segélyt állapít meg e törvényben, valamint az önkormányzat rendeletében meghatározott feltételek szerint (a továbbiakban együtt: szociális rászorultságtól függő pénzbeli ellátások).

32. §

(3) Ha e törvény másként nem rendelkezik, az önkormányzat rendeletben szabályozza az önkormányzati pénzbeli ellátások megállapításának, kifizetésének, folyósításának, valamint ellenőrzésének szabályait.

37/A. §

(1) A települési önkormányzat rendszeres szociális segélyt állapít meg annak a személynek, aki

a) a 18. életévét betöltötte, de aktív korú és munkaképességét legalább 67%-ban elvesztette, illetve vakok személyi járadékában részesül,

b) (hatályon kívül)

c) aktív korú nem foglalkoztatott,

feltéve, hogy megélhetése más módon nem biztosított.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában akkor nem biztosított a megélhetése

a) az (1) bekezdés a) pontjában megjelölt személynek, ha havi jövedelme, valamint családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 80%-át,

b) az (1) bekezdés c) pontjában megjelölt személynek, ha havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 70%-át, valamint családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 80%-át, és vagyona sem neki, sem családjának nincs.

(3) Az (1) bekezdés c) pontja alkalmazásában aktív korú nem foglalkoztatott személynek minősül az, aki a jövedelempótló támogatás folyósításának időtartamát kimerítette, illetőleg igazolja, hogy a rendszeres szociális segély iránti kérelme benyújtását megelőző három évben az illetékes munkaügyi központtal legalább két év időtartamig együttműködött, és keresőtevékenységet nem folytat, ide nem értve az Szt. 34. § (3) bekezdés d) pontja szerinti keresőtevékenységet.

(4) A családi jövedelem számításánál a rendszeres szociális segélyt igénylő részére a kérelem benyújtását megelőzően folyósított jövedelempótló támogatást figyelmen kívül kell hagyni.

37/B. §

(1) Nem állapítható meg rendszeres szociális segély annak

a) a személynek, aki

aa) egyéb rendszeres pénzellátásban részesül [4. § (1) bek. i) pont], kivéve, ha annak összege nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 37/A. § (1) bekezdésének a)-b) pontjában megjelölt személy esetében a 80%-át, a 37/A. § (1) bekezdésének c) pontjában megjelölt személy esetében pedig a 70%-át;

ab) előzetes letartóztatásban van, elzárás büntetését, illetve szabadságvesztés büntetését tölti;

b) az aktív korú nem foglalkoztatott személynek, aki

ba) a jövedelempótló támogatásra való jogosultságának időtartama alatt együttműködést nem vállalónak minősült a 34/A. § (1) bekezdése szerint,

bb) katonai szolgálatot teljesít.

(2) Ha a rendszeres szociális segély folyósítását katonai szolgalat teljesítése miatt az önkormányzat megszüntette, a rendszeres szociális segély ismételt megállapításakor nem kell vizsgálni a 37/A. § (3) bekezdése szerinti együttműködést a munkaügyi központtal, feltéve, hogy a rendszeres szociális segély iránti kérelem benyújtása a katonai szolgálat teljesítését követő 90 napon belül megtörtént.

37/C. §

(1) Az önkormányzat rendelete a rendszeres szociális segély folyósításának feltételeként az aktív korú nem foglalkoztatott személy esetében előírhatja a Családsegítő Szolgálattal vagy a kijelölt szociális intézménnyel való együttműködési kötelezettséget. Együttműködésen az ellátásban részesülő személy szociális helyzetéhez és mentális állapotához igazodó programban történő részvételt kell érteni.

(2) Az együttműködési programnak a rendszeres szociális segélyben részesülő személy és családja önfenntartó képességének szintentartására és fejlesztésére kell irányulnia. Együttműködési program különösen az egyéni képességeket fejlesztő vagy az életmódot formáló csoportos foglalkozáson, tanácsadáson való részvétel; a munkavégzésre történő felkészítő programokon való részvétel; a közcélú vagy az egyén környezetére irányuló munkajellegű tevékenység; a közhasznú foglalkoztatás.

(3) Az önkormányzat rendeletben szabályozza a) az együttműködés eljárási szabályait,

b) az együttműködési programok típusait,

c) az együttműködési kötelezettség megszegésének következményeit."

III.

A bírói kezdeményezés az alábbiak szerint megalapozott:

1. Az Szt. fenti rendelkezéseinek egybevetéséből megállapítható, hogy a törvényalkotó a szociális rászorultságtól függő pénzbeli ellátások egyikeként határozza meg a rendszeres szociális segélyt, amelynek jogosultjai, a törvényben meghatározott feltételek mellett, azok a felnőtt korú rokkantak, a vakok személyi járadékában részesülők, valamint az aktív korú nem foglalkoztatottak, akiknek a megélhetésük más módon nem biztosított.

Az Szt. rendszeres szociális segélyre vonatkozó rendelkezéseit az 1996. évi CXXVIII. törvény 7. §-a iktatta törvénybe. 1997. január elsejét megelőzően ugyanis, bár a rendszeres szociális segély megállapítása már ekkor is az önkormányzatok kötelező feladat- és hatáskörébe tartozott, a segélyezés feltételeit az azóta már hatályon kívül helyezett 2/1969. (V. 4.) EüM rendelet szabályozta.

2. A helyi önkormányzatok jogalkotási hatáskörének terjedelmét az Alkotmány, illetőleg a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) határozza meg. A képviselő-testület rendeletalkotási jogköréről az Alkotmány 44/A. § (1) bekezdésének a) pontja, valamint (2) bekezdése rendelkezik. A 44/A. § (1) bekezdés a) pontja a helyi önkormányzat alapjogai között, a képviselő-testület hatásköreként szabályozza azt, hogy az önkormányzati ügyekben a képviselő-testület önállóan igazgat és szabályoz. A 44/A. § (2) bekezdése pedig úgy rendelkezik, hogy a képviselő-testület feladatkörében rendeletet alkot, amely nem lehet ellentétes magasabb szintű jogszabállyal.

Az Ötv. 16. § (1) bekezdése szerint a képviselő-testület a törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyok rendezésére, továbbá törvény felhatalmazása alapján, annak végrehajtására alkothat önkormányzati rendeletet.

A rendszeres szociális segélyre vonatkozó szabályokat az Szt. 37/A.-37/G. §-ai emelték törvényi szintre. Az Szt. 37/A. §-a rendelkezik arról, hogy a települési önkormányzat mely személyeknek állapíthat meg rendszeres szociális segélyt, 37/B. §-a a rendszeres szociális segélyre való jogosultság tekintetében fogalmaz meg kizáró okokat, 37/C. § (1) bekezdése pedig lehetőséget biztosít arra, hogy az önkormányzat szociális segély folyósításához további feltételeket szabjon, vagyis, hogy önkormányzati rendelet a rendszeres szociális segély folyósításának feltételeként az aktív korú, nem foglalkoztatott személy esetében a családsegítő szolgálattal vagy a kijelölt szociális intézménnyel való együttműködési kötelezettséget írjon elő. Ezen túl azonban az Szt. nem hatalmazza fel az önkormányzatot arra, hogy a szociális segély folyósításának módjára további szabályokat állapítson meg.

A helyi önkormányzat jogalkotó hatásköre a rendszeres szociális segélyek megállapításának, kifizetésének, folyósításának, valamint ellenőrzésének a szabályozására nem korlátlan, csak törvény felhatalmazása alapján rendelkezik e segélyre vonatkozó szabályozási jogkörrel.

Az Szt. 32. § (3) bekezdése alapján, amennyiben az Szt. másként nem rendelkezik, az önkormányzat rendeletben szabályozza az önkormányzati pénzbeli ellátások megállapításának, kifizetésének, folyósításának, valamint ellenőrzésének szabályait. A 37/C. § (1) bekezdésében viszont az Szt. kizárólag arra ad lehetőséget a települési önkormányzatnak, hogy a segély folyósítását az önkormányzat rendeletében a Családsegítő Szolgálattal, illetve a kijelölt szociális intézménnyel történő együttműködési kötelezettséghez kösse. A segély folyósításához szükséges egyéb feltételt a települési önkormányzat nem állapíthat meg.

Az Ör. 1998. április 17-ig hatályban lévő 5. §-ának (5) és (6) bekezdései, mivel törvényi felhatalmazás nélkül rendelkeztek arról, hogy a rendszeres szociális segély, bizonyos feltételek fennállása esetén, a jogosult helyett más személy, illetve a Családsegítő Szolgálat részére folyósítható, ellentétesek voltak az Szt. fent idézett rendelkezéseivel, és így sértették az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésében foglalt azon szabályt, amely szerint:

"A helyi képviselő-testület a feladatkörében rendeletet alkothat, amely nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal."

3. Helytálló az alkotmánybírósági eljárást kezdeményező bíró azon érvelése is, amely szerint az, hogy az Ör. 1998. április 17-ig hatályban volt, és az indítványozó által kifogásolt rendelkezései alapján a szociális segély természetben jut a jogosulthoz, sérti az Szt. 47. § (1) bekezdését, következésképpen ellentétes az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésével. Az Szt. hivatkozott szakasza értelmében ugyanis a képviselő-testület döntése alapján egyes pénzbeli ellátások egészben vagy részben természetbeni szociális ellátás formájában is nyújthatók. Természetbeni szociális ellátásként azonban e bekezdés alapján kizárólag a lakásfenntartási támogatás, az átmeneti segély és a temetési segély adható. Ezen túl a törvény nem teszi lehetővé az egyébként pénzbeli ellátások természetbeni szociális ellátássá alakítását.

4. Már nem hatályos jogszabályi rendelkezés alkotmányellenességét az Alkotmánybíróság csak az Abtv. 38. §-ában meghatározott bírói kezdeményezés és az Abtv. 48. §-ában szabályozott alkotmányjogi panasz alapján vizsgálja. Tekintettel arra, hogy a bírói kezdeményezés folytán felfüggesztett eljárás az Ör. hatálya alatt indult, és azt az eljárásban a bíróságnak alkalmaznia kellene, az Alkotmánybíróság az Ör. azóta már módosított és hatályban nem lévő 5. § (5) és (6) bekezdései vonatkozásában az alkotmányossági vizsgálatot lefolytatta, és ennek során megállapította, hogy az Ör. kifogásolt rendelkezései alkotmányellenesek voltak, egyben az Abtv. 43. § (4) bekezdése alapján kimondta, hogy azok a konkrét bírósági eljárásban nem alkalmazhatóak.

Budapest, 1999. október 5.

Dr. Holló András s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kiss László s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kukorelli István s. k.,

előadó alkotmánybíró

Tartalomjegyzék