Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

ÍH 2012.174 A TAG KIZÁRÁSA - A TÁRSASÁG TAGJÁVAL SZEMBEN TÁMASZTOTT KÖVETELMÉNYEK - A KIZÁRÁS FELTÉTELEI

A gazdasági társaság tagjának alapvető kötelezettsége, hogy elősegítse a gazdasági társaság céljainak a megvalósítását, a közös üzletszerű gazdasági tevékenység sikerét. A kötelezettségek teljesítése során a jóhiszeműség és tisztesség és a kölcsönös együttműködés kötelezettségét is teljesíteni kell. Amennyiben a tag nem a fenti elveknek megfelelően jár el, s ez a társaság jövőbeli működésére valós és súlyos veszélyt jelent, a társaságból kizárható [Gt. 3. § (1) bek.; Gt. 9. § (2) bek.; Gt. 47. § (1) bek.; Ptk. 4. §].

Az elsőfokú bíróság fellebbezéssel támadott ítéletével az alperest a felperesi gazdasági társaság tagjai közül a Gt. 47. § (1) bekezdése alapján kizárta. Alperes érdemi védekezése alapján elsődlegesen vizsgálta alperes tagsági viszonyának fennállását, és megállapította, hogy a tagkizárási per megindításáról szóló határozat meghozatalát megelőzően, 2010. október hó 22. napján történt üzletrész ajándékozási szerződés alapján a társasággal szemben az üzletrész hatályos átruházása nem történt meg, illetve az átruházás a 2010. június hó 28. napján kelt társasági szerződés-módosításba ütközik, mivel a tagok az adásvétel kivételével az átruházást kizárták. A kizárási okokat érdemben vizsgálva kifejtette, hogy az alperes, mint ügyvezető eljárásával összefüggő, a gazdálkodás körébe vonható szerződések a kizárást nem alapozzák meg. Utalt arra, hogy az alperes az ügyvezetői minőségben okozott kárért a Gt. szabályai szerint felel. Megállapította viszont, hogy az alperes ügyvezetői tisztségből visszahívását követően, illetve azzal összefüggésben tanúsított magatartása a társaság céljainak elérését nagymértékben veszélyeztette. E körben értékelte azt, hogy az alperes az ügyvezetői tisztségből visszahívás, a tag kizárására irányuló határozat megakadályozása céljából technikai célzattal, több alkalommal ajándékozási szerződést kötött, ezzel a társaság külső kapcsolatrendszerében zavart keltett, emiatt a felperessel szerződéses viszonyban álló cégek az együttműködést, a felperes munkavállalói pedig munkaviszonyukat megszüntették. Megállapította, hogy az alperes részéről a munkavállalók státuszát érintő kifejezett agitálás is történt, amely magatartás a kizárást szintén megalapozza.

Az ítélet ellen az alperes terjesztett elő fellebbezést, fellebbezésében az ítélet megváltoztatását, a kereset elutasítását, másodlagosan az ítélet hatályon kívül helyezését kérte. Hivatkozott arra, hogy az üzletrész átruházása a tag joga, az átruházás nem befolyásolja a társaság operatív működését, külső kapcsolatait, mivel a társaság képviseletét az ügyvezető látja el. Állította, hogy a munkaviszonyok megszüntetésére nem az alperes miatt, nem az alperes agitálása folytán került sor. Sérelmezte, hogy az elsőfokú bíróság a tagsági jog gyakorlása felfüggesztését elrendelő végzés megváltoztatásáról késedelmesen, az eljárási szabályok megsértésével határozott, és nem indokolta az alperesi bizonyítási indítvány mellőzését.

A felperes a fellebbezési ellenkérelmében az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását kérte.

A fellebbezés alaptalan.

Az elsőfokú bíróság a kereset megalapozott elbírálásához szükséges mértékben a tényállást tisztázta, azt helyesen állapította meg, és abból helyes jogkövetkeztetést vont le, ezért a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése alapján helybenhagyta. Az elsőfokú bíróság ítéletének jogi indokolásával azonban a másodfokú bíróság nem ért mindenben egyet, ezért azt az alábbiak szerint módosítja, és egészíti ki:

A Gt. 3. § (1) bekezdése szerint a gazdasági társaságot a tagok üzletszerű, közös gazdasági tevékenység folytatására hozzák létre. Ebből az is következik, hogy a tagok alapvető kötelezettsége az, hogy elősegítsék a gazdasági társaság céljait, a közös, üzletszerű gazdasági tevékenységet. A tagok egymás közötti, illetve a társasággal szembeni sajátos, több pólusú viszonyában a felek magatartására a Gt.-én és a létesítő okiratok rendelkezésein túlmenően a Gt. 9. § (2) bekezdésében foglalt utaló szabály folytán a Ptk. 4. § (1) bekezdésében írt jogelveket, így a jóhiszemű, a tisztesség követelményének megfelelő joggyakorlás, illetve a kölcsönös együttműködés kötelezettségének követelményét is irányadónak kell tekinteni. A tagkizárás jogintézménye alapvetően a gazdasági társaság érdekeinek védelmét szolgáló jogintézmény, amely lehetőséget biztosít a társasággal együttműködni nem tudó, a társaság céljainak elérését nagymértékben veszélyeztető, súlyosan társaságellenes magatartást tanúsító tag tagsági viszonyának megszüntetésére. A kizárás a tagsági jogviszony megszüntetésének egy sajátos - szankció jellegű - módja, a tag és a társaság közötti érdek-elkülönülést, érdekellentétet oldja fel a tag rovására abban az esetben, ha a tag nem képes érdekeit a társaság érdekeivel összeegyeztetni. A jogintézménynek az a funkciója, hogy a társaság meg tudjon válni attól a tagtól, aki az üzletszerű közös gazdasági tevékenység folytatását, mint közös célt személyében, vagy a tevékenységében nagymértékben veszélyezteti (EBH 2001/447. szám alatti közzétett elvi bírósági határozat). A tagok a társasági jogaik gyakorlása során mindenkor a gazdasági társaság érdekeit szem előtt tartva kötelesek eljárni, ugyanakkor a tagkizárás alapjául csakis olyan tagi magatartás szolgálhat, amely a társaság jövőbeli működésére valós és súlyos veszélyt jelent (BDT 2011/2451. szám alatt közzétett eseti döntés). A tagok egymással és a társasággal elvárható módon együttműködni kötelesek, a tag a társasági célok megvalósulása érdekében lojalitással tartozik a társaság felé, annak konkurenciát nem támaszthat a társaságban végzett tevékenysége során szerzett üzleti kapcsolatai, üzleti tapasztalatai felhasználásával (BH 2001/583. szám).

A fenti elvek figyelembevételével együttesen kellett mérlegelni az alperes kizárási okként megjelölt magatartásait, azzal, hogy a 2010. október hó 22. napján megkötött ajándékozási szerződés - figyelemmel arra, hogy a kizárási per megindításáról döntő 17/2010.10.24. számú taggyűlési határozat ezt kizárási okként nem nevesíti - a mérlegelés során nem volt figyelembe vehető. A kizárás okaként értékelhető magatartás ezért a 2010. június hó 10. napján ajándékozási szerződés létrehozása, az alperes munkavállalókkal szembeni magatartása, és a felperessel szerződéses kapcsolatban álló vállalkozók felé tanúsított magatartása lehetett csupán.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!