Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1990.7.257 Biztatási kár megtérítésének kérdései a szerzői jog körében [Ptk. 6. §, Szjt. 26-27. §-ai, 83/1982. (XII. 29.) MT r. 6. § (2) bek., 9/1970. (VI. 25.) MM r. 2. §].

Az elsőfokú bíróság ítéletével az alperest 20 000 Ft, ennek 1988. július l-jétől járó kamatai, valamint perköltség megfizetésére kötelezte a felperes részére, az ezt meghaladó 600 Ft járulék iránt előterjesztett keresetet, pedig elutasította. ítélete indokolásában megállapította: B. J. iparművész az alperessel megkötendő felhasználási szerződésben bízva, az S. Sörbár két intarzia tervet készített, melyek közül a Képző- és Iparművészeti Lektorátus a II. tervet kivitelezésre elfogadta. Az alperes a szerződéskötési szándékától a tervek elkészülte után elállt, ezért a felperes B. J. iparművész érdekében a Ptk. 6. §-a alapján megalapozottan igényelte a kár megtérítését. A kár mértékét a Képző- és Iparművészeti Lektorátus véleménye alapján állapította meg. A 600 Ft járulékkal kapcsolatos keresetet elutasító rendelkezését pedig azzal indokolta, hogy az alperes és az iparművész között érvényes felhasználási szerződés nem jött létre, ezért az alperestől szerzői díj, a felperes részére pedig a 43/1983. (IX. 20.) MT rendelet 4. §-ának (3) bekezdése alapján járulék nem volt igényelhető.

Az elsőfokú ítélet megváltoztatása és a kereset elutasítása érdekében az alperes fellebbezett. Álláspontja szerint az általuk a Képző- és Iparművészeti Lektorátus részére megküldött és felhasználási szerződés tervezet elkészítésére irányuló megrendelés alapján B. J. iparművész nem számíthatott teljes bizonyossággal arra, hogy a felhasználási szerződés meghatározott tartalommal létrejön. Ezért önhibáján kívül károsodásáról nem lehet szó.

A felperes az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte.

A fellebbezés az alábbi okok miatt részben alapos.

A szerzői jogról szóló 1969. évi III. törvény (Szjt.) 26. és 27. §-ai értelmében a felhasználási szerződés feltételeit - a törvényben megszabott korlátok között - a felek állapítják meg. A felhasználási szerződést - ha jogszabály másképp nem rendelkezik - írásban kell megkötni. Ezzel összhangban az iparművészeti és ipari tervezőművészeti alkotások felhasználási szerződéseinek feltételeiről és szerzői díjáról szóló 9/1970. (VI. 25.) MM rendelet 2. §-ának (4) bekezdése kimondja: a feleknek az írásbeli szerződés alapján szükséges vagy a szerződés teljesítésével kapcsolatos jognyilatkozataikat is írásban kell megtenni. A képzőművészet, az iparművészet, ... egyes kérdéseinek szabályozásából szóló 82/1982. (XII. 29.) MT rendelet 6. §-a (2) bekezdésének b) pontja értelmében a

Képző- és Iparművészeti Lektorátus kijelöli a közterületen, a közönség számára nyitva álló helyen ... állandó jelleggel rögzítésre kerülő képző-és iparművészeti alkotás szerzőjét, elbírálja az alkotást, és véleményt nyilvánít a szerzői díj mértékéről, engedélyezi az alkotás elhelyezését.

Miután a felhasználási szerződés egyik alanyának, az iparművész személyének kijelölése a Képző- és Iparművészeti Lektorátus feladatkörébe tartozik, ezért a kijelölés megtörténte előtt a felhasználó és az iparművész szóbeli megállapodása nem ad alapot annak megállapítására, hogy a felek az alakiság megsértésével (érvénytelen) szerződést kötöttek. A Képző- és Iparművészeti Lektorátus kijelölése hiányában ugyanis a felek között felhasználási szerződés nem jöhet létre.

Miután a felperes a perben nem állította, hogy a Képző- és Iparművészeti Lektorátus kijelölő határozata után az alperes az iparművésszel szerződést kötött, ezért az elsőfokú bíróság helyesen ismerte fel, hogy a felperes az iparművész érdekében az alperestől szerzői díjat nem követelhet, és kártérítési felelősség hiányában az alperes megtérítési kötelezettségének jogi alapja a Ptk. 6. §-a lehet.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!