Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2020.4.109 A diagnosztikai tévedés akkor nem szolgál kártérítési felelősség alapjául, ha az egészségügyi szolgáltató a helyes diagnózis felállítása érdekében megtett minden, a szakma szabályai szerint indokolt intézkedést, illetve tevékenysége megfelelt az elvárható gondosságnak is [1952. évi III. tv. (régi Pp.) 177. § (1) bek., 206. § (1) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az I. rendű felperes házastársa, a II. rendű felperes édesapja (a továbbiakban: a felperesek hozzátartozója) 2011. augusztus 5-én hasi panasszal jelentkezett az alperes intézményben. Kivizsgálást követően műtötték, amelynek során a gyomor kisgörbületi oldalán lévő perforációs nyílást elvarrták. Zavartalan posztoperatív szakot követően, 2011. augusztus 12-én bocsátották otthonába.

[2] Egynapos lázas állapot miatt 2011. augusztus 21-én jelentkezett ismét az alperesnél. Röntgen, hasi ultrahang és laboratóriumi vizsgálatok elvégzését követően húgyúti fertőzést diagnosztizáltak, a beteget antibiotikummal ellátva otthonába bocsátották.

[3] 2011. augusztus 23-án lázas állapot, nehéz légzés, gyomortáji fájdalom miatt mentő szállította a felperesek hozzátartozóját az alperes sürgősségi betegellátó osztályára. CT-vizsgálattal nála májtályogot találtak, állapotromlást követően ugyanezen a napon elhunyt.

[4] A hatósági boncolás megállapítása szerint a halál oka a vérmérgezés okozta többszervi elégtelenség volt.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[5] A felperesek keresetükben kérték az alperest kötelezni az I. rendű felperes részére 7 000 000 forint, a II. rendű felperes részére 10 000 000 forint nem vagyoni kár és késedelmi kamatai, valamint 2011. szeptember 1-jétől a felperesek között 45-55%-os arányban az összeg évenkénti inflációt követő emelésével havi 86 511 forint keresetveszteség, valamint a lejárt járadék után késedelmi kamat megfizetésére. Kérték továbbá kötelezni az alperest 2012. június 1-jétől évi egy alkalommal 23 400 forint iskolatámogatás megfizetésére is.

[6] Az alperes és az alperesi beavatkozó ellenkérelmükben a kereset elutasítását kérték arra hivatkozással, hogy a felperesek hozzátartozójának ellátása a szakma szabályainak és az elvárható gondosság elvének megfelelően történt.

Az első- és másodfokú ítélet

[7] Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest az I. rendű felperes részére 6 010 465 forint és az egyes részösszegek után késedelmi kamat, továbbá 130 000 forint perköltség; a II. rendű felperes részére 7 507 857 forint és az egyes részösszegek után késedelmi kamat, valamint 100 000 forint perköltség; 2017. június 1. napjától minden hónap 20. napjáig havonta előre esedékesen az I. rendű felperes részére 42 770 forint, a II. rendű felperes részére 52 293 forint járadék, illetve ennek 2018. január 1-jétől minden évben a KSH által közzétett előző évi inflációval emelt összegének megfizetésére; ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

[8] A perben kirendelt szakértői intézet szakvéleménye alapján megállapította, hogy a 2011. augusztus 5-én végzett műtét, illetve az azt követő ellátás során szakmai szabályszegésre, gondatlanságra, mulasztásra utaló adat nem merült fel.

[9] A szakvélemény alapján a 2011. augusztus 21-én megállapított húgyúti fertőzést diagnosztikai tévedésnek értékelte, amelyet részben objektív okokra (nem egyértelmű tünetek, hasi ultrahangvizsgálat negatív lelete), részben szubjektív okokra (nem kellő körültekintéssel végzett orvosi tevékenység, a lázas állapot és a laboratóriumi vizsgálat gyulladásra utaló értékeinek értékelése, sebészeti konzílium kérésének elmulasztása) visszavezethetőnek tartott. A szakvélemény figyelembevételével rögzítette, hogy adott helyzetben célszerű lett volna legalább sebészeti konzílium igénybevétele, vagy akár a beteg megfigyelés céljából kórházba történő felvétele. Megítélése szerint ebben az esetben a tényleges kórfolyamat nagy valószínűséggel már valamivel korábban felismerhető lett volna, a beteg életének megmentésére nagyobb esély kínálkozott volna.

[10] Mindezekre tekintettel az alperes kártérítési felelősségét megállapította.

[11] Az elsőfokú bíróság a nem vagyoni kártérítés összegének meghatározásakor mérlegelte a felpereseket ért hátrányokat - amelyeket ítélete indokolásában részletezett -, valamint a kár bekövetkeztekori értékviszonyokat. A bizonyítékok értékelésével úgy ítélte meg, hogy a felpereseket ért nem vagyoni hátrány kiküszöböléséhez, illetve csökkentéséhez az I. rendű felperes esetében 3 000 000 forint, a II. rendű felperes esetében 4 000 000 forint szükséges és elégséges.

[12] A hozzátartozójuk elvesztésével járó keresetkiesés összegének meghatározásakor a felperesek által csatolt keresetigazolás alapulvételével a felperesek hozzátartozójának havi nettó jövedelmét 123 587 forintban állapította meg. Úgy ítélte meg, hogy ennek 70%-a vehető figyelembe keresetkiesés címén, amelynek összegét a KSH által közzétett inflációval történt évenkénti emeléssel határozta meg.

[13] Az iskolakezdési támogatás évi 23 400 forintos összegét és annak kifizetését igazoltnak találta. Az igényt 6 évre összesen 144 000 forintban tartotta alaposnak azzal az indokkal, hogy a jövőre nézve nem állapítható meg, hogy a II. rendű felperes a tanulmányait mennyi ideig folytatja.

[14] Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét - fellebbezett részében - megváltoztatta, és a keresetet teljes egészében elutasította.

[15] Ítélete indokolásában kifejtette, hogy az alperes ellenkérelmében alappal hivatkozott arra, hogy a diagnózis felállítása során elkövetett tévedés önmagában nem alapozza meg a kártérítési felelősséget, csak abban az esetben, ha a diagnózis felállítása során az orvos nem az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (a továbbiakban: Eütv.) 77. § (3) bekezdésében meghatározott gondossági mérce szerint járt el. Érvelése szerint azt kellett vizsgálni, hogy a beteg panaszai és kórelőzménye alapján a szakmai szabályok a helyes diagnózis megállapítása érdekében milyen vizsgálatok elvégzését teszik indokolttá, azok elvégzése, eredményük értékelése a kellő gondossággal történt-e, vagy az alperes mulasztása megállapítható.

[16] Kiemelte, hogy az alapszakvéleményben a szakértő azt a végkövetkeztetést vonta le, hogy a 2011. augusztus 21-én történt ellátás, vizsgálat során szakmai szabályszegés nem igazolható. A szükséges vizsgálatok, intézkedések körének megállapításával kapcsolatban véleménye szerint azért merült fel bizonytalanság, mert a szakértő felvetette, az orvosban fel kellett volna merülni, hogy a lázas állapot és a gyulladásra utaló laboratóriumi értékek a két héttel korábban elvégzett műtéttel állhatnak összefüggésben, ami miatt célszerű lett volna legalább sebészeti konzílium igénybevétele, vagy akár a beteg megfigyelés céljából kórházba történő felvétele. Rögzítette, hogy ezt a megállapítást a kiegészítő szakvélemény is tartalmazta.

[17] A szakvélemény alapján megalapozottnak találta az elsőfokú bíróság megállapítását abban a tekintetben, hogy az alperes orvosa részéről diagnosztikai tévedés történt, ez azonban önmagában nem alapozza meg az alperes kártérítési felelősségét. Megalapozatlannak találta azt a megállapítást, hogy az alperes további vizsgálatok, sebészeti konzílium, illetve a beteg felvétele elmulasztásával nem teremtette meg a megalapozott döntéshozatal feltételeit, amely mulasztás a kártérítési felelősségét megalapozza. Ezzel szemben a másodfokú bíróság annak tulajdonított jelentőséget, hogy a szakvéleménnyel az alperes kellően bizonyította, hogy valamennyi szükséges vizsgálatot elvégezte, a húgyúti fertőzés kórisméjét nem felróhatóan állapította meg. Megítélése szerint tévedett az elsőfokú bíróság, amikor kritika nélkül elfogadta a szakértő arra vonatkozó következtetését, hogy az alperes orvosa a rendelkezésre álló adatokat nem kellő körültekintéssel értékelte. Megítélése szerint a szakvélemény alkalmas volt annak bizonyítására, hogy az alperes a helyes diagnózis felállításához szükséges vizsgálatokat elvégezte. Ezért azt állapította meg, hogy az ellátás során az alperes az Eütv. 77. § (3) bekezdése szerinti mérce megtartásával nem mulasztotta el a tőle elvárható gondosságot.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!