Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

9/1970. (VI. 25.) MM rendelet

az iparművészeti és ipari tervezőművészeti alkotások felhasználási szerződéseinek feltételeiről és szerzői díjáról[1]

A szerzői jogról szóló 1969. évi III. törvény 56. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel, a munkaügyi miniszterrel, a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszterrel, az ipari és kereskedelmi miniszterrel, a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszterrel, az ipari és kereskedelmi miniszterrel, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - az alábbiakat rendelem el:[2]

I. A rendelet hatálya

1. §[3] (1) A rendelet hatálya a gazdálkodó szervezetek [Ptk. 685. § c) pont] által alkalmazott iparművészeti, ipari tervezőművészi alkotások és ipari formatervek felhasználására kötött szerződésekre terjed ki

(2)[4] Nem terjed ki a rendelet hatálya az iparművészeti és ipari tervezőművészeti alkotások felhasználására vonatkozó azokra a szerződésekre, amelyeknél az egyik szerződő fél a devizajogszabályok szerint külföldinek minősül.

II. A felhasználási szerződések feltételei

2. § (1)[5][6] A kész vagy a jövőben alkotandó iparművészeti, valamint az ipari tervezőművészeti alkotás (terv, műpéldány, prototípus stb.) felhasználására vonatkozó szerződésnek tartalmaznia kell a mű megjelölését, felhasználásának célját és módját, elkészítésének technikai megoldására vonatkozó kikötéseket, az átadásának határidejét, a műpéldány tulajdonjogára vonatkozó megállapodást, a szerződés időtartamát, a díjazással kapcsolatos rendelkezéseket, valamint a mű többszörösítésénél a szerző esetleges közreműködésére vonatkozó megállapodást. A díjazásban a felek a művészeti bírálat során kialakított vélemény figyelembevételével állapodnak meg.

(2) A szerződés időtartama legfeljebb 10 évre terjedhet, ipari tervezőművészi alkotás esetén azonban határozatlan időre is szólhat.

(3) A szerződésben kell rendelkezni arról is, hogy a felhasználót iparművészeti alkotás esetén a kizárólagos felhasználás megilleti-e. Ipari tervezőművészi alkotás esetén pedig a szerződésben kell meghatározni, hogy a felhasználó kizárólagos felhasználási joga milyen körben érvényesül, és milyen körben gyakorolhatja a felhasználó a változtatás jogát.

(4) A feleknek az írásbeli szerződés alapján szükséges vagy a szerződés teljesítésével kapcsolatos jognyilatkozataikat is írásban kell megtenni.

3. § (1) A felhasználó köteles a mű átvételétől számított 60 napon belül a szerzőt az elfogadásról vagy a kijavításra vonatkozó igényéről írásban értesíteni; ha e határidő alatt nem nyilatkozik, a művet elfogadottnak kell tekinteni.

(2) Ha felhasználó a művet kijavítás végett visszaadja, annak elvégzésére legalább 30 napos határidőt kell kitűzni.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben megjelölt határidőket alkalmazni kell a kijavított mű elfogadására, illetőleg ismételt visszaadására is.

4. § (1) A felhasználó elállhat a szerződéstől, ha a szerző a művet az előírt határidőre nem adja át, vagy az indokolatlan kívánt kijavítási határidőre [3. § (2) bekezdés] nem végzi el. Ilyen esetben a szerzőt díjazás nem illeti meg.

(2)[7] A felhasználó elállhat a szerződéstől, ha a mű kijavítása után sem alkalmas a felhasználásra. Ilyenkor a szerzőt mérsékelt díjazás illeti meg, mely az ipari tervezőművészi alkotások és az ipari formatervek esetében a melléklet szerinti díjtétel 30%-a.

(3) A szerződéstől a szerző elállhat, ha a felhasználó a mű elfogadásától számított két éven belül - két évnél rövidebb időre szóló szerződés esetén pedig a szerződési időtartam első felében - a felhasználási jogával nem él. Ilyen esetben a szerzőt az esedékessé vált szerzői díj megilleti, és a művel szabadon rendelkezik.

(4) Nem élhet a szerző a (3) bekezdés szerinti elállási jogával, ha az ipari formatervezésre vonatkozó szerződést határozatlan időre kötötték.

5. §[8] (1) Az ipari tervezőművészi alkotás és az ipari formatervek felhasználása után járó szerzői díj mértékét a rendelet melléklete szerint kell megállapítani.

(2) A tervezési díj a százalékos szerzői díjra fizetett előleg. Visszafizetni abban az esetben sem kell, ha a százalékos szerzői díj nem válik esedékessé, vagy annak összege a tervezési díjat nem éri el.

6. § (1)[9] A jövőben alkotandó műre vonatkozó szerződés esetén az előleget a szerződés megkötésétől, a mű tervezési díját, illetőleg a mellékletben meghatározott művek szerzői díját a mű elfogadásától, a mérsékelt díjat pedig az elfogadás megtagadásától számított 15 napon belül köteles a felhasználó kifizetni.

(2) A kész művek esetén a díjtétel alkalmazásával megállapított szerzői díjat a vonatkozó szerződés megkötésétől számított 15 napon belül kell a szerző részére kifizetni.

(3) A százalékos szerzői díj évenként a tárgyévet követő év február hó 1. napjáig esedékes.

III. Vegyes rendelkezések

7. § A szerző nevének feltüntetését az alkotás felhasználásával készült tárgyon a felhasználó mellőzheti, ha ezt a szerződésben külön kikötötték. Ilyen esetben is kötelező azonban a szerző nevének feltüntetése a tárgy ismertetésénél és kiállításán.

8. § A szerzőt az alkotás felhasználásával készült tárgyból tiszteletpéldány csak akkor illeti meg, ha azt a szerződésben a példányszám meghatározásával külön kikötötték.

9. §[10] E rendelet alkalmazásában ipari tervezőművészi alkotás az ipari formaterv, az ipari termék, termékegyüttes megjelenésének funkcionális, esztétikai, műszaki és gazdasági szempontok szerint kialakított terve, modellje. A vázlatterv a formai ötletek rögzítése. A koncepció-terv a konstrukciós és formai elgondolások rögzítése a technológiai adottságok figyelembevételével. A formaterv a formának és a formát alkotó szerkezetnek (konstrukció) a minősítéshez és a gyártáshoz szükséges meghatározása vizuális megjelenítésben és műszaki rajzban. A konstrukciós terv a formával szorosan összefüggő szerkezeti részek feldolgozása műszaki rajzon. A modell a formaterv lényegi összefüggéseit bemutató léptékhű plasztika. A prototípus működő formatervezett konstrukció

10. §[11]

11. § Ez a rendelet a kihirdetése alapján lép hatályba; rendelkezéseit a hatálybalépése után kötött felhasználási szerződésekre kell alkalmazni.

Melléklet a 9/1970. (VI. 25.) MM rendelethez[12]

Az ipari tervezőművészi alkotások szerzői díja

Lábjegyzetek:

[1] A Szakszervezetek Országos Tanácsa megszűnt.

[2] A Szakszervezetek Országos Tanácsa megszűnt.

[3] Az 1. § (1) bekezdése a 14/1989. (V. 13.) MM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

[4] Lásd az 1995. évi XCV. törvényt.

[5] A 2. § (1) bekezdését a 14/1989. (V. 13.) MM rendelet 2. §-a egészítette ki.

[6] Lásd a 83/1982. (XII. 29.) MT rendeletet.

[7] A 4. § (2) bekezdésének második mondatát a 14/1989. (V. 13.) MM rendelet 3. §-a állapította meg.

[8] Az 5. § a 14/1989. (V. 13.) MM rendelet 4. §-ával megállapított szöveg.

[9] A 6. § (1) bekezdése a 14/1989. (V. 13.) MM rendelet 5. §-ával módosított szöveg.

[10] A 9. § szövegét a 14/1989. (V. 13.) MM rendelet 6. §-a állapította meg.

[11] A 10. §-t a 16/1982. (XII. 29.) MM rendelet 11. §-a hatályon kívül helyezte.

[12] A rendelet mellékletét a 14/1989. (V. 13.) MM rendelet 8. §-a, illetve melléklete állapította meg.

Tartalomjegyzék